Αγορα τηλεορασης 55'' για τα ελληνικα δεδομενα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

giogiobabagio

New member
20 April 2017
40
Θελω να παρω 55αρα με budget εως 2000 , αλλα δεν ξερω αν εχει λογικη να δωσω τοσα.
Αθλητικα δεν πολυπαρακολουθω(περα απο Survivor :slapface:). Παιζω PS4 αλλα εχω το απλο(οχι το PRO). Tαινιες βλεπω συνηθως απο κανα Pop Corn. Θελω να βαλω καποιον αποκωδικοποιητη(οχι νομιμο...), αλλα κυριως για τις σειρες κ ταινιες.
Δουλευω αρκετα το Youtube.
Κ αναρωτιεμαι. Εχει νοημα να παρω π.χ. την Samsung MU9002;; Ή την LG C6V ή B6V;;; Ή μηπως Sony 9005;;;
Σε αυτα τα χρηματα η τηλεορασεις προσδιδουν κατι εστω κ στα απλα HD Digea καναλια ή στο απλο Blue Ray;;;
Τι λετε, κ τι μου προτεινετε;
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Για αυτα που αναφερεις οτι βλεπεις ουτε 1000 δεν ειναι αναγκαιο να δωσεις. Μονο αν τελικα ασχοληθεις μελλοντικα με αλλα πραγματα.
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Απάντηση: Re: Αγορα τηλεορασης 55'' για τα ελληνικα δεδομενα

Για αυτα που αναφερεις οτι βλεπεις ουτε 1000 δεν ειναι αναγκαιο να δωσεις. Μονο αν τελικα ασχοληθεις μελλοντικα με αλλα πραγματα.

+1
 

redemption

Senior Member
5 February 2009
658
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Μια καλή επιλογή θα ήταν η 55ΚS7000.
 

giogiobabagio

New member
20 April 2017
40
Ευχαριστω για τις απαντησεις αλλα θα ηθελα να σας ξαναθεσω την ερωτηση ελαφρως διαφορετικα.
Θα παρω τηλεοραση την οποια θα την εχω λογικα για 6 χρονια, μπορει κ 8 χρονια. Μπορω να παρω μια με 2.000 αλλα μου προτεινετε να δωσω 1.000.
Με τα ελληνικα δεδομενα, εννοωντας τα δεδομενα του μεσου Ελληνα, δεν θα ερθει η ωρα που θα μετανιωσω για την επιλογη μου να δωσω 1.000 αντι 2.000 ?
Δλδ, δεν θα ερθει η ωρα που το YouTube θα παιζει 4K? Σε δυο χρονια μηπως αναγκαστω να παρω 4K Blue Ray(επειδη μπορει να ειναι πολυ φτηνο)?
Μηπως η Nova θα εχει standard HD κ βγαζει κ 2-3 καναλια 4Κ(μελλοντικα)?
Κ επειδη δεν ειπα πολλα για τις προτιμησεις μου, ειμαι φαν του PS4 αλλα δεν ειχε νοημα ποτε να παω σε PS4 Pro. Aλλα παντα με απασχολουσε η εικονα στα παιχνιδια. Η σκια στους παιχτες στο Pro Evolution. Ή τα σκοτεινα σημεια του Dark Souls.
Eπισης βλεπω αρκετες ταινιες, αλλα η ευκολια του Pop Corn time με εκανε να μην ασχολουμαι πολυ με την ποιοτητα. Αλλα ειναι πολυ πιθανο να βαλω ενα ΟτεTV κ κανα OTEonDemand Videoclub.

Οποτε ξαναρωταω καθαρα απο ασχετοσυνη κ περιεργεια, δεν αξιζει να παρω μια καλυτερη τηλεοραση (απο την ΚS7000 ας πουμε) απο την στιγμη που μπορω;;;
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Με 1000 ευρώ επένδυση τώρα, ακόμα και με μια πενταετία καλής λειτουργίας για την τηλεόραση που θα επιλεχθεί, τα υπόλοιπα 1000 ευρώ μετά από κάποια χρόνια, στην επόμενη αγορά, ενδεχομένως θα αντιστοιχούν σε αξιόλογες 55" OLED, ίσως και με 4Κ ανάλυση. Οπότε, αν δεν επενδύσεις από τώρα σε OLED, μπορείς να βολευτείς και με κάποια full HD LCD κάτω από 900 ευρώ.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Μα και σήμερα με 1000 ευρώ παίρνεις μια τηλεόραση 55 ιντσων, που ειναι 4Κ, είναι smart, δέχεται σήμα HDR, είναι 100Ηz.
Τα άλλα έξτρα 1000 γιατί να τα δώσεις; Νομίζεις η εικόνα θα έχει διαφορά μεγάλη για την χρήση που λες;
Αν έχεις 2000 πάρε καλύτερα μια 65 ιντσών να ευχαριστηθείς εικόνα αν μπορείς.
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
ή χτύπα μία oled 910v στα 1200 και σε 4-5 χρονάκια την αλλάζεις με μία oled 4K, η οποία θα έχει φτάσει στο επίπεδο του χιλιάρικου τότε, και θα υπάρχει και μπόλικο υλικό 4κ. Εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα.
Αν δώσεις τώρα περίπου στα 2000 θα πάρεις μία 4Κ OLED την οποία πάλι στην 5ετία θα θες να αλλάξεις λόγω του ότι η τεχνολογία στις tv αλλάζει συνεχώς και κάτι προστίθεται που το θες.
 

giogiobabagio

New member
20 April 2017
40
Re: Απάντηση: Αγορα τηλεορασης 55'' για τα ελληνικα δεδομενα

Δυστυχως η εμπειρια λεει πως αν παρεις τηλεοραση σημερα, την παντρευεσαι τουλαχιστον για 6-7 χρονια, κ καμια φορα μπορει κ παραπανω.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Η λογική του προσωρινού ούτε εμένα μαρέσει, (ουδέν μονιμότερο του προσωρινού) άλλωστε το θέμα είναι να χαιρόμαστε τα πράγματα σήμερα. γι αυτο σου λεω οτι με 1000 ευρώ παίρνεις σήμερα ότι ακριβώς ζητάς. με 2000 πας και σε 65 ιντσες.
Δίνε και 10 ευρώ το μηνα σε netflix που εχει παρα πολλες σειρες και ταινιες και εισαι μια χαρα.
Στην ουσία τώρα αν βλέπεις digea πάρε σονυ και θα με θυμηθείς. καμία δεν δείχνει τόσο καλά τα κανάλια της digea.
 

giogiobabagio

New member
20 April 2017
40
Λετε δλδ, μιας κ η αποσταση θεασης ειναι περι των 3μετρων, κ μιας κ μπορω να δωσω αυτα τα λεφτα, να παω για 65αρα;;;
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
θα έχεις πιο κινηματογραφική αίσθηση.
3 μέτρα και 65 ίντσες είσαι μια χαρα!
Υπάρχει και η samsung 65KS7000 σε πολύ καλή τιμή, κάπου στα 1700
 
Last edited:

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Καλά, εννοείται πως αν μπορείς πας στις 65 ίντσες.
Όσο για τα χρόνια που θα κρατήσεις μια τηλεόραση, μακάρι έτσι όπως τις φτιάχνουνε πια να κρατήσει πάνω από 5-6 χρόνια!!! Αναλώσιμες πια....!!!
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
καλά δε χαλάνε τόσο γρήγορα. με 100 ευρώ παίρνεις εγγύηση 5 χρόνια άλλωστε. αν είναι να πάει κάτι στραβά συνήθως πηγαίνει τα 3-4 πρώτα χρόνια.