rf modulator συνδεση με την κεντρικη εγκατασταση

vlahoskwn

Senior Member
26 January 2012
361
ΜΑΛΕΣΙΝΑ
καλησπέρα
πηγα σε ένα σπιτι γειτονα που ειχε θεμα με την τηλεοραση αφου το ελεγξα ειδα ότι ειχαν προβημα τα καλωδια ειχε κοπει ένα καλωδιο και τα αλλα ειχαν σκουριασει και φθαρει
επισης να πω πως ότι η συνδεση που ειχε ηταν περιπλοκη εάν χρειαζεται μπορω να την αναφερω...
επιπλεομ να πω πως ειχε ένα modulator και ειχε ote tv στον κατω οροφο και εβλεπε και στον πανω οροφο σε 2 τηλεοράσεις αυτό εγω δε το ηξερα και τωρα θελω την βοηθεια σας
αφου τα ξηλωσα όλα πηρα την μια κεραια και εβαλα ενισχυτή ιστου και από εκει φευγει ένα καλωδιο και παει στο τροφδοτικο του ενισχυτή οπου εχει δυο εξοδους
στις δυο εξοδους συνδεσα την μια τηλεοραση στο σαλονι και άλλη μια τηλεοραση που είναι στην κρεβακαμαρα και παιζουν όλα ενταξει εκτος από το modulator οπου φυσκα δε το εχω συνδεσει...
θελω την βοηθεια σας γιατι θελω να το συνδεσω στον ενισχυτή ιστου ώστε να μη χρειαζεται να ριξω κιαλλα καλωδια αλλα το σημα να περναει από το ιδιο καλωδιο που πηγαινει στην τηλεοραση
επισης να πω ότι η τηλεοράσεις εχουν ξεχωριστο εποδικοποιητη μιας και είναι από τις παλιες για τα ψηφιακα...
οποτε θελω την βοηθεια σας για την συνδεσμολογια ώστε να παω το απόγευμα να το φτιαξω...
και τελος να πω ότι όπως ηταν ριν συνδεμενα το μονο που εκανε ηταν να ανοιγει την τηλεοραση και μετα τον αποδικωποιητη και σε ένα καναλι επεφτε και το ote tv και θελει τωρα να είναι ετσι παλι
 

vlahoskwn

Senior Member
26 January 2012
361
ΜΑΛΕΣΙΝΑ
Να πω πως ο διαμορφωτης παρνει σημα από το ote tv με rca και εφευγε ένα καλωδιο απλα και πρεπει να πηγαινε στην κεραια
 

stivi1981

Senior Member
27 October 2008
485
Ν.φθιωτιδος
ο ενισχυτης ιστου εχει αλλη uhf-vhf εισοδο?
o modulator τι βγαζει?
μπορεις να συνδεσεις στην μια εξοδο του ενισχυτη(τροφοδοτικο) το modulator και απο κει να δωσεις σημα και στις δυο τηλεορασεις...απο την μια εξοδο που λογικα αν επαρκει τ σημα δεν θα εχεις θεμα..
 

vlahoskwn

Senior Member
26 January 2012
361
ΜΑΛΕΣΙΝΑ
IMG_20170419_141356.jpgIMG_20170419_185629.jpgIMG_20170419_192737.jpgIMG_20170420_120749.jpgΝα πω πως ο διαμορφωτης παρνει σημα από το ote tv με rca και εφευγε ένα καλωδιο απλα και πρεπει να πηγαινε στην κεραια
εάν παω ένα καλωδιο από το modulator από αυτό που λεει 2-4 και το βαλω στο vhf του ενισχυτή ιστου θα είναι ενταξει;
ετσι νομιζω ηταν και πριν
επισης αυτά είναι τα πραγματα που βαλαμε
 

stivi1981

Senior Member
27 October 2008
485
Ν.φθιωτιδος
ανα μπραβο...τωρα μιλας σωστα....θα βαλεις καλωδιο απο την εξοδο του modulator μεχρι το vhf του ενισχυτη...
και επισης να βγαλεις την ταινια αλουμινιου απο το καλωδιο που εχεις ξεγυμνωσει!!!!
 

