Συγκριση παλιου με νεου Προτζεκτορα Διαφορες???

andreasl123

New member
19 January 2011
66
Kαλησπερα συμφορουμιτες !!

Ειχα καιρο να γραψω κατι και τωρα θα χρειαστω την πολυτιμη βοηθεια σας!

Ειχα τον BenQ W600+ ο οποιος ηταν 720p για τα δικα μου γουστα εμεινα υπερευχαριστημένος...
Λογω ότι ειχα καημο να παρω έναν Full ΗD καποια στιγμη και λογω ενας φιλος με επρηξε να του τον πουλησω γιατι δεν ειχε χρηματα για καινουργιο κατεληξα να είμαι στα προθυρα αγορας ενός BenQ w1110s ( w1110 είναι 20 € η διαφορα μονο) .

Η ερωτηση μου εναι εξης :

Θα δω καποια σημαντικη διαφορα στην ποιοτητα εικονας? Θα μπορεσω να πω αξιζε η μεταβαση?
Η θα δω μια μικρη διαφορα η οποια θα φαινοταν αν τους ειχα πλαι πλαι ?

Eυχαριστω προκαταβολικα!
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Μη το σκέφτεσαι. Πούλησε τον και πάνε για κανένα full hd πχ benq w2000
 

andreasl123

New member
19 January 2011
66
Tον BenQ w600+ τον εχω πουλησει ηδη και ζαχαρωνω τον W1110s. O W2000 που λες είναι κατά 150 € ακριβότερος .. Εχει καποια ουσιαστικη διαφορα από τον W1110s?

Και για να λες μην το σκέφτεσαι παει να πει ότι θα δω μεγαλες διαφορες στην εικονα σε σχεση με αυτόν που ειχα
 

andreasl123

New member
19 January 2011
66
Re: Απάντηση: Συγκριση παλιου με νεου Προτζεκτορα Διαφορες???

4 μετρα 90 ιντσες στο σαλονι και όταν θα τον βγαζω αυλη αντε να είμαι στις 100" και στα 5 μετρα
 

andreasl123

New member
19 January 2011
66
Re: Απάντηση: Συγκριση παλιου με νεου Προτζεκτορα Διαφορες???

Λογω απόστασης και καδρου να φανταστω σε τι δεδομενα θα μπορουσα να ειχα δει διαφορα ?

Οποτε μην παω στο w2000 αφου δεν εχει διαφορες ιδιαιτερες γιατι ο w1110s εχει 850 περιπου και ο άλλος κατι πανω από 1000
 

andreasl123

New member
19 January 2011
66
Re: Απάντηση: Συγκριση παλιου με νεου Προτζεκτορα Διαφορες???

Είναι ευκολο γιατι δεν εχω περιορισμο εκει που είναι ο καναπες τωρα... Οποτε ποιον να προτιμησω ?

Αν εχουν ψιλο διαφορες ο ενας με τον αλλον να παω στο w1110s που είναι και 150€ φθηνότερος.. αν αξιζει η διαφορα να κοιταω τον αλλον...

Ευχαριστω και παλι
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Είναι οι ίδιοι προβολείς.Εννοείται να πας στον w1110 που είναι φθηνότερος.
 
17 June 2006
1,235
Φίλε andreasl123, δεν μας έχεις διευκρινίσει τι υλικό έβλεπες στον BenQ W600. Αν έβλεπες αρχεία avi του 1,5GB στον W600, τότε οι διαφορές στην ευκρίνεια στον W110 θα είναι πολύ μικρές. Αν πάλι έβλεπες κακές ματρόσκες 720p των 3-4GB, και πάλι οι διαφορές θα είναι μικρές.

Αν όμως τους είχες δίπλα δίπλα να παίζουν, και έβαζες ένα αρχείο avi 720p του 1,5GB στον W600, ενώ έβαζες ένα ασυμπίεστο Bluray στον W110, τότε οι διαφορές στην ευκρίνεια θα ήταν τεράστιες. Με αυτά θέλω να σου επισημάνω ότι το υλικό που βάζεις να παίξει σε έναν προβολέα, έχει πολύ μεγάλη σημασία για την απόδοσή του.

Για να εκμεταλλευθείς στο έπακρο τις δυνατότητες ενός προβολέα 1080p, χρειάζεσαι μίνιμουμ να παίζεις καλές ματρόσκες 1080p με bitrate πάνω από τα 12-15Mbps και μέγεθος αρχείου από τα 12-15GB και πάνω, ή, ακόμα καλύτερα, να παίζεις ασυμπίεστα Bluray...
 

andreasl123

New member
19 January 2011
66
Re: Απάντηση: Συγκριση παλιου με νεου Προτζεκτορα Διαφορες???

Φίλε andreasl123, δεν μας έχεις διευκρινίσει τι υλικό έβλεπες στον BenQ W600. Αν έβλεπες αρχεία avi του 1,5GB στον W600, τότε οι διαφορές στην ευκρίνεια στον W110 θα είναι πολύ μικρές. Αν πάλι έβλεπες κακές ματρόσκες 720p των 3-4GB, και πάλι οι διαφορές θα είναι μικρές.

