Αγορά νέας τηλεόρασης

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα σας,

Στα πλαίσια μιας έρευνας που κάνω για να αναβαθμίσω την εμπειρία που στην θέαση ταινιών και σειρών από το pc μου ψάχνω και την πιθανότητα να αγοράσω μια τηλεόραση για να μπορώ να απολαμβάνω τις ταινίες μου στο σαλόνι αντί του γραφείου μου.

Με ενδιαφέρει πάρα πολύ να μπορώ να βλέπω τις ταινίες χωρίς judder γιαυτό και μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ το svp(smooth video project) για frame interpolation. Η ερώτηση μου είναι η εξής, υπάρχουν τηλεοράσεις με 60hz,120hz,240hz κτλπ. Αυτό σημαίνει ότι η τηλεόραση θα παίζει στα 120hz και το svp θα αναλαμβάνει να διπλασιάσει το frame rate ώστε να φτάσει τα 120hz ή η τηλεόραση από μόνη της έχει ενσωματωμένη τεχνολογία ώστε να κάνει frame interpolation και άρα δεν χρειάζεται κανείς το svp?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και καλή Ανάσταση σε όλους.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Όσες LCD ή OLED τηλεοράσεις έχουν panels 100 ή 200 Hz, διαθέτουν motion interpolation. Βέβαια, κάθε εταιρεία ενσωματώνει διαφορετική μέθοδο, με παρόμοιες ρυθμίσεις παρ' όλα αυτά. Ίσως θα ήταν καλό να δεις κάποιες από κοντά πρώτα, πριν καταλήξεις σε διάφορες επιλογές.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Για να το πω διαφορετικα. Υπάρχει υλικό που να ειναι σε κάτι πάνω από 50Hz? Το blu ray πχ είναι 50Hz αποσο ξέρω.
Δηλαδή 50 εικόνες ανα δευτερόλεπτο.
Απο κει και πέρα όλες οι τηλεοράσεις που είναι 100Hz πρέπει με κάποιον αλγόριθμο να "μαντέψουν" τις άλλες 50 εικόνες.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Στα 24 fps είναι γυρισμένες οι πλείστες ταινίες. Εφαρμόζοντας κάποια μέθοδο motion interpolation γίνεται πιο ομαλή η κίνηση μεν, προκύπτει soap opera effect δε. Αφύσικη κίνηση δηλαδή. Από την άλλη, το τηλεοπτικό σήμα στην Ευρώπη είναι στα 50 Hz και πολλαπλασιάζονται τα fps σε 100 ή 200 Hz τηλεοράσεις, εφόσον είναι ενεργοποιημένο το motion interoplation.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
ποτε δε καταλαβα γιατι δεν τις γυριζουν κατευθειαν σε 50Hz. δηλαδη 50 φωτογραφιες /δευτερολεπτο αντι για 24 που ειναι τωρα. αφου ολες οι τηλεορασεις ειναι τουλαχιστον 50ΗZ. Η ακομα καλυτερα να τις γυρισουν σε 100Ηz.
αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Το τηλεοπτικό σήμα δεν είναι κάτι που με πειράζει καθώς η ενασχόληση μου είναι καθαρά παρακολούθηση ταινιών από το desktop. Τώρα εφόσον οι τηλεοράσεις έχουν ενσωματωμένη την τεχνολογία για το frame interpolation η ερώτηση είναι, σε τι βαθμό είναι καλύτερο ή χειρότερο από το svp? Επίσης, εάν κάποια τηλεόραση υποστηρίζει 24hz θα μπορούσε κανείς να πει ότι το θέμα λύνεται? Και αν ναι το αποτέλεσμα θα είναι πιο φυσικό από το frame interpolation?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Ακόμα και αν υπάρχει σχετική ρύθμιση για προβολή υλικού 24 fps, δε σημαίνει ότι θα γλιτώσεις το judder. Εξαρτάται από την υλοποίηση. Χωρίς motion interpolation ή SVP πάντως, είναι πιο κοντά η κίνηση της εικόνας στο πρωτότυπο, στην "κινηματογραφική αίσθηση", στην προκειμένη περίπτωση.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Re: Απάντηση: Αγορά νέας τηλεόρασης

Όταν έκανα δοκιμές με το svp και το re clock τα αποτελέσματα που πήρα ήταν πολύ ικανοποιητικά με το svp και λιγότερο με το reclock. Βεβαίως το svp είναι πάρα πολύ βαρύ και γονατίζει το desktop. Όμως δίνει μια πιο ωραία αίσθηση της κίνησης.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα,

Τι γνώμη έχετε για αυτό το μοντέλο Samsung UE40MU6102?

