Προτάσεις για αγορά νέας 4k TV για gaming

Applyr

New member
20 April 2017
2
Χαίρεται παιδιά.

Θέλω να προχωρήσω στην αγοράς μια νέας τηλεόρασης που θα χρησιμοποιηθεί κυρίως για gaming και αναπαραγωγή ταινιών. Το πρόβλημα είναι ότι δυστυχώς το budget μου είναι αρκετά χαμηλό καθώς δεν μπορώ να ξοδέψω πάνω από 500 αυτή τη στιγμή.
Καταλαβαίνω ότι αυτό περιορίζει αρκετά τις επιλογές μου αλλά θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας και τις δικές προτάσεις γιατί η αλήθεια είναι ότι νιώθω λίγο χαμένος καθώς κοιτάζω διάφορα μοντέλα. Να πω ότι παρόλο που δεν έχω PS4 Pro θα προτιμούσα η τηλεόραση να είναι 4k HDR για λόγους future-proofing περισσότερο.

Ρίξτε και μια ματιά στα μοντέλα που έχω εγώ στο νου μου μέχρι τώρα:

http://www.lg.com/uk/tvs/lg-43UH610V

http://www.samsung.com/latin_en/tvs/uhd-ku6000/UN43KU6000HXPA/
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Καλώς όρισες στην παρέα μας, φίλε Applyr !!! :ernaehrung004:

To future proofing ξέχνα το, αυτό θα σφορά στον αριθμό των pixel και μόνο και ίσως σε κάποιες δυνατότητες multimedia αναπαραγωγής. Oι περισσότερες τηλεοράσεις που πλασσάρονται ως HDR σήμερα, θα είναι για πέταμα μπροστά σε αυτές που θα κυκλοφορούν μετά από 3-4 χρόνια. Όλα τα σημερινά μοντέλα απέχουν σημαντικά από την πλήρη απόδοση του χρωματικού χώρου της προδιαγραφής, η συντριπτική πλειοψηφία απέχει σημαντικά και από τα ελάχιστα όρια αντίθεσης, ενώ μόλις φέτος αρχίζει να παρέχεται δειλά-δειλά υποστήριξη για high frame rates. Κι αυτά, μιλώντας για τις ναυαρχίδες των εταιρειών. Στην χαμηλή κατηγορία, καταλαβαίνεις ότι είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα...

Τα ουσιαστικά χαρακτηριστικά που πρέπει να σε ενδιαφέρουν για τη χρήση που αναφέρεις, είναι το χαμηλό input lag και η υψηλή αντίθεση.

Αν μπορείς να κάνεις την υπέρβαση, ρίξε μια ματιά σε αυτή:

http://www.skroutz.gr/s/8739566/LG-50UH635V.html
 

Applyr

New member
20 April 2017
2
Καλωσόρισες. Απόσταση θέασης ?
Να 'σαι καλά.

Θα έλεγα 2,5 - 3 μέτρα.

Καλώς όρισες στην παρέα μας, φίλε Applyr !!! :ernaehrung004:

To future proofing ξέχνα το, αυτό θα σφορά στον αριθμό των pixel και μόνο και ίσως σε κάποιες δυνατότητες multimedia αναπαραγωγής. Oι περισσότερες τηλεοράσεις που πλασσάρονται ως HDR σήμερα, θα είναι για πέταμα μπροστά σε αυτές που θα κυκλοφορούν μετά από 3-4 χρόνια. Όλα τα σημερινά μοντέλα απέχουν σημαντικά από την πλήρη απόδοση του χρωματικού χώρου της προδιαγραφής, η συντριπτική πλειοψηφία απέχει σημαντικά και από τα ελάχιστα όρια αντίθεσης, ενώ μόλις φέτος αρχίζει να παρέχεται δειλά-δειλά υποστήριξη για high frame rates. Κι αυτά, μιλώντας για τις ναυαρχίδες των εταιρειών. Στην χαμηλή κατηγορία, καταλαβαίνεις ότι είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα...

Τα ουσιαστικά χαρακτηριστικά που πρέπει να σε ενδιαφέρουν για τη χρήση που αναφέρεις, είναι το χαμηλό input lag και η υψηλή αντίθεση.

Αν μπορείς να κάνεις την υπέρβαση, ρίξε μια ματιά σε αυτή:

http://www.skroutz.gr/s/8739566/LG-50UH635V.html

Καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Ναι, καταλαβαίνω πως η τεχνολογία δεν μένει στάσιμη και τα δεδομένα αλλάζουν συνεχώς απλά στόχος μου είναι να πάρω κάτι όσο το δυνατόν καλύτερο με το budget που έχω. Θεωρείς λοιπόν πως είναι πιο συνετό να πάω για 1080p panel που έχει ωριμάσει περισσότερο σαν τεχνολογία και θα βρω ίσως καλύτερες τηλεοράσεις σε αυτή την κατηγορία με τα λεφτά που διαθέτω;

Έχεις δίκιο για το input lag, ξέχασα να το αναφέρω πριν οτι με ενδιαφέρει πολύ μιας και η τηλεόραση θα χρησιμοποιηθεί για gaming όπως είπα. Το θέμα είναι, πως το καταλαβαίνεις αυτό πριν την αγορά της τηλεόρασης; Φαντάζομαι πρέπει να βρεις reviews που να το έχουν δοκιμάσει και να το αναφέρουν;


Οκ το μοντέλο που προτείνεις είναι 50 παραπάνω από το budget μου αλλά αν όντως είναι αρκετά καλύτερη από τα μοντέλα που είχα δει εγώ χαλάλι.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Πέρσι το καλοκαίρι, μπορούσες να βρεις κάποια μοντέλα 1080p με 100Hz και 3D στις 50-55" και τιμές 500-600 ευρώ. Αν υπήρχαν ακόμα, θα ήταν προτιμότερες αγορές από τα βασικά μοντέλα UHD που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή.

Ελλείψει σοβαρής εναλλακτικής, η εν λόγω LG φέρει τουλάχιστον VA πάνελ και υποστηρίζει σωστή κίνηση 24p από εξωτερικό player. Lag δεν έχει μετρηθεί από κανέναν ακόμη, αλλά φοράει τον ίδιο επεξεργαστή εικόνας με τις μεγάλες OLED, οι οποίες μετράνε στα 34ms...
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Αν όχι την πιο πάνω πρόταση, κάποια άλλη στις 50" τουλάχιστον, με τη συγκεκριμένη απόσταση θέασης, έστω και full HD. Για ταινίες και gaming, καλύτερα κάποια στις 55", ιδανικά με VA panel.