Split - Διχασμένος

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ψηφίστε την Ταινία:


  • Total voters
    0

Che

AVClub Addicted Member
1 September 2008
1,774
ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ

Συγκλονιστικός ο James Mac Avoy σαν διχασμένη προσωπικότητα! Παίρνει στην πλάτη του όλη την ταινία. Εκπληκτική η ικανότητα του στο
να αλλάζει πρόσωπα, μέσα σε 5 λεπτά έπαιξε τέσσερις διαφορετικούς χαρακτήρες μόνο με τις εκφράσεις του προσώπου του! Το come back
του Shyamalan στέφτηκε με επιτυχία, μετά τις μετριοτατες τελευταιες του ταινιες. Το story μας κλείνει το μάτι και πολύ πιθανόν να έχουμε
και συνέχεια! Θα παρατηρήσετε στην τελευταία σκηνή την cameo εμφάνιση του Μπρους Γουίλις Ο οποίους αναφέρεται σε παλαιότερη
ταινία του ινδού σκηνοθέτη! Και τέλος οι απίθανη ατάκα του πρωταγωνιστή στην νεαρή κοπέλα "Όσοι έχουν υποφέρει είναι και πιο
εξελιγμένοι"!!!!!!!​

Vote 7,6









Split_2017_gr.jpg



Πρωταγωνιστούν: Τζέιμς Μακαβοϊ, Άνια-Τέιλορ Τζόι, Χέιλι Λου Ρίτσαρντσον, Μπραντ Γουίλιαμ Χένκε

Σκηνοθεσία: Μ. Νάιτ Σιάμαλαν

Διάρκεια ταινίας: 117' λεπτά

Σινεμά: 26 Ιανουαρίου 2017

Imdb (7,4)



Υπόθεση:
Διχασμένος Παρότι ο Κέβιν έχει εξωτερικεύσει 23 διαφορετικές προσωπικότητες στην έμπιστη ψυχίατρο του, τη Δρ Φλέτσερ,
υπάρχει ακόμα μία, το «τέρας», που ελλοχεύει και είναι έτοιμη να πραγματώσει, αλλά και να κυριαρχήσει πάνω σε όλες τις
άλλες. Εξαναγκασμένος να απαγάγει τρεις νεαρές κοπέλες, ο Κέβιν φτάνει σε σημείο να έχει μέσα του να αντιμάχονται
αυτές οι προσωπικότητες, καθώς οι «τοίχοι» ανάμεσα τους αρχίζουν να διαλύονται.



 
Last edited by a moderator:

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Split (Διχασμενος)

Πολυ καλη ταινια που λειτουργει αψογα σε πολλαπλα επιπεδα. Ψυχολογικο θριλλερ, υπερφυσικο θριλλερ, αλλα και
origin story supervillain, οπου βασει της σκηνης των τιτλων τελος, φαινεται οτι θελει να το "παει" ο σκηνοθετης.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Split (Διχασμενος)

θα την δω σήμερα...
με προβληματίζει αρκετά το "πολύ καλή ταινία" του φίλου avpap βέβαια... :grinning-smiley-043
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Split (Διχασμενος)

Eγω θα την δω αυριο. Ελπιζω να προλαβω τον Λακη μην πεταχτει και πει οτι δεν ειναι καλη, την εκατσα.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Split (Διχασμενος)

θα την δω σήμερα...
με προβληματίζει αρκετά το "πολύ καλή ταινία" του φίλου avpap βέβαια... :grinning-smiley-043
Αν είχα γράψει ότι είναι αριστούργημα, τα πράγματα θα ήταν απλά. Δεν θα την έβλεπες καθόλου. Τώρα όμως σε μπερδεψα με το "πολύ καλή" :)
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Split (Διχασμενος)

Αν είχα γράψει ότι είναι αριστούργημα, τα πράγματα θα ήταν απλά. Δεν θα την έβλεπες καθόλου. Τώρα όμως σε μπερδεψα με το "πολύ καλή" :)

Με μπέρδεψες είναι η αλήθεια, άλλα η ταινία είναι όντως πολύ καλή....συμφωνώ μαζί σου. Αυτός ο Shyamalan είναι απλά μοναδικός στο είδος του, άλλα και ο McAvoy τόσο μεγάλος ηθοποιός...
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Split (Διχασμενος)

Την ειδα κι εγω. Καλη ταινια.
Εικονα anti-arrival. :p
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Re: Split - Διχασμένος (2017)

Την ειδα χτες. Η γυναικα μου με εβριζε γιατι δεν ηθελε να κατσει να δει θριλερ, αλλα εμενα με "εστειλε" με την εμφανιση του Μπρους Γουιλις! Δεν περιμενα τετοια συνδεση. Η καλυτερη ταινια του Σαιμαλαν τα τελευταια χρονια και με ενθουσιαζει η ιδεα αν καταφερει να δημιουργησει ενα δικο του συμπαν αντισυμβατικων ηρωων.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,491
Εκεί ψηλά.....
Re: Split - Διχασμένος (2017)

Εγω παλι αν και θαυμασα τον Μακαβου για τον Σιαμαλαν νομιζω οτι ειναι καταντια αυτη του η ταινια.

Περασε απο τις πολυ ιδιαιτερες ταινιες του ψυχολογικου και μεταφυσικου θριλερ σε γνησια αμερικανια καθαροαιμου θριλερ που ντυθηκε βεβαια με τον μανδυα του ιδιαιτερου δημιουργου της .

