Σταθερή οθόνη για Benq TH681

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

VAIO1892

New member
9 March 2017
42
Όπως έγραψα και σε προηγούμενο post είμαι πλέον κάτοχος του Benq TH681.αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι από τι υλικό θα μπορούσα να φτιάξω μια καλή σταθερή οθόνη περίπου 110";
Θα είναι μόνιμα κρεμασμένη στον τοίχο.
Πρέπει να προσέξω κάτι λόγω της φωτεινότητας του προβολέα μου(3000);
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Pvc 5mm, βλεπω πως προτεινεται και σε αλλες diy περιπτωσεις. Προσιτο οικονομικα και ελαφρυ.
Αν ο προβολεας εχει πολυ φωτεινοτητα, θα βαψεις το Pvc οχι λευκο, αλλα καποια αποχρωση του γκρι για να μειωσεις το φως.
Καλο θα ειναι οταν αποφασισεις ποσες ιντσες θα ειναι η οθονη, να προσθεσεις καποια εκατοστα παραπανω σε πλατος/υψος, ωστε να σου μεινει χωρος να ντυσεις περιμετρικα την οθονη με καποιο μαυρο υλικο/υφασμα. Δηλαδη να εχεις black borders περιμετρικα της οθονης.
π.χ. 5 cm απο καθε πλευρα.
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Όπως ειχα αναφέρει και στο παρελθόν και κατασεκυή απο ενιαίο κομμάτι γυψοσανίδας δίνει παρα πολύ καλό αποτέλεσμα. Προσοχή στο αστάρωμα μόνο να πάρεις κατάλληλο υλικό για γυψοσανίδες και δυσικά γυρω γυρω τελάρο δέκα ποντων βαμμένο μαύρο