Αγορα tv 55"- 60"

Georg3

New member
16 April 2017
17
Χρονια πολλα και Χριστος Ανεστη!

Με λενε Γιωργο και δεν ειμαι καλα! Ημουνα κατοχος μια τηλεορασης samsung 46D6530 απο το 2011 που μας αφησε χρονους πριν μια βδομαδα με προβλημα στο πανελ, πραγμα που την κανει μη επισκευασιμη. Ως αποτελεσμα ειμαι στην αναζητηση καινουργιας tv και θελω την βοηθεια σας γιατι οσο περισσοτερο διαβαζω τοσο περισσοτερο μπερδευομαι.

Αποσταση θεασης: λογω γωνιακου καναπε παιζει απο περιπου 2,5 μεχρι 3 μετρα
Budget: 1000 περιπου
Χρηση TV: Οte tv σε μεγαλο ποσοστο και απο αυτο αρκετο ποδοσφαιρο. Επισης gaming σε ps4 και αρκετες ταινιες/σειρες απο kodi σε 1080 κατα προτιμηση. Μεχρι πριν την ανακαλυψη του kodi επαιζε και κανενα bluray αλλα πλεον γινεται σπανια.
Λογω 24αρας συνδεσης στον Οτε εχω καταλαβει απο αυτα που εχω διαβασει οτι streaming σε 4k ειναι δυσκολο να γινει και παραλληλα βαριεμαι να καθομαι να ψαχνω και να κατεβαζω αρχεια 40+ Gb για 4k οποτε μαλλον στην παρουσα φαση δεν με καιει το 4k. Ποιος ομως αποκλειει οτι θα το θελω σε ενα-δυο χρονια? Οποτε το μπερδεμα μεγαλωνει .
Επισης θελω μια τηλεοραση που να μην μπω σε διαδικασια να αλλαξω συντομα.

Απο αυτα που διαβαζω καταληγω οτι οι Oled LG ειναι εκτος πλανου αφου η φθηνοτερη στα 1150 ειναι καπως παλιο μοντελο. Επισης δεν με καιει να ειναι curved ή να εχει 3d.
Λογω του οτι ειχα samsung το ματι παει παλι προς τις samsung και δεν εχω επαφη με τα μοντελα των LG k Sony αλλα δεν θα ειχα θεμα να παω προς αυτα.

Απο samsung λοιπον εχω καταληξει στα παρακατω:
55KU6400 και περισσευουν και χρηματα (η 6500 ειναι η ιδια σε curved σωστα)
55KS7000/7500 που ειναι στο ιδια τιμη αλλα διαβαζω οτι εχει θεματα ψευτοκατασκευης
55KS8000 που ειναι παραπανω απο τα λεφτα που θελω να δωσω αλλα υπαρχει στο βαθος του μυαλου

Καταλαβαινω οτι η 8000 ειναι η καλυτερη επιλογη αλλα ξεφευγει λιγο, και θα ηθελα να ηξερα αν αξιζουν καποια μοντελα απο Lg k sony αντιστοιχου κοστους και ποιοτητας με αυτα που εγραψα και ποια ειναι αυτα για να παω να τα δω και απο κοντα. Η αγορα θα γινει σε 10 μερες περιπου γιατι τωρα ειμαι εκτος Αθηνας.

Συγγνωμη για το μεγεθος του κειμενου και ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Καλώς ήρθες και χρόνια πολλά.
Ναι μεν η oled είναι του 2015, αλλά η τεχνολογία που χρησιμοποιεί εμφανίστηκε εμπορικά το 2013.

Οι lcd που κοιτάς ακόμα και αν είναι μοντέλα του 2017, στηρίζονται σε τεχνολογίες 10τίας..

Σίγουρα η EG910V υστερεί παντού σε σχέση με τις oled σειράς 7, αλλά έχει καλύτερο μαύρο αντίθεση απο όλες τις lcd τηλεοράσεις και η κίνηση της είναι καλύτερη απο των KU6XXX καί όλων των lcd με 50Hz panel.

Δες την πρώτα απο κοντά πριν την απορριψεις.
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Πηγαινε σε oled LG 910V και δε θα μετανιώσεις!!!!
Με οποιαδήποτε led-lcd παίζει και να μετανιώσεις....
 

