Αγορά τηλεοράσης 49 μέχρι 55

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

metallica123

New member
12 April 2017
17
καλησπέρα θέλω να αγοράσω καινούργια τηλεόραση η χρήση θα είναι μόνο για ταινίες τα χρήματα που μπορώ να δώσω είναι 700-750 τιμές από κωτσοβολο απόσταση θεάσεις 2,5 μέτρα μέγεθος 49 μέχρι 55
από αυτές που είχε διαθέσιμες στο κατάστημα μου άρεσε ι Samsung UE49KU6400 είναι 4κ και ι Samsung UE55K5500 ι 6400 είχε καλύτερη εικόνα λογικό είναι 4κ
εκεί που δεν μπορώ να αποφασίσω είναι μέγεθος vs ποιότητα 4κ ταινίες δεν υπάρχουν στο internet να πληρώσω συνδρομή δεν έχω σκοπό για 4κ ταινίες άλλα σκέφτομαι ότι μελλοντικά τα βγούνε 4κ ταινίες μήπως η αγορά full hd σήμερα δεν αξίζει
 

redemption

Senior Member
5 February 2009
658
4K ταινίες υπάρχουν ήδη, όχι πάρα πολλές αλλά υπάρχουν. Στο ερώτημα σου για μένα καλύτερα η 55άρα, size matters, αν και μελλοντικά που γράφεις, μάλλον θα σου μείνει στα χέρια όταν θελήσεις να αλλάξεις τηλεόραση, δύσκολα κάποιος θα τη θέλει ή θα τη δώσεις για ψίχουλα. Ιδανικά βρες τη χρυσή τομή, προσπάθησε να ανεβάσεις λίγο budget για κάποια 55άρα 4Κ.
Αν δεν είσαι από αυτούς που αλλάζουν εύκολα τηλεόραση ή ακόμα καλύτερα, αν είσαι από αυτούς που αξιοποιούν την παλιά τους τηλεόραση σε κάποιο εξοχικό κτλ η θα την χρειαστούν σε κάποιο δωμάτιο μόνο για τηλεοπτικό, καλύτερα την 55άρα... αυτή είναι η γνώμη μου. Προσπάθησε να βοηθηθείς και από άλλα νήματα που μιλάνε για το κλασικό πλέον ερώτημα μέγεθος vs ποιότητα, είναι θέμα επιλογής αλλά για ταινίες ειδικά θεωρώ λίγες τις 49" στα 2.5 μέτρα.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
το τι θα γινει σε 2-3 χρονια κανεις δε ξερει. μπορει η νοβα και ο οτε να βγαλουν καναλι 4Κ με ταινιες και να λεμε ναι αξιζε. μπορει ομως και να περασουν 5 χρονια και παλι να μην ασχολειται και πολυ κοσμος με το 4Κ.
κανεις δε ξερει.
προς το παρον 4Κ= netflix.
εχεις βαλει καποιες τηλεορασεις που λεει μονο σε καταστημα. αυτες δεν εχω καταλαβει αν ειναι ανοιχτες εκθεσιακες ή του κουτιου.
αν ειναι του κουτιου η 55W756 σονυ που γραφεις ειναι πολυ καλη.
 

metallica123

New member
12 April 2017
17
το τι θα γινει σε 2-3 χρονια κανεις δε ξερει. μπορει η νοβα και ο οτε να βγαλουν καναλι 4Κ με ταινιες και να λεμε ναι αξιζε. μπορει ομως και να περασουν 5 χρονια και παλι να μην ασχολειται και πολυ κοσμος με το 4Κ.
κανεις δε ξερει.
προς το παρον 4Κ= netflix.
εχεις βαλει καποιες τηλεορασεις που λεει μονο σε καταστημα. αυτες δεν εχω καταλαβει αν ειναι ανοιχτες εκθεσιακες ή του κουτιου.
αν ειναι του κουτιου η 55W756 σονυ που γραφεις ειναι πολυ καλη.

για τις sony εχω ακούσει οτι ο usb player δεν ειναι και πολύ καλος
 

metallica123

New member
12 April 2017
17
ε και ? kodi φιλε μου

με το kodi μπορω να εχω ταινιες μεσα στο υπολογιστή αποθηκευμενες και να τις παίζω μεσώ kodi με καλώδιο δικτύου στην tv ? το λεω αυτο γιατί στο δωμάτιο που θα ειναι ι tv δεν εχω internet αλλα πρεπει να εχεις και τo pc ανοιχτό