Βάσεις ηχείων από φελιζολ

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Καλησπέρα, επισκεπτόμενος ένα μαγαζί που κόβει φελιζολ σε ότι σχήμα επιθυμούμε, γεννήθηκε η ιδέα για φθηνές βάσεις ηχείων από σκληρό φελιζολ.

Οι βάσεις που θέλω να κάνω θα είναι πολύ χαμηλές γιατί τα ηχεία (δεξί, αριστερο) μπαίνουν κάτω από την σταθερή οθόνη. Οι βάσεις θα είναι ~15 cm σε ύψος, οι όποιες θα έχουν μικρή κλίση ώστε τα woofer των ηχείων να "κοιτάνε" στη θέση ακρόασης.


Τα ηχεία είναι τα klipsch 160M με τον ονκυο 5007.

Επηρεάζει αρκετά, το υλικό των βάσεων, ωστε να χαλάει τον ήχο;
Ποια είναι τα μειονέκτηματα ενός υλικού όπως το φελιζολ;

Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το ONE E1003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Last edited:

artman

AVClub Enthusiast
30 November 2008
768
Πειραιάς
Άσχετα με το υλικό που θες να πειραματιστείς, τα tweeter πρέπει να βρίσκονται στο ύψος των αυτιών του ακροατή (καθιστού συνήθως εννοείται).
15cm βάσεις είναι ακατάλληλες.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Άσχετα με το υλικό που θες να πειραματιστείς, τα tweeter πρέπει να βρίσκονται στο ύψος των αυτιών του ακροατή (καθιστού συνήθως εννοείται).
15cm βάσεις είναι ακατάλληλες.
Δυστυχώς δεν γίνεται αυτό.
Γιαυτό λέω να κοιτάνε στο ύψος των αυτιών. Νομίζω δεν υπάρχει αισθητή διαφορά αν έχουν την κατάλληλη κλίση.

Η οθόνη έχει 60 cm από το πατωμα. Και μέσα στα 60 cm θα πρέπει να τοποθετηθούν τα ηχεία ΜΕ τις βάσεις τους.

Η μόνη λύση είναι ηχοπερατη οθόνη, όπου θα μπορώ να χαμηλώσω και άλλους 10-20 cm την οθόνη για ακόμα καλύτερη κινηματογραφικη αίσθηση.
 

artman

AVClub Enthusiast
30 November 2008
768
Πειραιάς
Προσωπικά, χωρίς να είμαι, ή να κάνω τον ειδικό, πιστεύω ότι θα είναι ένα ενδιαφέρον πείραμα. Στον αντίποδα των στιβαρών βάσεων που χρησιμοποιούμε και τις γεμίζουμε με άμμο (άλλοι με σκάγια κλπ),
θα χρησιμοποιήσεις ένα πολύ ελαφρύ υλικό με το οποίο τα ηχεία θα είναι κατά κάποιο τρόπο ...σχεδόν αιωρούμενα.
Έχω χρησιμοποιήσει φελιζόλ για τεράστιες κατασκευές (άσχετες με ήχο) και ομολογώ πως
έχει ιδιότητες που εκπλήσσουν (π.χ σχεδόν αδύνατον να περάσουμε μεταλλική βέργα σε απομίμηση αρχαίου κίονα - μεγάλη αντίσταση του υλικού!). Το κόστος απ' όσο θυμάμαι είναι πολύ χαμηλό και κόβεται σε
ό,τι σχήμα θες.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Ναι το τελικό κόστος θα είναι ~5-10 (για την κάθε βάση).

Επίσης μπορούμε να τις βάψουμε σε ότι χρώμα επιθυμούμε με δική μας μπογιά/σπρέι.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Προσωπικά, χωρίς να είμαι, ή να κάνω τον ειδικό, πιστεύω ότι θα είναι ένα ενδιαφέρον πείραμα. Στον αντίποδα των στιβαρών βάσεων που χρησιμοποιούμε και τις γεμίζουμε με άμμο (άλλοι με σκάγια κλπ),
θα χρησιμοποιήσεις ένα πολύ ελαφρύ υλικό με το οποίο τα ηχεία θα είναι κατά κάποιο τρόπο ...σχεδόν αιωρούμενα.
Έχω χρησιμοποιήσει φελιζόλ για τεράστιες κατασκευές (άσχετες με ήχο) και ομολογώ πως
έχει ιδιότητες που εκπλήσσουν (π.χ σχεδόν αδύνατον να περάσουμε μεταλλική βέργα σε απομίμηση αρχαίου κίονα - μεγάλη αντίσταση του υλικού!). Το κόστος απ' όσο θυμάμαι είναι πολύ χαμηλό και κόβεται σε
ό,τι σχήμα θες.

Εχετε ακούσει διαφορές στον ήχο, από μια ξύλινη (ελαφριά) βάση και απο μια στιβαρή βάση (βαριά) με άμμο/σκαγια κτλ;
υπάρχει κάποια έγκυρη ανεξάρτητη πηγή (οχι κατασκευαστές ηχείων και βάσεων) που να αποδεικνύει οτι υπάρχουν σημαντικές/ακουστές διαφορές;
δεν γνωρίζω καθόλου το θέμα, αλλα ίσως ειναι καθαρά θέμα μαρκετινγκ, οπως με τα ψηφιακά καλώδια HDMI, τα οποια εφόσον "κλειδώσουν", έχουν ακριβώς την ίδια ποιότητα εικόνας.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,732
Βόλος
Ναι, έχω ακούσει διαφορές ανάμεσα σε άδεια και γεμάτη με άμμο βάση στα ίδια ηχεία, με την δεύτερη να έχει καλύτερο χαμηλό.
 

artman

AVClub Enthusiast
30 November 2008
768
Πειραιάς
Πριν να γεμίσω τη βάση με άμμο, ο κεντρικός σωλήνας της συμμετείχε στον ήχο, ακουγόταν ξεκάθαρα (βάσεις Mission). Υπόψη ότι δεν είμαι από εκείνους που φαντάζονται διαφορές με το παραμικρό,
συμφωνώ απόλυτα ως προς το θέμα "μάρκετινγκ¨", (άλλωστε έχω πικρή εμπειρία από επώνυμο και ακριβό hdmi.) Ανεξάρτητη πηγή περί αποδείξεων δεν γνωρίζω...