Georg3

New member
16 April 2017
17
Εχω δει oled απο κοντα και πραγματικα χανεσαι με αυτα που βλεπεις. Αλλα δεν ξερω ποσο καλη θα ειναι σε ote tv γιατι δεν υπηρχε δυνατοτητα να το τσεκαρω. Και επισης η 910 ειναι μοντελο του 2015 και το πιο φθηνο της σειρας των oled ενω με τα αντιστοιχα λεφτα παιρνω το νο2 σε ποιοτητα απο led. Δεν ξερω αν το σκεφτομαι λαθος...
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Αν είναι απαραίτητη σχετικά μεγάλη γωνία θέασης, καλύτερη επιλογή θα είναι μια OLED. Αλλιώς, από τις πιο πάνω, την KS7000 ή κάποια φθηνότερη, ακόμα και αν είναι full HD. Ούτως ή άλλως, με την προαναφερθείσα απόσταση θέασης, οι 60" είναι το ελάχιστο μέγεθος για θέαση υλικού σε 4Κ ανάλυση.
 

redemption

Senior Member
5 February 2009
658
Δε λέω, καλή η KS7000, σίγουρα καλύτερη από τις περισσότερες σειρές του 2017 της Samsung, αλλά η εικόνα της EG910V είναι άλλο πράγμα... +1 για την EG910V.
 

Georg3

New member
16 April 2017
17
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Θα κοιταξω το Σαββατο που θα ειμαι πισω Αθηνα να παω να την δω απο κοντα την 910. Απο sony υπαρχει καποια αντιστοιχη της ks7000 ή της ks8000 που θα μπορουσα να κοιταξω?
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Η 9305 αλλά πρέπει να είναι σε ποιο υψηλή τιμή. Και πάλι όμως OLED δεν είναι...
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Πρόσεξε μόνο αν είναι να δώσεις πολλά χρήματα για τηλεόραση να αξίζουν κιολας. Κάποιες τηλεοράσεις μπορεί να έχουν διπλάσια τιμή και στην ουσία να μην βλέπεις και τόσο μεγάλη διαφορά. Αυτό βέβαια είναι γενικό φαινόμενο και σε εικόνα και σε ηχό. Από ένα σημείο και μετά πληρώνεις πολλά για μικρή διαφορά.
Για τις KU6000 και 6400 θα ημουν επιφυλακτικός γιατί στο rtings.com έχουν γράψει ότι έχουν judder στην κίνηση (όχι ομαλή κίνηση). Απλά στην κατηγορία τιμής τους τώρα που είναι προσφορά δεν υπάρχουν άλλες με τέτοια χαρακτηριστικά.
Η KS7000 πάντως ήταν bestbuy στην κατηγορία της.
Από sony υπάρχουν 1-2 55ρες mediamarkt στα 1000 ευρώ. Άψογη εικόνα, αλλά το ips panel σε μερικούς δεν αρέσει γιατί στο σκοτάδι δεν θα έχεις τοσο βαθύ μαύρο.
 

Georg3

New member
16 April 2017
17
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

ChrisV η Sony 9305 ειναι αρκετα πανω απο τα χρηματα που θελω να δωσω. Δεν ξερω αν καποια sony 55XD8xxx που ειναι φθηνοτερη μπορει να ειναι καλη για την περιπτωση μου.

Sat_guy τις 6000 και 6400 μαλλον τις αποκλειω για τον λογο που λες γιατι δεν θελω να εχω θεματα οταν βλεπω αθλητικα.

Γενικα ο μονος προβληματισμος μου για την LG EG910V ειναι αυτο που ειχα γραψει πριν λιγες μερες οτι με τα χρηματα αυτα μπορω να παρω το 3ο πιο καλο μοντελο της samsung (ks7000) και με λιγα παραπανω το 2ο καλυτερο (ks8000). Ενω αντιστοιχα η 910 ειναι η φθηνοτερη σειρα της LG και μοντελο του 2015. Ισως ειναι λιγο μπακαλιστικη η λογικη μου και μαλλον φταιει οτι δεν εχω καταφερει ακομα να τις δω και απο κοντα.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Γενικα ο μονος προβληματισμος μου για την LG EG910V ειναι αυτο που ειχα γραψει πριν λιγες μερες οτι με τα χρηματα αυτα μπορω να παρω το 3ο πιο καλο μοντελο της samsung (ks7000) και με λιγα παραπανω το 2ο καλυτερο (ks8000). Ενω αντιστοιχα η 910 ειναι η φθηνοτερη σειρα της LG και μοντελο του 2015. Ισως ειναι λιγο μπακαλιστικη η λογικη μου και μαλλον φταιει οτι δεν εχω καταφερει ακομα να τις δω και απο κοντα.

Δηλαδή θα προτιμούσες το 2o καλύτερο μοντέλο της BMW απο το φθηνότερο μοντέλο της Ferrari??
 

Georg3

New member
16 April 2017
17
χαχαχα... το περιμενα οτι καποιος θα μου απαντησει κατι τετοιο! τι να κανω ομως που εχω ακομα μερικες αμφιβολιες?! εχω ξεκινησει και διαβαζω και τα thread των κατοχων για να μου φυγουν και οι τελευταιες.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Θα πρέπει να αποφασίσεις αν θέλεις να δεις διαφορά στην ποιότητα της εικόνας σε σχέση με την παλιά τηλεόραση, ή όχι...