Έρχεται το λαμπραντοράκι μου

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
αγαπητοι φιλοι
ενα νεο μελος ερχεται αυριο στην οικογενεια
μου το στελνει φιλος απο το Πηλιο με φορτωτικη
θα ταξιδεψει βραδυ σε κλουβακι θα το παραλαβω το πρωι
ειναι θυληκο Λαμπρατορακι 52 ημερων εχει κανει το πρωτο εμβολιο
η συγκατοικηση με σκυλο ειναι πρωτη φορα

θα εχει δικο του δωματιο με προσβαση στη βεραντα ( οχι πολυ μεγαλη )
του ετοιμασα κρεβατακι και σημερα του αγορασα παιχνιδακια πανες πιατακι φαγητου
πρωι πρωι θα το παω στον γιατρο να το δει, τροφη δεν πηρα θα περιμενω να μου πει ο γιατρος
ενα καλο λογο δεν εχω ακουσει μου ειπαν οι πρωτοι 5 μηνες ειναι δυσκολοι ,να μαζεψεις παπουτσια
χαλια κλπ εχει δεσμευση γιατρους εξοδα
η γυναικα μου δεν ειναι και τοσο χαρουμενη

ειμαι τελειως αρχαριος
πως θα ειναι οι πρωτες ημερες
ακουω γνωμες συμβουλες
 

chrisssb

Μέλος Σωματείου
26 August 2008
29,772
Kingdom of Rain
Re: Έρχεται το λαμπρατοράκι μου

Eτοιμαστείτε για πολύ αγάπη και πολλά γέλια! :D

Nα σας ζήσει!
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Re: Έρχεται το λαμπρατοράκι μου

Το μονο ζόρι θα ειναι μεχρι να μάθει να "τα κανει" σε συγκεκριμένο μέρος , πχ πάνα στην αρχή , μεχρι να το βγάζεις βόλτα. Μετα το αλλο ειναι οταν θα βγάζει δοντάκια και θα μασουλάει τα παντα . Με ειδικά παιχνίδια μπορεις να περιορίσεις τις ζημιές .
Ειναι δέσμευση . Δεν ειναι παιχνίδι που αν δεν μας κανει μετα το επιστρέφουμε . Αν θες να πας διακοπές θα πρεπει να υπαρχει κάποιος να το φροντίζει . Ακόμη και να μενει μονο στο σπιτι για να πας κάπου , θέλει εκπαίδευση για να μην βρεις πεδίο μάχης οταν επιστρέψεις .
Εγω δεν εχω τοσο μεγάλο σκυλι , αλλα ο,τι προβλημα και να ειχα δεν συγκρίνεται με την συντροφιά του και δεν μετάνιωσα που το απέκτησα . Στο λέω εγω που δεν συμπαθούσα τα σκυλιά , ειδικά μεσα στο σπιτι .
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Re: Έρχεται το λαμπρατοράκι μου

Ένα κατοικίδιο προφανώς και έχει κάποιο κόστος (διατροφή, κτηνίατρος, εξοπλισμός κλπ). Επίσης έχει μια μορφή δέσμευσης μικρής ή μεγάλης, ειδικά αν πρόκειται για σκύλο. Καθημερινή βόλτα για τουαλέτα και όχι μόνο, εύρεση λύσης για τις περιπτώσεις που πρέπει να απουσιάσεις για κάποιες μέρες κλπ.
Συμβουλές δεν μπορώ να σου δώσω καθ'ότι ''γατάς'' αλλά αυτό για το οποίο μπορώ να σε διαβεβαιώσω είναι ότι ένα ζώο είναι χαρά και θετική ενέργεια στο σπίτι!*

*αρκεί οι συγκάτοικοι του ζώου να μην είναι υποχόνδριοι...
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
Re: Έρχεται το λαμπρατοράκι μου

