Κάποια θεματάκια με μιαν LG 32LB5800

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Καλό απόγευμα σε όλους.

Πριν περίπου δυο χρόνια είχα ανοίξει ένα νήμα, ρωτώντας για αγορά TV για κρεβατοκάμαρα. Εκεί είχα γράψει, μετά από κάποιο ψάξιμο, ότι αγόρασα την τηλεόραση του τίτλου του παρόντος, την LG 32LB5800.

Με την εν λόγω TV έχω μείνει γενικά ευχαριστημένος για την θέαση που προσφέρει στον περιορισμένο χώρο της κρεβατοκάμαρας και στην εκ τούτου περιορισμένη απόσταση θέασης.
Ωστόσο, τους τελευταίους μήνες (ίσως και τον τελευταίο χρόνο), παρουσιάζει κάποια μικροθεματάκια λειτουργίας, που παραξενεύουν. Και προκειμένου να θελήσει κάποιος να βοηθήσει, το manual (εγχειρίδιο χρήσης) μπορεί να το βρει εδώ.

Τα θεματάκια που παρουσιάζει:

1. Κάποιες μέρες - και όχι πάντα - εκεί που την έχουμε σβηστή (με το τηλεχειριστήριο) ανάβει ξαφνικά και αρχίζει να παίζει στο κανάλι που είχε μείνει τελευταίο, όταν την είχαμε σβήσει. Όπου κι αν έψαξα, σε οποιοδήποτε σημείο του μενού των ρυθμίσεων, κάτι τέτοιο δεν δικαιολογείται σε πρώτη ανάγνωση. Δηλαδή, στις Ρυθμίσεις Ώρας:
α. Έχω θέσει τη Ρύθμιση της ώρας και ημερομηνίας στο "Αυτόματο" (από το δίκτυο).
β. Έχω θέσει την ώρα σβησίματος στο "Απενεργοποιημένο", ώστε να σβήνω εγώ τη συσκευή, όποτε θέλω.
γ. Έχω θέσει την ώρα ενεργοποίησης (αφύπνισης) στο "Απενεργοποιημένο", ώστε να ανάβω εγώ τη συσκευή, όποτε θέλω.
δ. Έχω θέσει τον Χρονοδιακόπτη Ύπνου στο "Απενεργοποιημένο" (απενεργοποίηση της λειτουργίας αφύπνισης, δηλαδή).
και τέλος
ε. Έχω θέσει την Αυτόματη Αναμονή στο "Απενεργοποιημένο".

Με λίγα λόγια, καμιά από τις Ρυθμίσεις δεν δικαιολογεί το ξαφνικό άναμα της συσκευής εκεί που είναι σβηστή. Και η πλάκα είναι ότι πολλές φορές το έχει κάνει την ώρα που κοιμόμαστε, με αποτέλεσμα να πεταγόμαστε από τον ύπνο μας, λες και βαράει συναγερμός!!!

2. Έχω προσπαθήσει να τη συνδέσω με το ασύρματο δίκτυο του διαμερίσματός μου, που ελέγχεται από ένα ισχυρό εξωτερικό NETIS WF-2220 Wireless N Access Point, το οποίο μάλιστα θέτω και σε λειτουργία Turbo, προκειμένου να μην υπάρχουν προβλήματα επικοινωνίας μεταξύ TV και Access Point. Εν τούτοις, και ενώ η τηλεόραση το βλέπει, προκειμένου να συνδεθεί σε αυτό, όταν εισάγω τον κωδικό πρόσβασης, παίρνω ένα μήνυμα ότι το δίκτυο δεν είναι συνδεδεμένο. Να διευκρινίσω ότι το NETIS βρίσκεται στο σαλόνι και η τηλεόραση στο πίσω υπνοδωμάτιο, κάπου 7-8 μέτρα μακριά, και με ενδιάμεσους τοίχους, αλλά το σήμα του NETIS παραμένει ισχυρό σε οποιοδήποτε σημείο του διαμερίσματος, πράγμα που επιβεβαιώνεται από την ένδειξή του στο κινητό μου. Το μόνο που δεν έχω ακόμα δοκιμάσει είναι να μεταφέρω την TV στο σαλόνι, ώστε να διαπιστώσω και σε αυτή τη θέση τι μπορεί να συμβεί. Αντίθετα, μόλις συνδέσω καλώδιο Ethernet στη σύνδεση LAN, τότε η τηλεόραση συνδέεται κανονικά στο δίκτυο.

Υπάρχει πιθανότητα να φταίει η ισχύς του σήματος, σε συνδυασμό με την απόσταση, τα φυσικά εμπόδια και ενδεχομένως και τον ίδιο τον δέκτη Wi-Fi της τηλεόρασης;

3. Προσπαθώ να συνδέσω το κινητό μου Lumia 640XL (με Windows 10 Mobile) στη σύνδεση Miracast της τηλεόρασης και μολονότι και οι δύο συσκευές - TV και κινητό - "βλέπουν" η μία την άλλη και εγώ, ως χρήστης, επιλέγω και στις δύο να συνδεθούν, τελικά η σύνδεση δεν πραγματοποιείται. Φρονώ όμως ότι για το τελευταίο δεν φταίει η τηλεόραση, αλλά μάλλον κάτι δεν πάει καλά στο κινητό μου, γιατί πριν αναβαθμιστεί από Win8.1 σε Win10, μπορούσε να συνδεθεί με την τηλεόραση, αλλά και με την εξωτερική συσκευή της Microsoft, το γνωστό Wireless Display Adapter Model 1628 v.1, που είναι φτιαγμένο για να συνδέει παλιότερες τηλεοράσεις, μη συμβατές με το πρωτόκολλο Miracast. Τώρα αδυνατεί να συνδεθεί και με αυτήν την συσκευή το κινητό, άρα πρέπει να ρίξω το φταίξιμο μάλλον σ' αυτό και όχι στην τηλεόραση.