Αν όμως τους είχες δίπλα δίπλα να παίζουν, και έβαζες ένα αρχείο avi 720p του 1,5GB στον W600, ενώ έβαζες ένα ασυμπίεστο Bluray στον W110, τότε οι διαφορές στην ευκρίνεια θα ήταν τεράστιες. Με αυτά θέλω να σου επισημάνω ότι το υλικό που βάζεις να παίξει σε έναν προβολέα, έχει πολύ μεγάλη σημασία για την απόδοσή του.

Για να εκμεταλλευθείς στο έπακρο τις δυνατότητες ενός προβολέα 1080p, χρειάζεσαι μίνιμουμ να παίζεις καλές ματρόσκες 1080p με bitrate πάνω από τα 12-15Mbps και μέγεθος αρχείου από τα 12-15GB και πάνω, ή, ακόμα καλύτερα, να παίζεις ασυμπίεστα Bluray...

Κατεβαζω ταινιες σε ποιοτητα mkv η βλεπω από κοdi καποιες ταινιες οι οποιες λενε 1080p..κυριως ετσι βλεπω αυτά από βιντεο εε μετα κλασσικα κανα playstation η Xbox..
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Συγκριση παλιου με νεου Προτζεκτορα Διαφορες???

Όπως λέει και ο Παναγιώτης, αν το αρχείο δεν είναι 8-10GB+ δεν έχει νόημα..

Ειδικά αυτά τα "1080p" του Kodi είναι ποιότητα youtube. Πέταμα.

Μη σου πω οτι ορισμενα του youtube εχουν και μεγαλυτερο Bitrate.

Ταινιες (σειρες) του 1080p με 1.5-2 gb μεγεθος και Bitrate καπου στα 3-4mbps max, εγω μονο με τουμπανιασμενα φιλτρα σε mpc/madvr και μονο σε τηλεοραση.

Δυστυχως αρκετοι μενουν μονο στην αναλυση υλικου και δεν ασχολουνται καν με το Bitrate, βλεποντας πολυ κακοσυμπιεσμενο υλικο.

Φιλε antreasl123 θα σου προτεινα στον προβολεα να μην παιζεις τιποτε λιγοτερο απο bitrate 12mbps. (στην πολυ χειροτερη στα 8-9mbps)
Ειδικα στις μεγαλες ιντσες, ολες οι ατελιες ειναι οφθαλμοφανεις.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ιδανικά rip είναι αυτά των 10-12gb με bitrate 12-14mbps, ούτε μεγάλος όγκος για κατέβασμα κι αξιοπρεπέστατη εικόνα για μεγάλες ίντζες.
 

makis1973

AVClub Addicted Member
25 June 2007
2,454
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ/ΝΑΞΟΣ
Τίποτα λιγότερο απο iso
Κατεβάζετε που κατεβάζετε κανε το τουλαχιστον σωστά.
Τότε και μόνο τότε εχει νόημα το μέγεθος της οθόνης .
Και να μην σχολιάσω τις διαφορες στον ήχο .
Αλλιώς αφήστε τα καλιμπραρισματα τις ρύθμισεις κλπ.
Έτσι δεν ειναι ?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,590
Αθήνα
Τίποτα λιγότερο απο iso
Κατεβάζετε που κατεβάζετε κανε το τουλαχιστον σωστά.
Τότε και μόνο τότε εχει νόημα το μέγεθος της οθόνης .
Και να μην σχολιάσω τις διαφορες στον ήχο .
Αλλιώς αφήστε τα καλιμπραρισματα τις ρύθμισεις κλπ.
Έτσι δεν ειναι ?

Έτσι δυστυχώς και χειρότερα.
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Συγκριση παλιου με νεου Προτζεκτορα Διαφορες???

Τίποτα λιγότερο απο iso
Κατεβάζετε που κατεβάζετε κανε το τουλαχιστον σωστά.
Τότε και μόνο τότε εχει νόημα το μέγεθος της οθόνης .
Και να μην σχολιάσω τις διαφορες στον ήχο .
Αλλιώς αφήστε τα καλιμπραρισματα τις ρύθμισεις κλπ.
Έτσι δεν ειναι ?

Όχι, δεν είναι έτσι.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Δεν είναι και σούπερ ντούπερ γουάου οι διαφορές παιδιά εκτός αν μιλάμε για 140 ίντζες και πάνω, προσωπικά ταινίες που τις κρατάω στο αρχείο ναι θα τις κατεβάσω iso, αλλά ταινίες που θα τις δω μια φορά και μετά σβήσιμο προτιμώ τα αρχεία των 10-12gb στα 14mbps, στις 90 ίντζες που είμαι εγώ πρέπει να τις βάλεις ταυτόχρονα σε ευθεία αντιπαράθεση για να τις διαπιστώσεις τις διαφορές.