Αγορά 49'' TV

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

dioz

New member
5 October 2012
93
Καλησπέρα σας,


Ποια η αποψή σας για τις παρακάτω?


1. Sony-KD-49XD7005
2. Samsung-UE49KU6400


Χρήση τηλεοπτικό σήμα & ταινίες HD.


Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο μοντέλο μέχρι 700-750 ευρώ?


Έχω λόγο να σκεφτώ τίποτα σε curved Tv?
 

dioz

New member
5 October 2012
93
Από τη Σκύλλα στη Χάρυβδη...

Στο budget σου και για τη χρήση σου, μάλλον είναι προτιμότερες επιλογές αυτές, αν δεν έχεις πολύ μικρή απόσταση θέασης:

http://www.skroutz.gr/s/6884324/Samsung-UE55J6200.html

http://www.skroutz.gr/s/6441059/Panasonic-TX-55CS630.html

Ωχχχχ....Γιατί αυτός ο χαρακτηρισμός για τις συγκεκριμένες TV...?
Είναι προβληματικές ή δεν αξίζουν τα χρήματα τους?

Η απόσταση θέασης είναι max 2,5μ και οι 55" με τρομάζουν + ότι μάλλον θα έχω πρόβλημα και με το έπιπλο που έχω για την TV.
Η νέα αγορά θα αντικαταστήσει μία 46'' Sony HX750 από την όποία είμαι υπερ-ευχαριστημένος, άλλα υπάρχει η σκέψη να την δώσω σε συγγενικό μου πρόσωπο...
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Καλύτερα (πιο μεγάλες) full HD 100 Hz, όπως αυτές που προτάθηκαν πιο πάνω, παρά (μικρότερες) 4K 50 Hz, όπως οι αρχικές επιλογές, για τη χρήση και την απόσταση θέασης που αναφέρθηκε.
 

dioz

New member
5 October 2012
93
Μάλιστα!
Οπότε σε 49'' 100 Hz τι προτείνετε?
Αν θέλω και 4Κ (100Hz) σε ποιο budget πρέπει να φτάσω?
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Ωχχχχ....Γιατί αυτός ο χαρακτηρισμός για τις συγκεκριμένες TV...?
Είναι προβληματικές ή δεν αξίζουν τα χρήματα τους?

Η απόσταση θέασης είναι max 2,5μ και οι 55" με τρομάζουν + ότι μάλλον θα έχω πρόβλημα και με το έπιπλο που έχω για την TV.
Η νέα αγορά θα αντικαταστήσει μία 46'' Sony HX750 από την όποία είμαι υπερ-ευχαριστημένος, άλλα υπάρχει η σκέψη να την δώσω σε συγγενικό μου πρόσωπο...

Και οι δύο είναι 50Hz. H πρώτη είναι με IPS πάνελ (κακή αντίθεση), η δεύτερη, αν είσαι τυχερός με VA (καλή αντίθεση), αν είσαι άτυχος με PLS (πολύ κακή αντίθεση). Και οι δύο είναι χειρότερες από την τηλεόραση που διαθέτεις ήδη...

Μάλιστα!
Οπότε σε 49'' 100 Hz τι προτείνετε?
Αν θέλω και 4Κ (100Hz) σε ποιο budget πρέπει να φτάσω?

Μάλλον για εδώ πας:

http://www.skroutz.gr/s/8680885/Samsung-UE49KS7000.html?keyphrase=49+ks7000

Αν και μάλλον προτιμότερο είναι να κάτσεις στα αυγά σου... :p
 

dioz

New member
5 October 2012
93
Με προσγείωσες ανώμαλα.....
Και φαντάσου στο skroutz και οι δυο έχουν πολύ καλές κριτικές....
Με βλέπω να μένω αγκαλία με την sony μου....

