προενισχυτής μεταχειρισμένος ;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,811
Θεσσαλονίκη
Υπάρχει μιά 'πιθανότητα ' για αγορά μεταχειρισμένου προ τραντζιστοράτου με έξοδο για sub ,xlr σύνδεση με τελικό και τηλ/σμο. χωρίς dac. 900 ευρο υπολογίζω αν και βρίσκω με λιγότερα στο διαδίκτυο έχω μερικούς στο μυαλό μου π.χ
[h=2]1)cambridge Azur 851E[/h][h=2]2)Gambridge Azur 840E [/h]3)PRIMARE PRE 32
δεν έχω ακούσει κανέναν οπότε βοηθήστε με τις γνώσεις σας παρακαλώ.
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,811
Θεσσαλονίκη
Ώχ σαν πρωτάρης νιώθω και μου αρέσει....τα ηχεία magnepan 1.4 ,τελικός advance acoustic maa 406( που ίσως αλλάξει σε class D) pc +dac matrix i pro
 
Last edited:

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,811
Θεσσαλονίκη
όχι ακόμη Θανάση !
Κοίτα το dac μου έπαιξε καλύτερα από τον προ μου σαν προενισχυτής και έτσι τώρα λέω να ανεβώ κατηγορία .Έλα όμως που θέλω και το sub .
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Μήπως και ένας άλλος τελικος με το dac σου παίξει καλυτερα αποτι ένας άλλος προ με τον τελικο σου;
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,811
Θεσσαλονίκη
Ίσως αλλά για τώρα με προβληματίζει ο προ .Το ρίσκο το γνωρίζω αλλά θα προχωρήσω........
(εκτός και αν συνδέσω τον τελικό στο sub και από κει συνδέσω και τα ηχεία μου σαν δορυφόρους έχει τέτοια επιλογή το yamaha YST-SW515)θα δούμε....
Από χαρακτήρα οι προ που ανέφερα πώς είναι;γνωρίζει κανείς;
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Θα ελεγα να μην συνδεσεις τα ηχεια σου μεσω του sub αλλα κατευθειαν απο τον τελικο και το sub παραλληλα με τα ηχεια απο τον τελικο (υποθετω το sub σου εχει λογικα εισοδο ηχειου)?
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,811
Θεσσαλονίκη
Θα ελεγα να μην συνδεσεις τα ηχεια σου μεσω του sub αλλα κατευθειαν απο τον τελικο και το sub παραλληλα με τα ηχεια απο τον τελικο (υποθετω το sub σου εχει λογικα εισοδο ηχειου)?
πειράζει που δεν κατάλαβα;:bang:
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: προενισχυτής μεταχειρισμένος ;

Ίσως αλλά για τώρα με προβληματίζει ο προ .Το ρίσκο το γνωρίζω αλλά θα προχωρήσω........
(εκτός και αν συνδέσω τον τελικό στο sub και από κει συνδέσω και τα ηχεία μου σαν δορυφόρους έχει τέτοια επιλογή το yamaha YST-SW515)θα δούμε....
Από χαρακτήρα οι προ που ανέφερα πώς είναι;γνωρίζει κανείς;

Πάρε στα σοβαρά αυτά που σου είπε ο Panoramix
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
πειράζει που δεν κατάλαβα;:bang:

Όπως λέει ο φίλος sonorus πιο πάνω αν έχει ο ενισχυτής σου pre-out τότε τα πράγματα είναι εύκολα, απλά θα συνδέσεις απο το pre-out του ενισχυτή το sub (στο line-in του)

Άν ο ενισχυτής σου έχει διπλές εξόδους ηχείων (Α+Β) και μπορεί να τις τροφοδοτεί μαζί επίσης εύκολα τα πράγματα, θα συνδέσεις από τις εξόδους Α τα ηχεία σου και από τις Β το sub (στις εισόδους ηχείου του)

Αν δεν υπάρχει τίποτα από τα παραπάνω τότε μπορείς από τις εξόδους ηχείων του ενισχυτή σου θα συνδέσεις κατευθείαν κανονικά τα ηχεία σου.
Στη συνέχεια απο τις ίδιες εξόδους του ενισχυτή μπορείς να συνδέσεις παράλληλα με τα ηχεία σου (με κανονικό καλώδιο ηχείων) το sub στις εισόδους ηχείων που έχει το sub. Σημείωση: αυτό βέβαια μειώνει την αντίσταση που βλέπει ο ενισχυτής στην έξοδο...


Σε κάθε περίπτωση μην τροφοδοτήσεις τα ηχεία σου μέσω του sub.
 
Last edited:

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Το σε καμια μπαζει λίγο νερό. Το sub δεν έχει και κρος εσωτερικά; Αν πάρει απο τον ενισχυτή λογικά τα ηχεία θα συνεχίσουν να παιζουν full range.
Βέβαια καταλαβαίνω τα μειονεκτήματα της σύνδεσης αυτής.
Εκτός αυτου, όπως σωστα επισημαινεις υπάρχει και θέμα με την αντίσταση και τα ηλεκτροστατικά δεν είναι "φρόνιμα" φορτία.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
To sub ειναι παθητικο ή ενεργο?

Αυτο που λεει ο θανασης περι full range εχει δικιο. Αλλο το LFE και αλλο να συνδεσεις το sub σαν κανονικο ηχειο...
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,811
Θεσσαλονίκη
η πίσω όψη του τελικού:maa-406-0b-advance-acoustic.jpg
εξακολουθώ ωστόσο να μπερδεύομαι με αυτά που γράφονται σαν παράλληλη σύνδεση!:drummer:


Μη ξεχνάτε τα παραπάνω ίσως είναι η έσχατη λύση, η πρώτη είναι καινούργιος προ τραντζιστοράτος.
Δεν έχετε ακούσει κάποιον απο αυτούς που έγραψα; οι vincent ίσως;
Το sub είναι ενεργό.
 
Last edited:

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Μήπως μπορούμε να το κάνουμε ακόμα πιο απλό?

Ένα rca ή xlr σπλιτεράκι (δεν ξέρω τι εξόδο ή εξόδους έχει ο προ σου) στην έξοδο του προ κι από εκεί τροφοδοτείς και τον τελικό και το sub...?
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,811
Θεσσαλονίκη
Ο advance acoustic ΜΡΡ 206 είναι ο προ.
Παναγιώτη ίσως δεν το εξέφρασα καλά:
1η όταν βρίσκεται ο προ στο σύστημα δεν υπάρχει κάποια δυσκολία για σύνδεση με οτιδήποτε .
2η όταν δεν βρίσκεται ο προ στο σύστημα τότε χρησιμοποιώ το dac σαν προ (αλλά δεν συνδέω το sub)
τώρα η δεύτερη επιλογή μου ακούγεται καλύτερα στα αυτιά μου (φυσικά όταν δεν παίζει το sub )μάλλον σαν προ το dac είναι καλύτερο από τον προ μου.
Ερώτηση : πώς να συνδέσω το sub στη δεύτερη επιλογή και αν γίνεται;
Κύρια ερώτηση : δεν έχετε ακούσει ή να προτείνεται κάποιον προ τρατζιστορατο μεχρι 1200 ευρο-μεταχειρισμένο μάλλον.