Billy Lynn's Long Halftime Walk

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ψηφίστε την Ταινία:


  • Total voters
    0
17 June 2006
1,235

Δεν υπήρχε καμία απολύτως περίπτωση να μην έβλεπα τη συγκεκριμένη ταινία. Καμία απολύτως. Ακόμα κι αν συγκέντρωνε τη χαμηλότερη βαθμολογία
όλων των εποχών από κριτικούς και κοινό, ακόμα κι αν έσπαγε όλα τα ρεκόρ στα χρυσά βατόμουρα. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για ταινία του Ang Lee,
τον δημιουργό του "Life of Pi", του "Hulk" και του "Τίγρη και δράκος".​

Το "Μια απίθανη διαδρομή στη ζωή του Billy Lynn" έχει μια μαγική ιδιαιτερότητα, στα δικά μου μάτια τουλάχιστον. Διαθέτει το μαγικό λογότυπο HFR,
δηλαδή High Frame Rate και είναι γυρισμένη στα 120 καρέ. Στο δισκάκι Bluray 4K η ταινία είναι "δυστυχώς" στα 60 καρέ μόνο, μια και τα 120 καρέ
δεν υποστηρίζονται από το φορμά.

Δεν πρόκειται να σας πω ψέμματα, δεν έχω αγοράσει ακόμα το δισκάκι Bluray 4K, αν και θα το κάνω πολύ σύντομα, μόνο και μόνο για να τιμήσω
και να επιβραβεύσω τον σκηνοθέτη για την επιλογή που έκανε, να γυρίσει δηλαδή την ταινία στα 120 καρέ και να μας εισαγάγει σε έναν νέο κόσμο:
αυτόν της κρυστάλλινης κίνησης.

Κυρίες και κύριοι, καλώς ήρθατε στον μαγικό κόσμο μίας ταινίας χωρίς το παραμικρό motion judder, χωρίς την παραμικρή θολούρα, χωρίς το παρα-
-μικρό τρέμουλο, καλώς ήρθατε στον μαγικό κόσμο μιας ταινίας όπου στα παναρίσματα της κάμερας τα αντικείμενα κρατάνε όλη τους την ευκρίνεια
και αναλυτικότητα, άσχετα με το πόσο γρήγορα ή αργά κινείται η κάμερα! :SFGSFGSF:

Ξέρω πολύ καλά, ότι η μεγάλη πλειοψηφία από όσους δούνε την ταινία, θα αρχίσουν να την κατακεραυνώνουν με μύδρους όπως "Η αποθέωση του
soap opera effect" ή "Σκέτη βιντείλα" κτλ. Κατά την ταπεινή μου άποψη, αυτό είναι απλά το αποτέλεσμα όταν έχεις "εκπαιδεύσει" το κοινό επί έναν
αιώνα σχεδόν, να βλέπει τις κινηματογραφικές ταινίες με έναν εντελώς λανθασμένο τρόπο όσον αφορά τη κίνηση.

Πάντα κατά την άποψή μου, τα 24 καρέ θα ήταν μια χαρά, αν βλέπαμε φωτογραφίες στις κινηματογραφικές αίθουσες, στις τηλεοράσεις και στους
προβολείς μας. :flipout:

Δυστυχώς όμως, βλέπουμε κινούμενη εικόνα, και τα 24 καρέ δεν είναι αρκετά για να την αποδώσουν σωστά. Απλά δεν επαρκούν, πως να το κάνουμε
δηλαδή, ότι επιχείρημα και να χρησιμοποιηθεί από τους φανατικούς θιασώτες των 24 καρέ, το αποτέλεσμα δεν αλλάζει.

Στα της ταινίας τώρα. "Ψάρεψα" το αρχείο Bluray 4K HDR των 60GB που κυκλοφορεί, στα 60 καρέ φυσικά και με bitrate στα 60Mbps, το αντέγραψα
σε έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο και τον σύνδεσα απευθείας στη Samsung KS7000. Δεν την έχω δει ακόμα όλη τη ταινία, χτες βράδυ είδα τα πρώτα
15-20 λεπτά, και τα σαγόνια μου καρφώθηκαν στο πάτωμα. Η κίνηση αυτή απλά δεν υπάρχει, ξεχάστε ότι έχετε δει μέχρι σήμερα, ο AnG Lee
μας πάει σε άλλο επίπεδο, πρωτόγνωρο. Στα πλάνα με τους στρατιώτες στην αγορά, η εικόνα ήταν τόσο έντονα τρισδιάστατη, που νόμιζα ότι θα
άπλωνα το χέρι και θα έπιανα αντικείμενα!