Όποιες προτάσεις για τηλεοράσεις κοντά σε αυτό το μέγεθος με έμφαση στο frame interpolation είναι ευπρόσδεκτες!
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Το τηλεοπτικό σήμα δεν είναι κάτι που με πειράζει καθώς η ενασχόληση μου είναι καθαρά παρακολούθηση ταινιών από το desktop. Τώρα εφόσον οι τηλεοράσεις έχουν ενσωματωμένη την τεχνολογία για το frame interpolation η ερώτηση είναι, σε τι βαθμό είναι καλύτερο ή χειρότερο από το svp? Επίσης, εάν κάποια τηλεόραση υποστηρίζει 24hz θα μπορούσε κανείς να πει ότι το θέμα λύνεται? Και αν ναι το αποτέλεσμα θα είναι πιο φυσικό από το frame interpolation?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Σε γενικές γραμμές, οι ενσωματωμένοι αλγόριθμοι frame interpolation των τηλεοράσεων κάνουν λιγότερα νερά από τις default ρυθμίσεις του svp.

Mία τηλεόραση που μπορεί να αναπαράγει σωστά το υλικό 24p θα έχει κίνηση σαν αυτή που βλέπεις σε μια κινηματογραφική αίθουσα...

Σε τί budget θέλεις να κινηθείς;
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Σε γενικές γραμμές, οι ενσωματωμένοι αλγόριθμοι frame interpolation των τηλεοράσεων κάνουν λιγότερα νερά από τις default ρυθμίσεις του svp.

Mία τηλεόραση που μπορεί να αναπαράγει σωστά το υλικό 24p θα έχει κίνηση σαν αυτή που βλέπεις σε μια κινηματογραφική αίθουσα...

Σε τί budget θέλεις να κινηθείς;

Άρα από ότι καταλαβαίνω η τεχνολογία που βρίσκεται σε μια τηλεόραση είναι ανώτερη από αυτή του SVP.

Θα μπορεί κάρτα γραφικών του desktop μου να βγάλει 1080p σε 24 hz σε περίπτωση που η τηλεόραση το επιτρέπει?

Το budget είναι γύρω στα 500 - 700 . Ένα θέμα είναι και το μέγεθος, επειδή θα παρακολουθώ από μια απόσταση περίπου 2 μέτρα δεν μπορεί να είναι και τεράστια, 40 ίντσες περίπου?
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Άρα από ότι καταλαβαίνω η τεχνολογία που βρίσκεται σε μια τηλεόραση είναι ανώτερη από αυτή του SVP.

Ή μπορεί να είναι ορθότερα ρυθμισμένες οι παράμετροι του αλγόριθμου interpolation. Σε κάθε περίπτωση, αν σε βολέψει το frame interpolation της τηλεόρασης, αυτό θα γίνεται από ένα τσιπάκι των 5W κι όχι από ένα PC που θα παίζει στα κόκκινα, καταναλώνοντας ενδεχομένως 300-400W...

Θα μπορεί κάρτα γραφικών του desktop μου να βγάλει 1080p σε 24 hz σε περίπτωση που η τηλεόραση το επιτρέπει?

Τυπικά, ναι...

Το budget είναι γύρω στα 500 - 700 . Ένα θέμα είναι και το μέγεθος, επειδή θα παρακολουθώ από μια απόσταση περίπου 2 μέτρα δεν μπορεί να είναι και τεράστια, 40 ίντσες περίπου?

Στα 2 μέτρα οι 40" θα σου φανούν μικρές πολύ σύντομα. Για χρόνια είχα ως βασικό μέσο προβολής μια 50άρα από τα 1,8-2 μέτρα και τη θεωρούσα οριακή ως μέγεθος για κινηματογραφική χρήση. :p

Για τη χρήση που περιγράφεις, ίσως σου κάτσει καλά αυτή:

http://www.skroutz.gr/s/8739566/LG-50UH635V.html

Φοράει VA πάνελ, υποστηρίζει ορθή αναπαράσταση των 24 καρέ και διαθέτει frame interpolation για εξομάλυνση της κίνησης σε ταινίες (24->60fps).
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Ή μπορεί να είναι ορθότερα ρυθμισμένες οι παράμετροι του αλγόριθμου interpolation. Σε κάθε περίπτωση, αν σε βολέψει το frame interpolation της τηλεόρασης, αυτό θα γίνεται από ένα τσιπάκι των 5W κι όχι από ένα PC που θα παίζει στα κόκκινα, καταναλώνοντας ενδεχομένως 300-400W...



