Cambridge Audio CXA 60 ή Marantz PM 6006

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

alligator

New member
26 September 2012
1
Αγαπητοί φίλοι θα ήθελα τα φώτα σας.
Είμαι σε δίλημμα. Θέλω να χτίσω ένα αξιοπρεπές σύστημα που θα καλύψει τις ανάγκες μου για αρκετά χρόνια. Είμαι μεταξύ των CXA 60 και του PM 6006. Τα ηχεία μου είναι τα Dali Zensor 3, ο χώρος τετραγωνισμενος γύρω στα 40τμ και ακούω κυρίως jazz, ethnic, classic,...Με ενδιαφέρει κυρίως ένας ζεστός, ποιοτικός ήχος χωρίς ακρότητες με σαφήνεια μεταξύ φωνών και οργάνων.
Ευχαριστώ για το χρόνο σας
 

artman

AVClub Enthusiast
30 November 2008
768
Πειραιάς
Για το είδος μουσικής που σας αρέσει και τα χαρακτηριστικά ήχου που αναζητάτε, ο Marantz είναι η λογική επιλογή.
Φαντάζομαι θα διαβάσατε τα τεστ : https://www.whathifi.com/cambridge-audio/cxa60/review
https://www.whathifi.com/marantz/pm6006/review

Δίνω έμφαση σε αυτό: "The composition is one of the more rhythmically intricate in our collection, but the Marantz takes the jazz/salsa fusion in its stride, making sense
of frenetic guitar lines and conga drum patterns as they join the mix, and capturing the track’s musical nature – only starting to sound muddled when the volume is pushed."

Πάντως αν μένετε Αθήνα, δεν θα είναι δύσκολο να τους ακούσετε με τα dali σε καταστήματα.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Eφόσον είσαι σε δίλημμα..

https://www.whathifi.com/marantz/pm6006/review

Στην τελευταια παραγραφο λεει.
The CXA60 takes punch, solidity and detail levels far enough to justify the extra outlay.

Ομως βλεπω οτι προτιμανε και σε αλλα φορουμ τon marantz με dali..αλλα αυτο ειναι καθαρα προσωπικο. Εαν μενεις Αθηνα ακουσε τον σε καποιο μαγαζι με τα ηχεια σου.

Εχω ακουσει και τους δυο ενισχυτες με ενα ηχεια ...και τα δυο μοντελα ειναι εξησου καλα. Θα ελεγα τον marantz πιο ζεστο και τον cxa60 πιο 'φλατ'.
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,701
Athens
οι ενισχυτες εχουν μεγαλη διαφορα τιμης,σχεδον διπλασια ο cambridge audio.Αν μπορεις να πας σε αυτον καντο.Οι δοκιμες του what hi-fi δεν εχουν καποια αξια,θυμιζουν εκθεση ιδεων με κλισε φρασεις. Ακουσε αν μπορεσεις να τους βρεις καπου σε επιδειξη και ασε το what hi-fi απλα για να περνα η ωρα στην τουαλετα.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Μακράν ο χειρότερος ιστότοπος. Μην δίνεις βάση σε τίποτα. Έκθεση ιδεών χωρίς καμία απολύτως τεκμηρίωση και κατά την άποψη μου πίσω από ότι γράφουν υπάρχει οικονομικό συμφέρον. Πήγαινε άκουσε ότι μπορείς.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Τα τετραγωνικα δεν ειναι λιγα και δεν ξερω κατα ποσο και τα zensor θα μπορεσουν να τον καλυψουν ευκολα
Επισης και οι ενισχυτες θα πρεπει να ειναι αρκετα δυνατοι αναλογα και με το ηχειο το οποιο θα πρεπει οδηγησουν
Πειτε μας αν ειναι ευκολο το budget και εαν τα ηχεια υπαρχουν ηδη
Επισης υπαρχουν και αξιολογες περιπτωσεις μτχ που αξιζουν διερευνισης εαν σας ενδιαφερει