[Επίσημο] Huawei P10 / P10 Plus

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
huawei-p10-group-shot-1000x370.png


Κι επίσημα πλέον βρίσκονται στην Ελλάδα τα δύο πολυαναμενόμενα smartphones Huawei P10 & Huawei P10 Plus, η παρουσίαση των οποίων έγινε την, Δευτέρα 3 Απριλίου, σε μια εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στoν χώρο τέχνης "Αμαλίας 36", στο κέντρο της Αθήνας. Τα δύο νέα μοντέλα της Huawei συνεχίζουν και εξελίσσουν την συνεργασία της εταιρείας για την από κοινού κατασκευή συσκευών smartphones με τη γνωστή εταιρεία φωτογραφικών μηχανών Leica.
Το χαρακτηριστικό στοιχείο των δύο μοντέλων είναι ότι συνδυάζουν δύο φωτογραφικές μηχανές Leica, μία Leica στο μπροστινό μέρος και τη Leica Dual στην οπίσθια πλευρά της συσκευής.
Επιπλέον, διαθέτουν υψηλό φωτισμό, και τεχνολογία τρισδιάστατης αναγνώρισης προσώπου. Η μπροστινή τους κάμερα έρχεται με ανάλυση 8 MP, ενώ η πίσω κάμερα αποτελείται από έναν μονοχρωματικό φακό 20 MP και έναν έγχρωμο 12 MP.
Για τη δημιουργία των νέων μοντέλων, η Huawei συνεργάστηκε με το Pantone Color Institute, εμπλουτίζοντας έτσι το χρωματολόγιο των συσκευών. Κάθε συσκευή P10 & P10 Plus είναι κατασκευασμένη από 2.5D γυαλί και αλουμίνιο που χρησιμοποιείται στην αεροναυπηγική, με σμιλευμένες άκρες, στρογγυλοποιημένες με την τεχνική κοπής διαμαντιού. Τα νέα smartphones κυκλοφορούν και με φινίρισμα ‛High Gloss” ή με “Sandblast”, προσφέροντας παραπάνω επιλογές στους χρήστες.
Ο Tony Bao (Jianlin), Executive Director of Huawei Greece, στο πλαίσιο της ομιλίας του, δήλωσε χαρακτηριστικά ότι: "Μέσα σε ένα χρόνο η Huawei κατάφερε να τριπλασιάσει το μερίδιο αγοράς της και είναι πλέον σταθερά δεύτερη μειώνοντας διαρκώς την διαφορά από τον πρώτο. Ευχαριστούμε τους Έλληνες καταναλωτές για την προτίμηση που δείχνουν στα προϊόντα μας".
thumb2.jpg


Dimensions 145.3 x 69.3 x 7 mm
Weight 145 g
Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)
Display Type IPS-NEO LCD capacitive touchscreen, 16M colors
Size 5.1 inches (~71.2% screen-to-body ratio)
Resolution 1080 x 1920 pixels (~432 ppi pixel density)
Protection Corning Gorilla Glass 5 - Emotion UI 5.1
Platform OS Android OS, v7.0 (Nougat)
Chipset HiSilicon Kirin 960
CPU Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53)
GPU Mali-G71 MP8
Memory microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot)
Internal 32 GB (L09)/ 64 GB (L29), 4 GB RAM
Camera Primary Dual 20 MP + 12 MP, f/2.2, OIS, Leica optics, phase detection and laser autofocus, dual-LED (dual tone) flash, check quality
Features Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama
Video 2160p@30fps, 1080p@60fps, check quality
Secondary 8 MP, f/1.9
3.5mm jack Yes
Comms WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, WiFi Direct, hotspot
Bluetooth v4.2, A2DP, LE
GPS Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO
NFC Yes
Radio No
USB v2.0, Type-C 1.0 reversible connector
Sensors Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass
Fast battery charging
Battery Non-removable Li-Ion 3200 mAh battery
Misc Colors Mystic Silver, Rose Gold, Graphite Black, Dazzling Gold, Dazzling Blue, Greenery

