Εφαρμογή για ενναλακτική επιλογή μικροφώνου, όταν εiναι συνδεδεμένα ακουστικά 3.5mm

BELL

New member
6 February 2009
18
Παιδια υπαρχει καποιο app που ενω εχω συνδεσει 3.5 καρφι στο κινητο με το ραδιοσιντι του αυτοκινητου, να λειτουργει το μικροφωνο του κινητου και οχι του καλωδιου?Χρειαζομαι δλδ να ακουω απο τα ηχεια του αυτοκινητου και να μιλαω απο το μικροφωνο του κινητου
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Εφαρμογη για ενναλακτική επιλογή μικροφώνου, όταν ε;iναι συνδεδεμένα ακουστ

Λογικα αν εχεις χρησιμοποιησει καλωδιο με τριπολικο βυσμα που δεν εχει mic επανω του, θα επρεπε κατευθειαν να ειναι ενεργοποιημενο το mic του κινητου.

Αν εχεις χρησιμοποιησει καλωδιο τυπου χαντς φρη με τετραπολικο βυσμα, τοτε το κινητο αντιλαμβανεται πως θες να κανεις χρηση χαντς φρη και ενεργοποιει το mic του καλωδιου.

Για να πετυχεις αυτο που θες λοιπον, αλλαξε το καλωδιο με ενα αλλο που δεν εχει μικροφωνο επανω του. Ενα απλο καλωδιο mini jack σε mini jack και θα γινει αυτο που θες.
 

BELL

New member
6 February 2009
18
Re: Εφαρμογη για ενναλακτική επιλογή μικροφώνου, όταν ε;iναι συνδεδεμένα ακουστικά 3.

Έχω τέτοιο καλώδιο που αναφέρεις φίλε μου, αλλά δεν με ακούνε, ή να το θέσω καλύτερα, με ακούνε ελάχιστα. Όταν όμως πατάω την ανοιχτή ακρόαση του κινητού με ακούνε κανονικά
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Εφαρμογη για ενναλακτική επιλογή μικροφώνου, όταν ε;iναι συνδεδεμένα ακουστ

Μηπως υπαρχουν παραπανω απο ενα mic επεμβαινει καποιο noise canceling κλπ και γινεται καλυτερη δουλεια απο το mic. ?
Κατι αλλο δεν μπορω να σκεφτω του πως να επηρρεαζεται η ποιοτητα του mic που χρησιμοποιεις ετσι κι αλλιως, με την ανοιχτη ακροαση και οχι τον ηχο απο την εξοδο ακουστικων. Ισως με την ανοιχτη ακροαση ανεβαινει καποιο gain στο mic, γιατι θεωρει πως εχεις μακρια τη συσκευη απο το στομα σου.
 

BELL

New member
6 February 2009
18
Re: Εφαρμογη για ενναλακτική επιλογή μικροφώνου, όταν ε;iναι συνδεδεμένα ακουστικά 3.

Ότι έχει 2 μικρόφωνα έχει. Έχω το redmi note 3 pro