Kodi.tv.....τέλος (?)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
"www.forum.kodi.tv" μας τελείωσε -προς το παρόν- γιατί τους την 'επεσε' το FBI....

"
This domain name has been seized by ICE - Homeland Security Investigations, pursuant to a seizure warrant issued by a United States District Court under the authority of 18 U.S.C 981 and 2323.Willful copyright infringement is a federal crime that carries penalties for first time offenders of up to five years in federal prison, a $250,000 fine forfeiture and restitution (17 U.S.C 506, 18 U.S.C 2319). Intentionally and knowingly trafficking in counterfeit goods is a federal crime that carries penalties for first time offenders of up to ten years in federal prison, a $2,000,000 fine, forfeiture and restitution (18 U.S.C 2320)"


 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,570
Αθηνα
φανταζομαι οτι ειναι συνεχεια της ιστοριας που ξεκινησε απο την αγγλια. Παντως δεν καταλαβαινω πως μπορουν να αποδειξουν υπαιτιοτητα στην διαχειριστικη ομαδα του software οταν υπευθυνος ειναι ο καθε χρηστης με τα addon που χρησιμοποιει. Σαν να εχει υπαιτιοτητα η hecklen&koch για τους θανατους απο τα οπλα της.
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Ελπίζω να είναι κανένα πρωταπριλιάτικο :drummer:
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Epic... Κατέβασαν ολόκληρο site, forum, ακόμα και τους download servers τους, συμπεριλαμβανομένου κι αυτον του official repo.
Χθες στο κείμενο είχε κρυμμένο rick-roll link, σήμερα το αφαίρεσαν κι αυτό!
 
13 June 2010
3,048
Ελπίζω να είναι κανένα πρωταπριλιάτικο :drummer:
Ελπιζω να εχεις δικαιο αν και στο εξωτερικο δεν εχουν τετοια κολληματα

Ευτυχως που προλαβα και κατεβασα το KRYPTON , και φυσικα το DsPlayrer βεβαιως-βεβαιως
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,570
Αθηνα
Μην αγχώνεστε, είναι πρωταπριλιατικο. Το λινκ που εξαφάνισαν τους πρόδωσε :)
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
βρε παιδια δεν εχω ασχοληθει με το kodi αν και θα το προτιμουσα εναντι του popcorn.
Ομως στο popcorn εχω εκδοση οπου μπορω να ρυθμισω οτι κατεβαινει να αποθηκευεται σε φακελο και δισκο της αρεσκειας μου.

Πραγμα πολυ χρησιμο μιας και εχω SSD και δεν θελω να αποθηκευονται/γραφονται εκει oτι κατεβαινουν.
Λιγο που ειχα ψαξει το Kodi παλαιοτερα, νομιζω οτι δεν το εκαναν αυτο. Αλλαξε κατι. ?
Μπορω να το ρυθμισω ετσι ωστε οτι κατεβαζει να εγγραφεται σε αλλο δισκο και οχι στον C: SSD. ?

Αν ναι να το εγκαταστησω.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,570
Αθηνα
Εεεεεε... Ξέρεις... Το Kodi δεν είναι κατεβαστηρι. Υπάρχει νομίζω επιλογή σε κάποια streaming add ons να κατεβάσεις το αρχείο, αλλά δεν είναι αυτή η κύρια χρήση του.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Kodi.tv.....τέλος (?)

Εεεεεε... Ξέρεις... Το Kodi δεν είναι κατεβαστηρι. Υπάρχει νομίζω επιλογή σε κάποια streaming add ons να κατεβάσεις το αρχείο, αλλά δεν είναι αυτή η κύρια χρήση του.

Nαι εννοουσα οτι (πιθανολογω) πως οταν κανει streaming καπου ισως αποθηκευεται εστω και σαν μπαφερ.
Στο popcorn time ce το εχω λυσει αφου και η προσωρινη αποθηκευση παει σε αλλον δισκο, καθως επισης και σαν browser (youtube κλπ) εχω firefox portable οπου εχω απενεργοποιημενη την μνημη cache και οτι κατεβασω πηγαινει παλι σε αλλον δισκο που εχω ορισει.

Στο Kodi δεν ξερω που εγγραφονται τα προσωρινα αρχεια που στριμαρει, αν πανε στον C, παλι θα εχω προβλημα.

Συγχωρεστε μου αν λεω καμια βλακεια, δεν εχω ασχοληθει καθολου με Kodi και δεν ξερω πως δουλευει.
Αν οτι στριμαρει, απλα πηγαινει σαν μπαφερ στην μνημη ram, τοτε να το εγκαταστησω.
(δεν με ενδιαφερει βεβαια το οτι ΜΙΑ φορα θα εγγραφουν τα οποια αρχεια του Κοdi στον ssd ετσι. ?, μιλάω για ολο το υλικο που θα βλεπω)
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Δεν ξερω πιο το νοημα της αποθηκευσης? Υποτιθεται οτι το kodi το χρησιμοποιεις για να ξεφυγεις απο το θεμα του κατεβασματος ,χρονος και ποροι, και το θεμα της αποθηκευσης ,κοστος αποθηκευσης και διαχειρησης.