Το HDR ενεργοποιείται κανονικά στην Samsung από το πρώτο δευτερόλεπτο και όλα δείχνουν μια χαρά, τα χρώματα, το gamma κτλ., αλλά αν δεν
αγοράσω και το δισκάκι Bluray 4K για να κάνω τη σύγκριση, δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για τις τυχόν απώλειες στην ποιότητα της εικόνας.

Τα σέβη μου ακόμα μια φορά στον Ang Lee που το τόλμησε, ενώ φυσικά περιμένω πως και πως το "Avatar 2" που λογικά θα έχει και πολύ μεγαλύτερη
επίδραση στο κοινό, λόγω του ειδικού βάρους που φέρει ο Cameron. Άιντε επιτέλους, μπας και απαλλαγούμε κάποτε από τα καταραμένα 24 καρέ... :flipout:











Billy_Lynn_s_Long_Halftime_Walk_2016.jpg



Πρωταγωνιστούν: Τζο Όλγουιν, Βιν Ντίζελ, Κρίστεν Στιούαρτ, Γκάρετ Χέντλουντ, Στίβ Μάρτιν, Κρις Τάκερ, Κίμπερλι Μπατίστα

Σκηνοθεσία: Ανγκ Λι

Διάρκεια ταινίας: 110' λεπτά

Imdb (6,3)



Υπόθεση:
Ο 19χρονος Μπίλι Λιν επιστρέφει πίσω στην πατρίδα κάνοντας περιοδεία νίκης μετά από μια οδυνηρή μάχη στο Ιράκ.
Μέσα από αναδρομές στο παρελθόν η ταινία δείχνει τι πραγματικά συνέβη με την ομάδα του - σε αντίθεση με την
πραγματικότητα του πολέμου με τις αντιλήψεις της Αμερικής.



 
Last edited by a moderator:

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
Απάντηση: Billy Lynn's Long Halftime Walk (Μια απίθανη διαδρομή στη ζωή του Billy Lyn

μαζι σου Παναγιωτη κι ασε τους πιουριστες να κραζουν!
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Billy Lynn's Long Halftime Walk (Μια απίθανη διαδρομή στη ζωή του Billy Lyn

Γάτε...ρίξ' του μπαν του Βογιατζάκη!! Α να χαθείς τέρας...:flipout::flipout:
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,582
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Re: Billy Lynn's Long Halftime Walk (Μια απίθανη διαδρομή στη ζωή του Billy Lynn)

Ποια ειναι η οροφη ? :rolleyes: 200 καρε το δευτερολεπτο ? :rolleyes:

Μπορει να γινει επεξεργασια στις παλιες ? (5 x 24 = 120 fps)
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Billy Lynn's Long Halftime Walk (Μια απίθανη διαδρομή στη ζωή του Billy Lynn)

Ποια ειναι η οροφη ? :rolleyes: 200 καρε το δευτερολεπτο ? :rolleyes:

Για οθόνες που οδηγούνται από τεχνικές sample & hold (LCD/OLED), sky is the limit. Αλλά στην πράξη, πάνω από τα 120fps οι οπτικές διαφορές είναι δυσανάλογα μικρότερες του απαιτούμενου bandwith...

Μπορει να γινει επεξεργασια στις παλιες ? (5 x 24 = 120 fps)

Βεβαίως. Όταν ενεργοποιείς το TruMotion στην τηλεόρασή σου, αυτό ακριβώς συμβαίνει... :silly:
 
17 June 2006
1,235
Απάντηση: Re: Billy Lynn's Long Halftime Walk (Μια απίθανη διαδρομή στη ζωή του Billy

Για οθόνες που οδηγούνται από τεχνικές sample & hold (LCD/OLED), sky is the limit. Αλλά στην πράξη, πάνω από τα 120fps οι οπτικές διαφορές είναι δυσανάλογα μικρότερες του απαιτούμενου bandwith...


+1. Από αυτά τα λίγα λεπτά που είδα στα 60 καρέ μόλις, και έτριβα τα μάτια μου, ούτε καν μπορώ να φανταστώ την απίστευτη κίνηση που θα είδαν οι λιγοστοί τυχεροί που είδαν την ταινία στα 120 καρέ, στις ελάχιστες κινηματογραφικές αίθουσες στον πλανήτη που υποστηρίζουν προβολή στα 120 καρέ, όπως μου είπε ο JL. Δεν το είχα ψάξει, και νόμιζα ότι υπήρχαν κάμποσες αίθουσες που υποστηρίζουν προβολή στα 120 καρέ...
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Billy Lynn's Long Halftime Walk (Μια απίθανη διαδρομή στη ζωή του Billy Lynn)

Νήμα για ταινία άνω των 24αρων καρέ...που καταντήσαμε...άθεοι... :grinning-smiley-043

