6 Days

Βαθμολογήστε την Ταινία:


  • Total voters
    0

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,092
Εκεί ψηλά.....
6-Days_poster_goldposter_com_1.jpg





6 Days

http://www.imdb.com/title/tt4703048/

 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,589
Αθηνα
Το ειδα χτες το τρειλερ που βγηκε. Δεν ειχα καν υποψιν μου οτι ετοιμαζαν ταινια για τη συγκεκριμενη ιστορια, αλλα η αληθεια ειναι οτι εχουν βγει ταινιες για πολυ λιγοτερο σημαντικες επιχειρησεις. Συγγραφεας και σκηνοθετης μου ειναι εντελως αγνωστοι αλλα jamie bell και mark strong μου ειναι εξαιρετικα συμπαθεις.

_50546033_siege_afp.jpg


ισως η πιο κλασσικη εικονα (και η στιγμη που το MP-5 εγινε διασημο :D ) απο την συγκεκριμενη επιχειρηση και απο το τρειλερ φαινεται οτι θα την αποτυπωσουν και στην ταινια.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,589
Αθηνα
Re: 6 Days (2017)

Δεν ειναι κακη ταινια.. παραξενος τροπος να ξεκινησει μια κριτικη αλλα νομιζω οτι αποτυπωνει την πραγματικοτητα. Δεν θυμαμαι ακριβως την ροη των γεγονοτων, πανε πολλα χρονια απο τοτε που ειχα διαβασει για αυτα, αλλα μοιαζει να τα ακολουθει αρκετα πιστα. Ο Μαρκ Στρονγκ ειναι παντα μαγνητικη παρουσια, ενω ο Jaime Bell, αν και οχι κακος, επισκιαζεται απο τους πιο ενδιαφεροντες αλλους στρατιωτικους. Η αληθεια ειναι οτι η ταινια προσπαθει και ως ενα βαθμο τα καταφερνει, κυριως χαρη στην ερμηνεια του Στρονγκ, να δημιουργησει ενα συνεχως αυξανομενο κλιμα εντασης. Το κακο ειναι οτι οταν φτασει η ωρα της δρασης, δεν ειναι ανταξια των προσδοκιων. Πιο πολυ ενδιαφερον εχει, απο αποψη δρασης, η προετοιμασια της μοναδας του SAS. Απο την αλλη ομως, διαφορα φαιδρα που εγιναν κατα την τελικη επιχειρηση, δεν βοηθουν στην ροη της τελικης επιχειρησης. Το αλλο κακο της ταινιας, ειναι οτι θεωρω οτι εξεταζει το συμβαν τελειως αποκομμενα απο την υπολοιπη ιστορια της περιοδου. Προσπαθει στην εισαγωγη να δωσει ενα υποβαθρο με ιστορικες αναφορες, αλλα θεωρω οτι δεν τα καταφερνει και πολυ καλα. Ειμαι γεννημενος το '79 και θυμαμαι καποια πραγματα απο εκεινη την περιοδο και ποσο τεταμενες ηταν τοσο οι σχεσεις μεταξυ καποιων χωρων, οσο και διαφορων τρομοκρατικων χτυπηματων (Lockerbie, Achile Lauro, βομβαρδισμος της λιβυης, καταρριψη του κορεατικου 747 απο αμερικανικο καταδρομικο κτλπ), αλλα ακομα και εμενα απλα μου θυμισε αμυδρα καποια σκηνικα. Αν το δει κανενας γεννημενος μετα το '90, δεν υπαρχει περιπτωση να καταλαβει την περιοδο, τοσο ιστορικα, οσο και πολιτικα (Θατσερ, Φωλκλαντς, εσωτερικες πολιτικες συγκρουσεις με συνδικατα κτλπ).
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,644
Αθήνα
Απάντηση: 6 Days (2017)

Καλούτσικη ταινία είναι. Τίποτε το ιδιαίτερο, απλά καλούτσικη.
Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι η τελική επιχείρηση. Αν τα πράγματα έχουν μεταφερθεί σωστά, με τα σημερινά δεδομένα, οι πολυδιαφημιζόμενοι SAS προκαλούν γέλιο. Ευτυχώς που οι "τρομοκράτες" ηλταν κάτι παραπάνω από ερασιτέχνες.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,092
Εκεί ψηλά.....
Re: 6 Days (2017)

Mα πως νομιζεις οτι εξελιχθηκαν τελικα αυτες οι μοναδες ?