Αν θες ντε και καλα να κρατας τα αρχεια απλα δεν δουλευεις το kodi.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Re: Απάντηση: Re: Kodi.tv.....τέλος (?)

Nαι εννοουσα οτι (πιθανολογω) πως οταν κανει streaming καπου ισως αποθηκευεται εστω και σαν μπαφερ.
Στο popcorn time ce το εχω λυσει αφου και η προσωρινη αποθηκευση παει σε αλλον δισκο, καθως επισης και σαν browser (youtube κλπ) εχω firefox portable οπου εχω απενεργοποιημενη την μνημη cache και οτι κατεβασω πηγαινει παλι σε αλλον δισκο που εχω ορισει.

Στο Kodi δεν ξερω που εγγραφονται τα προσωρινα αρχεια που στριμαρει, αν πανε στον C, παλι θα εχω προβλημα.

Συγχωρεστε μου αν λεω καμια βλακεια, δεν εχω ασχοληθει καθολου με Kodi και δεν ξερω πως δουλευει.
Αν οτι στριμαρει, απλα πηγαινει σαν μπαφερ στην μνημη ram, τοτε να το εγκαταστησω.
(δεν με ενδιαφερει βεβαια το οτι ΜΙΑ φορα θα εγγραφουν τα οποια αρχεια του Κοdi στον ssd ετσι. ?, μιλάω για ολο το υλικο που θα βλεπω)

addons που δουλεύουν με torrents αποθηκεύουν στο δίσκο ή αν έχουν επιλογή στις ρυθμίσεις επιλέγεις εσύ, άλλα όπως exodus,salts στη μνήμη ραμ αν και δεν θυμάμαι αν είναι η default επιλογή ή πρέπει να το ορίσεις στο advancedsettings.xml
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
οχι παιδια δεν θελω να αποθηκευω τιποτε. Αν το στριμαρισμα πηγαινει σαν μπαφερ στην ram, αυτο θελω.
Απλως το περασμενο καλοκαιρι που εβαλα τον ssd και γκουγλαρισα λιγακι για kodi, καπου ειδα οτι αποθηκευε στον C και δεν εδινε επιλογη να αλλαξεις δισκο.
(εννοειται οτι κι αν αποθηκευει προσωρινα στον C και μετα τα πηγαινει αυτοματα αλλου αν το εχεις ορισει εννοειται πως παλι δεν μου κανει, γιατι η ζημια στον SSD θα εχει ηδη γινει.

Οποτε απο τα παραπανω γραφομενα σας αρχιζω να διαβαζω τα περι Kodi να δω ποια πραγματα τα κανει μπαφερ στην ram και ποια (και πότε) τα αποθηκευει, ωστε να το χρησιμοποιησω μονο σε οποια πραγματα χρησιμοποιει μονο την μνημη ram του Pc.

Το θεμα μου ειναι να μην γραφει στον SSD οταν το λειτουργω. :smile:
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Τα http streaming add-ons buffάρουν στην ram.
Τα torrent streaming στο δίσκο. Συνήθως έχουν επιλογή για το πού θα κατεβαίνουν, αλλά νομίζω αυτή αφορά την περίπτωση που θες να κρατήσεις το αρχείο, ίσως και πάλι να buffάρουν στον δίσκο συστήματος.

Δεν ξερω πιο το νοημα της αποθηκευσης? Υποτιθεται οτι το kodi το χρησιμοποιεις για να ξεφυγεις απο το θεμα του κατεβασματος ,χρονος και ποροι, και το θεμα της αποθηκευσης ,κοστος αποθηκευσης και διαχειρησης.


Αν θες ντε και καλα να κρατας τα αρχεια απλα δεν δουλευεις το kodi.
Γιατί? Βασικά media organiser & player είναι. Τα υπόλοιπα για τα οποία έχει γίνει γνωστό είναι extra/δευτερεύουσες λειτουργίες.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Εγκατεστησα τον Κodi V17 krypton, εκανα ελαχιστες προσθηκες (καρα ασχετος γαρ) προς ωρας βαζοντας schism και καποιες ρυθμισεις υποτιτλων και υστερα δημιουργησα ενα .xml αρχειο οπου το τοποθετησα μεσα στο folder του kodi με τις παρακατω ρυθμισεις.