σαν ταινία έλεγε τίποτα?
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Billy Lynn's Long Halftime Walk (Μια απίθανη διαδρομή στη ζωή του Billy Lynn)

Πραγματικά, η καταστροφή του interpolάκια: να δει ταινία με το super dooper motion creation στο off... :flipout:
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: Billy Lynn's Long Halftime Walk (Μια απίθανη διαδρομή στη ζωή του Billy

Α, έχει και off το interpolation? Δεν το 'ξερα...:D

Nαι Γιάννη μου έχει!Ασε που δεν θα χρειάζεται πλέον και ο dual xeon server σου να καταναλώνει 1000W κάθε φορά που βλέπεις ταινία αν αποφασίσεις να δεις σε "ανθρώπινα" 24 καρέ :flipout::p
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,582
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Re: Billy Lynn's Long Halftime Walk (Μια απίθανη διαδρομή στη ζωή του Billy Lynn)

Για μενα πανε :proud: ... και τα δυο σχολια (των Γιαννηδων).

Ειναι γνωστο στους παροικουντες την Ιερουσαλημ ... οτι το TruMotion απολαμβανει μεγαλεια στην LG μου. :proud:

Βεβαια .... οταν το TIE fighter γινει 5-10 pixels σε ματ φοντο .... τοτε απολαμβανω ξεφτιλικια :icon15:
 
17 June 2006
1,235
Απάντηση: Re: Billy Lynn's Long Halftime Walk (Μια απίθανη διαδρομή στη ζωή του Billy

Νήμα για ταινία άνω των 24αρων καρέ...που καταντήσαμε...άθεοι... :grinning-smiley-043

σαν ταινία έλεγε τίποτα?


Ειλικρινά Νίκο, στα 15-20 λεπτά που είδα, ο εγκέφαλός μου αρνούνταν πεισματικά να επικεντρωθεί σε οτιδήποτε άλλο πέραν της κρυστάλλινης κίνησης. :flipout:

Παράγοντες της ταινίας, όπως πειστικότητα των ηθοποιών, σενάριο κτλ., πέρασαν όχι απλά σε δεύτερη μοίρα, θα έλεγα σε εκατοστή δεύτερη μοίρα! Ακόμα και παράγοντες όπως η συνολική ευκρίνεια, χρωματική παλέτα, gamma, αντίθεση, λεπτομέρειες στα σκοτεινά πλάνα κτλ., για να μην πω καν για το HDR, παράγοντες δηλαδή που εγώ δίνω συνήθως τη μέγιστη βαρύτητα, ο εγκέφαλός μου τα θεωρούσε όλα αυτά "ασήμαντες λεπτομέρειες" (!!!) :flipout: :flipout: :flipout: όταν τα μάτια μου αντίκρισαν για πρώτη φορά τέτοια εξωπραγματική λεπτομέρεια στη κίνηση! Φαντάσου μόνο ότι οποιοδήποτε αντικείμενο είναι κινούμενο στο κάδρο, είτε κινείται η κάμερα είτε κινείται το αντικείμενο, ηθοποιοί, αυτοκίνητα κτλ., έχει την ίδια ακριβώς ευκρίνεια και λεπτομέρεια και όταν είναι ακίνητο!

Όπως με ενημέρωσε ο JL, το "Billy Lynn's long halftime walk" γυρίστηκε με τις ίδιες κάμερες που γυρίστηκε και το "Lucy". Φαντάσου τώρα λοιπόν το "Lucy" που ήδη θεωρούνταν αναφορά, το master όμως έγινε στα 2Κ και φυσικά γυρίστηκε στα 24 καρέ. Ενώ από την άλλη μεριά, το "Billy Lynn's long halftime walk" γυρίστηκε στα 6,5Κ σαν ασυμπίεστο αρχείο, το master έγινε στα 4Κ, ενώ ταυτόχρονα γυρίστηκε στα 120 καρέ!!!

Όλοι οι τεχνικοί παράγοντες της ταινίας δηλαδή, είναι στο απόλυτο τούμπανο που μας επιτρέπει η σημερινή ψηφιακή τεχνολογία...
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Billy Lynn's Long Halftime Walk (Μια απίθανη διαδρομή στη ζωή του Billy Lynn)

δηλαδή Παναγιώτη δεν πήρες χαμπάρι τι γινόταν στην ταινία από θέμα σεναρίου?ε αν είναι να μας αποσπά ρε φίλε την προσοχή τόσο πολύ η καλή κίνηση ας παραμείνουμε στα 24 ωστε να βλέπουμε και την ουσία της ταινίας :grinning-smiley-043
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,582
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Re: Billy Lynn's Long Halftime Walk (Μια απίθανη διαδρομή στη ζωή του Billy Lynn)

