Επισκευή προβολέα

kougis

AVClub Enthusiast
28 August 2006
1,092
Ηράκλειο
Καλημέρα.
Θα ήθελα την άποψη σας.
Είμαι από επαρχία.
Έδωσα για επισκευή προβολέα σε μία εταιρεία. Έτυχε να πάω Αθήνα και τον κρατούσα.
Μου τον έστειλαν πίσω με μεταφορική.
Πλήρωσα 100 περίπου για την επισκευή και 25 για την μεταφορική.
Ο προβολέας έχει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με πριν.
Δεν άλλαξε τίποτα.
Τώρα πρέπει να τον ξαναστείλω. Έξοδα αποστολής και επιστροφής 25+25=50 .
Ποιος πρέπει να αναλάβει τα μεταφορικά έξοδα?
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απόψεις σας.
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,712
δεν μπορω να το τεκμηριωσω νομικα,αλλα αποψη μου ειναι οτι δικο τους το λαθος αυτοι πληρωνουν,δεν θα βγαλουν κερδος αλλα ας προσεχαν,εσυ πληρωσες οτι ηταν να πληρωσεις..εαν πληρωσουν θα προσεξουν να μην ξανακανουν το ιδιο λαθος,τι θα γινει δηλαδη εαν ξανασυμβει τρις,στο τελος θα σε συμφερει να αγορασεις καινουργιο...
 

kougis

AVClub Enthusiast
28 August 2006
1,092
Ηράκλειο
Το ίδιο σκέφτηκα κι εγώ.
Αυτοί όμως έχουν διαφορετική άποψη.
Επίσης μου πέταξαν και μια προειδοποίηση στο τηλέφωνο, του στυλ, αν είναι το ίδιο πρόβλημα θα το επισκευάσουμε δωρεάν αλλιώς με ειδική χρέωση.
1. Έχει ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημα και
2. Εγώ όταν τον έστειλα τους είπα δεν παίζει, φτιάξτε τον. Δεν τους είπα αλλάξτε μου το τάδε ανταλλακτικό για να μου πούνε στο αλλάξαμε αλλά τώρα έχει πρόβλημα κάποιο άλλο. Εξάλλου δεν έχω ιδέα από προβολείς.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Φίλε μου καλημέρα, εαν είσαι από Κρήτη (που μάλλον είσαι) τότε την επισκευή στον προβολέα σου την έκανα εγώ (εργάζομαι στο service της LEC HELLAS). Δυστυχώς ο προβολέας σου έχει πάλι το ίδιο πρόβλημα, είμαι ήδη ενήμερος, αυτά συμβαίνουν κάποιες φορές στις επισκευές. Σαφώς και υπάρχει εγγύηση επισκευής και η επιδιόρθωση θα γίνει εντελώς δωρεάν. Οσο αφορά τα μεταφορικά δυστυχώς δεν μπορούν να καλυφθούν από εμάς, εμείς σαν service ζητάμε να έρθει ο προβολέας στην έδρα μας και δεν έχουμε σχέση με τον τρόπο που αυτό θα γίνει. Από την άλλη μιας και όντως είσαι πολύ μακριά από την έδρα μας και τα μεταφορικά είναι όντως μεγάλο ποσό, στείλτον με έξοδα δικά σου και θα σου επιστραφεί χωρίς άλλη χρέωση μεταφορικών, στην ουσία να μοιραστούμε τα μεταφορικά, είναι το καλύτερο που μπορώ να κάνω και μάλιστα με δική μου πρωτοβουλία. -bye-
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
δεν μπορω να το τεκμηριωσω νομικα,αλλα αποψη μου ειναι οτι δικο τους το λαθος αυτοι πληρωνουν,δεν θα βγαλουν κερδος αλλα ας προσεχαν,εσυ πληρωσες οτι ηταν να πληρωσεις..εαν πληρωσουν θα προσεξουν να μην ξανακανουν το ιδιο λαθος,τι θα γινει δηλαδη εαν ξανασυμβει τρις,στο τελος θα σε συμφερει να αγορασεις καινουργιο...