Κάθε βοήθεια, προκειμένου να βρω λύσεις στα παραπάνω, ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ.
 

laz1

New member
23 June 2010
43
Καλημέρα. Δεν έχω την τηλεόραση αλλά για το 1ο θέμα θα έβαζα στο off τις αυτόματες ενημερώσεις και το 1α πάλι στο off για να αποκλειστεί ότι είναι θέμα προσπάθειας της τηλεόρασης να συνδεθεί στο internet
 
Καλημέρα. Δεν έχω την τηλεόραση αλλά για το 1ο θέμα θα έβαζα στο off τις αυτόματες ενημερώσεις και το 1α πάλι στο off για να αποκλειστεί ότι είναι θέμα προσπάθειας της τηλεόρασης να συνδεθεί στο internet

Καλό απόγευμα και ευχαριστώ.

Θα θέσω την "Αυτόματη" ρύθμιση ώρας και ημερομηνίας στο "χειροκίνητο", όπως λες.
Επίσης, σε ότι αφορά τη σύνδεσή της με το δίκτυο, αυτό είναι by default θέμα επιλογής του χρήστη (εφόσον μιλάμε πάντα για ασύρματη σύνδεση). Δηλαδή, η τηλεόραση από μόνη της δεν "ψάχνει" να βρει αυτόματα κάποιο ασύρματο δίκτυο να συνδεθεί, πρέπει να το επιλέξει ο χρήστης αυτό. Όταν βέβαια συνδέσεις καλώδιο Ethernet, τότε ναι, συνδέεται μόνη της στο δίκτυο.

Τέλος, αναφέρθηκες στο 1ο θέμα και σε αυτόματες ενημερώσεις. Τι εννοείς με αυτό; Μου διαφεύγει κάτι ή μήπως δεν έδωσα σωστά κάτι, για να γίνει κατανοητό;

Ευχαριστώ.
 

laz1

New member
23 June 2010
43
Re: Απάντηση: Κάποια θεματάκια με μιαν LG 32LB5800

Εγώ δεν το έγραψα ξεκάθαρα μάλλον. Αναφέρθηκα στο πρώτο πρόβλημα που έχεις γενικά και στην συνέχεια συγκεκριμένα στο 1α. Κι εμένα η Samsung 46F8000 άνοιγε και απενεργοποίησα τις αυτόματες ενημερώσεις. Για τα βράδια σβήσε το router να δεις αν θα ανοίξει πάλι η τηλεόραση.
 
Εγώ δεν το έγραψα ξεκάθαρα μάλλον. Αναφέρθηκα στο πρώτο πρόβλημα που έχεις γενικά και στην συνέχεια συγκεκριμένα στο 1α. Κι εμένα η Samsung 46F8000 άνοιγε και απενεργοποίησα τις αυτόματες ενημερώσεις. Για τα βράδια σβήσε το router να δεις αν θα ανοίξει πάλι η τηλεόραση.

Κατανοητό κι ευχαριστώ.

Ωστόσο, όπως ανέφερα παραπάνω, τίποτα δεν έχω θέσει στο "Αυτόματο". Αν δεις την αναλυτική περιγραφή των επιμέρους σημείων στο μενού, θα καταλάβεις ότι όλα είναι "μη αυτόματα" (απενεργοποιημένα). Το τελευταίο που είχε μείνει, ήταν η αυτόματη προσαρμογή ώρας και ημέρας από το (τηλεοπτικό - μέσω κεραίας) δίκτυο, αλλά κι αυτό το απενεργοποίησα (το έβαλα στη "χειροκίνητη" ρύθμιση).

Όσο για τη σύνδεσή της με το δίκτυο του σπιτιού, το ανέφερα και πριν. Είναι στην επιλογή του χρήστη να επιτρέψει στην τηλεόραση να συνδεθεί ή όχι στο (ασύρματο) δίκτυο. Αν δεν το κάνει, απλά δεν συνδέεται και δεν προχωρεί στο επόμενο βήμα. Δηλαδή θεωρεί εαυτόν μη συνδεδεμένο κατ' επιλογήν και σ' αυτή την κατάσταση μένει.

Πάντως και σήμερα που μιλάμε, μου το έκανε 2-3 φορές. Μάλιστα σήμερα είδα την παράξενη αυτή κατάσταση προχωρημένη ακόμα ένα βήμα. Μπήκα στην κρεβατοκάμαρά μου το απόγευμα και η τηλεόραση είχε ανάψει και έπαιζε. Μόλις μπήκα και άναψα το φως, για να βρω το τηλεχειριστήριό της να την σβήσω, μετά από μερικά δευτερόλεπτα έσβησε μόνη της. Και μετά από κάμποση ώρα ξανα-άναψε. Απίστευτα πράγματα, δηλαδή!

Αναγκάστηκα να την βγάλω από την πρίζα.

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν πρέπει να την επαναφέρω στις εργοστασιακές ρυθμίσεις (υπάρχει αυτή η επιλογή στα μενού).