Kαι ο δικος μου μεγαλοσωμος τον μαζεψα απο μια παραλια,μονο την πρωτη μερα τα κανε μεσα στο σπιτι,την επομενη εξω απο μονος του,δεν αρεσει στα σκυλια αλλα και στα γατια να χουν κακα στον χωρο τους,βεβαια τον εβγαζα στην αρχη 3-4 φορες εξω..λιγες φορες ,τον πηγα εξω 4-5 ωρα το πρωι για την αναγκη του γιατι κλαψουριζε...κοψιμο γαρ:flipout:...ευτυχως σε μενα ποτε δεν εφαγε τιποτα μεσα στο σπιτι πλην μιας παντοφλας,
ειναι πραγματι μεγαλη δεσμευση, την γατα μπορεις να την αφησεις πιο ευκολα σπιτι, ειναι πιο αυτονομη,οσο πιο μεγαλοσωμο τοσο πιο δυσκολα τον παιρνεις εξω στις κοινωνικες σου αναγκες,μερικες φορες ειναι χειροτερα και απο παιδια,ας πουμε στις παραλιες δεν τα θελει εκτος απο ιδιοκτητες , τα σκυλια...
πρεπει να προσεχεις να μην τρωει εξω οτιδηποτε βρισκει γιατι καραδοκουν φολες,επισης να τον μαθεις με το λουρι..
τα χριστουγεννα πηγαμε Ντορτμουντ σε συγγενεις , δεν ειχαμε που να τον αφησουμε και τον πηραμε με κλουβι,το εισητηριο του κοστιζε πιο πολυ απο το δικο μας,και δεν ηταν η καλυτερη εμπειρια για το σκυλι,του δωσαμε ηρεμιστικο για να μην τρομαξει απο τον θορυβο τον μηχανων,αποζημιωθηκε τουλαχιστον εκει απο χιονι μεγαλα παρκα,εμπαινε ακομη και στο τρενο...σε ζωλογικο κηπο στο Γκεζελκιρχεν επιτρεποτανε τα σκυλια ,αλλα ηθη..α πληρωνε ομως εισητηριο στο τρενο ..αλλα ηθη..
τα θηλυκα ειναι πιο ευκολα σκυλια,τα αρσενικα ειναι τσαμπουκαδες μπλεκουν σε καβγαδες κλπ,ο δικος μου αρσενικος δυσκολος,διασταυρωση Καγκαλ με Γερμανικο ποιμενικο μεσα σε διαμερισμα μικρο,κοιμαται στον καναπε..τα μεγαλοσωμα θελουν ,μεγαλους χωρους,δεν παιρνανε καλα στα διαμερισματα,τωρα σκεφτομαι να τον παιρνω το πρωι να τρεχουμε στην παραλια της Θεσσαλονικης..
 
Last edited:

Fixxxer

Supreme Member
24 December 2012
6,977
Πίσω απ' τον ήλιο
Re: Έρχεται το λαμπρατοράκι μου

Ασε στην Γερμανια ειναι αρκετα μπροστα απο εμας (νομιζω πληρωνεις και φορο για τα κατοικιδια σου) και γενικα δεν υπαρχουν αδεσποτα...

Πρεπει ο σκυλος να μαθει να τα κανει εξω αυτο ισως παρει και χρονο 6-12 μηνες...
Επισης ο σκυλος αγαπαει τη ρουτινα πρεπει να μαθει τα στανταρ ωραρια του...

Απο εκει και περα τα κοστη δεν ειναι μεγαλα, αφου ολοκληρωσει τα εμβολια που κανει μεχρι ενος ετους απο εκει και υστερα κανει ενα τον χρονο (3πλο ή 5πλο δεν θυμαμαι) με πολυ μικρο κοστος...
Επισης αφου ειναι λαμπραντορ θα τρωει λιγο παραπανω απο τα καναπεδοσκυλα και πρεπει να μαθει να τρωει σκυλοτροφη ειτε κονσερβα (πιο ακριβο) ειτε ξηρη τροφη...
Το κακο με τα λαμπραντορ ειναι οτι μαδανε...

