Ήχος σε 4 χώρους

triantis7

New member
10 November 2011
11
Καλησπέρα σας,

θέλω να κάνω μια εγκατάσταση και θέλω την γνώμη σας.

Θέλω να βάλω σε 4 χώρους, ηχεία που όλα να παίζουν από μια πηγή (Laptop). Θα με ενδιέφερε η στερεοφωνία σε κάθε χώρο, αλλά δεν είναι και must.. (φώτο)

Θέλω όμως να μπορώ να έχω διαφορετική αυξομείωση της έντασης σε αυτούς τους χώρους.

Υπάρχει ενισχυτής που να έχει 4 εξόδους στερεοφωνικούς, δηλαδή 8 εξόδους, και να μπορώ να ελέγχω ξεχωριστά κάθε έξοδο;

Αν όχι τι επιλογές έχω; Σκέφτηκα 4 δικάναλους που με 8ωμα ηχεία, θα παίξω 4 Ωμ ανά κανάλι, αλλά ανεβαίνει το κόστος.

Τι προτείνετε εσείς;

Υ.Γ.: Πρόκειται για να ακούω μουσική χαλαρά και όχι hi end καταστάσεις, όσο πιο οικονομικά γίνεται.
 

Attachments

  • halls.png
    halls.png
    26.4 KB · Views: 199

triantis7

New member
10 November 2011
11
Καλημέρα φίλε μου,

δεν θέλω διαφορετικό πρόγραμμα.. ότι παίζει η μια πηγή να παίζουν όλα τα ηχεία, απλά να κλείνω κάποια και να αυξομειώνω την ένταση.

Τα 100v δεν τα έχω δουλέψει ποτέ.. Πρέπει ο ενισχυτής να είναι 100v φαντάζομαι, σωστά; και πως συνδέονται; σειρά ή παράλληλα;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Κι εγώ δεν το έχω δουλέψει. Θέλει λίγο ψάξιμο.
Υποθέτω πως φεύγεις παράλληλα σε κάθε ρυθμιστή ειτε απευθείας απο τον ενισχυτή ειτε γεφυρωνοντας στην είσοδο του ρυθμιστή και απο εκεί στα ηχεία σε σειρα.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Έχει μετασχηματιστές που κανουν την προσαρμογή αν υπάρχει διαθέσιμος συμβατικός ενισχυτής.
Γενικά η jbl έχει μεγαλο φάσμα σε ηχεία και ενισχυτές. Οι τελευταίοι νομιζω τσιμπανε.
Γενικά το 100vολτικο βέβαια δεν ενδείκνυται καθως εισάγονται πρόσθετες παραμορφώσεις απο τις μετατροπές.
Πρεπει να υπαρχουν και ασύρματες πιο consumer λύσεις αλλά δεν έχω καθαρη εικόνα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
Εγώ θα εξέταζα σοβαρά τη λύση multiroom πάντως με αυτοενισχυόμενα ηχεία. Από τα οποία θα μπορείς μέσω του δικτύου να βλέπεις και να αναπαράγεις τα περιεχόμενα του laptop. Εννοείται διαλέγοντας ποια θα παίζουν τι και σε ποια ένταση καθώς και ποια θα παίζουν μαζί, κατά βούληση.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
Από αυτοενισχυόμενα multiroom ηχεία.

Γενικότερα υπάρχουν πολλές λύσεις για να μετατρέψεις σε δικτυακό και multiroom οτιδήποτε. Ακόμα κι αν μιλάμε για απλούς ενισχυτές και ηχεία.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,732
Βόλος
Εγώ θα κοίταζα για επαγγελματικές λύσεις με εκατόβολτα. Ρίξε μια ματιά στο http://www.audiodesigner.gr
Με 4 ηχεία στον χώρο δεν θα έχεις στερεοφωνία, μόνο στον 4 θα μπορείς να κάνεις σωστή ακρόαση.
Πες μας όμως λίγο περισσότερα για τους χώρους.
 

triantis7

New member
10 November 2011
11
Πρόκειται για κατάστημα.. χαλαρή μουσικούλα αλλά να ακούγεται.. Με αυτοενισχυόμενα το έψαξα αλλά πρέπει να ρυθμίζω το gain σε κάθε ηχείο ενώ θα ήθελα να το κάνω από ένα σημείο!

Γενικότερα από όσα διαβάζω, για 100v με βλέπω.. Βρήκα αυτό και νομίζω μου κάνει, ρίξτε μια ματιά..

https://www.emimikos.gr/POWER-DYNAMICS-PDV550M/

5 ζώνες.. (μου περισσεύει και μία..) και ρυθμίζεις ένταση ξεχωριστά για κάθε ζώνη..
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Δε ρωτας και για αυτον;
Μια τριάδα...
Στερεοφωνια σε κάθε χώρο, χωρίς μετατροπές στα 100v, πολύ περισσότερο γκάζι, έλεγχος έντασης μέσω του gain ανα κανάλι... Ίδια λεφτά βγαίνει. Δεν ξέρω πως γεφυρωνονται αλλα δε μπορεί να μη γεφυρωνονται.
 

triantis7

New member
10 November 2011
11
Σας ευχαριστώ πολύ όλους..

