Αίσθηση μινιατούρας - πληροφορίες;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Γεια σας παίδες!

Νομίζω το είχαμε ξανασυζητήσει στο παρελθόν, αλλά δε μπόρεσα να το εντοπίσω (γιατί ξεχνάω και πως λέγεται). Υπάρχουν κάπου εδώ μέσα (ή και αλλού) πληροφορίες γι'αυτή την τεχνική που δίνει την αίσθηση μινιατούρας;;

https://www.youtube.com/watch?v=22tluDztDgc
 
Last edited:

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,911
Θεσσαλονίκη
Μηχανικά γίνεται με tilt κατά προτίμηση από μεγάλο ύψος ή απόσταση όπως και στο video παραπάνω. Στο εφέ όταν πρόκειται για βίντεο βοηθά και η γρήγορη κίνηση ή το πυκνό timelapse.
Γίνεται και με software, αλλά ας πει κάποιος που έχει ιδέα.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Αν θυμαμαι καλα, ο alextheodin ειχε παρουσιασει τη software τεχνικη. Ωραια θα ηταν βεβαια να ειχαμε ενα τιλτ φακο.... κυκλοφορουν ανταπτορες για να κανεις τιλτ φακους μεσαιου, αλλα ειναι λιγο τσιμπημενοι.
 

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,911
Θεσσαλονίκη
To shift για την ακρίβεια είναι λίγο άκυρο. Το τιλτ κάνει όλη τη δουλειά σε αυτή την περίπτωση που δίνοντας κλίση στο φακό αυτός εστιάζει σε επίπεδο μη παράλληλο με τον αισθητήρα με τελικό αποτέλεσμα ένα μόνο σημείο να είναι εστιασμένο στον αισθητήρα και με πολύ μικρό βάθος πεδίου λόγω των παραπάνω.
 

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,911
Θεσσαλονίκη
Δεν αμφιβάλω τα χρησιμοποιούν μαζί ως όρους πολλές φορές κάτι σαν "αλατοπίπερο" ή "μουστάρδα-κέτσαπ" :flipout: Πολλές φορές αυτά μπορούν να συνυπάρξουν αλλά και όχι απαραίτητα.
Το παρακάτω νομίζω δείχνει καλά τις δύο λειτουργίες και το τι κάνουν. Επίσης τη χρήση του τιλτ στο τέλος εκτός από εφέ μινιατούρας που πιστεύω και ήταν η αρχική του χρήση τα παλιά τα χρόνια...
https://www.youtube.com/watch?v=3qo3nYcDCuc
 
Διαφωτιστικό το βιντεάκι, δεν είχα ιδέα. Οπότε η βασική λειτουργία τέτοιων φακών είναι για την γεωμετρία.

Πάντως νομίζω αν βοηθάει η φωτογραφία (από ψηλά) το εφέ που περιγράφω γίνεται softwarικώς μια χαρά. Βρήκα νέα χρήση για το drone μου φαίνεται.. :award:

(Βέβαια το timelapse - like footage βοηθάει ακόμα περισσότερο στην ψευδαίσθηση του "ψεύτικου -μηχανοκίνητου".)
 
Last edited:

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Titl shift, ενδιαφέρουσα τεχνική, οπως κι όλες θέλουν λίγο δουλίτσα για να έχουν αποτέλεσμα.

Πάνε χρόνια που έκανα πειραματισμούς:

Vatican by FrαPe, on Flickr


Festo Company by Fra.Pe, on Flickr

Σε συνδυασμο με time lapse το αποτέλεσμα είναι απλα μαγικό

https://www.youtube.com/watch?v=Fk9EBOOAYiU
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Αίσθηση μινιατούρας - πληροφορίες;

To shift για την ακρίβεια είναι λίγο άκυρο. Το τιλτ κάνει όλη τη δουλειά σε αυτή την περίπτωση που δίνοντας κλίση στο φακό αυτός εστιάζει σε επίπεδο μη παράλληλο με τον αισθητήρα με τελικό αποτέλεσμα ένα μόνο σημείο να είναι εστιασμένο στον αισθητήρα και με πολύ μικρό βάθος πεδίου λόγω των παραπάνω.

Ή και το ανάποδο. Να είναι όλο το κάδρο εστιασμένο (βασικά αυτή είναι και η βασική χρήση του τιλτ φακού. Φυσικά δεν τα γράφω για τον ...παλαίουρα, μην το παρεξηγείς :p )
 

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,911
Θεσσαλονίκη
Ακριβώς αυτό για το τιλτ που το δείχνει πολύ καλά στο τέλος του βίντεο που παρέθεσα (να είναι όλο το κάδρο εστιασμένο)
Και επειδή μου την έδωσε έκανα σήμερα την παρακάτω... υπερκατασκευή...:slapface: .

Χρόνος κατασκευής 1-2 λεπτά.
Κόστος 0-1ευρώ max. Δέχεται και κάθε φακό που μπορεί να έχει κανείς.
Υλικά 2 καπάκια ή 2 δαχτυλίδια μάκρο και λίγη σαμπρέλα.

P3570829.JPG

Και γρήγορες δοκιμές. Στην πρώτη δεν είχα αρκετό ύψος και γωνία. Στη δεύτερη έχουμε την κλασσική περίπτωση επιλεκτικής εστίασης για χρήση τοπίου ή πορτρέτου.
Όλες πολύ στο πόδι αλλά φαίνεται το ...potential που λεν και στο χωριό μου :flipout:
P3570773.JPG

P3570818.JPG
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Πολύ ωραία!
Βέβαια ιδανικά μια τέτοια κατασκευή θα πρέπει να έχει πχ 4 ντίζες (με σπείρωμα εννοώ) εξωτερικά για ακριβή ρύθμιση (και διατήρηση) της κλίσης.
 

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,911
Θεσσαλονίκη
Ε ναι, τόσα και τόσα και δίνουμε. Καλύτερα ένα έτοιμο αντάπτορα αλλιώς θέλει δουλειά να κάνεις κάτι να στέκεται.

Τι άλλες λεπτομέρειες? Το πίσω είναι ένα πλαστικό καπάκι για την μηχανή που αφαίρεσα το πλαστικό στο κέντρο. Μπροστά είναι το μικρό δαχτυλίδι από μάκρο σωλήνα.
Μπορούσε να είναι και πίσω δαχτυλίδι μάκρο που να βίδωνε σε κάτι τέτοιο
http://www.ebay.co.uk/itm/Dual-Purp...592680?hash=item1c787dc528:g:gMEAAOSwItFYW~jJ

Ανάμεσα στα δύο "φοράς" ένα κομμάτι από σαμπρέλα ποδηλάτου και έτοιμο.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απο το φιλτρο diorama που έχουν εδώ και χρόνια ακόμη και οι compact Ολυμπους ΧΖ1...



Πολύ ωραία!
Βέβαια ιδανικά μια τέτοια κατασκευή θα πρέπει να έχει πχ 4 ντίζες (με σπείρωμα εννοώ) εξωτερικά για ακριβή ρύθμιση (και διατήρηση) της κλίσης.

Ελατε να σας δώσω το εξωγήινο Lensbaby 3G μου ...:flipout:

lensbaby3g.jpeg
 
Last edited:

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Λοιπόν μια τέτοια κατασκευή δεν πρέπει να είναι πολύ δύσκολη για μηχανουργό... το δύσκολο είναι να την κάνεις universal...