Επίσης, αυτό που ανακάλυψα σήμερα μετά από επίσκεψη σε μεγάλο κατάστημα είναι ότι δεν υπάρχει TV που να γυρνάει δεξιά-αριστερά πάνω στη βάση όπως αυτή που έχω.
Όλες είναι σταθερές πάνω στη βάση τους γεγονός που δεν με βολεύει καθόλου...
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Εφοσον δεν μιλας στη θεαση για 4Κ γιατι δεν πας σε 1080 τηλεοραση?
 
Last edited by a moderator:

metallica123

New member
12 April 2017
17
Από τη Σκύλλα στη Χάρυβδη...

Στο budget σου και για τη χρήση σου, μάλλον είναι προτιμότερες επιλογές αυτές, αν δεν έχεις πολύ μικρή απόσταση θέασης:

http://www.skroutz.gr/s/6884324/Samsung-UE55J6200.html

http://www.skroutz.gr/s/6441059/Panasonic-TX-55CS630.html

ι j6200 ειναι παλιο μοντελο δεν το βρίσκεις ετοιμοπαράδοτο ευκολα
 

metallica123

New member
12 April 2017
17
Και οι δύο είναι 50Hz. H πρώτη είναι με IPS πάνελ (κακή αντίθεση), η δεύτερη, αν είσαι τυχερός με VA (καλή αντίθεση), αν είσαι άτυχος με PLS (πολύ κακή αντίθεση). Και οι δύο είναι χειρότερες από την τηλεόραση που διαθέτεις ήδη...



Μάλλον για εδώ πας:

http://www.skroutz.gr/s/8680885/Samsung-UE49KS7000.html?keyphrase=49+ks7000

Αν και μάλλον προτιμότερο είναι να κάτσεις στα αυγά σου... :p

Samsung UE49KU6400 εαν δεις στο displayspecifications εχει sva panel μην λεμε οτι θελουμε
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Μέλη όπως ο JL_? και άλλοι εδω, δεν κάθονται στον καναπέ να καταπίνουν ότι τους σερβίρουν οι εταιρίες στο internet. Κάνουν τον κόπο να πάνε στα καταστήματα με ένα μικροσκόπιο και να δουν μόνοι τους την αλήθεια.

Ετσι για παράδειγμα μας ενημέρωσαν ότι η Samsung 40K5100 που στο displayspecifications έχει VA panel, στο ΜΜ και το Π έχει PLS:p

Οποιος θέλει, με ένα 20ρικάκι μπορεί να πάει και να δει μόνος του. Αλλά μην γράφουμε ότι θέλουμε ε?
 

stathisrs

Established Member
6 September 2011
104
ΑΡΤΑ
απο που μπορουμε να δουμε τι πανελ εχει ku 6400?εγω παντος που την εχω σχεδον πεντε μηνες ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Μέλη όπως ο JL_? και άλλοι εδω, δεν κάθονται στον καναπέ να καταπίνουν ότι τους σερβίρουν οι εταιρίες στο internet. Κάνουν τον κόπο να πάνε στα καταστήματα με ένα μικροσκόπιο και να δουν μόνοι τους την αλήθεια.

Ετσι για παράδειγμα μας ενημέρωσαν ότι η Samsung 40K5100 που στο displayspecifications έχει VA panel, στο ΜΜ και το Π έχει PLS:p

Οποιος θέλει, με ένα 20ρικάκι μπορεί να πάει και να δει μόνος του. Αλλά μην γράφουμε ότι θέλουμε ε?

