LG UH850V : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

lord

AVClub Enthusiast
18 November 2010
1,219
ξανθη
απο χθες κατοχος της συγκεκριμενης,αγορα απο public με την 5 ετη εγγυηση στα 1000 ευρα,πρωτες εντυπωσεις αριστες (για τα δικα μου ματια και αυτια)
χωρις να εχω πειραξει κατι απο ρυθμισεις μεχρι στιγμης,δεν μπορεσε να παιξει 3d απο το prodigy black,επαιξε ομως απο δικτυο με το med600 , υποθετω πως εχει θεμα το black... εψαξα λιγο στις ρυθμισεις και ειδα εναν πραγματικο χαμο,παρα πολλες και τις περισσοτερες δεν τις καταλαβαινω κι ολας,εκανα ενα search εδω και δεν βρηκα κατι για ρυθμισεις καλιμπραρισμα και τα σχετικα,υπαρχει κατι σχετικο και αν γνωριζετε καποιο λινκ...
οι ρυθμισεις του 3d πχ το βαθος,πρεπει να εχει ιδια τιμη με αυτες του player?
 

hxostil

AVClub Addicted Member
Re: LG UH850 V

απο χθες κατοχος της συγκεκριμενης,αγορα απο public με την 5 ετη εγγυηση στα 1000 ευρα,πρωτες εντυπωσεις αριστες (για τα δικα μου ματια και αυτια)
χωρις να εχω πειραξει κατι απο ρυθμισεις μεχρι στιγμης,δεν μπορεσε να παιξει 3d απο το prodigy black,επαιξε ομως απο δικτυο με το med600 , υποθετω πως εχει θεμα το black... εψαξα λιγο στις ρυθμισεις και ειδα εναν πραγματικο χαμο,παρα πολλες και τις περισσοτερες δεν τις καταλαβαινω κι ολας,εκανα ενα search εδω και δεν βρηκα κατι για ρυθμισεις καλιμπραρισμα και τα σχετικα,υπαρχει κατι σχετικο και αν γνωριζετε καποιο λινκ...
οι ρυθμισεις του 3d πχ το βαθος,πρεπει να εχει ιδια τιμη με αυτες του player?

καλοθεατη και απροβληματιστη....κλεισε φωτα βαλε ταινια με σκοτεινες σκηνες και πες μας πως σου φαινεται το μαυρο/αντιθεση
 

lord

AVClub Enthusiast
18 November 2010
1,219
ξανθη
Re: LG UH850 V

Το απογευμα θα γινει αυτο γιατι ειμαι εκτος σπιτιου...εχει παρα πολλες επιλογες,επελεξα το dark room εχθες και δοκιμασα captain america σε iso ...φεν μου εκατσε και πολυ καλα στο ματι,την βρηκα αρκετα σκοτινη την εικονα...να υποθεσω πως αυτο ρυθμιζετε καπως?
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,713
ΑΘΗΝΑ
Re: LG UH850 V

Το απογευμα θα γινει αυτο γιατι ειμαι εκτος σπιτιου...εχει παρα πολλες επιλογες,επελεξα το dark room εχθες και δοκιμασα captain america σε iso ...φεν μου εκατσε και πολυ καλα στο ματι,την βρηκα αρκετα σκοτινη την εικονα...να υποθεσω πως αυτο ρυθμιζετε καπως?

για να μην σοκαριστεις να ξερεις οτι τα Ips Πανελ,δεν ειναι για πολυ σκοταδι.
εαν τα σβησεις ολα θα βλεπεις αρκετα "ξεφωτα" σχεδον σε ολο την οθονη.
ασε λιγο φως ανοιχτο και θα ειναι καλυτερα.
πριν απ`ολα αυτα ομως,παιξε με τις ρυθμισεις.
θελουν πολυ ψαξιμο και υπομονη.
αλλη ρυθμιση θα εχεις για τηλεοπτικο σημα,αλλα για ταινιες hd.
ειδικα το backlight προσπαθησε να το εχεις οσο πιο χαμηλα γινεται για να σφιξει οσο το δυνατο περισσοτερο το μαυρο.
χοντρικα και σαν πρωτη ιδεα,βαλε στο φως backlight κοντα στο 60,και βραδυ πεσε και κατω απο το 50.
αντιθεση 96-97,ευκρινεια 10-15,και ολα τα φιλτρα Off.
μπακαλιστικα βεβαια τωρα ολα αυτα,αλλα να εχεις μια βαση τουλαχιστον.
 

