Αγορά Laptop για madvr

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα σας,

Είμαι πολύ κοντά στο να αγοράσω ένα laptop το οποίο θα χρησιμοποιώ για την δουλειά μου αλλά και σαν κέντρο διασκέδασης, δηλαδή transport για μουσική και αναπαραγωγή ταινιών.

Έχω σταμπάρει αυτό http://www.kotsovolos.gr/site/compu...cbook-ultrabook/164597-hp-pavilion-15-bc000nv και νομίζω ότι έχει δυνατά χαρακτηριστικά για να παίξει απροβλημάτιστα. Το υλικό που βλέπω είναι 99% 1080p και παίζω αρκετά με τις ρυθμίσεις και τα φίλτρα του madvr καθώς και με το svp. Θα ήθελα κάτι που να μπορεί άνετα να σηκώσει τα βαριά φίλτρα του madvr μαζί με το svp. Πιστεύετε ότι τα specs του αναφερόμενου λαπτοπ θα επαρκούν για τέτοιες λειτουργίες?

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα, υπάρχει κάποιος τρόπος σύνδεσης κάρτας ήχου pci με τo laptop? Και αν ναι, αξίσει σε χρήμα και απόδοση η έχει μεγάλες απώλειες? Εάν δεν γίνεται μετά σε τι πάω? Έχω τα logitech z-5500 και ενώ παίζουν οκ για ταινίες δεν δέχονται ούτε hdmi ούτε usb σύνδεση μονο rca και οπτική ίνα. Θα ήθελα πάρα πολύ να μπορώ να χρησιμοποιήσω την dedicated κάρτα ήχου μου καθώς με ικανοποιεί πολύ ο ήχος. Αλλά πέραν αυτού πως αλλιώς μπορώ αν συνδέσω το laptop με τα logitech?

Ευχαριστώ προκαταβολικά
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Εγω μπερδευτηκα λίγο. Να υποθέσω οτι θέλεις να πας σε λάπτοπ γιατί σε καποιες φάσεις θα το χρειαστείς για αυτό που είναι;
Γιατί σα λύση, νομιζω πως με τα μισά λεφτά παίρνεις ίσως και καλύτερες επιδόσεις σε σταθερο. Μη σου πω οτι παίρνεις ενα τουμπανο media player και καθαριζεις.
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Οχι μόνο παίρνει πολύ καλό media player αλλά του μένουν κ χρήματα να πάρει laptop να κάνει άνετα τα περισσότερα αλλά πράγματα (εκτός games).
Η κάρτα γραφικών (960M) που έχει θεωρείται ψιλό mid-range και δεν ξέρω αν μπορεί να σηκώσει τα πιο βαριά settings του madvr, εξαρτάται τι εννοείς βαριά. Επίσης να είσαι σίγουρος ότι αν το πάρεις τα MPC-HC και Kodi θα χρησιμοποιούν την 960M όταν παίζουν και όχι την ενσωματωμένη Intel HD (στο δικό μου laptop δεν το κατάφερα).
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα σας και και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Καταρχάς το laptop το θέλω για την δουλειά μου, εννοώντας το παίρνω κάθε μέρα στο γραφείο και εκεί κρατάω αρχεία της δουλειάς μου, δουλεύω με το excel κτλπ.

Τώρα θα μου άρεσε να μπορώ να συνδυάσω το transport για την μουσική μου, το μέσον για τις ταινίες μου και την δουλειά μου ταυτόχρονα. Όταν λέω βαριές ρυθμίσεις του madvr εννοώ να κάνει απροβλημάτιστα upscaling από 720p με τους δυνατούς αλγόριθμους (νομίζω ότι είναι το NNEDI?) και να μπορώ να παίξω με τα φίλτρα του sharpening κτλπ χωρίς να χαλάει η ομαλότητα του Playback. Επίσης έχω βρει την υγειά μου με το svp, γιατί δεν είναι καλή ιδέα το svp με το laptop? από τεχνικής πλευράς η απλά θα ανεβάζει θερμοκρασίες?

Ο λόγος που επιλέγω laptop είναι πρώτον η φορητότητα και δεύτερον είναι οικονομικό το θέμα. Ο Κοτσοβολος είναι από τα λίγα μαγαζιά που δέχονται δόσεις χωρίς πιστωτική κάρτα. Εγώ δεν έχω την δυνατότητα σήμερα να διαθέσω ένα μαζεμένο ποσό για αγορά.

Τι χαρακτηριστικά θα πρέπει να έχει ένα είτε pc είτε laptop για να καλύπτει τις ανάγκες που προ ανέφερα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Eξαρταται ποσα neurons θα χρησιμοποιησεις, αλλα και παλι εχω μια επιφυλαξη αν θα καταφερει να σηκωσει με αυτη την καρτα (ειδικα και αν συμμετεχει σε αυτη και το SVP)
Πληροφοριακα, υπαρχει και νεοτερος αλγοριθμος (και καλυτερος λενε) το NGU στον madvr και αυτος πολυ βαρυς φυσικα.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Άρα η λύση είναι από ότι καταλαβαίνω να στήσει κανείς ένα htpc με έμφαση στην κάρτα γραφικών και στον επεξεργαστή και λιγότερο στην ram και στο τροφοδοτικό?

Σε τι κόστος πρέπει να παίξει κάποιος για να πάρει κάτι τέτοιο?
 