Υπαρχει παντα το ενδεχομενο να "κλωτσησα" μιας και αυτου του ειδους τα θριλερ πλεον τα αποφευγω δεν μου δινουν τιποτα καινουργιο και δεν με διασκεδαζουν ουτε με ταξιδευουν.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Split - Διχασμένος (2017)

Την ειδα χτες. Η γυναικα μου με εβριζε γιατι δεν ηθελε να κατσει να δει θριλερ, αλλα εμενα με "εστειλε" με την εμφανιση του Μπρους Γουιλις! Δεν περιμενα τετοια συνδεση. Η καλυτερη ταινια του Σαιμαλαν τα τελευταια χρονια και με ενθουσιαζει η ιδεα αν καταφερει να δημιουργησει ενα δικο του συμπαν αντισυμβατικων ηρωων.

Και εγώ ακριβώς αυτό σκεφτόμουν!Βασικά ήδη περιμένω πως και πως την συνέχεια...
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Split - Διχασμένος (2017)

Εγω παλι αν και θαυμασα τον Μακαβου για τον Σιαμαλαν νομιζω οτι ειναι καταντια αυτη του η ταινια.

Περασε απο τις πολυ ιδιαιτερες ταινιες του ψυχολογικου και μεταφυσικου θριλερ σε γνησια αμερικανια καθαροαιμου θριλερ που ντυθηκε βεβαια με τον μανδυα του ιδιαιτερου δημιουργου της .

Υπαρχει παντα το ενδεχομενο να "κλωτσησα" μιας και αυτου του ειδους τα θριλερ πλεον τα αποφευγω δεν μου δινουν τιποτα καινουργιο και δεν με διασκεδαζουν ουτε με ταξιδευουν.

Καταντια Ναθ ηταν σχεδον καθε ταινια που εχει γυρίσει ο Σιαμαλαν τα τελευταία πολλά χρονια

Με τουτη, χωρις να κανει καμια υπερβαση, επιστρέφει στην αξιοπρεπεια

Γενικα τη βρήκα καλή (κυρίως λογω του απολαυστικου Μακ Αβοι)
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,491
Εκεί ψηλά.....
Re: Split - Διχασμένος (2017)

Καταντια Ναθ ηταν σχεδον καθε ταινια που εχει γυρίσει ο Σιαμαλαν τα τελευταία πολλά χρονια




Oντως.

Και για να ακριβολογουμε ειναι ενας καποτε πολλα υποσχομενος σκηνοθετης που εκανε μια σουπερ ταινια (6η αισθηση) και μια αρκετα καλη (αθραυστος).

Εκτοτε χαθηκε. Ηταν ομως πιστος στις προηγουμενες του προσπαθειες στο στυλακι που γουσταρε να κανει ασχετα αν ηταν αποτυχημενες και κακες οι ταινιες του.

Απλα αυτη μου κλωτσησε δυο φορες γιατι βαδισε σε εναν ευκολο για το αμερικανικο κοινο δρομο αυτον των ταινιων απαγωγης/βαναυσοτητας που το πασπαλισε και με την υπερφυσικη του πινελια για να μην χαλασει το κοινο του κανοντας ετσι ενα κοινοτοπο θριλερ βαζοντας και στο παιχνιδι για τις πωλησεις και τον ηρωα μιας απο τις δυο καλες του ταινιες.

Γιατι δεν εβαλε και τον Haley Joel Osment ?

Μαλλον θα τον φυλαει για μπαλαντερ για την επομενη του ταινια μπας και συγκινησει το κοινο που τον θαυμασε πριν 18 χρονια.


υγ

αξιοπρεπεις σε τετοιας κλιμακας ταινιες ειναι ολες. Δεν ζηταμε ομως μονο αξιοπρεπεια απο εναν τετοιο σκηνοθετη.
 

Sorath

Senior Member
29 September 2010
648
Athens, Greece
Re: Split - Διχασμένος (2017)

Εντάξει, απίστευτος ο McAvoy!!! Πραγματικά έδωσε ρέστα.

ΥΓ: Χωρίς να έχω κανένα clue, στο τέλος της ταινίας, είχα την αίσθηση οτι θα έβλεπα τον Bruce Willis. Και όταν εμφανίστηκε, έμεινα παγωτό...! WTF?
 

Serialakias

Senior Member
24 April 2017
441
Re: Split - Διχασμένος (2017)

Εάν δεν υπήρχε ο McAvoy, η ταινία θα ήταν απλά κακή. Στο imdb πάντως της έβαλα ένα ωραιότατο 5αράκι και ένιωσα και πολύ γενναιόδωρος.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,491
Εκεί ψηλά.....
Re: Split - Διχασμένος (2017)

Μy thoughts exaclty.

Εχουν πεσει πολυ οι απαιτησεις μας μου φαινεται απο τον Σαιμαλαν πλεον.....
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Split - Διχασμένος (2017)

Παιδιά σε εποχές που ταινίες σαν το arrival θεωρούνται "αριστουργήματα" και ταινίες σαν το moonlight κερδίζουν όσκαρ, το split είναι μια χαρά. Ταινία που έχει και σενάριο, πολύ καλή ηθοποιία και καταπληκτική εικόνα, τι άλλο να ζητήσει κανείς μετά από τις "παντόφλες" που ανέφερα...
 

orionas21

New member
8 October 2012
46
Παλλήνη
Re: Split - Διχασμένος (2017)

Την είδα εχτές το βράδυ.
Η ταινία είναι απλά καλή σαν σύνολο.
Η ηθοποιία του Mac Avoy πάρα πολύ καλή. Η εναλλαγή των "χαρακτήρων" πολύ καλή και πειστική.
Η σκηνοθεσία μέτρια και άφησε πολλά κενά.

Προσωπική άποψη πάντα.