lord

AVClub Enthusiast
18 November 2010
1,219
ξανθη
Re: LG UH850 V

επαιξα με τις ρυθμισεις που προτεινες ,μετα απο αρκετη ωρα κατεληξα στο περιπου σε καποιες τιμες,στο τηλεοπτικο σημα δεν αλλαξαν και πολλα αλλα δεν με ενδιαφερει κι ολας μονο ποδοσφαιρο βλεπω,μεγαλη διαφορα στις σκοτεινες σκηνες,(σε σκοτεινο δωματιο)δεν υπαρχει θολουρα,δεν ειδα ξεφωτο (στα δικα μου ματια και με τις μηδαμινες γνωσεις που εχω πανω στο θεμα δεν ειδα κατι που να με ενοχλει) δεν σε κουραζει,με τον καιρο πιστευω να την βελτιωσω περισσοτερο,εαν γινετε αυτο φυσικα,και νομιζω πως ειμαι τυχερος γιατι δεν βλεπω συννεφα καθολου,(ειχα παρει πρωτα την 770 lg και την γυρισα πισω σε μια ωρα) με ολα τα φιλτρα κλειστα οπως προτεινες και ολες τις θπολοιπες ρυθμισεις οπως εχουν απο το εργοστασιο....γαμμα ,κοκκινα,μπλε και διαφορα αλλα διαστημικα κουμπια δεν τα πειραξα..ελεος τηλεοραση ειναι,

το 3dδεν ξερω αν ειναι καλο η πολυ καλο γιατι δεν ειχα παλαιοτερα και δεν εχω μετρο συγκρισης αλλα αυτο που βλεπω με εντυπωσιαζει αν και νομιζω πως χρειαζεται καποιες βελτιωσεις στο βαθος του.... σημερα θα εχω μαλλον και ενα zidoo για να δοκιμασω και 4κ υλικο,ντεμο φανταζομαι γιατι ταινια δεν νομιζω να υπαρχει ακομη
 

hxostil

AVClub Addicted Member
Re: LG UH850 V

επαιξα με τις ρυθμισεις που προτεινες ,μετα απο αρκετη ωρα κατεληξα στο περιπου σε καποιες τιμες,στο τηλεοπτικο σημα δεν αλλαξαν και πολλα αλλα δεν με ενδιαφερει κι ολας μονο ποδοσφαιρο βλεπω,μεγαλη διαφορα στις σκοτεινες σκηνες,(σε σκοτεινο δωματιο)δεν υπαρχει θολουρα,δεν ειδα ξεφωτο (στα δικα μου ματια και με τις μηδαμινες γνωσεις που εχω πανω στο θεμα δεν ειδα κατι που να με ενοχλει) δεν σε κουραζει,με τον καιρο πιστευω να την βελτιωσω περισσοτερο,εαν γινετε αυτο φυσικα,και νομιζω πως ειμαι τυχερος γιατι δεν βλεπω συννεφα καθολου,(ειχα παρει πρωτα την 770 lg και την γυρισα πισω σε μια ωρα) με ολα τα φιλτρα κλειστα οπως προτεινες και ολες τις θπολοιπες ρυθμισεις οπως εχουν απο το εργοστασιο....γαμμα ,κοκκινα,μπλε και διαφορα αλλα διαστημικα κουμπια δεν τα πειραξα..ελεος τηλεοραση ειναι,

το 3dδεν ξερω αν ειναι καλο η πολυ καλο γιατι δεν ειχα παλαιοτερα και δεν εχω μετρο συγκρισης αλλα αυτο που βλεπω με εντυπωσιαζει αν και νομιζω πως χρειαζεται καποιες βελτιωσεις στο βαθος του.... σημερα θα εχω μαλλον και ενα zidoo για να δοκιμασω και 4κ υλικο,ντεμο φανταζομαι γιατι ταινια δεν νομιζω να υπαρχει ακομη

εισαι τοτε ενας ευτυχισμενος αγοραστης....δεν διυλιζεις τον κωνωπα...αβντε να την λιωσεις στις θεασεις!!!
 

lord

AVClub Enthusiast
18 November 2010
1,219
ξανθη
Re: LG UH850 V

Με τον καιρο το καταλαβα εδω μεσα αυτο...οσο πιο πολυ σκαλιζεις τοσο μπερδευεσαι...
 

