Ερώτηση για στήσιμο ηχείων Akai HT014A-5086F 5.1 σε μικρή Σαλοκουζίνα.

Akasa-speed

New member
5 April 2017
6
Γεια σας παιδιά και καλώς σας βρήκα!!!
Ελπίζω να έγραψα σε σωστό μέρος την ερώτηση μου.

Μετακόμισα πρόσφατα σε νέα οικοδομή και με δυσκολεύει το στήσιμο των Akai HT014A-5086F 5.1 διότι η Σαλοκουζίνα μου είναι σε Γ στυλ που από την μία μεριά έχει 6χ3.30 μέτρα (δηλαδή τα 6 είναι από την τηλεόραση/pc που την έχω στον τοίχο μέχρι πίσω στα ντουλάπια της κουζίνας) και από την άλλη 4.70χ3.30 μέτρα,ενώ ο χώρος που έχω την τηλεόραση/pc και το σαλονάκι μου είναι 3χ3.30 μέτρα (ένας καναπές τριθέσιος 2.10 και δύο πολυθρόνες).
Τα μπροστινά ηχεία τα έβαλα σε τηλεσκοπική βάση αριστερά/δεξιά στην τηλεόραση,το κεντρικό πάνω από αυτήν,το subwoofer μπροστά δεξιά,ενώ τα πίσω τα έχω βάλει σε διαγώνια διάταξη πίσω από τον καναπέ και με τηλεσκοπική βάση μιας που είναι άβολος ο χώρος.
Τα ηχεία τα έχω για pc/tv/gaming/cinema/sport και πολλά ακόμη και θα ήθελα να σας ρωτήσω αν τα βάλω σε 10-20 εκατοστά απόσταση πίσω από τον καναπέ η να τα τοποθετήσω κάπως αλλιώς για να έχω καλή ακουστική?
Σας ευχαριστώ και περιμένω την βοήθειά σας!


 
Last edited by a moderator:

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη
Δοκίμασε το. Αυτά έχουν δικό τους ενισχυτή; Αυτός διαθετει κάποιο συστημα calibration; Θέλει να έρθουν οι εντάσεις και οι αποστάσεις.
Πριν σε τι χώρο τα είχες και πως σου φάνηκε η διάφορα; Γιατί είναι μικρά τα ηχεία. Μήπως γιαυτό σου ακούγονται άδεια;
 

Akasa-speed

New member
5 April 2017
6
Απάντηση: Re: Ερώτηση για στήσιμο ηχείων Akai HT014A-5086F 5.1 σε μικρή Σαλοκουζίνα.

Δοκίμασε το. Αυτά έχουν δικό τους ενισχυτή; Αυτός διαθετει κάποιο συστημα calibration; Θέλει να έρθουν οι εντάσεις και οι αποστάσεις.
Πριν σε τι χώρο τα είχες και πως σου φάνηκε η διάφορα; Γιατί είναι μικρά τα ηχεία. Μήπως γιαυτό σου ακούγονται άδεια;


Γεια σου και σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!

Πριν τα είχα σε σαλοτραπεζαρία μακρόστενη 4χ7 μέτρα 2 αριστερά/δεξιά σε τραπεζάκια από τηλεόραση σε κάθε γωνία,το κεντρικό κάτω από αυτήν και τα περιφερειακά, ένα στα 3.50 μέτρα επάνω σε βιβλιοθήκη και ένα επάνω σε βιτρίνα στα 4.20 μέτρα.
Ήτανε χάλια αρκετά διότι το προηγούμενο μου σπίτι ήταν παλιό 35 ετών και όταν έβαζες τα ηχεία λες και ακουγόταν μέσα από πηγάδι.
Εδω που μένω τώρα είναι κάπως καλύτερα απλά στα περιφερειακά είναι το θέμα για το πως να τα βάλω διότι από τον καναπέ πίσω σε 1.50 μέτρα αρχίζει η κουζίνα.και δεν θα έχω χώρο για να περνάω μιάς που είναι Γάμα η σαλοκουζίνα μου.
Αν τα βάλω 10 εκατοστά αριστερά/δεξιά πίσω από τον καναπέ δεν θα είναι καλύτερα?

Αυτά εδώ έχουν:
Putere totala: 105 W RMS
· Subwoofer: 45W RMS
· Boxe sateliti: 5 x 12 W RMS
· Cititor USB si SD CARD/MMC format MP3
· Boxe din lemn, Display digital
· Telecomanda
· Functie Line-In
· Frecventa de raspuns 40HZ-20KHz
· S/N Rate = 80dB
· Distorsion= 0.3% at 1W output @1KHz
· Diver: 5.25” Subwoofer, 3” Sattelite
· Volume,Treble, Bass Control on front unit
· Equalizer
· Selectare mod 2.1/5.1
· Acumulator 3 canale incorporat
· Compatibil MP3, MP4, PC, DVD, TV, etc
 
Last edited:

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Καλημέρα φίλε μου, πρώτα απ όλα σου έκανα μία επεξεργασία στο κείμενο του θέματός σου γιατί εγώ με το dark theme δεν έβλεπα καθόλου το δεύτερο μισό του κειμένου σου κι είχες κάνει και διάφορα άλλα κουραστικά για διάβασμα, προσπάθησε να τα αφήνεις όλα στο αυτόματο χωρίς να τα πειράζεις παρά μόνο αν θες κάτι να το υπογραμμίσεις ή να το βάλεις σε έντονη γραφή κι όχι όλο το κείμενο.
Οσο για το πρόβλημά σου θα ήταν πιο εύκολο για να μπούμε στο πνεύμα αν έβαζες ένα σχέδιο ή μια φωτό.