Ποιος έχει προτεραιότητα σε κυκλικό κόμβο;

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022
Aνοίγω ένα θέμα που μάλλον θα έχει πολύ συζήτηση.

Ποιος έχει προτεραιότητα σε ισόπεδο κυκλικό κόμβο;
 

spageo

Supreme Member
7 May 2007
3,472
Καρέας
Στον παλαιότερο ΚΟΚ την είχε ο ήδη κινούμενος στον κόμβο. Τώρα ο εκ δεξιών, άρα ο εισερχόμενος. Μόνο η ύπαρξη της πινακίδας ΣΤΟΠ γιά τον εισερχόμενο αλλάζει την κατάσταση.
 

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022
Δεν μας τα λέτε καλά. Ενω σε όλη την Ευρώπη όταν οδηγούμε στους κυκλικούς κόμβους έχουν προτεραιότητα όσοι είναι μέσα στον κόμβο, στην Ελλάδα ισχύει η προτεραιότητα από δεξιά, άρα όσων μπαίνουν στον κόμβο. (εκτός αν υπάρχει διαφορετική σήμανση πράγμα που τα κάνει όλα μπάχαλο, αφού αν είναι 4 ας πούμε οι είσοδοι αυτός που κινείται μέσα στον κόμβο άντε να καταλάβει τι σήμα έχει ο εισερχόμενος μόνο από το σχήμα μπορεί να καταλάβει αν είναι στοπ αν είναι παραχώρηση προτεραιότητας αφού μόνο το σχήμα βλέπει.... δεν μπορεί να δει τι ειναι ) .....
 

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022
Πάντως βλέπω να γίνεται πραγματικά χάος τις γιορτές στους κόμβους που οδηγούνε οδηγοί από ξένες περιοχές σε όλη την Ελλάδα. Τρόμος.
 

spageo

Supreme Member
7 May 2007
3,472
Καρέας
Δεν μας τα λέτε καλά. Ενω σε όλη την Ευρώπη όταν οδηγούμε στους κυκλικούς κόμβους έχουν προτεραιότητα όσοι είναι μέσα στον κόμβο, στην Ελλάδα ισχύει η προτεραιότητα από δεξιά, άρα όσων μπαίνουν στον κόμβο. (εκτός αν υπάρχει διαφορετική σήμανση πράγμα που τα κάνει όλα μπάχαλο, αφού αν είναι 4 ας πούμε οι είσοδοι αυτός που κινείται μέσα στον κόμβο άντε να καταλάβει τι σήμα έχει ο εισερχόμενος μόνο από το σχήμα μπορεί να καταλάβει αν είναι στοπ αν είναι παραχώρηση προτεραιότητας αφού μόνο το σχήμα βλέπει.... δεν μπορεί να δει τι ειναι ) .....

Δεν είναι τυχαίο ότι το σχήμα του σήματος έχει αυτή την ιδιαιτερότητα.
 

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022
Όταν κινείσαι με κάποια ταχύτητα δεν θα κάνεις και μαντεψιές γιατί έτσι κι αλλιώς η πινακίδα είναι υπό γωνία για να την δει ο εισερχόμενος όχι για να την δει αυτός που κινείται μέσα στον κόμβο.

Πάντως είναι τραγικό γιατί δεν βγαίνει άκρη με τίποτα. Άλλος πατάει και διακαιολογημένα φρένο όταν βλέπει τον άλλο να έρχεται να μπει στον κόμβο με κίνδυνο να πέσουν οι άλλοι πάνω του καθώς σε άλλους κόμβους ισχύει το ένα και σε άλλους κόμβους το άλλο. Τρομακτικό και τραγικό.
 

nikosr6

Senior Member
26 November 2010
398
Αυτος π μπαινει ....ασχετα αν κανεις δεν σταματαει....:SFGSFGSF:
 

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022
Από ότι κατάλαβα οι μισοί θα λέμε το ένα και οι μισοί το άλλο πράγμα που δείχνει το χάος.

Η πραγματική απάντηση θα είναι ότι ισχύει η προτεραίοτητα που δίνουν οι πινακίδες πράγμα που μας λέει ότι σε άλλους κόμβους έχει προτεραιότητα ο εισερχόμενος και σε άλλους ο κινούμενος μέσα στον κόμβο πράγμα που προκαλεί σοβαρό πρόβλημα καθώς κάποιος που δεν ξέρει το συγκεκριμένο κόμβο πρέπει να κόψει τελείως ταχύτητα και να ελέξχει κάθε πινακίδα αλλά και την πρόθεση του άλλου οδηγού καθώς μπορεί και αυτός να μην ξέρει τι ισχύει πραγματικά.

Πως μπορεί να λυθεί το θέμα;
 

chrisssb

Μέλος Σωματείου
26 August 2008
29,785
Kingdom of Rain
Στον παλαιότερο ΚΟΚ την είχε ο ήδη κινούμενος στον κόμβο. Τώρα ο εκ δεξιών, άρα ο εισερχόμενος. Μόνο η ύπαρξη της πινακίδας ΣΤΟΠ γιά τον εισερχόμενο αλλάζει την κατάσταση.