Τυπικά, ναι...



Στα 2 μέτρα οι 40" θα σου φανούν μικρές πολύ σύντομα. Για χρόνια είχα ως βασικό μέσο προβολής μια 50άρα από τα 1,8-2 μέτρα και τη θεωρούσα οριακή ως μέγεθος για κινηματογραφική χρήση. :p

Για τη χρήση που περιγράφεις, ίσως σου κάτσει καλά αυτή:

http://www.skroutz.gr/s/8739566/LG-50UH635V.html

Φοράει VA πάνελ, υποστηρίζει ορθή αναπαράσταση των 24 καρέ και διαθέτει frame interpolation για εξομάλυνση της κίνησης σε ταινίες (24->60fps).

Και τα 1500 PMI που αναφέρει είναι σαν να λέμε 200hz σε άλλων κατασκευαστών? Ποιο πάνω είχα δει και είχα αναφέρει και αυτήν την τηλεόραση https://www.skroutz.gr/s/11524248/Samsung-UE40MU6102.html?keyphrase=Samsung+UE40MU6102 πως σου φαίνεται?
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Και τα 1500 PMI που αναφέρει είναι σαν να λέμε 200hz σε άλλων κατασκευαστών? Ποιο πάνω είχα δει και είχα αναφέρει και αυτήν την τηλεόραση https://www.skroutz.gr/s/11524248/Samsung-UE40MU6102.html?keyphrase=Samsung+UE40MU6102 πως σου φαίνεται?

Τα 1500 PMI ας μην τα σχολιάσω καλύτερα... :p 50/60Hz είναι η LG...

Για τη Samsung δεν έχω ίδια άποψη, 50/60Hz είναι κι αυτή και μάλλον πανάκριβη...
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Τα 1500 PMI ας μην τα σχολιάσω καλύτερα... :p 50/60Hz είναι η LG...

Για τη Samsung δεν έχω ίδια άποψη, 50/60Hz είναι κι αυτή και μάλλον πανάκριβη...

Άρα να υποθέσω ότι δεν μπορεί κανείς να βρει τηλεόραση πάνω από 60hz σε αυτήν την τιμή?
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Mα καλα, εχω μια tv δεκαετιας με VA panel και 100hz.
Τη σημερον ημερα θα επρεπε ολες να ειναι τουλαχιστον 100hz, τοσο κοστοβορο ειναι. ? :hmmmm:
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Απάντηση: Αγορά νέας τηλεόρασης

Mα καλα, εχω μια tv δεκαετιας με VA panel και 100hz.
Τη σημερον ημερα θα επρεπε ολες να ειναι τουλαχιστον 100hz, τοσο κοστοβορο ειναι. ? :hmmmm:

Εδώ χρησιμοποιούν ακόμα IPS και PLS πάνελ, τα Hz σε πείραξαν εσένα... :flipout:
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Δεν είμαι τόσο σχετικός με αυτά τα θέματα αλλά, γιατί το IPS panel είναι κάτι που δεν είναι καλό? Είναι υποδεέστερο σε θέματα ποιότητας εικόνας?

Καινούριες έννοιες για μένα...
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Τα IPS/PLS πάνελ έχουν αντιθέσεις 600-1200:1, νούμερα πολύ μικρά, ειδικά αν μιλάμε για κινηματογραφική χρήση.

Τα VA πάνελ έχουν αντιθέσεις 2000-5000:1.

Οι τελευταίας γενιές Plasma ήταν στα 10.000-20.000:1.

Οι OLED την έχουν άπειρη.

Η αντίθεση είναι η πιο σημαντική παράμετρος στην ποιότητα της εικόνας. Όσο μεγαλύτερη είναι, τόσο πιο ανάγλυφη και ρεαλιστική γίνεται η εικόνα...
 
Last edited: