Τοποθέτηση προβολέα & diy οθόνης

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

chrisrov

New member
2 April 2017
23
Καλησπέρα σε όλους!

Είναι το 1ο μου ποστ, οπότε να συστηθώ πριν αρχίσω να ζητώ πληροφορίες...
Είμαι ο Χρστόφορος από Αθήνα και η σχέση μου με την τεχνολογία είναι αρκετά καλή, όχι expert όμως σε καμία περίπτωση. Mε το συγκεκριμένο σπορ έχω ασχοληθεί από ελάχιστα έως καθόλου.

Ανακαίνιση στο σπίτι λοιπόν... και αποφάσισα να κάνω τη μία πλευρά του σαλονιού home theater.
Δεν ξέρω αν ποστάρω στο σωστό forum, οι ερωτήσεις μου έχουν να κάνουν τόσο με την τοποθέτηση του προβολέα, όσο και με diy οθόνη.

Το δωμάτιο είναι σαλόνι και δεν θα είναι κλειστό με πόρτα, είναι ενιαίο με τον δίπλα χώρο. Ο δίπλα χώρος θα είναι στην πλάτη σου όπως θα κάθεσαι στον καναπέ και θα βλέπεις τον τοίχο με την οθόνη.
Η θέαση θα γίνεται 80% βράδυ. Θα υπάρχει και άλλη μία τηλεόραση 42'', σε άλλο χώρο, οπότε αυτή θα είναι η τηλεόραση για όλες τις ώρες που θα έχει τη σύνδεση και στο πιάτο. Ο προβολέας θα είναι μόνο για ταινίες - σειρές.
Όταν δεν θα είναι βράδυ, θα κλείνουν τα παντζούρια και θα κατεβαίνει και roll up, αλλά και πάλι θα έχει κάποιο φως από παράθυρο κουζίνας, ημιδιαφανές τζάμι κοντά στην πόρτα εισόδου κτλ. Μιλάμε για ενιαίο χώρο, δεν μπορώ να το αποφύγω αυτό, αλλά οκ, θα πορευτώ με το καλύτερο που μπορώ.
Το ταβάνι θα είναι ανοιχτόχρωμο, off white, ο τοίχος όμως που θα τοποθετηθεί η οθόνη θα βαφτεί σκούρο καφέ.

Σαν καλό newbie, έψαξα, προσπάθησα να καταλάβω τι παίζει, σχημάτισα ένα πλάνο και μάζεψα και αρκετές απορίες...

Ο προβολέας που έχω καταλήξει (δεν τον έχω πάρει ακόμα αλλά θα τον πάρω άμεσα) είναι ο Benq W1110.
H απόσταση που θα βρίσκεται ο καναπές θα είναι περίπου 3,5 μέτρα.
Σκέφτομαι για 100'' οθόνη, είναι οκ, τι πιστεύετε?

Στα 3,50 από τον τοίχο (πάνω από τον καναπέ), βρίσκεται στο ταβάνι ένα δοκάρι πλάτους 30 εκ και ύψους 35. Σκέφτομαι να κρεμάσω τον προβολέα μπροστά από το δοκάρι. Άρα το ΠΙΣΩ μέρος του θα πρέπει να απέχει από τον τοίχο που θα γίνεται η προβολή περίπου 3,40 (ο φακός θα είναι πιο κοντά κατά το μέγεθος του προτζέκτορα). Θα κρεμαστεί από το ταβάνι. Το ύψος του ταβανιού είναι 2,90.
Η ερώτησή μου είναι σε τι ύψος θα πρέπει να βρίσκεται ο φακός για να μπορεί να προβάλει 100'' σε αυτό το set up?
Η οθόνη αντίστοιχα σε τι ύψος θα πρέπει να ξεκινάει?
Βγαίνει το πλάνο έτσι όπως το έχω ή θα πρέπει να αλλάξω σχέδια?

Πάμε στην οθόνη τώρα...
Θέλω σταθερή οθόνη, δεν με ενδιαφέρει να φεύγει ή να μαζεύει.
Προσανατολίζομαι στο diy, γιατί δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να δώσω 450 € για μια screenline λευκή 100'', από τη στιγμή που μπορώ να το φτιάξω μόνος μου.
Εξοπλισμός για κοψίματα, τριψήματα, βαψίματα κτλ υπάρχει, όπως και πολύ κοντινός άνθρωπος, επαγγελματίας ελαιοχρωματιστής, που μπορεί να βοηθήσει.

