DUAL 505-3..Επιλογή Phone Stage??

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kbas73

New member
9 September 2011
33
Καλησπέρα σ'όλους. Έχει έρθει στην κατοχή μου, ένα μεταχειρισμένο DUAL 505-3 σε άριστη κατάσταση, με Ortofon om10 κεφαλή. Απο δικάναλο ήχο έχω λίγες γνώσεις, οπότε βήμα-βήμα ψάχνω το διαδίκτυο, για πληροφορίες. Κάποιες φθηνές επιλογές για Phone Stage που είδα σε 1η φάση είναι : 1. Cambridge Audio Azur 551P. 2.Cambridge Audio CP1 3. Pro-Ject Phono Box. Δεν ξέρω αν ταιριάζουν με το DUAL, γι'αυτό θέλω την γνώμη σας!!! Αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο ακόμα καλύτερα!!
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Καλή αρχή με το dual, καλοάκουστο!

Προσωπικά έχω ακριβώς τι ίδιο πικάπ με το cambridge audio 651P και παίζει μια χαρά. Αν το dual είναι όντως σε άριστη κατάσταση μια αναβάθμιση που θα σου πρότεινα (αν έχει την αρχική βελόνα η κεφαλή σου) θα ήταν αλλαγή βελόνας στη ortofon με καλύτερη επίσης της ortofon.
 

kbas73

New member
9 September 2011
33
Απο τα λίγα που έχω δει μέσα στο forum, μάλλον θα είναι το επόμενο βήμα, αφου πρώτα τελειώσω με το phone stage. Ποιά βελόνα/κεφαλή μιλάς; Την βελόνα ΟΜ20 η αναβάθμιση σε 2Μ RED η 2M Blue;
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Απο τα λίγα που έχω δει μέσα στο forum, μάλλον θα είναι το επόμενο βήμα, αφου πρώτα τελειώσω με το phone stage. Ποιά βελόνα/κεφαλή μιλάς; Την βελόνα ΟΜ20 η αναβάθμιση σε 2Μ RED η 2M Blue;

Μιλαω για την βελονα, βεβαια αν θες πας και για νεα κεφαλη.
 

kbas73

New member
9 September 2011
33
Την αρχική βελόνα έχει άρα να πάω καλύτερα, σε αντικατάσταση βελόνας πχ ΟΜ20. Δεν ξέρω τι συμφέρει, σε σχέση με το κόστος/απόδοση, αυτών των 2 επιλογών πχ ΟΜ20 vs 2M Red!!!
 

red7760

Established Member
18 January 2014
237
Κηφισιά
Αν μπορεις οικομικα πήγαινε στην 2Μ blue. Ειναι σοκαριστικη η διαφορα. Εχουν περάσει και οι τρεις απο τα χέρια μου..
 

kbas73

New member
9 September 2011
33
SpyNet oπότε η ΟΜ20 είναι η μόνη επιλογή!! Γιατί; Εξαιτίας βάρους η συνδεσμολογίας κεφαλής;
 

kbas73

New member
9 September 2011
33
Re: Απάντηση: DUAL 505-3..Επιλογή Phone Stage??

Τι ενισχυτή έχεις;

Ο ενισχυτής που έχω είναι ο Pioneer VSX920-K, πολυκάναλος οπότε χρειάζομαι phone stage!!
 

red7760

Established Member
18 January 2014
237
Κηφισιά
Re: Απάντηση: DUAL 505-3..Επιλογή Phone Stage??

Λοιπόν αυτο το project που σκεφτεσαι καπου το πηρε το ματι μου στην αποθήκη. Αν το βρω, το θες; είσαι Αθηνα;
Το πιο απλο της project δεν ειναι;; ή θυμαμαι λαθος;
 
19 June 2006
8,661
schitt mani phono stage και nagaoka 110 κεφαλή. Αν ταιριάζει με το βραχίονα σου (ας το ψάξει κάποιος φίλος) τελειώνεις για πολύ καιρό. Υποκειμενικά πάντα.
 

kbas73

New member
9 September 2011
33
Re: Απάντηση: DUAL 505-3..Επιλογή Phone Stage??

schitt mani phono stage και nagaoka 110 κεφαλή. Αν ταιριάζει με το βραχίονα σου (ας το ψάξει κάποιος φίλος) τελειώνεις για πολύ καιρό. Υποκειμενικά πάντα.

