Egreat A10 4K UHD Media Player

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

SWISSTEC

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,359
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αυτό τι λέει? Αν κρίνω από ένα παλιό egreat που είχα πρέπει να είναι καλό. Θα γίνει κανένα test από το forum?:grinning-smiley-043
 

PaTheo

New member
31 January 2008
74
Αθήνα
Έχουμε κάποια πληροφορία σχετικά με το Egreat A11;

Πόσο καλά αναπαραγάγει περιεχόμενο 4K HDR; Μπορεί να περάσει την απαραίτητη πληροφορία για να ενεργοποιείται το Dolby Vision στην τηλεόρασή μου;
Εμφανίζει τα γνωστά προβλήματα άλλων media players σχετικά με το color banding;
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Έχουμε κάποια πληροφορία σχετικά με το Egreat A11;

Πόσο καλά αναπαραγάγει περιεχόμενο 4K HDR; Μπορεί να περάσει την απαραίτητη πληροφορία για να ενεργοποιείται το Dolby Vision στην τηλεόρασή μου;
Εμφανίζει τα γνωστά προβλήματα άλλων media players σχετικά με το color banding;

Όλα φοράνε το ίδιο software (a5,a10,a11).
Dolby Vision δεν περνάνε και δεν ξέρω αν θα το κάνουν μελλοντικά.
Banding θεματα νομίζω πως δεν έχει.
 

PaTheo

New member
31 January 2008
74
Αθήνα
Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.
Οπότε έχοντας στο μυαλό σου πως αναζητώ ένα media player με εσωτερικό δίσκο, που να παίζει απροβλημάτιστα 4K HDR αρχεία τώρα και στο μακρινό μέλλον!
Βρίσκεις την επιλογή του A11 καλή λύση.
Να τονίσω πως η επιλογή του A11 έναντι του A10 γίνεται καθαρά λόγο του bluetooh remote control, των εσωτερικών κεραιών του WiFi και του διπλού HDMI που προσωρινά θα με βοηθήσει να τροφοδοτώ την υπάρχουσα ηχητική εγκατάσταση, μέχρι να την αλλάξω όπως το σχεδιάζω.
Να κινηθώ προς κάτι άλλο με Soc της Realtek, με φοβίζει καθώς έχει κάποια native προβλήμτατα, από την άλλη υπάρχουν μεγάλα ονόματα που το χρησιμοποιούν στα προϊόντα τους.
Αλήθεια τα Egreat A10/A11, καθώς δεν είναι και νέα στην αγορά, τί προβλήματα έχουν εμφανίσει (όλοι γνωρίζουμε πως δεν υπάρχει το τέλειο media player !!!).
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.
Οπότε έχοντας στο μυαλό σου πως αναζητώ ένα media player με εσωτερικό δίσκο, που να παίζει απροβλημάτιστα 4K HDR αρχεία τώρα και στο μακρινό μέλλον!
Βρίσκεις την επιλογή του A11 καλή λύση.
Να τονίσω πως η επιλογή του A11 έναντι του A10 γίνεται καθαρά λόγο του bluetooh remote control, των εσωτερικών κεραιών του WiFi και του διπλού HDMI που προσωρινά θα με βοηθήσει να τροφοδοτώ την υπάρχουσα ηχητική εγκατάσταση, μέχρι να την αλλάξω όπως το σχεδιάζω.
Να κινηθώ προς κάτι άλλο με Soc της Realtek, με φοβίζει καθώς έχει κάποια native προβλήμτατα, από την άλλη υπάρχουν μεγάλα ονόματα που το χρησιμοποιούν στα προϊόντα τους.
Αλήθεια τα Egreat A10/A11, καθώς δεν είναι και νέα στην αγορά, τί προβλήματα έχουν εμφανίσει (όλοι γνωρίζουμε πως δεν υπάρχει το τέλειο media player !!!).

Το μονο θεμα τους που αφορα αναπαραγωγή ταινιών ειναι η αδυναμία προβολης 3D περιεχομενου στο κινηματογραφικο 23.976. Αντ' αυτου δινει 24.00Hz.
 

PaTheo

New member
31 January 2008
74
Αθήνα
vadergr σε ευχαριστώ για την απάντηση. Είμαι ενήμερος για το πρόβλημα με το refresh rate στο 3D περιεχόμενο αλλά αυτό δεν με επηρεάζει καθόλου καθώς αφενός η LG OLED TV που έχω δεν υποστηρίζει 3D και αφετέρου δεν έχω καθόλου 3D περιεχόμενο στην συλλογή μου που θα δημιουργούσε έστω κάποιο ζήτημα στο μέλλον.

Για να είμαι ειλικρινής, ήμουν σχεδόν έτοιμος να προχωρήσω στην αγορά του A11, αλλά δεν έχω βρει πουθενά να αναφέρει αν έχει auto resolution στο output. Αναφέρει επίσημα στην ιστοσελίδας τους για auto refresh rate change αλλά τίποτα για αυτόματη ανάλυση.

Είναι κάτι σημαντικό για εμένα καθώς το περιεχόμενο που κατέχω ποικίλει ανάμεσα σε 1080p και 4Κ UHD (HDR και non HDR). Κάπου διάβασα πως είναι θέμα Android που δεν το υποστηρίζει, αλλά από την άλλη οι αντίστοιχες υλοποιήσεις των Dune και Zidoo (με Android αντίστοιχα) μια χαρά υποστηρίζουν resolution και refresh rate auto change.

Καθώς είσαι μέσα στα πράγματα γνωρίζεις ακριβώς τί ισχύει; και αν πράγματι δεν το υποστηρίζουν αν έχουν σχέδια να το υποστηρίξουν σε μελλοντικό firmware update; (π.χ. μαζί με την αναβάθμιση σε Android 7);