Από αυτά που έχω διαβάσει, οι επιλογές για υλικό οθόνης, είναι mdf 6άρι και βάψιμο, ή πανί blackout λευκό.
Αυτό θα μπεί σε ένα πλαίσιο από 10άρι mdf, το οποίο θα ντυθεί με μαύρο ύφασμα.

Ερωτήσεις...
Αν βάλω πανί, αυστηρά λευκό? Ή θα είναι καλύτερα να γκριζάρει λίγο? Βάφεται το blackout?
Επίσης, θα πρέπει να είναι εντελώς τεντωμένο, ή είναι επικίνδυνο να τεντώσει τελείως?
Άκουσα και για έναν μουσαμά που χρησιμοποιείται σε αγιογραφίες, , ο οποίος είναι εντελώς λείος και θα μπορούσε και να βαφτεί.
Δεν ξέρω αν είναι όμως διαπερατός από φως. Ξέρει κανείς κάτι?

Μήπως είναι καλύτερα να βάψω mdf?
Αν ναι, ποιο χρώμα θα μου προτείνατε για αυτόν τον προβολέα σε ανοιχτό σαλόνι και όχι σπηλιά?

Ευχαριστώ πολύ για τις όποιες απαντήσεις.
Ανυπομονώ να πάρω τον εξοπλισμό και τα υλικά και να ξεκινήσω.
Υπόσχομαι να ποστάρω φωτογραφίες όταν με το καλό το έχω φτιάξει!
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Μια χαρα οι ιντσες απο αυτη την αποσταση θεασης. Ισως και 106-110 αν θες το κατι τις παραπανω.

Τοιχοι πλαινοι δεξια-αριστερα της οθονης αν ειναι κοντα της θα φωτιστουν αρκετα. Οποτε καποιο βαψιμο κι εκει με σκουρο χρωμα θα ηταν ωφελιμο. Αλλοι, βαζουν και μαυρες κουρτινες ή καποια κουρτινο-ρολερ κατα τη διαρκεια της ταινιας.

Μιας και εισαι γενικα ανοιχτοχρωμος εκτος απο ασπρη, μπορεις να βαψεις την οθονη και σε καποιο γκρι χρωμα που θα βοηθησει στις δευτερογενεις αντανακλασεις. (μην το φοβασαι, ο προβολεας εχει αρκετο φως)

Στα της τοποθετησης προβολεα, το υψος του εχει να κανει και με συναρτηση του υψους της οθονης. Αν δεν υπαρχει καποιο εμποδιο στο κατω μερος της οθονης, θα προτεινα το κατω μερος της να βρισκεται καπου μεταξυ 55- 65 cm απο το πατωμα. Πιο ξεκουραστη θεαση, υποτιτλοι πιο κοντα στο υψος των ματιων, πιο χαμηλα το καδρο και σε βαζει καλυτερα στο κεντρο της εικονας.

Το δοκαρι που αναφερεις (αν βγαινουν τα μετρα στην τοποθετηση) μπορει να χρησιμευσει για να κρυψεις αισθητικα την βαση προβολεα, αν την τοποθετησεις στο πισω μερος του, ωστε να μην ειναι ευδιακριτη απο το εμπρος μερος, εαν εμπρος συνηθως καθεστε στο σαλονι. Αλλα αυτο εαν βολεψουν οι συνθηκες τοποθετησης προβολεα φυσικα.

Στους υπολογισμους τοποθετησης οθονης-προβολεα, ειμαι σιγουρος οτι ο χατζηγεωργιου σε λιγο θα σου πει.
 

chrisrov

New member
2 April 2017
23
Re: Απάντηση: Τοποθέτηση προβολέα & diy οθόνης

Πήγαινε σε mdf ή pvc και το βάφεις. 100'' από 3,5 μέτρα είναι μια χαρά.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Ποιο χρώμα θα μου πρότεινες για τον προβολέα και το setup που περιγράφω πιο πάνω (χωρίς να αχρηστέψω και το 3d)?
To pvc βάφεται με το ίδιο χρώμα που θα βαφόταν και το mdf?