Για να είσαι σίγουρος ότι το λάθος είναι του service τότε θα πρέπει να ήξερες τι πρόβλημα είχε ο προβολέας πριν, τι επιδιόρθωση έγινε και τέλος ποιο είναι το νέο πρόβλημα που παρουσιάστηκε, αλλιώς δεν εκφράζεις άποψη άλλα υπόθεση. Λάθος σε μια επισκευή που έγινε σε έναν προβολέα που δεν λειτουργούσε, λειτούργησε μια χαρά μετά την επισκευή στις δοκιμές που έγιναν, και φεύγοντας με courier φτάνει στον πελάτη και αυτός δεν λειτουργεί, δεν υπάρχει. Πιθανώς να έχει και άλλο πρόβλημα το οποίο δεν έχει καμία σχέση με το αρχικό (χτυπήθηκε κατα την μεταφορά?). Ο πελάτης βλέπει μόνο ότι ο προβολέας του δεν λειτουργεί (και δίκιο έχει) και θεωρεί ότι το service δεν του τον επισκεύασε, κάτι τέτοιο φυσικά δεν ισχύει.
 

kougis

AVClub Enthusiast
28 August 2006
1,092
Ηράκλειο
Κ. Νίκο ο προβολέας άνοιξε την πρώτη φορά που τον δοκίμασα όταν μου επεστράφη. Από την δεύτερη φορά και έπειτα έκανε ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο που έκανε και πριν σας τον στείλω. Ακριβώς τους ίδιους μηχανικούς ήχους, ακριβώς τα ίδια λαμπάκια, ακριβώς στους ίδιους χρόνους και ορισμένες φορές διορθωνόταν μετά από αρκετή ώρα με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που μου υποδείξατε.
Εκτός κι αν δεν ήταν το πρόβλημα στο Cinema filter που αλλάξατε όπως μου είπατε αλλά κάπου αλλού.
Αλλά και σε αυτή την περίπτωση δεν ευθύνομαι εγώ.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Φίλε μου απο μακριά μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω στο τι συμβαίνει στον προβολέα σου, αν δεν τον δω από κοντά και δεν τον ανοίξω δεν μπορώ να είμαι σίγουρος αν έχει το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με πριν ή άλλο, πιστεύω αυτό είναι κατανοητό.
O προβολέας σου διαθέτει 2 μόνο led ενδείξεων, το power ένα lamp/temp. Οταν για οποιοδήποτε λόγο δεν ανοίξει τότε ανάβει το power κόκκινο και το lamp/temp αναβοσβήνει κόκκινο σωστά?Αυτό μπορεί να σημαίνει internal error/fan problem/sensor problem/filter problem/auto iris problem, δηλαδή σχεδόν τα πάντα.
Οι μηχανικοί θόρυβοι που ακούς είναι φυσιολογικοί και προέρχονται απο το τεστ που κάνει σε cinema filter και auto iris όταν ο προβολέας ξεκινάει, άσχετα με το αν ξεκινήσει τελικά ή όχι, αυτό δεν σημαίνει ότι επειδή κάνει αυτούς τους μηχανικούς θορύβους έχει και το ίδιο πρόβλημα που είχε πριν. Το πρόβλημα σου ήταν το cinema filter μιας και είχες σπασμένο δόντι σε γρανάζι, το οποίο αλλάχτηκε, ο προβολέας σου δοκιμάστηκε και ενώ παρελήφθη χωρίς να λειτουργεί, λειτούργησε άψογα κατα τις δοκιμές μετά, άρα λύθηκε. Τώρα γιατί φεύγοντας από εμάς, ήρθε σε εσένα, λειτούργησε μόνο μία φορά και μετά έβγαλε πάλι κάποιο πρόβλημα (μπορεί το ίδιο μπορεί όμως και άλλο) είναι κάτι που όπως είπα πάλι πρέπει να το δω από κοντά και να το διερευνήσω.