19 June 2006
35,671
Το madvr δεν πρέπει να σε ανησυχεί διότι είναι μια...τρίχα του svp. Το τελευταίο χρειάζεται πολύ δυνατό επεξεργαστή και κάρτα. Στριμωγμένα σε ένα λάπτοπ δεν είναι και ό,τι καλύτερο όταν ο επεξεργαστής σου θα δουλεύει για 2 ώρες ψηλά.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Xατζ το madvr οταν θα χρησιμοποιησει τους δυνατοτερους αλγοριθμους για upscale αρχειων γονατιζει καρτες γραφικων.
Εγω με την δικη μου παλια καρτα δεν μπορω να παιξω πανω απο lanczos. Φυσικα αυτα για αρχεια χαμηλοτερης αναλυσης ετσι. ?
Ομως αρκετοι το θελουμε αυτο το setup για να αναβαθμιζουμε αυτα που εχουν αναγκη (τα χαμηλοτερης αναλυσης)
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Τωρα αν το λαπτοπ ειναι απαραιτητο για φορητοτητα, ισως ενας madvr με πιο ηπιες ρυθμισεις, καθως και το ιδιο στον svp η δουλεια θα γινει.
Το θεμα ειναι ποσο απαραιτητο ειναι το λαπτοπ.
Αλλιως και γενικα μιλωντας, ενας σταθερος πιο δυνατος θα ειναι στα ιδια χρηματα, μπορεις να αναβαθμισεις τμηματικα αν χρειαστει μελλοντικα και οτιδηποτε χαλασει εκτος εγγυησης δεν σε ματωνει οπως το λαπτοπ.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
95% βλέπω υλικό 1080p άντε να δω κάτι 720p αν δεν βρίσκω το αντίστοιχο σε 1080p. Αλλά με τον σημερινό υπολογιστή μου τρέχω το madvr στις ρυθμίσεις του upscaling στο jinc με κάποια φίλτρα ενεργοποιημένα όπως τα sharpening μαζί με το svp (free έκδοση) στις χαμηλές ρυθμίσεις για καλύτερη απόδοση παρά ποιότητα εικόνας.

Τις περισσότερες φορές η κάρτα γραφικών ανεβάζει στροφές τόσο που ακούω το fan από μέσα να κάνει σαν σκουπάκι για την κουζίνα.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Εμένα μου φαίνεται μάταιο αυτό που θες να κανεις.
Ψαξτη για κανένα media player, τα παιδιά στο σχετικό thread θα σου πουν δυο λογια, και άσε το υπάρχον πισι για διαμοιρασμό αρχείων, κατεβάσματα, σερφαρισμα κλπ.
Και πάρε ενα λάπτοπ για τη δουλεια και αν το θέλεις και τη μουσική.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Media player όταν λέμε? Δηλαδή htpc αποκλειστικά για χρήση για ταινίες? Sorry για την noobαδικη ερώτηση.
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Αγορά Laptop για madvr

Εμένα μου φαίνεται μάταιο αυτό που θες να κανεις.
Ψαξτη για κανένα media player, τα παιδιά στο σχετικό thread θα σου πουν δυο λογια, και άσε το υπάρχον πισι για διαμοιρασμό αρχείων, κατεβάσματα, σερφαρισμα κλπ.
Και πάρε ενα λάπτοπ για τη δουλεια και αν το θέλεις και τη μουσική.

Δεν υπάρχει media player με frame interpolation Θανάση.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Αν κατάλαβα καλά τις ανάγκες σου, νομίζω ότι καλύτερη λύση είναι να αναβαθμίσεις το υπάρχον pc με κάποιον core i5 με 8gb ram και καινούργια κάρτα γραφικών. Με ένα κόστος απο 300 για μεταχειρισμένα ως 450- 550 για καινούργια, θα έχεις ένα μηχάνημα καλύτερο απο το laptop που κοιτάς και θα μπορείς με τα υπόλοιπα 500 να αγοράσεις ένα απλό laptop για την εργασία σου.

Ετσι δεν θα μπλέκεις και τα αρχεία της δουλειάς με αυτά της διασκέδασης.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Θα το ψάξω το θέμα εκτεταμένα πριν προβώ σε οποιαδήποτε αγορά.

Μια τελευταία ερώτηση στο θέμα της σύνδεσης κάρτας pci με laptop έχω κάποια ελπίδα? Και αν όχι πως θα βγάζω ήχο από το laptop στα logiteh?
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Εγω εχω ενα laptop με ι3 και την εσωματωμενη καρτα intel , με 4gb ram.Το madvr το εχω στο lanczos , πιθανοτατα παιζει και λιγο παραπανω ,μετα εχει αλλες τοσες επιλογες ομως.svp δεν το συζητω , ουτε καν...Δεν εχω παραπονο,τα φιλτρακια του ,sharpness οπως την θελω κλπ

Οι δοσεις χωρις πιστωτικη ειναι θεμα, γιατι αλλιως , οπως ειπαν και οι προηγουμενοι,με ενα 1000 παιρνεις τα παντα.Μεταχειρισμενο htpc,media player,laptop για την δουλεια ,μην σου πω και καινουργια καρτα ηχου/ dac :)
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Ε τότε θα αναβαθμίσω την υπάρχουσα κάρτα γραφικών με κάποια της τάξεως της ATI rx480 και στο μέλλον θα πάω και για έναν amd επεξεργαστή και θα είμαι jet. Το πρόβλημα είναι ότι η μητρική που έχω δεν δέχεται νέας γενιάς επεξεργαστές και θα χρειαστεί να αγοράσω άλλη Motherboard. Νομίζω ότι ότι για την κάρτα γραφικών δεν έχει να κάνει έτσι? Pci express να είναι και ότι νάνε?
 

tim5

Senior Member
23 May 2008
316
Εχω χασει επεισοδια ...Τι ειναι το madvr? .....Oτι και αν ειναι η καρτα μου ενσωματωμενη στον επεξεργαστη ι5 5675c ειναι η ιρις 6200 προ ,μπορει να αντεπεξελθει?