Επίσης, ο benq αν τοποθετηθεί με τον φακό του περίπου στα 3 m από την οθόνη και τον κρεμάσω στο ταβάνι (2,90) θα μπορεί να προβάλει σε αυτή τη γωνία?
Ή πρέπει να κατέβει πολύ χαμηλά ή να πάει πολύ πιο πίσω?
 

chrisrov

New member
2 April 2017
23
Re: Απάντηση: Τοποθέτηση προβολέα & diy οθόνης

Μια χαρα οι ιντσες απο αυτη την αποσταση θεασης. Ισως και 106-110 αν θες το κατι τις παραπανω.

Τοιχοι πλαινοι δεξια-αριστερα της οθονης αν ειναι κοντα της θα φωτιστουν αρκετα. Οποτε καποιο βαψιμο κι εκει με σκουρο χρωμα θα ηταν ωφελιμο. Αλλοι, βαζουν και μαυρες κουρτινες ή καποια κουρτινο-ρολερ κατα τη διαρκεια της ταινιας.

Μιας και εισαι γενικα ανοιχτοχρωμος εκτος απο ασπρη, μπορεις να βαψεις την οθονη και σε καποιο γκρι χρωμα που θα βοηθησει στις δευτερογενεις αντανακλασεις. (μην το φοβασαι, ο προβολεας εχει αρκετο φως)

Στα της τοποθετησης προβολεα, το υψος του εχει να κανει και με συναρτηση του υψους της οθονης. Αν δεν υπαρχει καποιο εμποδιο στο κατω μερος της οθονης, θα προτεινα το κατω μερος της να βρισκεται καπου μεταξυ 55- 65 cm απο το πατωμα. Πιο ξεκουραστη θεαση, υποτιτλοι πιο κοντα στο υψος των ματιων, πιο χαμηλα το καδρο και σε βαζει καλυτερα στο κεντρο της εικονας.

Το δοκαρι που αναφερεις (αν βγαινουν τα μετρα στην τοποθετηση) μπορει να χρησιμευσει για να κρυψεις αισθητικα την βαση προβολεα, αν την τοποθετησεις στο πισω μερος του, ωστε να μην ειναι ευδιακριτη απο το εμπρος μερος, εαν εμπρος συνηθως καθεστε στο σαλονι. Αλλα αυτο εαν βολεψουν οι συνθηκες τοποθετησης προβολεα φυσικα.

Στους υπολογισμους τοποθετησης οθονης-προβολεα, ειμαι σιγουρος οτι ο χατζηγεωργιου σε λιγο θα σου πει.

Ευχαριστώ, πολύ κατατοπιστικός.

Θα το δω και για 106+, ίσως πάω εκεί, αφού ο τοίχος είναι μεγάλος, δεν με περιορίζει.
Να βαφτούν και οι πλαϊνοί τοίχοι σκούροι δεν παίζει, είναι σαλόνι και ενιαίος χώρος.
Τα κουρτινορολερ στους πλαϊνούς τοίχους ίσως να είναι μια λύση, αν δω ότι η αντανάκλαση θα είναι ενοχλητική.

Τώρα για την τοποθέτηση του προβολέα... Σκεφτόμουν να τον βάλω μπροστά από το δοκάρι, άρα ο φακός του θα έρθει στα 3 μ περίπου.
Ο καναπές θα είναι κάτω από το δοκάρι, οπότε δε θα φαίνεται από κει και αισθητικά θα είναι καλύτερα να κρύβει τη βάση του το δοκάρι από αυτή την πίσω πλευρά. Ο υπόλοιπος ζωτικός χώρος θα είναι από πίσω, από μπροστά θα είναι μόνο ο χώρος ανάμεσα από καναπέ και οθόνη.

Εκτός αν είναι υπερβολικά κοντά και δε βγαίνει...
 