Για το Huawei P10, η εταιρεία αποφάσισε να χρησιμοποιήσει μικρότερη οθόνη σε σύγκριση με το P9. Αυτή τη φορά έχουμε 5.1” IPS Full HD με γυαλί 2.5D και επικάλυψη Gorilla Glass 5, ενώ στο πίσω μέρος διακρίνουμε μόνο τη διάταξη της διπλής Leica κάμερας, καθώς ο αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων τοποθετήθηκε στο home button της πρόσοψης. Σε ό,τι αφορά το τελευταίο, χάριν στο νέο περιβάλλον χρήσης EMUI 5.1 ο χρήστης μπορεί να εκμεταλλευτεί το home button για διάφορες ενέργειες (ένα άγγιγμα για Back, κράτημα για Home, σύρσιμο για task switch).
Σχετικά με την κάμερα, η Huawei έχει τοποθετήσει ‛έγχρωμο αισθητήρα 12MP + μονόχρωμο αισθητήρα 20MP, αμφότεροι με φακό Leica f/2.2 και οπτικό σύστημα σταθεροποίησης εικόνας O.I.S. για τον πρώτο. Στο λογισμικό έχει προστεθεί νέο Portrait Mode, το οποίο είναι διαθέσιμο και για τις λήψεις της εμπρόσθιας κάμερας με δυνατότητα live preview για έλεγχο του bokeh εφέ. Σημειώστε, επίσης, ότι και στην εμπρόσθια κάμερα χρησιμοποιείται φακός Leica.
http://www.emea.gr/κι-επίσημα-στην-ελλάδα-τα-huawei-p10-p10-plus/510097/510097/
http://www.techgear.gr/huawei-p10-announced-118535/


https://www.youtube.com/watch?v=1gP4Nk8SUf4
https://www.youtube.com/watch?v=1NZUpDlz1_Y
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Huawei P10 & P10 Plus

Πρώτες εντυπώσεις.
Το fingerprint μπροστα είναι όλα τα λεφτά.
Απενεργοποιώντας τα μισητά on screen keys χειρίζεσαι το κινητό ακόμα πιο εύκολα και γρήγορα και συγχρόνως έχεις στην διάθεση σου όλη την οθόνη αφού δεν σου κλέβει πλέον χώρο η κάτω μαύρη μπάρα.
Συνεπώς αν και έχει οθόνη 5,1" στην ουσία σου δίνει μεγαλύτερη οθόνη απο συσκευές με 5,2" με on screen keys.
Ποιο μικρό μέγεθος με μεγαλύτερη μπαταρία.
Με την πρώτη νιώθεις την διαφορά μεγέθους και ας είναι στα χαρτιά μικρή.
Μιλώ σε σύγκριση με το honor 8 που ενώ στο χέρι δένει άψογα το P10 δένει ακομα καλύτερα.
Στο μαύρο χρώμα δεν εντυπωσιάζει.
Για μένα μετά το honor 8 σε μπλε χρώμα δεν υπάρχει άλλη επιλογή.
Τέλος μια ακόμη λεπτομέρεια που παρατήρησα είναι η προσθήκη ελληνικών στον dialer πράγμα που δίνει την δυνατότητα πληκτρολόγησης του ονόματος για ακόμη πιο γρήγορη εύρεση της επαφής.
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά
Specification

.