Θα βγάλω κοστολόγια και θα δω πως θα προχωρήσω.

Είτε με 3-4 δικάναλους, είτε με Multizone 100V..

Και πάλι ευχαριστώ!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
Πρόκειται για κατάστημα.. χαλαρή μουσικούλα αλλά να ακούγεται.. Με αυτοενισχυόμενα το έψαξα αλλά πρέπει να ρυθμίζω το gain σε κάθε ηχείο ενώ θα ήθελα να το κάνω από ένα σημείο!

Γενικότερα από όσα διαβάζω, για 100v με βλέπω.. Βρήκα αυτό και νομίζω μου κάνει, ρίξτε μια ματιά..

https://www.emimikos.gr/POWER-DYNAMICS-PDV550M/

5 ζώνες.. (μου περισσεύει και μία..) και ρυθμίζεις ένταση ξεχωριστά για κάθε ζώνη..

Από οποιοδήποτε σημείο το ρυθμίζεις, από το app. Αλλά απ' ό,τι βλέπω θέλεις απλές λύσεις παλαιού τύπου χωρίς ευκολίες και ποιότητα ήχου. Σαφώς πιο οικονομικές ωστόσο.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Λεωνίδα πες με χαζό αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει για ποιο συστημα μιλάς. Απο τι ακριβως απαρτίζεται, πως ελέγχεται και επικοινωνεί και προφανώς πόσο κοστίζει.
Και θα με ενδιέφερε.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,732
Βόλος
Εγώ θα εξέταζα σοβαρά τη λύση multiroom πάντως με αυτοενισχυόμενα ηχεία. Από τα οποία θα μπορείς μέσω του δικτύου να βλέπεις και να αναπαράγεις τα περιεχόμενα του laptop. Εννοείται διαλέγοντας ποια θα παίζουν τι και σε ποια ένταση καθώς και ποια θα παίζουν μαζί, κατά βούληση.
Υπάρχει σύστημα που να υποστηρίζει ταυτόχρονα 14 ηχεία με streaming σε wi-fi χωρίς διακοπές και αποσυγχρονισμούς;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
Υπάρχει σύστημα που να υποστηρίζει ταυτόχρονα 14 ηχεία με streaming σε wi-fi χωρίς διακοπές και αποσυγχρονισμούς;

http://www.sonos.com/en-us/home

32 ζώνες. Χωρίς drop outs (γι' αυτό επιμένουν να μην χρησιμοποιούν ακόμα hi-rez στο multiroom). Το κόλπο συνίσταται και στο mesh network που δημιουργούν προσθετικά τα προϊόντα μεταξύ τους. Όσο προσθέτεις τόσο καλύτερη κάλυψη έχεις δηλαδή.
 
Last edited:

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
Λεωνίδα πες με χαζό αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει για ποιο συστημα μιλάς. Απο τι ακριβως απαρτίζεται, πως ελέγχεται και επικοινωνεί και προφανώς πόσο κοστίζει.
Και θα με ενδιέφερε.

Εγώ να σου πω είχα υπ' όψη της Polk που πρότειναν και οι άλλοι, αλλά τα ηχεία όπως το S2 με την ανοιχτή πλατφόρμα του DTS Play-Fi (ήτοι: συμβατό και με άλλες μάρκες που υποστηρίζουν την πλατφόρμα αυτή)

Βέβαια πρόκειται για ακριβότερη λύση. Δεν είναι μόνο ασύρματο ηχείο. Είναι και network player ταυτόχρονα.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Ενδιαφέρον όντως.
Απο την αλλη αφού μιλάμε για μαγαζί και υπάρχει η "πολυτέλεια" του κεντρικού ελέγχου νομιζω οτι σε σχέση με αντίστοιχα παθητικα ηχεια της polk με δυο δρόμους, κατευθυνόμενα tweeter κ.ο.κ. 3 τελικούς και μια focusrite 616 με ενα pc απο πίσω θα δώσει καλυτερο αποτέλεσμα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
Δεν το λες και πολυτέλεια να πρέπει να είσαι συνεχώς πάνω από το λαπτοπ για να έχεις έλεγχο. Μάλλον βάσανο το λες. Απείρως προτιμότερη λύση να έχεις τον έλεγχο από όπου κι αν είσαι.

Μπορεί πάντως να κάνει συνδυασμό, αφού τα πάντα μπορούν να μετατραπούν σε multiroom με τον αντίστοιχο αντάπτορα/προενισχυτή.

Να έβγαλε η Yamaha ένα πρόσφατο τώρα στο δικό της σύστημα το MusicCast. (μέχρι 10 ζώνες αυτό αν δεν κάνω λάθος, αλλά με streaming ακόμα και από αναλογική πηγή).

https://europe.yamaha.com/en/products/audio_visual/accessories/wxad-10/index.html