Last edited:

chrisrov

New member
2 April 2017
23
Re: Απάντηση: Τοποθέτηση προβολέα & diy οθόνης

Λοιπόν...
Βρήκα το πολύ χρήσιμο site http://projectorcalculator.benq.com/ και καταλήγω στο παρακάτω στήσιμο

mcxa3s.jpg


O προβολέας κρεμιέται από βραχίονα που θα μπει μπροστά από το δοκάρι στα 3,40, άρα με τον φακό του στα 3,20 από την οθόνη. Η οθόνη θα ξεκινάει στα 60 εκ από το πάτωμα.
Για να μου βγει όσο γίνεται ψηλότερα σε αυτή την απόσταση μεγάλωσα την οθόνη στις 106'' και έβαλα την κάθετη μετατόπιση του φακού στο μέγιστο 1.15. Δεν χάνω κάτι, σωστά?
Αν βγαίνει όντως έτσι, είμαι πολύ οκ με αυτό το στήσιμο.

Καμιά πρόταση για χρώμα για το mdf ή το pvc?
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Eγω να δωσω μια εμπειρικη συμβουλη οσον αφορα την τοποθετηση προβολεα.

Μιας και παντα υπαρχει η πιθανοτητα υστερα απο τις μετρησεις και τα σημαδια, να τρυπησουμε και να τοποθετησουμε με μια μικρη αποκλιση, καλο ειναι lens shift, zoom κλπ να μην τα υπολογιζουμε τερματισμενα στα ακρα τους, αλλα περιπου στη μεση της διαδρομης τους για την τοποθετηση.
Ετσι, αν υπαρξει μια οποιαδηποτε αποκλιση στην τοποθετηση, να μπορουμε να τα δουλεψουμε με + και -.
Οποτε μην βαλεις τον προβολεα οσο ψηλοτερα γινεται, υπολογιζοντας τερμα κατω το lens shift.
Οποτε ειτε ο προβολεας σου βγει λιγο ψηλοτερα, ειτε η οθονη λιγο χαμηλοτερα, να εχεις αερα στο lens shift να το ριξεις λιγο.

Για το χρωμα μιας και θα χρησιμοποιησεις και 3D οπως ανεφερες ισως να εμενες στο λευκο. Αν ομως πιστευεις οτι θα δεις 2-3 ταινιες και θα τα παρατησεις, καλυτερα καποιο γκρι, θα βοηθησει λιγο καλυτερα στο κοντραστ.
Για κωδικο χρωματος λιγη υπομονη να απαντησει ο χατζ, εγω δεν το κατεχω.
 
19 June 2006
35,671
Τα pvc τα παίρνω από 'δω:

http://atec.gr/pdf/PVC_Simona.pdf

Μπορείς να δουλέψεις και με τριάρι ή πεντάρι mdf από το Leroy (τελαρωμένο ασφαλώς).

Για το χρώμα, χρησιμοποίησε πλαστικό και βρες το Caparol Marin 30. Μια χαρά είναι. Ένα χέρι αστάρι πριν και λίγο γυαλοχάρτισμα πριν την βαφή.

Περί τοποθέτησης:

Αν τελικά πας στις 106'' (ύψος 1.33), και θέλεις να ξεκινήσεις από τα 65 εκ, το κέντρο του φακού του προβολέα σου πρέπει να κάτσει στα 133+65= 198 εκ. Υπολόγιζε περί τα 2 μέτρα από το έδαφος. Αν σηκώσεις λίγο την οθόνη, πας πιο ψηλά.
 

chrisrov

New member
2 April 2017
23
Τελικά βάζοντας στη μέση την κάθετη μετατόπιση και στην απόσταση 3,20 από την οθόνη, όντως το κέντρο του φακού έρχεται στα 2,05 μ ύψος. Άρα το κάτω μέρος του προβολέα θα έρθει λίγο κάτω από τα 2 μ.
Δεν είναι λίγο χαμηλά? Υπάρχει μήπως κάποιο σύστημα που να είναι πτυσσόμενο και να μπορεί να σηκώνεται ψηλότερα ο προβολέας όταν δεν χρησιμοποιείται και να το κατεβάζω όταν θέλω να προβάλλω?

Σχετικά με το υλικό, μάλλον θα προτιμήσω το pvc γιατί θα είναι ελαφρύτερο. Πάχος 5 mm ή και λεπτότερο?
Το Caparol Marin 30 μου φαίνεται μια χαρά, γκριζάρει λίγο που μάλλον το χρειάζομαι. Και για 3d θα είναι σχετικά οκ? Ειλικρινά δεν ξέρω αν και πόσο συχνά θα δω 3d, όμως δεν θέλω να το αχρηστεύσω.