vlahoskwn

Senior Member
26 January 2012
361
ΜΑΛΕΣΙΝΑ
και μετα απλα θα κανω εκνεου συντονισμο στους αποκωδικοποιητες των τηλεοράσεων και θα εχω και το καναλι του ote tv σωστα;
επισης γιατι να βγαζω την ταινια αλουμινιου; εγω ξερω ότι είναι η μονωση και πρεπει να μενει εκει ώστε να κανει καλη επαφη και να γειωνεται η κανω λαθος;
 

stivi1981

Senior Member
27 October 2008
485
Ν.φθιωτιδος
το καναλι του οτε θα ειναι συντονισμενο απο το μενου της τηλεορασης και οχι απο το μενου του αποκοδικοποιητη!
το ενα ειναι αναλογικο και το αλλο ψηφιακο...ενοειται οτι θες και δευτερο καλωδιο απο τον δεκτη στην τηλεοραση!
στα καλωδια σωστο ειναι να κοβεις την μονωση αλουμινιου και να αφηνεις μονο το μπλενταζ γυρισμενο προς τα πισω ομοιομορφα!
 

vlahoskwn

Senior Member
26 January 2012
361
ΜΑΛΕΣΙΝΑ
για να το παρουμε από την αρχη για να καταλαβω...
από την κεραια κατεβαινει ένα καλωδιο και παει στον ενισχυτή ιστου μετα στον ενισχυτή ιστου φευγει ένα καλωδιο και παει στο τροφοδοτικο και στην εισοδο vhf θα βαλω το modulator στο καναλι 2
μετα από το τροφοδοτικο εχει δυο εξοδους και φευγει ένα καλωδιο για την τηλεοραση στο σαλονι και ένα στην κρεβατοκαμαρα και σε κάθε τηλεοραση υπαρχει ένας εξωτεικος αποδικοποιητης οπου εκει βλεπουε τα ψηφιακα εκει δεν θα δουμε και το καναλι του οτε Tv;
επισης να αναφερω ότι στην παλια εγκατασταση σε κάθε αποδικοποιητη εφευγε και ένα καλωδιο από το loop Και πηγαινε στην τηλεοραση αυτό γιατι γνεται;
γενικα εάν γινεται πειτε μου πως να συδνεσω το modulator ώστε α είναι οσο το δυνατον ποιο ευκολο στη χρηση μια ςκαι μιλαμε για ανθρώπους μεγαλης ηλικιας...
 

stivi1981

Senior Member
27 October 2008
485
Ν.φθιωτιδος
το καλωδιο loop χρειαζετε για να βλεπουν οι παλιες τηλεορασεις το αναλογικο σημα που βγαζει το modulator....οποτε ειναι απαραιτητο...
τωρα γα τα υπολοιπα αν καταλαβα καλα ειναι οπως τα ειπες..!
πιο ευκολο η πιο δυσκολο δεν γινετε...ενας ειναι ο τροπος φιλτατε :)
 

vlahoskwn

Senior Member
26 January 2012
361
ΜΑΛΕΣΙΝΑ
ωραια θα παω το απόγευμα και ας ελπισω ότι δεν θα εχω καποιο πρόβλημα...
θα ενημερωσω μετα την εγκατασταση...
 

vlahoskwn

Senior Member
26 January 2012
361
ΜΑΛΕΣΙΝΑ
το εκανα και όλα ενταξει εκανα και συντονισμο και παιζει μια χαρα εκτος από ένα θεματακι...
εχει αρκετα χιονια λετε επειδή από το modulator φευγει ένα καλωδιο γυρω στα 10-15 μετρα και παει στον ενισχυτή ιστου που από τι ειδα δεν ενσχυει το σημα στα vhf και παει μετα στις τηλερασεις;
λετε να βαλω έναν ενισχυτή μετα το modulator μηπως υπαρχει καποια διαφορα;
 

stivi1981

Senior Member
27 October 2008
485
Ν.φθιωτιδος
καλημερα φιλε μου...αυτα που βλεπεις ειναι χιονια η παρεμβολες?
τωρα πολλα μπορει να ειναι και πολλες ειναι οι λυσεις!
ο ενισχυτης ιστου παντως ενισχυει το σημα στα vhf να ξερεις..αν θες παιξε και με την ενισχυση στα uhf μπορει να επηρεαζετε και απο κει...δοκιμασε και με απευθειας την κεραια πανω στην tv χωρις τον δεκτη