Huawei P10
Έκδοση ΛειτουργικούAndroid 7 + EMUI 5.1
ΕπεξεργαστήςOcta Core (4x 2.4GHz Cortex-A73 & 4x 1.8GHz Cortex-A53)
Μνήμη Ram4 GB
Μέγεθος Οθόνης5,1"
Βασική ΚάμεραDual 20 Mp & 12 Mp
Δευτερεύουσα Κάμερα8 Mp
Πλήθος ΠυρήνωνOcta Core
Χωρητικότητα64GB
Dual SimΔεν υποστηρίζεται
Ανάλυση Οθόνης1920 x 1080
Τύπος ΟθόνηςIPS LCD
Μοντέλο ΕπεξεργαστήHiSilicon Kirin 960
3G/4GΥποστηρίζεται 4G
ΜπαταρίαLi-Ion 3200 mAh
Δυνατότητα ΒιντεοκλήσηςΜόνο μέσω εφαρμογών
Εγγραφή VideoFull HD 1080p
Δέκτης GPSA-GPS support
GPRSΥποστηρίζεται
BluetoothBluetooth 4.2
EdgeΥποστηρίζεται
WiFi802.11 a/b/g/n/ac
NFCΥποστηρίζεται
Τύπος SimNano Sim
Τύπος Εξωτερικής ΜνήμηςmicroSD
ΦλάςDual Led Flash
ZoomΨηφιακό
ΧρώμαBlack, Silver
ΛειτουργικόAndroid Smartphone
Βάρος σε gr145 gr.
Διαστάσεις145.3 x 69.3 x 7.0 mm
Χρόνος Αναμονής359 ώρες
Χρόνος Ομιλίας14 ώρες
ΣυμπεριλαμβάνονταιΦορτιστής, Ακουστικά, USB καλώδιο
Εγγύηση Προμηθευτή2 έτη
Ιστοσελίδα Κατασκευαστήhttp://www.huawei.com




Huawei P10 Plus
Έκδοση ΛειτουργικούAndroid 7 + EMUI 5.1
ΕπεξεργαστήςOcta Core (4x 2.4GHz Cortex-A73 & 4x 1.8GHz Cortex-A53)
Μνήμη Ram6 GB
Μέγεθος Οθόνης5.5"
Βασική ΚάμεραDual 20 Mp & 12 Mp
Δευτερεύουσα Κάμερα8 Mp
Πλήθος ΠυρήνωνOcta Core
Χωρητικότητα128GB
Dual SimΔεν υποστηρίζεται
Ανάλυση Οθόνης2560 x 1440
Τύπος ΟθόνηςIPS
Μοντέλο ΕπεξεργαστήHiSilicon Kirin 960
3G/4GΥποστηρίζεται 4G
Τύπος ΜπαταρίαςLi-Ion 3750 mAh
Δυνατότητα ΒιντεοκλήσηςΜόνο μέσω εφαρμογών
Εγγραφή Video2K
Δέκτης GPSwith A-GPS support
Οθόνη ΑφήςΔιαθέτει
GPRSΥποστηρίζεται
BluetoothBluetooth 4.2
EdgeΥποστηρίζεται
WiFi802.11 b/g/n/ac
NFCΥποστηρίζεται
Τύπος SimNano Sim
Τύπος Εξωτερικής ΜνήμηςmicroSD
ΦλάςDual Led Flash
ZoomΨηφιακό
ΧρώμαBlack, Silver
Βάρος165 gr.
Διαστάσεις 153.5 x 74.2 x 7.0 mm
Χρόνος Αναμονής450 ώρες
Χρόνος Ομιλίας28 ώρες
ΣυμπεριλαμβάνονταιΦορτιστής, Ακουστικά, USB καλώδιο
Εγγύηση Προμηθευτή2 έτη
Ιστοσελίδα Κατασκευαστήhttp://www.huawei.com
 
Last edited:

FSword

AVClub Enthusiast
19 June 2006
1,234
Re: [Επίσημο] Huawei P10 & P10 Plus

Αν μη τι άλλο έχουν αξιοπρεπή μπαταρία, φυσιολογική αναλογία (πού φτάσαμε να το γράφουμε ως πλεονέκτημα!), flat οθόνη (για μας που δεν την παλεύουμε με edge), καλό software optimization και επίσης πολύ καλή κάμερα. Μπορεί να μην είναι top αλλά τουλάχιστον είναι αντάξια ναυαρχίδας. Σίγουρα δεν είναι κορυφαίες υλοποιήσεις σε όλα τους (δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα) αλλά προσφέρουν ένα πολύ καλό σύνολο.

Στα μείον θα έβαζα τα σχετικά μεγάλα bezel, έλλειψη αδιαβροχοποίησης (προσωπικά αδιάφορο) και GPU που υπολείπεται όσο να'ναι της Adreno (για τους φανατικούς gamers ίσως το μόνο σοβαρό μειονέκτημα, προσωπικά και πάλι αδιάφορο).
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,499
Εκεί ψηλά.....
Re: [Επίσημο] Huawei P10 & P10 Plus

Αυτο με την αδιαβροχοποιηση καταντα κωμωδια.