Ευχαριστώ πάρα πολύ πάντως και τους δυο σας (και προκαταβολικά και όποιον άλλον ασχοληθεί), με έχετε βοηθήσει πολύ!
 
19 June 2006
35,671
Ανέβα με την οθόνη στα 80 εκ. από το πάτωμα και θα είσαι εντάξει. Θα χρειαστείς και μια βάση με βραχίονα περί τους 30 πόντους.

Ναι, πήγαινε στο 5άρι pvc.
 

chrisrov

New member
2 April 2017
23
Τελικά θα ανέβω στα 80 εκ από το πάτωμα, το μέτρησα και δείχνει οκ, δε φαίνεται υπερβολικά ψηλά. Οπότε δε θα έχω θέμα με το ύψος του προβολέα.

Θα ήθελα να ρωτήσω λίγα πράγματα ακόμα.

Έχει ουσιαστικές διαφορές ο Benq W2000 από τον W1110s? Αξίζει τα παραπάνω 150 ?
Διάβασα αρκετές κριτικές και οι απόψεις διίστανται... Στον χώρο μου και στη χρήση μου, πιστεύετε ότι θα άξιζε?

Σχετικά με την οθόνη, σκέφτομαι αν τελικά πάω στο pvc ή αν θα βάψω απ' ευθείας τον τοίχο. Εκτός από το αισθητικό κομμάτι που θα μπορούσα να τοποθετήσω το pvc με αποστάτες και να βάλω κάποιον κρυφό led φωτισμό, τι άλλο κερδίζω σε σχέση με βάψιμο απ' ευθείας τοίχου?
Αν το θέμα είναι οι ατέλειες στον τοίχο, εφόσον το στοκάρισμα, το τρίψιμο και το βάψιμο θα γίνουν από επαγγελματία, δε νομίζω να έχω πρόβλημα.
Υπάρχει διαφορά του υλικού? Είναι καλύτερο το pvc?
Αν πάω τελικά σε τοίχο, παραμένει η πρόταση του χρώματος, ή να χρησιμοποιήσω άλλο?

Υπάρχει κάποιο χρωματοπωλείο (με pm αν θεωρείται διαφήμιση) που πουλάει το Caparol Marin 30? Ή σε οποιοδήποτε χρωματοπωλείο, αν δεν το έχουν, μπορούν να μου το φτιάξουν?
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Τοποθέτηση προβολέα & diy οθόνης

Το μονο θεμα ειναι αν ο τοιχος δεν ειναι εντελως επιπεδος τοσο επιφανειακα στην τραχυτητα του, οσο και στον σοβα εσωτερικα να μην ειναι αλλου πιο παχυς ή λεπτος με αποτελεσμα να μην εχεις εντελως επιπεδη επιφσνεια.
Κατα τα αλλα οτι χρωμα εφαρμοστει ειτε στον τοιχο, ειτε στο pvc θα ειναι το ιδιο.

Για το υψος οθονης υπολογισε πως στις ταινιες 2.35:1 με την κατω μαυρη μπαρα, η εικονα θα ξεκινα ακομη πιο ψηλα (εκτος κι αν την κατεβαζεις π.χ. με το mpc-hc)
Για τις 16:9 σε ολο το καδρο χωρις μπαρες δεν σχολιαζω το οτι το πανω μερος της εικονας θα φτασει εκει που θα φτασει, μιας και αφου το μετρησες και δεν ενοχλει, ειναι ολα οκ.
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Τοποθέτηση προβολέα & diy οθόνης

Τελικά θα ανέβω στα 80 εκ από το πάτωμα, το μέτρησα και δείχνει οκ, δε φαίνεται υπερβολικά ψηλά. Οπότε δε θα έχω θέμα με το ύψος του προβολέα.

Θα ήθελα να ρωτήσω λίγα πράγματα ακόμα.

Έχει ουσιαστικές διαφορές ο Benq W2000 από τον W1110s? Αξίζει τα παραπάνω 150 ?
Διάβασα αρκετές κριτικές και οι απόψεις διίστανται... Στον χώρο μου και στη χρήση μου, πιστεύετε ότι θα άξιζε?