lord

AVClub Enthusiast
18 November 2010
1,219
ξανθη
καθε μερα και καλυτερη η lg.... οσοι εχετε προθεση για αγορα τιβι ριξτε και μια ματια σε αυτην πριν καταληξετε σε αλλη μαρκα...εσεις που ειστε στα 600 με 700 καντε την υπερβαση για 2-3 κατοσταρικα και δεν θα το μετανιωσετε.
μετα απο πολυ ψαξιμο και πολυ πειραγμα πιστευω πως την εχω φερει στα επιθυμητα αποτελεσματα για τα δικα μου ματια παντα, πιστευω πως εχω κανει update στα ματια μου και οχι αναβαθμιση στο μονιτορ :) ... ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΜΑΥΡΟ...
εχεις την αισθηση του κινηματογραφου,δεν σε κουραζει και η εικονα γενικα ειναι παρα πολυ καλη (συγκριτικα με αυτα που εχω δει,μια φιλιπσ και την ks7000 η εικονα γενικα ξεφευγει)χωρις να θελω να επιρρεασω κανεναν φθσικα
τα θετικα... ,το τηλεοπτικο σημα θα μπορουσε και καλυτερο αλλα δεν με χαλαει και ετσι,με οτι συσκευη προσπαθησα να το συνδεσω συνδεθηκε χωρις προβλημα,αναπαραγωγη αρχειων μεσω δικτυου dlink320l απροβληματιστη χωρις κομπιασματα και απο το κινητο επισης,πολυ γρηγορη και ειδικα στις εναλλαγες μεταξυ των εφαρμογων. εβαλα ενα στικακι με 2 αρχεια http://kodi.wiki/view/Samples hdr και dolby vision ,με το ξεκινημα αναγνωρισε κανονικα τα αρχεια και γυρισε αυτοματα η τιβι σε hdr kai vision, επισης η καθε επιλογη εχει και τις δικες της ρυθμισεις κατι που δεν το ειχα προσεξει πριν,αλλο για ταινιες μεσω δικτυου και αλλες οταν το αρχειο ειναι hdr-dolby, μεσω δικτυου επισης του εβαλα να παιξει -The Martian 2015 Multi 2160p 4K UHD Bluray HEVC10 SDR DTSHD 7.1 -Zeus- το οποιο το επαιξε απροβληματιστα,γυρω στα 50 γιγα ειναι...παρα πολυ καλη εικονα επισης και με το netflix

αρνητικα.... εβαλα true hd 5.1 μεσω δικτυου και ειχα μονο εικονα επαιξα με τις ρυθμισεις αλλα δεν καταφερα τιποτα ,samsung ht-bd 125x το home cinema, τρωει σκαλωματα,τις προηγουμενες μερες επαιζε μεσω δικτυου 3d αβαταρ και σημερα δεν το αναγνωριζε, το εκανε και σε αλλς ταινιες,δεν ξερω τι μπορει να φταιει,ισως οι ρυθμισεις που πειραξα να υποθεσω,ενω παιζει κανονικα το MARTIAN.
δεν φορτωνει υποτιτλους μεσω δικτυου ,ολες εχουν υποτιτλους με το ιδιο ονομα ,εμφανιζει μονο τους ενσωματωμενους
ανουσιες εφαρμογες στο store εκτος απο iptv και youtube (καπου διαβασα πως εχουν στα σχεδια τους το kodi) οι αλλες δεν ξερω γιατι υπαρχουν...

δεν μπορω να παρω screen shot να δειτε εικονα με dolby-hdr και blue-ray ....αλλο επιπεδο

αυτα για την ωρα...
 

gdaskal

AVClub Enthusiast
20 June 2006
1,099
αξιζει η υπερβαση από τις 55" στις 60"; Απόσταση 3μ πανω κάτω...
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
100/120 Hz native, 200/240 με frame interpolation. Φοβερη τηλεοραση για Kodi και διαδικτυακα καλουδια (netflix, amazon).

LCD & LED-LCD TV : 200 Hz, MCI, CMR, XR, PMR ...κ.λ.π.

UH850V:IPS panel RGB,100/120Hz με MCFI.

----------------------------------

55"...[tweakers.net]...LG 55UH850V review...http://avclub.gr/forum/showthread.php/146757-LG-TV-Line-up-2016?p=1057847990&viewfull=1#post1057847990

55"...[fwdmagazine.nl]...LG 55UH850V review...http://avclub.gr/forum/showthread.php/146757-LG-TV-Line-up-2016?p=1057736446&viewfull=1#post1057736446

55"...[cnet.com]...LG 55UH8500 review...http://avclub.gr/forum/showthread.php/146757-LG-TV-Line-up-2016?p=1057708823&viewfull=1#post1057708823

LG 65UH8500 review...http://www.soundandvision.com/content/lg-65uh8500-lcd-ultra-hdtv-review#GTvqQsY7b2zRhqbm.97
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Ενδιαφέρον TV μιας και είμαι σε μια (προς το παρόν) χαλαρή αναζήτηση σε 60 ίντσες (δεν με παίρνει ο χώρος για μεγαλύτερη).

Η ερώτησή μου είναι, αν ξέρει κανείς, αν κάνει passthrough στον ενισχυτή DTS-HD και DD+ μέσω του ενσωματωμένου media player ή αν υπάρχει κάποια TV που να το κάνει.

Επίσης με το upscale, χρησιμοποιεί καλούς αλγόριθμους σχετικά με upscale από HD & FHD σε UHD;

@lord: αν μπορείς να δοκιμάσεις κάποιο αρχείο να μας πεις για τον HD ήχο; Επίσης από επιλογές σε subs πως πάει ο player; Τα τυπικά; (κωδικοποίηση και μέγεθος;) Ευχαριστώ!