Αγορά 43" - Διλημμα Sony - Samsung η κατι αλλο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

panos7

New member
25 October 2010
80
Καλημέρα σε ολους και Χρόνια Πολλά,
Ενδιαφερομαι για αγορα 43 για κρεβατοκαμαρα σε αποσταση 2,5 μ και συγκεκριμενα για το μοντελο Sony KD-43XD8077 το οποιο ειναι στα 749 ευρω..
Εναλλακτικα την αντιστοιχη KU6400 που ειναι αρκετα φτηνοτερη περιπου 200 ευρω...
Θεωρειτε οτι ειναι αρκετα για 43αρα; Αξιζει που ειναι 4κ; Θα δω καποια διαφορα αναμεσα στα δυο μοντελα;
Συμφωνα με το rtings.com είναι η καλυτερη επιλογη η sony σε αυτες τις ιντσες και για το 2017.
http://ca.rtings.com/tv/reviews/best/by-size/40-42-43-inch

Την ειδα και απο κοντα και δεν μπορω να πω οτι τρελαθηκα με την ποιοτητα εικονας στο τηλεοπτικο.
Σιγουρα η χρηση θα γινει κατα 80-90% για ταινιες...αλλα βλεπω οτι η digea (στις περισσοτερες καινουριες tv) ειναι απογοητευτικη.
Τωρα εχω μια 32αρα samsung 32d6100 η οποια κατα τη γνωμη μου κρατιεται ακομη αξιοπρεπως και στο τηλεοπτικο απλα πλεον δεν υποστηριζει (μεσω usb) την αναπαραγωγη ολων το φορμα και πλεον δεν εχει ολες τις δυνατοτητες μιας smart tv.

Παντως βλεπω οτι η καινουρια σειρα της Sony για το 2017 μεχρι τις 43 ιντσες ειναι IPS,60hz και 8bit το panel και γιαυτο στραφηκα στην Sony που ειναι VA και 10bit (8 + FRC) 60hz.
Οι εταιρειες μας πανε ολο και πιο ψηλα σε ιντσες για να παρεις ενα ποιοτικο πανελ αλλα δυστυχως δεν γινεται πχ να βαλεις (κατα τη γνωμη μου) μια 49αρα σε ενα δωματιο εκτος και αν ειναι τεραστιο.

Εχει να προτεινει καποιος καποια αλλη λυση;

Ευχαριστω πολυ!
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Για 2.5 μέτρα απόσταση και για χρήση που αφορά κυρίως ταινίες, οι 43" είναι πολύ λίγες, έστω και αν θα τοποθετηθεί η τηλεόραση σε υπνοδωμάτιο...
 

panos7

New member
25 October 2010
80
Re: Απάντηση: Αγορά 43" - Διλημμα Sony - Samsung η κατι αλλο

εννοεις πολυ λιγες για το 4κ σωστα;
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
εγω παντως με την sony ειμαι πολυ ικανοποιημένος σε τηλεοπτικό σήμα.
επισης απο digea παιρνω πολυ καλυτερη εικονα παρα με nova (για mega ant1 κλπ μιλαω) λιγο ασχετο αυτο αλλά το λεω...δε ξερω τι σημα εδινε στο μαγαζι
 

panos7

New member
25 October 2010
80
πιστευω οτι ηταν και θεμα κεραιας του μαγαζιου.
δεν με ενδιαφερει και τοσο το τηλεοπτικο αλλα απο πλευρας ταινιων
το 4κ θα μου ειναι αχρηστο λετε για τετοια αποσταση;
σκοπευω να κανω streaming μεσω Powerline απο Nas

γενικα για τα χρηματα αξιζει να παω τοσο ψηλα;

με ενδιαφερει για το δωματιο κατι αξιοπρεπες να βλεπω για να βλεπω γιατι αργοτερα θα παω για oled στο σαλονι
 
Last edited:

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αγορά 43" - Διλημμα Sony - Samsung η κατι αλλο

εννοεις πολυ λιγες για το 4κ σωστα;

Λίγες γενικώς. Για 4K ούτε κουβέντα σε τέτοια απόσταση με 43". Κοίτα καλύτερα για κάποια full HD στις 50", όπως οι προπέρσινες Sony W75xC.
 