Σχετικά με την οθόνη, σκέφτομαι αν τελικά πάω στο pvc ή αν θα βάψω απ' ευθείας τον τοίχο. Εκτός από το αισθητικό κομμάτι που θα μπορούσα να τοποθετήσω το pvc με αποστάτες και να βάλω κάποιον κρυφό led φωτισμό, τι άλλο κερδίζω σε σχέση με βάψιμο απ' ευθείας τοίχου?
Αν το θέμα είναι οι ατέλειες στον τοίχο, εφόσον το στοκάρισμα, το τρίψιμο και το βάψιμο θα γίνουν από επαγγελματία, δε νομίζω να έχω πρόβλημα.
Υπάρχει διαφορά του υλικού? Είναι καλύτερο το pvc?
Αν πάω τελικά σε τοίχο, παραμένει η πρόταση του χρώματος, ή να χρησιμοποιήσω άλλο?

Υπάρχει κάποιο χρωματοπωλείο (με pm αν θεωρείται διαφήμιση) που πουλάει το Caparol Marin 30? Ή σε οποιοδήποτε χρωματοπωλείο, αν δεν το έχουν, μπορούν να μου το φτιάξουν?


Κάθε επίπεδη καλοφτιαγμένη επιφάνεια κάνει για οθόνη προβολής. Το pvc το πρότεινα γιατί γλιτώνεις από τα στοκαρίσματα και τα τριψίψατα. Επίσης, αν το τελαρώσεις θα μπορείς να μασκάρεις πιο εύκολα από πάνω για τις ταινίες 2,35. Αν πας σε τοίχο και τον περιποιηθείς, το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο. Σε όποιο κατάστημα που εμπορεύεται τα Caparol και να πας, μπορούν να στο φτιάξουν.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Ξεχασα να πω πως σε μια σταθερη οθονη, ειναι ευκολο να ντυθει περιμετρικα με black borders, ενω στον τοιχο θα πρεπει να γινει καποια πατεντα ισως με καποια πηχακια κλπ, πιθανως πιο μπελαλιδικο.
 

chrisrov

New member
2 April 2017
23
Re: Απάντηση: Τοποθέτηση προβολέα & diy οθόνης

Κάθε επίπεδη καλοφτιαγμένη επιφάνεια κάνει για οθόνη προβολής. Το pvc το πρότεινα γιατί γλιτώνεις από τα στοκαρίσματα και τα τριψίψατα. Επίσης, αν το τελαρώσεις θα μπορείς να μασκάρεις πιο εύκολα από πάνω για τις ταινίες 2,35. Αν πας σε τοίχο και τον περιποιηθείς, το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο. Σε όποιο κατάστημα που εμπορεύεται τα Caparol και να πας, μπορούν να στο φτιάξουν.

Ξεχασα να πω πως σε μια σταθερη οθονη, ειναι ευκολο να ντυθει περιμετρικα με black borders, ενω στον τοιχο θα πρεπει να γινει καποια πατεντα ισως με καποια πηχακια κλπ, πιθανως πιο μπελαλιδικο.

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας για άλλη μια φορά για τις απαντήσεις και για τις πολύτιμες συμβουλές. Μοιράζεστε πληροφορίες που πριν από κάποια (λίγα) χρόνια, κάποιος θα έπρεπε να πληρώσει κάποιον να έρθει στον χώρο του και να του κάνει μελέτη για να τις μοιραστεί.
Για να είμαι ειλικρινής, αισθάνομαι και λίγο σαν να εκμεταλλεύομαι τον χρόνο και τις γνώσεις σας ρωτώντας συνεχώς πράγματα, όμως πιστεύω ότι αυτή ακριβώς είναι και η σωστή φύση του διαδικτύου.
Info και peer to peer sharing γνώσεων, απόψεων, bits κάθε μορφής πληροφορίας, στην οποία ο καθένας μπορεί να έχει πρόσβαση, και αναλόγως να κρίνει αν η πληροφορία είναι χρήσιμη, άχρηστη, σωστή, λάθος κτλ.
Τέλος με την οντολογική προσέγγιση του διαδικτύου...
Πίσω στην οθόνη μου...
Καταλήγω σε φύλλο pvc 5 mm, το οποίο θα κόψω σε διάσταση 7cm μεγαλύτερο περιμετρικά από τις διαστάσεις μιας 106'' 16/9 οθόνης.
Στα 7cm θα κολλήσω ύφασμα μαύρο βελούδο και θα το γυρίσω και πίσω για να πιάσει καλά.
Θα τελαρώσω από πίσω αφήνοντας και κάπου 10cm απόσταση γύρω γύρω, για να έχω περιθώριο να βάλω κρυφό φωτισμό (led μάλλον) όταν βάλω την οθόνη στον τοίχο.
Είμαι οκ με αυτό?
Σχετικά με το masking, καταλαβαίνω ότι είναι μια κάλυψη του πάνω και κάτω μέρους της οθόνης όταν η ταινία είναι cinemascope και έχει περιθώριο μαύρο πάνω κάτω που λόγω προβολέα είναι γκρι και χρειάζεται κάλυψη.
Άρα εφόσον η οθόνη με το τελάρο θα εξέχει από τον τοίχο, θα μπορώ πιο εύκολα να προσαρμόσω κάτι για να πετύχω αυτήν την κάλυψη. Καλά τα λέω?
 
