Μια 'γλυκια' αναζητηση

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Χαιρετω τον κοσμο του hi end.

Θεωρησα απαραίτητο να ανοιξω ενα θεμα εδω μιας και τωρα τελευταια αναζητω μια αναβαθμιση. Καποιοι ισως να θυμουνται σε προηγούμενη στιγμη αναζήτουσα κατι πιο οικονομικο αλλα επειδη με ξερω πως παλι θα με τρωει θεωρησα οτι μαλλον πρεπει να βαλω το χερι πιο βαθια οποτε τα χρηματα πλεον που διαθετω ειναι 4500-5000 (οποτε νομιζω σωστα εγραψα στο νημα του hi end).

Οι μουσικες κυριως ειναι σε εντεχνο ελληνικο αλλα κ ξενα acoustic ή και τυπου sade ( δινω εμφαση στα φωνητικα). Ο χωρος ειναι 16 τμ και θα στηθει στο μεγαλο μερος του τοιχου. Η αποσταση ακροασης θα ναι 2.2μ και εαν με περνάει μετα απο μετρησεις ισως παω και στα 2.5μ. Αυτο που ζητω ειναι ενα γλυκοηχο ηχειο χωρις βεβαια να του λειπουν οι μεσαιες και τα χαμηλα του. Θυμαμαι καποτε ειχα ακουσει κατιspicom f4 τα οποια δεν με εντυπωσιασαν(κατι ελειπε για τα γουστα μου) αλλα ειχαν μεταξενια φωνητικα(το αναφερω για να καταλαβετε τι περιπου ψαχνω) ......... Επισης δεν ξερω εαν θα πρεπει να διαλεξω βασεως ή εαν με παιρνει για καποιο δαπεδου. Τελος αυτο που δεν θα προτιμουσα ειναι ενα ηχειο που να αγκαζομαι να δινω ενταση για να ακουσω το μεγαλειο του.

Για να προλαβω καποιους φιλους εννοειται πως θα κανω ακροασεις σε οσα μπορεσω αλλα νομιζω επειδη ζητω κατι συγκεκριμενο(γλυκοηχο) νομιζω οτι θα μπορεσω να καταληξω σε καποια μοντελα ωστε να μην παω τελειως στα τυφλα.


Σας ευχαριστώ προκαταβολικα
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Ο πιο γλυκός συνδυασμός που έχω ακούσει ποτε ήταν ηχεία ProAc με ενισχυτικά Musical Fidelity. Εμενα δε μου αρέσουν οι γλυκές στη μουσική,μονο από το ζαχαροπλαστείο, αλλα για εσένα θα είναι ότι πρέπει.-bye-
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Σε ευχαριστώ για την απαντηση σου. Θα με βοηθούσε να μου πεις σε ποιο μοντέλο proac αναφερεσαι. Επισης βαση της εμπειρίας σου εαν γνωρίζεις να μου πεις εαν η ταπεινη απόσταση 2.2μετρων ειναι ικανη για ενα ηχειο δαπεδου.

Atofios ειναι τα πρωτα ηχεια που θα θελα να ακουσω! Τα έχεις ακουσει; εχεις αποψη;
 

red7760

Established Member
18 January 2014
237
Κηφισιά
Καλημερα και απο εμενα. Το bugdet ειναι μονο για ηχεια Νικο; ενισχυτη και πηγες εισαι οκ;
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Το budget ειναι για ενισχυτη κ ηχεια. Πρόκειται να παιξουν με ifi(ισως στο μελλον πάρω κατι αλλο) και λαπτοπ ή raspberry (οποιο κατσει καλυτερα).
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Σε ευχαριστώ για την απαντηση σου. Θα με βοηθούσε να μου πεις σε ποιο μοντέλο proac αναφερεσαι. Επισης βαση της εμπειρίας σου εαν γνωρίζεις να μου πεις εαν η ταπεινη απόσταση 2.2μετρων ειναι ικανη για ενα ηχειο δαπεδου.

Atofios ειναι τα πρωτα ηχεια που θα θελα να ακουσω! Τα έχεις ακουσει; εχεις αποψη;

Δυστυχώς δε θυμάμαι, πάει πολύς καιρός πλέον, αλλα το γενικό "κούρδισμα" των ηχείων της εταιρείας είναι σε αυτή την κατεύθυνση. 2.2 m. είναι μια χαρά για ηχεία δαπέδου, αλλα ο χώρος ίσως είναι λίγο μικρός.
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Θα περιμενα να ακουσω οπωσδηποτε τα LS50 wireless αν ημουν στη θεση σου.
 

atofios

AVClub Addicted Member
21 February 2007
1,475
θεσσαλονικη
τα συγκεκριμένα οχι αλλα ακουω συχνα τα millenium 2
εχω ακουσει το ursa major και επισης ημουν κατοχος αυτου




7402bbfe6de952cc8addd11f859bf348.jpg

νομιζω οτι ο ηχος της εταιτιας ισως σου ταιριαζει
 

atofios

AVClub Addicted Member
21 February 2007
1,475
θεσσαλονικη
ξερεις ποσα έδωσα και ποσα πηρα ?
χωρις λογο στην ουσια...
η focal γιατι εχει παθητικα βασης 3πλασια τιμη και χωρις ενισχυτες οπως το ενεργα ?
αν εγραφε ο φιλος οτι θελει ενα αυστηρο μονιτορ ηχειο θα ειχα προτείνει κατι αλλο
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Βρε.παιδιά, καθιστε να το δει ο more peers. Τα chario θέλουν χώρο. Διόρθωσε με αν κάνω λάθος. Τα δικά σου βάσης Στέργιο είναι ταμαμ για το σαλόνι σου που είναι 40τ.μ...
 

atofios

AVClub Addicted Member
21 February 2007
1,475
θεσσαλονικη
επισης ακου και αυτα αν μπορεις ΝΕΑΤ SX3i




neatsx3i.jpg



εχεις δικιο panoramix θελει να δοκιμαστουν στον χωρο τα chario
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Οντας κατοχος ηχειων της chario θεωρω οτι ειναι τα πρωτα που ηρθαν στο μυαλο...και επισης καποια της sonus faber
Ωστοσο τα chario θελουν χωρο για να ξεδιπλωσουν τις αρετες τους...στα τετραγωνικα σου θεωρω οτι θα μπουμαρουν καποια τυπου delphinus αλλα τα lynx θα σου καθοταν κουτι
Προσπαθησε να τα ακουσεις