Δεν εχω καταστρεψει ποτε μου τηλεφωνο απο βρεξιμο ουτε καν απο υγρασια βροχης.

Και αυτο ηταν που απομακρυνε τις εταιρειες απο τις αποσπωμενες μπαταριες που ηταν τρελλη ευκολια.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: [Επίσημο] Huawei P10 & P10 Plus

Μην το λες.... εγώ έχω χάσει ένα iPhone 6s από αδιάβροχη θήκη που έμπαζε νερά και παραλίγο ένα 5s που έπεσε στην τουαλέτα... Για εμένα είναι must πλέον.
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
[Επίσημο] Huawei P10 & P10 Plus

Το είδα εχθές το μικρό στα Public(το μεγάλο απουσίαζε-προς τα τέλη μηνός μου είπαν)

Ντιζάιν δεν ξετρελάθηκα(συμπαθητικό πάντως)
Ίδιο με P9 απλά η παρουσία του touch button κάνει την διαφορά.

Το κουμπί το βρήκα εύχρηστο απλά θέλει μια συνήθεια για να εκτελέσεις τις 2 από τις 3 λειτουργίες(εκτός του back δηλαδή)

Έχει κανονικά πάντως επιλογή να κρύβεις τα on screen button πράγμα θετικό και απαραίτητο.

Οθόνη πολύ καλή,λευκό εξαιρετικό και μαύρο σε πολύ καλά επίπεδα για IPS.

Αυτό που μου έκανε κακή εντύπωση το εργοστασιακό protector όπου το touch είχε μια ελαφρως περίεργη αίσθηση και μου φάνηκε ξένο σώμα.
Προσωπικά θα το πέταγα day one και είτε απολυτα γυμνό είτε ένα πολύ ποιοτικότερο glass θα έβαζα.

Όμορφο το UI έχει αρκετό customization αλλά πάλι δεν θα με κάλυπτε στο 100% και όπως όλα τα OEM skin οποιοδήποτε κατασκευαστή έτσι και αυτό θα έπαιρνε πόδι day one:p

Τώρα αν το αγόραζα δύσκολα μιας και δεν καλύπτει κάποια θέλω μου.



Sent from my iPad using Tapatalk
 
17 June 2006
23,582
Αθήνα
Απάντηση: [Επίσημο] Huawei P10 & P10 Plus

Για να είσαι κάπως future proof θεωρώ ότι αυτό που αξίζει είναι το plus.

Αλλά από τιμές βλέπω ότι πλέον όλοι οι κινέζοι "ανταγωνίζονται" την samsung και την apple.
 

FSword

AVClub Enthusiast
19 June 2006
1,234
Re: [Επίσημο] Huawei P10 & P10 Plus

Ένα (μικρό) φάουλ για μένα είναι ότι έβαλαν on-screen buttons που τρώνε απ' την οθόνη. Αφού έχεις που έχεις bezel και - απ' όσο φάνηκε - μπορείς να τα βγάλεις και off (όταν επιλέξεις να χρησιμοποιείς μόνο το fingerprint), γιατί να μην τα βάλεις πάνω στο bezel για όποιον τον βολεύουν καλύτερα; Θα μου πεις λειτούργησέ το μέσω του fingerprint. Ναι αλλά σίγουρα θα υπάξουν και κάποιοι που θα βολεύονται καλύτερα με 3 ξεχωριστά. Και δεδομένου ότι ο χώρος υπάρχει... Τέσπα, μικρό το κακό.
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Re: [Επίσημο] Huawei P10 & P10 Plus