Last edited:
19 June 2006
35,671
Μια χαρά τα λες, προχώρα άφοβα.:a0210:

Θα σου έλεγα, αφού τα φτιάχνεις όλα από την αρχή, να στήσεις πρώτα τον προβολέα και μετά την οθόνη. Είναι πιο εύκολο.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Απάντηση: Τοποθέτηση προβολέα & diy οθόνης

να στήσεις πρώτα τον προβολέα και μετά την οθόνη. Είναι πιο εύκολο.

Γιατι;

Εμενα μου κανει απλούστερο το ανάποδο.

Βαζεις την οθονη εκει που θες και μετα ''παιζεις'' με τον προβολεα που ειναι πιο ευκολος στην τοποθετηση.
 
19 June 2006
35,671
Όχι δεν είναι, τραστ μι ον δατ. Δεν είναι εύκολο να πετύχεις απόλυτα το κάδρο για πολλούς και διαφόρους λόγους. Αν θέλεις σου τους λέω. Μιλάμε πάντα για μονότσιπους DLP και όχι τρίτσιπους με δυνατότητα lens shift οριζόντια και κάθετα, από το τηλεκοντρόλ μάλιστα.

Ανεβάζεις και κεντράρεις τον προβολέα σου αλφαδιάζοντάς τον. Ανάβεις και σημειώνεις στον τοίχο με χαρτοταινία που θα κάτσει το κάδρο υπολογίζοντας και τις μπορντούρες. Done.
 
19 June 2006
35,671
Να συμπληρώσω κάτι που ξέχασα για το μάσκινγκ...

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να επιλέξεις να μασκάρεις. Προσωπικά, μιας και παίζω από πισί, προτίμησα τη λύση του μονού μασκαρίσματος (μόνο από πάνω) κατεβάζοντας την εικόνα του MPC. Χρησιμοποίησα κομμάτι pvc που περίσσεψε, το τελάρωσα και το κρεμάω κάθε φορά που είναι 2,35 η ταινία. Μόνιμοι τρόποι είναι τα ρόλερ, ηλεκτρικά η μη. Σε άλλο χώρο δουλεύω με χρατς. Βελβετίνα το ύφασμα, χρατς μαύρο καρφωμένο σε 4 σημεία πάνω στο κάδρο και that's it.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Απάντηση: Τοποθέτηση προβολέα & diy οθόνης

Όχι δεν είναι, τραστ μι ον δατ. Δεν είναι εύκολο να πετύχεις απόλυτα το κάδρο για πολλούς και διαφόρους λόγους. Αν θέλεις σου τους λέω. Μιλάμε πάντα για μονότσιπους DLP και όχι τρίτσιπους με δυνατότητα lens shift οριζόντια και κάθετα, από το τηλεκοντρόλ μάλιστα.

Ανεβάζεις και κεντράρεις τον προβολέα σου αλφαδιάζοντάς τον. Ανάβεις και σημειώνεις στον τοίχο με χαρτοταινία που θα κάτσει το κάδρο υπολογίζοντας και τις μπορντούρες. Done.

Καταρχην, ειχα οντως στο μυαλο μου δεδομενο το lens shift

Αλλα και παλι, υποθετω οτι αυτα που λες εχουν βασικα νοημα αν μιλαμε για σταθερη οθονη ή βαψιμο τοιχου.