Κρητών νότες..

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Παίρνω το θάρρος να δημιουργήσω για πρώτη φορά νήμα στη μουσική κατηγορία του φόρουμ,μια κατηγορία που αποτελεί θησαυρό και πετράδι στο στέμμα του avclub.Εδώ γράφουν άνθρωποι που η μουσική τους παιδεία προκαλεί δέος,άνθρωποι που έχουν σπουδάσει τη Μουσική,είναι θεματοφύλακές
της.Παρ'όλα αυτά θα διεκδικήσω μία γωνίτσα σας για να την αφιερώσω στην Κρητική μουσική η οποία μετά την κακοποίηση που υπέστη στις δεκαετίες '90 και '00,μέσα στη ευρύτερη τάση "σκυλοποίησης" της των μουσικών δρώμενων ανα την επικράτεια,τώρα μοιάζει να ξαναβρίσκει τα πατήματά της.Για Κρήτες και μη,ευπρόσδεκτοι όλοι!Καλό ταξίδι λοιπόν με τη λύρα, και τη βιολόλυρα,το λαούτο,το τύμπανο και την ασκομαντούρα,το μπουλγκαρί και το ούτι....
 
Το τραγούδι που επέλεξα ως πρώτο είναι παλιό,αγαπημένο και συγκινητικό,δεν είναι χαρούμενο.Με πόνο γράφτηκε απο τον Φουσταλιέρη,και αυτό αποτυπώνεται σε κάθε νότα του.Εδώ σε εκτέλεση απο τον μέγιστο λαγουτιέρη Ψαρογιώργη,κατά τη γνώμη μου η πιο ανατριχιαστική όλων..

 
Μαρκοβαγγέλης στο λαούτο,Μανιάς στο τραγούδι,δύο μέγιστοι της Κρήτης.Οι λάτρεις των έγχορδων βάλτε ακουστικά και ταξιδέψτε..Να πω πως δυσκολεύομαι να βρώ βίντεο της προκοπής,αγνοείστε την εικόνα και ταξιδέψτε με τις νότες..

 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Μπράβο ρε Νίκο.
Αν σε παιρνει κάποια στιγμή κανε μια απόπειρα για παρουσίαση δίσκου που θεωρείς ότι αντιπροσωπεύει ποικιλοτρόπως την Κρητική παράδοση..
Να σου πω την μαύρη αλήθεια εκστασιαζομαι με τα πολυφωνικά της Ηπείρου αλλά ότι μαθαίνει κανείς είναι καλό.. .
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Σε ευχαριστώ Σπύρο!Νομίζω πως δε φτάνουν οι γνώσεις μου για κάτι τέτοιο,τώρα εξερευνώ και εγώ..

Μέσα από την εξερεύνηση θα έρθουν και οι γνώσεις.. Αλλά η μουσική δεν είναι μόνο γνώσεις..Γεννα και συναισθήματα.. Μπορείς να γράψεις γι αυτά.. :)
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Σε κουραζω αλλα λύσε μου μια απορία.
Αυτή η βραχνάδα στην φωνή από που πηγάζει;
Διδάσκεται αυτο η εχει να κανει με μιμιτισμο;
Είναι κάποιος άτυπος "κανονας" που κρατάει από τα βάθη της παράδοσης.
Η κάτι αλλο;
Μου θυμίζει πολλούς τροβαδούρους της Καντρυ οι οποίοι έχουν πανομοιότυπες χροιες στην φωνή.
 
Να με κουράζεις;Όχι βέβαια φίλε.Σπύρο αν αναφέρεσαι στο Γιώργη το Στρατάκη η φωνή του είναι έτσι,παράξενη.Έτσι μιλάει κι'όλας.Γενικά στην Κρήτη έχουμε δυο ειδών φωνές:Τις Ανωγειανές που λέω εγώ,και τις άλλες.Οι Ανωγειανοί τραγουδιστές είναι μεγάλη σχολή απο μόνοι τους,έχουν επηρρεάσει όσο τίποτα άλλο.Δε νομίζω πως τίθεται θέμα μίμησης,απλά όσοι έχουν Ξυλουραίικες πχ φωνές γίνονται πιο γρήγορα αποδεκτοί.Ο Ψαραντώνης ας πούμε αυτό το απέβαλλε απο πάνω του πολύ νωρίς και βρήκε το δικό του δρόμο.
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Άρα όταν μιλάμε για Ξυλουραιικες φωνές και την μεγαλύτερη αποδοχη τους, αυτομάτως μπαίνει και ο μιμιτισμος στην εξίσωση.
Και Ο Ψαραντώνης έχει αυτή τη βραχνάδα.Να σου πω την αλήθεια μου ακούγεται βαρύτερος απ' όλους. :)
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,583
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Μάνο ευχαριστώ..Βόηθα και εσύ βρέ,ρίζα είναι αυτή...

Δεν ξερεις ποσο ... "χαμενος" νιωθω με αυτο το νημα. Δεν κατεω γρι !
Ξυλουρη μονο και στο πολυ ξωφαλτσο. Νικο ... Μοχο γεννηθηκα και μειναμε μεχρι ενος ετους.
Μακαρι να ειχα κατσει περισσοτερο, ομως, γνωριζεις οτι η ιστορια της μεταπολεμικης Κρητης ηταν
"παππου, πουλα τα ολα ... να παμε Αθηνα".

Sorry Νικο ... :nounder: ... ειναι μεγαλη πληγη να μην εχω μεγαλωσει ως Κρητικατσης !
Δεν το επιδιωξα. Συνεβη !