Απο τις @@ιες που εκαναν...

Αναιμικη ταινια αλλα για μια θεαση οχι κακη.

Πολυ ωραια ομως αναπαρασταση της εποχης.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,589
Αθηνα
Re: 6 Days (2017)

Αν το δεις σφαιρικα, ολες οι επιχειρησεις τετοιου τυπου εκεινης της εποχης δεν ηταν και ελβετικα ρολογια. Πολλα πραγματα πηγαιναν στραβα. Οι αμερικανοι τα σκατωσαν στην τεχερανη. Οι γερμανοι εκαναν τα ιδια στο μοναχο. To πιο εντυπωσιακο σχεδιο της περιοδου που πετυχε ηταν των εβραιων στο Εντεμπε, αλλα εν μερη γλυτωσαν ομηροι επειδη ενας απο τους τρομοκρατες αποφασισε να μην πυροβολησει ομηρους, απο την αλλη ακομα και σε αυτο το σχεδιο πεθαναν καποιοι ομηροι απο φιλια πυρα. Ακομα και η καταληψη του Learjet του Noriega (οπου δεν υπηρχαν ομηροι και ο κινδυνος που ενεχεται σε τετοιες επιχειρησεις) οδηγησε σε αρκετους θανατους seals. Στην εισβολη της Γραναδας εγιναν ενα σωρο κομικοτραγικα.

Νομιζω απλα οτι απο τη δεκαετια του '90 και μετα, οι δυτικοι ή τουλαχιστον οι αμερικανοι, συνειδητοποιησαν οτι πρεπει να μπορουν να τροφοδοτουν το κοινο με τις ειδησεις που τους βολευει αποκρυπτονας διαφορα γεγονοτα που μπορουν να παρουσιασουν τις στρατιωτικες δυναμεις τους ως αναποτελεσματικες.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,780
Μεσευρώπη
Re: Απάντηση: 6 Days (2017)

Καλούτσικη ταινία είναι. Τίποτε το ιδιαίτερο, απλά καλούτσικη.
Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι η τελική επιχείρηση. Αν τα πράγματα έχουν μεταφερθεί σωστά, με τα σημερινά δεδομένα, οι πολυδιαφημιζόμενοι SAS προκαλούν γέλιο. Ευτυχώς που οι "τρομοκράτες" ηλταν κάτι παραπάνω από ερασιτέχνες.

Ο μέσος θεατής έχει σχηματίσει μια άποψη για τις ειδικές επιχειρήσεις με βάση τις ταινίες του Χόλυγουντ. Με αυτή τη βάση οι άντρες των ειδικών δυνάμεων είναι ακαταμάχητες μηχανές θανάτου που δεν κάνουν ποτέ λάθη, δε χάνουν ποτέ την ψυχραιμία τους και δεν αποτυγχάνουν ποτέ. Αν διαβάσεις και άλλα χρονικά πραγματικών επιχειρήσεων θα διαπιστώσεις ότι δεν είναι έτσι, και ότι οι SAS μια χαρά τα πήγαν στην πρεσβεία.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Re: 6 Days (2017)

Ένα από τα χειρότερα που θυμάμαι είναι στην Ρωσία, που ήταν.. που ρίξανε το αέριο στο θέατρο..
και τελικά πέθανε πολύς κόσμος, γιατί δεν είχαν φροντίσει για το μετά..
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,589
Αθηνα
Re: 6 Days (2017)

Ένα από τα χειρότερα που θυμάμαι είναι στην Ρωσία, που ήταν.. που ρίξανε το αέριο στο θέατρο..
και τελικά πέθανε πολύς κόσμος, γιατί δεν είχαν φροντίσει για το μετά..
Όντως! Νομίζω η με διαφορά χειροτερη επιχείρηση.