Αυτό!
 

chrisssb

Μέλος Σωματείου
26 August 2008
29,785
Kingdom of Rain
Από ότι κατάλαβα οι μισοί θα λέμε το ένα και οι μισοί το άλλο πράγμα που δείχνει το χάος.

Η πραγματική απάντηση θα είναι ότι ισχύει η προτεραίοτητα που δίνουν οι πινακίδες πράγμα που μας λέει ότι σε άλλους κόμβους έχει προτεραιότητα ο εισερχόμενος και σε άλλους ο κινούμενος μέσα στον κόμβο πράγμα που προκαλεί σοβαρό πρόβλημα καθώς κάποιος που δεν ξέρει το συγκεκριμένο κόμβο πρέπει να κόψει τελείως ταχύτητα και να ελέξχει κάθε πινακίδα αλλά και την πρόθεση του άλλου οδηγού καθώς μπορεί και αυτός να μην ξέρει τι ισχύει πραγματικά.

Πως μπορεί να λυθεί το θέμα;

Γίνεται κατάχρηση των πινακίδων stop για όσους εισέρχονται στον κόμβο και αυτό μπορεί να δημιουργήσει μπερδέματα.
Έτσι και αλλιώς όμως αυτός που είναι στον κόμβο, αν δεν ξερει για την ύπαρξη της πινακίδας θα σταματήσει, οπότε δεν γίνεται το μπαμ.
 

agpol07

Senior Member
28 January 2013
362
Στον παλαιότερο ΚΟΚ την είχε ο ήδη κινούμενος στον κόμβο. Τώρα ο εκ δεξιών, άρα ο εισερχόμενος. Μόνο η ύπαρξη της πινακίδας ΣΤΟΠ γιά τον εισερχόμενο αλλάζει την κατάσταση.
Αυτό ακριβώς βασικά.
 

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022
Έστω κινούμαι μέσα στον κόμβο. Και βλέπω από δεξιά μου να έρχεται όχημα, πατάω φρένο να σταματήσω να δώσω προτεραιότητα σε αυτόν που έρχεται να μπει. Από πίσω μου ο άλλος πέφτει πάνω μου. Διαπιστώνω ότι τελικά ο εισερχόμενος μπροστά μου είχε σήμα στοπ ή παραχώρησης προταιρεότητας σε εμένα. Ήμουν υποχρεωμένος να καταλάβω ότι έχει σήμα προτεραιότητας; Ακόμα και από την ανάποδη; Φταίω για το ατύχημα; ( που με χτύπησε ο άλλος από πίσω) .
 

chrisssb

Μέλος Σωματείου
26 August 2008
29,785
Kingdom of Rain
Έστω κινούμαι μέσα στον κόμβο. Και βλέπω από δεξιά μου να έρχεται όχημα, πατάω φρένο να σταματήσω να δώσω προτεραιότητα σε αυτόν που έρχεται να μπει. Από πίσω μου ο άλλος πέφτει πάνω μου. Διαπιστώνω ότι τελικά ο εισερχόμενος μπροστά μου είχε σήμα στοπ ή παραχώρησης προταιρεότητας σε εμένα. Ήμουν υποχρεωμένος να καταλάβω ότι έχει σήμα προτεραιότητας; Ακόμα και από την ανάποδη; Φταίω για το ατύχημα; ( που με χτύπησε ο άλλος από πίσω) .

Αν κάποιος σε χτυπήσει από πίσω, φταίει αυτός σε ΚΑΘΕ περίπτωση.
Εσύ θα μπορσούσε να πατήσεις sos φρένο για κάποιο λόγο πχ πετάχτηκε ένα παιδί.

Αυτός (ο πίσω) θα έπρεπε να κρατάει τις αποστάσεις ώστε να μπορεί να αποφύγει την σύγκρουση.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Ποιος έχει προτεραιότητα σε κυκλικό κόμβο;

Αν κάποιος σε χτυπήσει από πίσω, φταίει αυτός σε ΚΑΘΕ περίπτωση.
Εσύ θα μπορσούσε να πατήσεις sos φρένο για κάποιο λόγο πχ πετάχτηκε ένα παιδί.

Αυτός (ο πίσω) θα έπρεπε να κρατάει τις αποστάσεις ώστε να μπορεί να αποφύγει την σύγκρουση.

Σωστός ο Χρήστος...κρατάτε αποστάσεις πάντα
 
26 June 2006
14,830
Athens
Στο δακτυλιδι κηφισιας υπαρχει ενα προβληματακι η αληθεια ειναι. Αλλα με λιγο παραπανω γκαζι λυνονται ολα τα διλημματα...😊
 

chrisssb

Μέλος Σωματείου
26 August 2008
29,785
Kingdom of Rain
Στο δακτυλιδι κηφισιας υπαρχει ενα προβληματακι η αληθεια ειναι. Αλλα με λιγο παραπανω γκαζι λυνονται ολα τα διλημματα...😊

Αυτό δεν είναι αστείο Σταύρο είναι κρυάδα.

Και το θέμα δεν προσφέρεται για πλάκες.

Τι γκάζι δεν λύνει τίποτε.