Ένα (μικρό) φάουλ για μένα είναι ότι έβαλαν on-screen buttons που τρώνε απ' την οθόνη. Αφού έχεις που έχεις bezel και - απ' όσο φάνηκε - μπορείς να τα βγάλεις και off (όταν επιλέξεις να χρησιμοποιείς μόνο το fingerprint), γιατί να μην τα βάλεις πάνω στο bezel για όποιον τον βολεύουν καλύτερα; Θα μου πεις λειτούργησέ το μέσω του fingerprint. Ναι αλλά σίγουρα θα υπάξουν και κάποιοι που θα βολεύονται καλύτερα με 3 ξεχωριστά. Και δεδομένου ότι ο χώρος υπάρχει... Τέσπα, μικρό το κακό.
Aκριβώς την ίδια σκέψη κάναμε και μόνο μικρό δεν είναι το κακό.Μια αηδία σκέτη είναι τα οn-screen buttons.
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Το έχω το κινητό(το μικρο) εδώ και 4 ημέρες(πρώτη μου Huawei συσκευή)

Τα συμπεράσματα μου τα εξής.

Ας ανεφέρθω στα θετικά.

1. Ταχύτατο και δεν κολλάει πουθενά.
Βέβαια ξήλωσα μαμά launcher και έβαλα Nova Prime να έχω πλούτο customizations και επιπλέον feature που μαμα δεν έχει.

Στα developer option όπως κάνω σε όλα τα κινητά μείωσα επιπλέον το χρόνο response στα 0.5 στα γραφικά στις 3 διαθέσιμες επιλογές.

2. Πολύ καλή οθόνη,και σε φωτεινότητα και σε επίπεδο μαύρο για LCD.

3. Πολύ καλή αυτονομία θα την χαρακτήριζα κάτι ενδιάμεσο σε s8 και s8 plus περισσότερο τείνει στο s8

4.Πολυ βολικό και στην χρήση και στο κράτημα η αποθέωση της φορητότητας θα έλεγα.

Προσωπικά έβγαλα τα navigation bar και χρησιμοποιώ το touch button αποκλειστικά σαν πλοηγό που το βρήκα πολύ εύχρηστο.

5.Υψηλη ποιότητα κατασκευής και συναρμογής και προσωπικά το full metal το προτιμώ από το γυαλι.

6.Στα θετικά εξίσου η ανανέωση background image κάθε φορά μπαίνεις σε lock screen-ίδια λειτουργία με ZTE σε Axon 7 που πραγματικά μου αρέσει αυτό το feature και ελπίζω να ακολουθήσουν και άλλοι OEM.

7.Εχει και ένα ωραίο η Huawei αν τραβήξεις ελαφριά λίγο πάνω από την μέση προς τα κατω σε lock screen,η κουρτίνα είναι transparent,αντίθετα αν την τραβήξεις από την μέση και κάτω είναι μαύρη στο μαμισιο χρωμα όπως έρχεται.

8.Ελαχιστο bloatware maximum 10-15 εφαρμογές υπηρεσίες Google-Huawei που κάποιες αφαίρεσα εντελώς άλλες τις απενεργοποίησα.


Πάμε τώρα στα αρνητικά.


1.Η έλλειψη oleophobic coating είναι τραγικό για flagship συσκευή.
2. Πάνω navigation bar τα widget σε διάφορες εφαρμογές είναι πολύ μικρά για τα γούστα μου.
3.Το notifications led είναι ψόφιο εντελώς.
Ίση με μια μεγάλη καρφίτσα.
4. Δεν έχω επιλογή σε home screen σε infinity scrolling στο home image background.
Ούτε καν με την σχετική ρύθμιση με Nova που σε όλα τα αλλα κινητά μου δεν είχα παρόμοιο θέμα ακόμα και χωρίς την σχετική ρύθμιση σε Nova.
5.Δεν έχει theme store.
6.Δεν έχει double tap to wake που κάκιστα αφαίρεσε από P8 και έπειτα.

Αυτά από την σύντομη συμβίωση μαζί του.



Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Ναι σωστά Ανδρέα.
Όπως και το 4 στα αρνητικά που ανέφερα λύθηκε με μια ρύθμιση που έπρεπε να κάνω πρώτα μιας και από προ επιλογή δεν είναι ενεργοποιημένο όπως στα κινητά άλλων εταιριών out of the box.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro