Yamaha rx-v781 ως PRO με ONKYO TX-SR876 ως τελικο,ΓΙΝΕΤΑΙ?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
Σκεφτομαι να παρω τον YAMAHA RX-V781,εχω αυτην την στιγμη τον Οnkyo tx-sr 876,
ειναι χαλασμενες οι hdmi του και για να μην τον σκοτωσω 2 κατασταρικα και μιας και τα τελικα του σταδια ειναι πιο δυνατα απο του Yamaha,γινεται απο τις pre out του Yamaha συνδεσω με τις multi chan. in του Ονκυο,χρησιμοποιωντας τον εναν σαν προ και τον αλλον σαν τελικο,και εαν ναι τι θα κανω με τα ποντεσιομετρα της εντασης?
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,750
Να το κάνεις και να μας πεις και εντυπώσεις αφού εγώ εδώ και καιρό δεν κατάφερα ακόμη να το δοκιμάσω στα δικά μου. Στην περίπτωσή μου με ομόσταυλους AV YAMAHA και έλειψη HDMI. Κάποιος φίλος εδώ μέσα το έχει κάνει με stereo αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ ποιος.
Σίγουρα γίνεται και όσον αφορά τα ποτενσιόμετρα, αυτό θα χρειαστεί δοκιμές για να βρεις τις στάθμες που σε καλύπτουν. Υποθέτω ότι όλη η δυσκολία είναι στο να βρεις την επιθυμητή στάθμη στον ONKYO η οποία μετά θα την έχεις σταθερή.
Βέβαια υπάρχουν και τα αρνητικά όπως, ότι χρειάζεται προσοχή για να μη γίνει κάποια ζημιά στα ηχεία. Τόσο ο ONKYO όσο και ο YAMAHA θα πρέπει να ανοίγουν και να κλείνουν πάντα στη θέση MUTE (προσέχουμε για να έχουμε). Θα πρέπει να καταλάβουν τη λογική και τα άλλα μέλη της οικογένειας που ενδέχεται να χρησιμοποιούν το setup αν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Επίσης θα χρειάζεσαι και τα δύο remote control.
Από κει και πέρα, κάτι τέτοιο από τη στιγμή που θα το ρυθμίσεις, περισσότερο σαν αναβάθμιση ήχου το βλέπω (η διαφορά τους στα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι πολλή μεγάλη) παρά σαν δυσκολία.
Καλή επιτυχία όπως και να 'ναι.
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
Ευχαριστω για την απαντηση απ οτι φαινεται δεν ειναι και τοσο ευκολο....μαλιστα
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,750
Τι να πω; Πιστεύω πάντως ότι αν το κάνεις τελικά θα σε αποζημιώσει ο ήχος επειδή, στα χαρτιά τουλάχιστον) η διαφορά τους είναι πολλή μεγάλη. Στον αντίποδα βέβαια, πάντα υπάρχου και άλλοι παράγοντες. Και στην τελική, ίσως σε καλύπτει η τελική ισχύς. Εγώ δεν το έχω κάνει ακόμα για 2 λόγους. Πρώτον: Δεν χρειάστηκε, δεν ένιωσα την ανάγκη, να φτάσω τον ενισχυτή ούτε στα -10 db. Και εκεί, άντε λίγο πάνω, έως το +2 από περιέργεια. Πρέπει να ευθύνονται τα Klipsh που είναι εύκολα, στην οδήγηση. Και δεύτερον, αν μου αρέσει το αποτέλεσμα, που θα μου αρέσει αφού η διαφορά τους είναι ακόμα πιο μεγάλη απ' τα δικά σου, θα πρέπει λοιπόν να κάνω και κάποιες ανακατατάξεις επειδή προς το παρόν δεν υπάρχει χώρος για τον δεύτερο AV. Τέλος πάντων, βλέποντας και κάνοντας.
Ότι και να κάνεις τελικά, να 'σαι καλά και να τ' απολαμβάνεις.:ernaehrung004:
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,750
Α. ξέχασα. Για να έχεις εικόνα Αυτή τη στιγμή έχω τον YAMAHA RX - V771 και ο κατασκευαστής δίνει ((20Hz-20kHz, 2ch driven 95W (8ohms, 0.09% THD) . Για το YAMAHA RX - V1500 γράφει το manual: Minimum RMS Output Power from FRONT, CENTER, SURROUND, SURROUND BACK (20Hz to 20kHz 0,04% THD 8Ω 120W.
Στην πράξη, η στάθμη των -10db του 771 ισοδυναμούσαν με -30 db πάνω κάτω στον 1500. Στα - 10 η στάθμη ήταν υπερβολική. Δεν ζούμε και μόνοι μας.