Επισης υπαρχει χαπακι μηνιαιο ή τριμηνιαιο για τους ψυλλους και τα τσιμπουρια και το κοστος διαφερει και αναλογα με τα κιλα του σκυλου...
Οι αμπουλες και τα λουρια ευκαλυπτου ειναι τσαμπα λεφτα...
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
Re: Έρχεται το λαμπρατοράκι μου

Ναι τα δηλωνεις στη εφορια και πρεπει να τα ασφαλισεις κιολας στην Γερμανια..και δεν υπαρχουν αδεσποτα..παντως σε αποζημιωνουν ,με την χαρα και την ηρεμια που σου προσδιδουν, οσο κοπο και να κανεις..
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
Re: Έρχεται το λαμπρατοράκι μου

μεγάλη δεσμευση και ανταπόδοση όμως.
Για λίγο καιρό θα καθαρίζετε σκατουλάκια.
Πρέπει σιγά σιγά να σιγουρευτεί ότι θα έρθει η ώρα που θα βγεί έξω, ώστε να κρατηθεί.
Κανένα ζώο δεν θέλει να μένει μαζί με τις ακαθαρσίες του.
Δείχνε του πράγματα, λεγε τις ίδιες λέξεις πχ μια από τις δυό πάντα : όχι ή μή. Ποτέ και τις δυό. Διάξελε μια. Ίσως όχι το μη διότι μπορεί να το μπερδεύει με το ι.
Πρέπει να ξέρει ότι υπάρχει στη ζωή του ρέγουλα.
Πχ ο δικός μου ξέρει ότι όταν θα φύγω (και θα μείνει μόνος) προηγουμένως θα πάρει δυό μπισκότα. Του τα δίνω στη σκάλα. Και ξέρει και έρχετει εκεί.
Μετά είναι ήσυχος. Ξέρει ότι θα περιμένει μέχρι να έρθω.
Δεν τους αρέσει, το σκοτάδι, ο κρότος η μοναξιά όταν είναι μεγάλη.
Μάθε του να μένει μόνος.
Πχ για λίγα λεπτά μετά να επιστρέφεις.
Μετά περισσότερο.
Ετσι θα ξέρει να περιμένει.
Ασκήσεις και μετά ανταμοιβή.
Μάθε του να μην ανεβαίνει σε τραπέζια κρεβάτια. Πού και πού θα κατεβαίνεις εσύ στο δικό του επίπεδο.
Κυρίως ρέγουλα. Ό,τι γίνεται σήμερα θα γίνεται αύριο και στην ίδια ώρα πάνω κάτω.
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
Απάντηση: Έρχεται το λαμπρατοράκι μου

δεν ειχα ιδιαιτερη αδυναμια στα σκυλια λογω προτερου βιου με γατες
αλλα συμπαθουσα τα μικρα σκυλακια
διπλα στο σπιτι μου υπαρχει παρκο και μεσα σ αυτο παρκοσκυλο εκει γνωρισα πολλες ρατσες
( οταν φιλοξενουσα ενα σκυλο φιλης για δυο εβδομαδες ) και οι αποψεις μου αλλαξαν, τα μικρα
μου περασαν απαρατηρητα ενω τα μεγαλα ειχαν αλλη χαρη και το Λαμπρατορ το ξεχωρισα
τωρα μου δωθηκε η ευκαιρεια
πιστευω να τα παμε καλα

επειδη θα ακουει μουσικη και θα βλεπει ταινιες
το ονομα της πρεπει να εχει σχεση με αυτα
Billie η Greta η Dοlly
 

fotis321

Senior Member
27 February 2013
359
Απάντηση: Έρχεται το λαμπρατοράκι μου

Θα ταλαιπωρηθειται για κανα χρονο εως οτου ηρεμησει λιγο και μαθει να ζηταει βολτα για τις αναγκες του.