Yπαρχουν ταινιες που δεν χρειαζεται να επικεντρωθεις στο σεναριο (Arrival :rolleyes:).
Οποτε δεν υπαρχει προβλημα να επικεντρωθουμε αποκλειστικα ... στα παναρισματα. :rolleyes:
 
17 June 2006
1,235
Απάντηση: Re: Billy Lynn's Long Halftime Walk (Μια απίθανη διαδρομή στη ζωή του Billy

δηλαδή Παναγιώτη δεν πήρες χαμπάρι τι γινόταν στην ταινία από θέμα σεναρίου?ε αν είναι να μας αποσπά ρε φίλε την προσοχή τόσο πολύ η καλή κίνηση ας παραμείνουμε στα 24 ωστε να βλέπουμε και την ουσία της ταινίας :grinning-smiley-043


Νίκο μου, θα σου έλεγα τώρα που ακριβώς έγραψα τα περί σεναρίου, απόδοση των ηθοποιών κτλ., αλλά θα με στείλει για μπάνιο επιτόπου ο JL! :flipout:

Εδώ έχουμε μια ταινία-σταθμό φίλτατε, την πρώτη του είδους της στα 120 καρέ, είναι το παγοθραυστικό που ανοίγει τον πάγο για τους άλλους που θα ακολουθήσουν.

Στο μεταξύ, πάω να παραγγείλω το δισκάκι Bluray 4K από το Zavvi, και βλέπω ότι είναι ακόμα σε προπαραγγελία, με ημερομηνία άφιξης 12 Ιουνίου!

Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι... :7SFGSFG:
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,582
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Re: Billy Lynn's Long Halftime Walk (Μια απίθανη διαδρομή στη ζωή του Billy Lynn)

Εδω και χρονια απολαμβανουμε 120 fps σε PC games (τουλαχιστον, τα παλιοτερα games).
Καιρος ειναι ΟΛΟΙ οι μεγαλοι κινηματογραφιστες να αρχισουν να τραβανε και στα 120 fps.
Δεν θα προκυψουν ολες οι ταινιες 120 fps .... αλλα καπου-καποτε πρεπει να γινει μια Αρχη.
Ας κανουν downsample την κοπια τους στα 24 fps ... και οσες αιθουσες μπορουν ... 120 fps.

Που ειναι το κακο ? :rolleyes:
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Billy Lynn's Long Halftime Walk (Μια απίθανη διαδρομή στη ζωή του Billy Lyn

Το έχω ξαναγράψει...η ωφέλεια που προσφέρουν τα περισσότερα καρέ δεν είναι στην κίνηση τόσο όσο στην συνολική ευκρίνεια. Αν βάλετε σε 10 (νορμάλ όχι πειραγμένους) ανθρώπους ταινία με 24 και 60 καρέ, το πρώτο που θα σας πουν είναι ότι η 60άρα φαίνεται πιο καθαρή. Είναι λογικό, δεν υπάρχουν στατικά πλάνα στις ταινίες πλην εξαιρέσεων.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,582
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Re: Billy Lynn's Long Halftime Walk (Μια απίθανη διαδρομή στη ζωή του Billy Lynn)

Το ιδεατο δεν ειναι να τραβαει η κινηματογραφικη καμερα .... στα 120 fps ?
Και μετα βλεπουμε ολα τα αλλα (μεσα προβολης, τεχνικες, αδυναμιες, κλπ) ?
 
17 June 2006
1,235
Απάντηση: Billy Lynn's Long Halftime Walk (Μια απίθανη διαδρομή στη ζωή του Billy Lyn

Φυσικά και θα ήταν το ιδεατό. Αλλά άντε πείσε όλα τα εκατοντάδες εκατομμύρια φανατικούς εικοσιτεσσαροκαρεδάκηδες του πλανήτη, :flipout: ότι αυτό που βλέπουν έναν αιώνα τώρα και ξεκίνησε σαν τεχνολογικός περιορισμός εκείνης της εποχής, είναι εξωφρενικός περιορισμός για τα σημερινά τεχνολογικά δεδομένα, και πρέπει να αλλάξει.

Και η μετάβαση από το βινύλιο στην ψηφιακή εποχή, ήταν πολύ επώδυνη και κράτησε δεκαετίες, ενώ δεν ολοκληρώθηκε ποτέ σε ποσοστό 100%. Το μόνο σίγουρο είναι ότι και σε πενήντα χρόνια από σήμερα, θα υπάρχουν ταινίες που θα γυρίζονται στα 24 καρέ. Τα συμφέροντα γύρω από τη βιομηχανία των 24 καρέ είναι τεράστια...