Δημήτρη σαν εταιρία η Schiit μ'αρέσει αρκετά. Φυσικά είναι κ Made in USA.Την γλυκοκοίταζα για amp/Dac για τα Bayerdynamics Custom Studio που έχω!! Στην κεφαλή που προτύνεις, με πιάνεις τελείως αδιάβαστο. Αυτό που ψάχνω είναι κάτι, να συνδιάζεται με το DUAL και φυσικά να αναδεικνύει τις δυνατότητες του. Για phono stage υπολογίζω απο 110 μέχρι 200ευρώ. Η βελόνα η κεφαλή/βελόνα είναι το επόμενο βήμα. Για την ώρα μάλλον θα μείνω με την ΟΜ10!! Αν μου δώσουν κάποια λεφτά που μου χρωστάνε, θα τα κάνω όλα μαζί!!
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Να πεταχτω και γω σαν μην πω τι και να πω τη γνωμη μου
Η βελονα ας μεινει σε δευτερο χρονο και οπωσδηποτε οτι καλυτερη βελονα παιρνει η υπαρχουσα κεφαλη και η τσεπη σου...δεν ξερω εαν μπορει να δεχτει και την 40αρα

Ωστοσο θεωρω ισης η μεγαλυτερης σημασιας ως αναβαθμιση, του να αγρασεις εναν αμιγως 2 καναλο ενισχυτη, εαν βεβαια η ακροαση μουσικης ειναι πρωταρχικο μελημα και προς πληρη αξιοποιηση του πικαπ

Υπαρχουν ενισχυτες παλαιοτεροι με αξιολογο ενσωματωμενο phono αλλα ειναι λιγο ρισκο η κτηση ενος σε καλη κατασταση
Εναλλακτικα θα κοιτουσα ενα phono στο budget που κινεισαι σε μτχ καθως κατα καιρους εμφανιζονται αξιολογες περιπτωσεις και σε δευτερο χρονο εναν αμιγως δικαναλο ενισχυτη που θα αποτελεσε ουσιαστκη αναβαθμιση απο τον πολυκαναλο
 

kbas73

New member
9 September 2011
33
Να πεταχτω και γω σαν μην πω τι και να πω τη γνωμη μου
Η βελονα ας μεινει σε δευτερο χρονο και οπωσδηποτε οτι καλυτερη βελονα παιρνει η υπαρχουσα κεφαλη και η τσεπη σου...δεν ξερω εαν μπορει να δεχτει και την 40αρα

Ωστοσο θεωρω ισης η μεγαλυτερης σημασιας ως αναβαθμιση, του να αγρασεις εναν αμιγως 2 καναλο ενισχυτη, εαν βεβαια η ακροαση μουσικης ειναι πρωταρχικο μελημα και προς πληρη αξιοποιηση του πικαπ

Υπαρχουν ενισχυτες παλαιοτεροι με αξιολογο ενσωματωμενο phono αλλα ειναι λιγο ρισκο η κτηση ενος σε καλη κατασταση
Εναλλακτικα θα κοιτουσα ενα phono στο budget που κινεισαι σε μτχ καθως κατα καιρους εμφανιζονται αξιολογες περιπτωσεις και σε δευτερο χρονο εναν αμιγως δικαναλο ενισχυτη που θα αποτελεσε ουσιαστκη αναβαθμιση απο τον πολυκαναλο

Για βελόνα απο ότι είπαν σε παραπάνω post και φυσικά μέσα στα δικά μου οικονομικά όρια ΟΜ20. Η ΟΜ30 η ΟΜ40 ξεφεύγουν αρκετά για την ώρα!! Η πρόταση του Δημήτρη αποτελεί την έκπληξη σε σχέση κόστος/απόδοση!!! Έχεις δίκιο για τον δικάναλο ενισχυτή!!
 
19 June 2006
8,661
Η κεφαλή παίζει πολύ παραπάνω για τα λεφτά της και δεν έχει προτιμήσεις σε είδη μουσικής. Και βέβαια συμφωνώ απόλυτα για δικάναλο (κάποια στιγμή πρέπει να το κάνεις).
 

kbas73

New member
9 September 2011
33
Re: Απάντηση: DUAL 505-3..Επιλογή Phone Stage??

Δημήτρη απο δικάναλους τι ταιριάζει καλύτερα με DUAL; DENON PMA-720AE, Marantz PM6006, Yamaha A-S501 η Υamaha R-N602. Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο; Θα μου δώσει ο γαμπρός μου τα ηχεία B&W 602 S2, οπότε θα μπορέσω να τα συνδιάσω στο μέλλον!!