panos7

New member
25 October 2010
80
οι προπερσινες γνωριζεις αν παιρνουν το android 6.0 ;
43 σε full hd υπαρχει κατι να αξιζει;
 

panos7

New member
25 October 2010
80
πιστευεις δηλαδη οτι η προπερσινη σειρα ειναι καλυτερη αντιστοιχα με του 2016;
σαν πανελ κλπ;
αυτη δηλαδη Sony KDL-50W805C θα ειναι σιγουρα καλυτερη σωστα απο την 43αρα που ανεφερα στην αρχη;
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Από πέρσι έχουν περιοριστεί σημαντικά τα full HD μοντέλα στην αγορά. Αυτό είναι βασικά το πρόβλημα. Οι επίσης προπέρσινες Sony W80xC διαφέρουν από τις W75xC κυρίως στην υποστήριξη 3D.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Σε σήμα fullhd παλιές Και καινούργιες έχουν περίπου ίδια εικόνα σαν ποιότητα. Οι παλιές όμως έχουν αρκετά χαμηλότερη φωτεινότητα αν ψάξεις τα reviews. Για υπνοδωμάτιο βέβαια αυτό μπορεί να μην έχει σημασία.
 

ikaros13

AVClub Addicted Member
27 March 2017
1,548
Έχω πάρει μια lg 4K 43" για το σαλόνι παρακαλώ, απόσταση 2-2,5μ μια χαρά είναι. Παραπάνω είναι υπερβολή και για τα γούστα μου και κυρίως για το χώρο που θα με έπνιγε και όντως θα δυσκολευόμουν να τοποθετήσω. Τιμή λίγο κάτω από 600


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Έχω πάρει μια lg 4K 43" για το σαλόνι παρακαλώ, απόσταση 2-2,5μ μια χαρά είναι. Παραπάνω είναι υπερβολή και για τα γούστα μου και κυρίως για το χώρο που θα με έπνιγε και όντως θα δυσκολευόμουν να τοποθετήσω. Τιμή λίγο κάτω από 600


Sent from my iPhone using Tapatalk
Sorry αλλα αυτα τα λες η γιατι βλεπεις τηλεοπτικο που ειναι τραγικη αναλυση στα περισσότερα η απλα δεν εχεις δει μεγάλη τηλεοραση. 2.5 μετρα 4κ θελεις πανω απο 55-60 για να πεις οτι βλεπεις σωστα.
Αυτο με το χωρο κατανοητο αλλα σε καμμια περιπτωση δεν ειναι optimal αυτο που περιγραφεις
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Re: Αγορά 43" - Διλημμα Sony - Samsung η κατι αλλο

κατα τη γνωμη σου αξιζει σαν ποιοτητα εικονας και μονο να πας σε προπερσινη full hd παρα σε περσινη full-hd-4k;
βαζω μεσα και το support του λειτουργικου με μελλοντικες αναβαθμισεις.
πχ βρηκα αυτη
http://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/153398-sony-kdl50w809c

Αν είναι όντως διαθέσιμη η W809C στις 50", με λιγότερα από 650 ευρώ είναι πολύ καλή περίπτωση. Για την ποιότητα εικόνας, πλέον δεν υπάρχουν σημαντικές διαφορές ανάμεσα σε μοντέλα παραπλήσιων ετών, με ίδια τεχνολογία (LCD) και panel (VA ή IPS). Οι πιθανές αναβαθμίσεις στο λειτουργικό, μάλλον δεν αποτελούν σημαντικό κριτήριο αγοράς, εφόσον μπορούν να εγκατασταθούν, με το υφιστάμενο λειτουργικό, κάποιες βασικές εφαρμογές.
 

redemption

Senior Member
5 February 2009
658
Μην "ψαρώνεις" με την χρονολογία της σειράς, σε πολλές περιπτώσεις όπως στις full hd σειρές οι σχεδόν τελευταίες αξιόλογες ουσιαστικά βγήκαν πρόπερσι, και είναι αυτές που αναφέρθηκαν παραπάνω από τη Sony συν την Samsung J6200 και κάποιες άλλες, κι αυτό λόγω 100Hz... στις 4k όντως αυξήθηκε η φωτεινότητα του hdr πέρυσι αλλά μην περιμένεις να δεις "αληθινό" 4k στις φθηνές LG λόγω RGBA δομής των pixels, είναι κάτι σαν 3k στην ουσία.
 
Last edited:

redemption

Senior Member
5 February 2009
658
H μοναδική full hd με πραγματικά 100Ηz που μπορείς να βρεις του '16 είναι η Panasonic DS630.
 

redemption

Senior Member
5 February 2009
658
μην περιμένεις να δεις "αληθινό" 4k στις φθηνές LG λόγω RGBA δομής των pixels, είναι κάτι σαν 3k στην ουσία.

Καλά που το ξαναείδα, μη σε μπερδέψω σε περίπτωση που το ψάξεις, RGBW είναι η δομή των pixels.