Τρομερα κοινωνικη ρατσα η χαρα του σπιτιου που θα ζηταει να τον ταιζετε (μεγαλος γλουπος λογω ελλειψης ενζυμου στο ντιενει τους) και φυσικα

θα θελει να κοιμαται διπλα σας αν οχι μαζι σας.

Παμπονηρος και πανεξυπνος σαν να εχεται νεο παιδι πλεον.

Η χαρα του να συμμετεχει σε παρεα παιδιων για να παιζει μαζι τους.

Δεν ειναι φυλακας απλα γαυγιζει ως συναγερμος.

Εχουν την συνηθεια να φερνουν "δωρακια" στους επισκεπτες (χαλακια-παντοφλακια κλπ) καθοτι εχουν ενστικτα νεροπουλοσκυλου που φερνει αθικτο το θηραμα.

Δεν υπαρχει λεμε.....η χαρα του σπιτιου τρομερα καλοπροαιρετα.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,584
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Re: Έρχεται το λαμπρατοράκι μου

Καλοχαϊδευτη -bye-

Τα λαμπραντορ ΔΕΝΟΝΤΑΙ με τον κυρη τους περισσοτερο απο καθε αλλη ρατσα.
 

fotis321

Senior Member
27 February 2013
359
Απάντηση: Έρχεται το λαμπρατοράκι μου

Επισης επειδη γλουπωνει τα παντα χρειαζεται αρκετη προσοχη στο παρκο και γενικοτερα εξω γιατι υπαρχουν και διποδα τομαρια....
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
Απάντηση: Έρχεται το λαμπρατοράκι μου

.
βρε κοριτσακι ειναι ολοι αγορι μου την λετε
Billie σας αρεσει ?
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,584
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Re: Έρχεται το λαμπρατοράκι μου

Στελλιο

Ετοιμασου να χασεις τα μυαλα σου .... με εκεινα τα παραπονιαρικα ματακια .... θα μωρουδεψεις ! :laugh:
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
Απάντηση: Έρχεται το λαμπρατοράκι μου

θα ταξιδεψει νυχτα και με φοβιζει ποσο τρομαγμενη και ταλαιπωρημενη θα ειναι
το πρωι που θα την δω
αλλα της ετοιμαζω ενα superlux δωματιο με βεραντα
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
Απάντηση: Re: Έρχεται το λαμπρατοράκι μου

Στελλιο

Ετοιμασου να χασεις τα μυαλα σου .... με εκεινα τα παραπονιαρικα ματακια .... θα μωρουδεψεις ! :laugh:

υπαρχει προβληματακι με την γυναικα
δεν μου ειναι πολυ χαρουμενη
μαζευει τωρα γλαστρες παπουτσια χαλια και δεν σιγοτραγουδα
 

chrisssb

Μέλος Σωματείου
26 August 2008
29,772
Kingdom of Rain
Re: Έρχεται το λαμπρατοράκι μου

Μην ανησυχείς θα της κερδίσει την καρδιά στο άψε σβήσε.

Και εσύ βέβαια να πέσεις κατά πάνω στην φροντίδα του λαμπραντόρ ώστε να μην πέσει η δουλειά πάνω της.
 

koupa

AVClub Enthusiast
25 January 2014
1,090
Απάντηση: Re: Έρχεται το λαμπρατοράκι μου

υπαρχει προβληματακι με την γυναικα
δεν μου ειναι πολυ χαρουμενη
μαζευει τωρα γλαστρες παπουτσια χαλια και δεν σιγοτραγουδα

Δεν είναι τίποτα. Το πρώτο βράδυ που θα είναι κουρασμένη και θα πάει το σκυλάκι να ακουπήσει στο γόνατό της το κεφαλάκι του να δεις πως θα αλλάξουν όλα.