Να προσθέσω ότι με έναν μεγεθυντικό φακό - Λούπα μπορείς να δεις την διάταξη των υποpixel και να καταλάβεις.
 

zisisrock0

Established Member
11 January 2016
155
Re: Απάντηση: Αγορά 49'' TV

Συγγνωμη φιλε αλλα με τις γενικευσεις και τα αυθαιρετα συμπερασματα δεν παμε πουθενα...http://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x800d αν και ειναι 50hz/60hz συμφωνα με την δοκιμη εχει αρκετα καλη κινηση εκτος και αν εισαι ειδημων επι του θεματος και ξερεις περισσοτερα οποτε παω πασο..
 

metallica123

New member
12 April 2017
17
Μέλη όπως ο JL_? και άλλοι εδω, δεν κάθονται στον καναπέ να καταπίνουν ότι τους σερβίρουν οι εταιρίες στο internet. Κάνουν τον κόπο να πάνε στα καταστήματα με ένα μικροσκόπιο και να δουν μόνοι τους την αλήθεια.

Ετσι για παράδειγμα μας ενημέρωσαν ότι η Samsung 40K5100 που στο displayspecifications έχει VA panel, στο ΜΜ και το Π έχει PLS:p

Οποιος θέλει, με ένα 20ρικάκι μπορεί να πάει και να δει μόνος του. Αλλά μην γράφουμε ότι θέλουμε ε?

δεν εχω κατι προσωπικό με κανέναν δηλαδή στο displayspecifications εχουν δόλο ? την επόμενη φορά θα παρω τηλ τον ceo τις samsung για να των ρωτήσω
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Είναι δηλαδή "γενίκευση" ή "αυθαίρετο συμπέρασμα", πως οι τηλεοράσεις που έχουν panels 50 Hz, υστερούν σε κίνηση έναντι αυτών με 100 ή 200 Hz; Μέχρι 60 καρέ ανά δευτερόλεπτο μπορούν να προβληθούν στις πρώτες, που ενδεχομένως να αντιστοιχεί σε 300 γραμμές σε κίνηση, από τις 1080 ή ένα αντίστοιχο νούμερο σε 4K.
 

zisisrock0

Established Member
11 January 2016
155
Re: Απάντηση: Αγορά 49'' TV

Σε καμια περιπτωση οπως το θετεις. Αλλα εξαρταται απο την υλοποιηση της καθε εταιρειας. Για το παραδειγμα μου (sony x800d ) τι εχεις να πεις? Φιλικα παντα γιατι στο πρωτο σου σχολιο ησουν απολυτος δηλ.50hz 4k οχι.
Είναι δηλαδή "γενίκευση" ή "αυθαίρετο συμπέρασμα", πως οι τηλεοράσεις που έχουν panels 50 Hz, υστερούν σε κίνηση έναντι αυτών με 100 ή 200 Hz; Μέχρι 60 καρέ ανά δευτερόλεπτο μπορούν να προβληθούν στις πρώτες, που ενδεχομένως να αντιστοιχεί σε 300 γραμμές σε κίνηση, από τις 1080 ή ένα αντίστοιχο νούμερο σε 4K.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αγορά 49'' TV

Σε καμια περιπτωση οπως το θετεις. Αλλα εξαρταται απο την υλοποιηση της καθε εταιρειας. Για το παραδειγμα μου (sony x800d ) τι εχεις να πεις? Φιλικα παντα γιατι στο πρωτο σου σχολιο ησουν απολυτος δηλ.50hz 4k οχι.

Η απάντηση στο αρχικό post ήταν η ακόλουθη:

Καλύτερα (πιο μεγάλες) full HD 100 Hz, όπως αυτές που προτάθηκαν πιο πάνω, παρά (μικρότερες) 4K 50 Hz, όπως οι αρχικές επιλογές, για τη χρήση και την απόσταση θέασης που αναφέρθηκε.

Δηλαδή, με το budget των 750 ευρώ, είναι καλύτερη επιλογή μια πιο μεγάλη full HD (η οποία μπορεί να έχει και 100 Hz panel), αντί μια πιο μικρή 4K. Δεν ανέφερε κανείς πως δεν υπάρχουν αξιόλογες τηλεοράσεις με 50 Hz ή ότι όλες αυτές δεν έχουν καλή κίνηση, παρά τους όποιους περιορισμούς.