Επιλογη οθονης

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

george0083

AVClub Enthusiast
23 May 2007
762
Χρόνια πολλά Χριστός ανέστη
Τι οθόνη προτείνετε για epson 9300 με απόσταση του προβολέα από την οθόνη 6.5μ θέασης 3.5μ και ανοιχτόχρωμο χώρο με λευκά έπιπλα και πάτωμα. Αυτή τη στιγμή παίζει με ένα γκρι του Άγγλου με gain 0.8,ζαρωσε όμως απίστευτα και απότομα. Επίσης στη η οθόνη είναι αρκετά glossy και αντανακλά το φως στα λευκά πλάνα( σα να βλέπω τις ίνες του πανιού), αλλά στο μαύρο είναι πολύ καλή.. Βρήκα το αντίστοιχο σε matt λευκο και γκρι του Άγγλου με προεντατήρες αλλά δεν φέρνει Ελλάδα πλεον, επίσης βρήκα το luxburg με προεντατήρες αλλά δεν ξέρω τι λένε αυτά. Διαφορετικά να ανέβω σε buget και να πάω σε elite? Ξέχασα ότι μέγιστο που μπαίνει είναι 120 ιντσες όπως αυτό που έχω τώρα. Επίσης να είναι ηλεκτρικό, δεν μπορεί να μπεί σταθερή οθόνη
Ευχαριστώ
 
19 June 2006
35,671
Χρόνια πολλά Χριστός ανέστη
Τι οθόνη προτείνετε για epson 9300 με απόσταση του προβολέα από την οθόνη 6.5μ θέασης 3.5μ και ανοιχτόχρωμο χώρο με λευκά έπιπλα και πάτωμα. Αυτή τη στιγμή παίζει με ένα γκρι του Άγγλου με gain 0.8,ζαρωσε όμως απίστευτα και απότομα. Επίσης στη η οθόνη είναι αρκετά glossy και αντανακλά το φως στα λευκά πλάνα( σα να βλέπω τις ίνες του πανιού), αλλά στο μαύρο είναι πολύ καλή.. Βρήκα το αντίστοιχο σε matt λευκο και γκρι του Άγγλου με προεντατήρες αλλά δεν φέρνει Ελλάδα πλεον, επίσης βρήκα το luxburg με προεντατήρες αλλά δεν ξέρω τι λένε αυτά. Διαφορετικά να ανέβω σε buget και να πάω σε elite? Ξέχασα ότι μέγιστο που μπαίνει είναι 120 ιντσες όπως αυτό που έχω τώρα. Επίσης να είναι ηλεκτρικό, δεν μπορεί να μπεί σταθερή οθόνη
Ευχαριστώ

Είναι πολύ ωραίο το θέμα που θίγεις. Το κακό με τους κατασκευαστές αυτών των οθονών είναι το εξής:

Πάνε και βάζουν ένα πεντάρι γκρίζο με εγγενές κέρδος περί το 0.4 (ίσως και πιο κάτω) και σηκώνουν το κέρδος τεχνητά με τις glossy επιστρώσεις. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα το λεγόμενο hot spot. Επίσης, αποτέλεσμα αυτού είναι και το ''μυρμίγκιασμα'' στα λευκά πλάνα. Δεν είμαι σίγουρος ότι η Elite ακολουθεί διαφορετική τακτική, όμως το τελευταίο το γράφω με επιφύλαξη.
 

george0083

AVClub Enthusiast
23 May 2007
762
Το περιγράφεις ακριβώς. Μυρμήγκια ΣΜΑ αυτό θέλω να αποφύγω αλλά πως
 
19 June 2006
35,671
Θα κοιτάξεις για μια γκρίζα ματ. Αν την δεις πολύ σκούρα, φύγε μακρυά, αδιάφορο το gain.

Π.χ. μια γκρίζα με κέρδος 0.8 είναι αυτή:


0.8.jpg


Αυτό το τόσο ανοιχτό γκρίζο έχει κέρδος 0.8.
 

george0083

AVClub Enthusiast
23 May 2007
762
Πρόταση υπάρχει κάποιο λινκ ώστε να ξέρω που να κινηθω.
Ευχαριστώ