<advancedsettings>
<network>
<buffermode> 1 </buffermode>
<readbufferfactor> 1.5 </readbufferfactor>
<cachemembuffersize> 104857600 </cachemembuffersize>
</network>
</advancedsettings>


Ετσι (υποτιθεται) οτι ρυθμισα τη μνημη buffer να μην γραφει σε δισκο, αλλα στην μνημη ram και θα καταναλωνει 300 Mb αυτης.
Ελπιζω να πανε ολα καλα και να μην μου τιναξει τα πεταλα ο ssd. :p

Παντως επειδη δεν εχω ξανα ασχοληθει ποτε στη ζωη μου με kodi να πω οτι γινεται χαμος απο ρυθμισεις, ενας πανικος εκει μεσα.
Θελω διαβασμα για καμια τριετια. :flipout:
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Αυτό το advancedsettings που έβαλες δεν κάνει για kodi 17, έχουν αλλάξει οι εντολές.
http://kodi.wiki/view/HOW-TO:Modify_the_video_cache#Kodi_v17_changes
Κάν'το έτσι:
Code:
<advancedsettings>
<cache>
  <memorysize>104857600</memorysize>
  <buffermode>1</buffermode>
  <readfactor>10</readfactor>
</cache>
</advancedsettings>

Πάντως και default στην ram buffάρει, αλλά μικρότερο μέγεθος (20ΜΒ νομίζω).

Επίσης γνώμη μου μην ασχοληθείς με έτοιμα builds, συνήθως είναι αχταρμάς, έχουν ένα κάρο add-ons που κάνουν την ίδια δουλειά, και εντάξει, δεν ξέρεις τι μπορεί να έχει βάλει ο καθένας μέσα, είτε από λάθος ρυθμίσεις ή οτιδήποτε.
Μάθε να βάζεις μόνος σου add-ons, δοκίμασε διάφορα και κατέληξε σε 1-2 ανά είδος.
Για ταινίες/σειρές τα πιο δημοφιλή και εύχρηστα είναι τα Exodus, Specto.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Αυτό το advancedsettings που έβαλες δεν κάνει για kodi 17, έχουν αλλάξει οι εντολές.
http://kodi.wiki/view/HOW-TO:Modify_the_video_cache#Kodi_v17_changes
Κάν'το έτσι:
Code:
<advancedsettings>
<cache>
  <memorysize>104857600</memorysize>
  <buffermode>1</buffermode>
  <readfactor>10</readfactor>
</cache>
</advancedsettings>

Πάντως και default στην ram buffάρει, αλλά μικρότερο μέγεθος (20ΜΒ νομίζω).

Επίσης γνώμη μου μην ασχοληθείς με έτοιμα builds, συνήθως είναι αχταρμάς, έχουν ένα κάρο add-ons που κάνουν την ίδια δουλειά, και εντάξει, δεν ξέρεις τι μπορεί να έχει βάλει ο καθένας μέσα, είτε από λάθος ρυθμίσεις ή οτιδήποτε.
Μάθε να βάζεις μόνος σου add-ons, δοκίμασε διάφορα και κατέληξε σε 1-2 ανά είδος.
Για ταινίες/σειρές τα πιο δημοφιλή και εύχρηστα είναι τα Exodus, Specto.

Θα αλλαξω το xml, αλλα οπως μου λες και να το διαγραψω εντελως by default παει στην ram απλως μικροτερο μεγεθος μνημης. ?
Δεν με χαλαει.

zen, exodus, spectro μπηκε με αυτο που εβαλα. Τωρα αν μπηκαν κι αλλα μεσα...θα κατσω να διαβασω οδηγους στησιματος για να το μαθω σιγα σιγα.

Πολυπλοκο μεν, κανεις τα παντα απο οτι καταλαβα.

Ευχαριστω για την βοηθεια και τις συμβουλες ολους. :smile:
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Re: Απάντηση: Kodi.tv.....τέλος (?)

Θα αλλαξω το xml, αλλα οπως μου λες και να το διαγραψω εντελως by default παει στην ram απλως μικροτερο μεγεθος μνημης. ?
Δεν με χαλαει.

zen, exodus, spectro μπηκε με αυτο που εβαλα. Τωρα αν μπηκαν κι αλλα μεσα...θα κατσω να διαβασω οδηγους στησιματος για να το μαθω σιγα σιγα.

Πολυπλοκο μεν, κανεις τα παντα απο οτι καταλαβα.

Ευχαριστω για την βοηθεια και τις συμβουλες ολους. :smile:

κάνα NAS δεν έχεις που παιδεύεσαι με τα addons?
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
οχι δεν εχω. :frown:
Ετσι κι αλλιως μια χρηση θα επιτελει κατα 95%. Σειρες, μιας και το popcon ειναι ψιλοπαρατημενο απο data bases. (ποικιλια και παλαιοτερων)
Ολα τα υπολοιπα τα βολευω με αλλους τροπους.