Samsung Galaxy A9 Pro ή Huawei Mate 9?

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,127
ΑΘΗΝΑ
Mετά από 4 χρόνια χρήσης του Note 3,ήρθε η ώρα για αντικατάσταση.
Αναζητώντας τηλέφωνο με την ίδια ή μεγαλύτερη οθόνη από αυτό,κατέληξα στα 2 τηλέφωνα του θέματος.
Τα βρίσκω στα ίδια χρήματα περίπου καινούρια 400-450 (λίγο πιο ακριβό το Mate 9)
To Huawei έχει οθόνη 5,9 ιντσών με 4GB/64Gb εσωτερικής μνήμης και 4000mAh μπαταρία,
ενώ το A9 έχει οθόνη SuperAmoled 6 ιντσών με 4GB/32Gb και 5000mAh.
Για πείτε καμιά γνώμη.

http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_a9_pro_(2016)-7903.php

http://www.gsmarena.com/huawei_mate_9-8073.php

Y.Γ.
Το Α9 θα αγορασθεί από ebay/amazon κτλ
ενώ το Mate 9 από Ελλάδα.

Υ.Γ.2
Εννοείται ότι είναι δεκτές και προτάσεις για άλλες συσκευές (Xiaomi κτλ).
 
Last edited:

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,127
ΑΘΗΝΑ
Επειδή το thread έχει πάρει φωτιά,να σας ανακοινώσω ότι βρήκα ενα μεταχειρισμένο A9 αγορασμένο 20/317 και το πήρα 340 ευρώ.
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,127
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Re: Samsung Galaxy A9 Pro ή Huawei Mate 9?

Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

Εντυπώσεις σε σχέση με το note; Άξιζε;
Με το Note ήμουν καρακαραδυσαρεστημένος από την αρχή που το αγόρασα.
3 φορές αλλαγή στην εγγύηση του ακουστικού,απίστευτα κολλήματα σε παιχνίδια,υπερβολική θερμοκρασία την ώρα του παιχνιδιού,εντελώς απαράδεκτη ταχύτητα στην εστίαση στις φωτό και πλήρη αδυναμία macro.
Ο λόγος που θα πάει να θαφτεί πλέον σε ένα συρτάρι ήταν πάλι το ακουστικό,αφού δεν άκουγα σχεδόν καθόλου τον ομιλητή στις κλήσεις και δεν είχα πλέον εγγύηση να το αλλάξω αλλά και τα κολλήματά του.

Για το Α9.
Είναι από τις 6.30 το πρωί ανοιχτό και η μπαταρία του είναι στο 77%!!!
Φωτογραφίες δεν έχω βγάλει ακόμα αλλά ελπίζω ότι στην χειρότερη περίπτωση θα βγάζει σαν και αυτές του Note.
Kολλήματα δεν έχει δείξει...ακόμα (γιατί με τα κινητά της Samsung ποτέ δεν ξέρεις μετά από πόσο καιρό θα αρχίσουν).
Η οθόνη απολαυστική κυρίως λόγω μεγέθους και για έναν πρεσβυωμύωπα σαν κι εμένα είναι σωτήρια.
.
.
.
Δημήτρη ήθελα να γράψω ότι ήταν αγορασμένο την 20/3/2017 και τα έκανα μαντάρα.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Μάπα κινητό πήρες ρε Σωκράτη. Σου δίνω 300 ευρώ για να σε απαλλάξω από την μπαγκατέλα.

Πλάκα κάνω φυσικά , μεγειά.

To δικό μου το Note 3 το πούλησα πριν 1.5 χρόνο και απο ότι μαθαίνω (το είχε πάρει γνωστός-γνωστού) λειτουργεί ακόμη παρότι είχε πέσει και κάτω 1-2 φορές.
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
To δικό μου το Note 3 το πούλησα πριν 1.5 χρόνο και απο ότι μαθαίνω (το είχε πάρει γνωστός-γνωστού) λειτουργεί ακόμη παρότι είχε πέσει και κάτω 1-2 φορές.

Το Note 3 το είχα για 2 χρονια εγώ και το έδωσα στην γυναικα μου και το έχει 1.5 χρόνο και δεν το αλλάζει με τίποτα. Απίστευτο τηλέφωνο....
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,127
ΑΘΗΝΑ
Tέτοια ώρα που ξεκίνησα να το κάνω root καλά να πάθω.
Ακολουθώντας τις παρακάτω οδηγίες
http://www.samsungsfour.com/tutoria...shmallow-6-0-1-using-cf-auto-root-method.html

έτρεξα το odin με το usb debugging OFF....αντι για ΟΝ με αποτέλεσμα το κινητό πατώντας το power on να μένει στην αρχική οθόνη και να μένει κολλημένο στο RECOVERY BOOTING.
Tο ξεπάστρεψα;;;
Μπορεί να βοηθήσει κανείς;
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,127
ΑΘΗΝΑ
@#%$ χθες από τις 8 το απόγευμα μέχρι τις 4 τα ξημερώματα και τελικά κατάφερα να περάσω την αρχική του ρομ η οποία δεν εχει μεσα Ελληνικά/google play κτλ και τώρα ψάχνω για international.
To "κόλπο" για να ξεκολλήσει από το Recovery Booting και να πάει σε downloadin mode ήταν να πατάω ταυτόχρονα Volume Down και power και το home διακεκομμένα.
Mε την αρχικη ρομ ουσιαστικά δεν εχω smartphone αφου δεν εχω καμια εφαρμογή της Google.
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,127
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Re: Samsung Galaxy A9 Pro ή Huawei Mate 9?

https://www.youtube.com/watch?v=isERiuP5xTY

Για το Play store. Όσο αφορά την γλώσσα των μενού κατά την γνώμη μου άστο καλύτερα στα Αγγλικά (από να μπλέξεις με Root κτλ).

Φίλε σ´ευχαριστώ αλλά μακάρι να ηταν τόσο απλά τα πράγματα.Οι Κινέζικες ρομ είναι άστα να πάνε σε ότι έχει να κάνει με την Google.
3 ημέρες έχω στραβωθεί να διαβάζω στο xda και άκρη δεν βγάζω.
Όταν γράφω ότι δεν έχω Ελληνικά,δεν εννοώ το μενού της συσκευής.
Εννοώ παντού!!!
Browsing,sms,επαφες...τίποτα.
Θα μου στέλνει o άλλος sms και θα του απαντάω με Greeklish?:drool1:
H τελευταία μου ελπίδα είναι να καλέσω αύριο στην erainbow που εισάγει το τηλέφωνο να τους ρωτήσω ποιός είχε περάσει τα Ελληνικά και τις εφαρμογές Google για να τις ξαναπεράσουν.Ακόμα κι αν αυτός είναι στην Κίνα...
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,456
Μεταμορφωση
Αφου μπορεσες και περασες την Κινεζικη, περασε τωρα την Ινδική.
Αυτεςνειναι συνηθως κανονικες με play store.
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,127
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Re: Samsung Galaxy A9 Pro ή Huawei Mate 9?

έχεις κάποιο λινκ;
Δεν βρίσκω κάτι αν και στο site της Samsung στο δικό μου μοντέλο (SM-A9100) μόνο Κινέζικες ρομ έχει.