Jean Hiraga's class A amplifier

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vasilis11

Established Member
29 September 2006
271
Τυμπακι, Κρητη
Να χαιρετίσω την όμορφη παρέα.
Δεν έχω μεγάλη εμπειρία και μεγάλη ιστορία σε κατασκευές, άλλα έχω κι εγώ το μικρόβιο του καλού ήχου. Πριν δυο τρία χρόνια, άκουσα σε έναν φίλο, τον Γιώργο, ένα ενισχυτή που είχαν φτιάξει μαζί με έναν άλλο φίλο, τον Γιάννη. Έφτιαχναν ένα σχέδιο του jean hiraga σε τάξη Α. Προσπάθησε και τα κατάφερε, ο Γιάννης μετά από πολλές δόκιμες να βρει και να ταιριάξει υλικά για την υλοποίηση του σχεδίου γιατί αυτά του αρχικού δεν υπήρχαν πλέον.
Ένα πράγμα που μου έκανε μεγάλη εντύπωση, είναι ο τρόπος συναρμολόγησης των υλικών. Κοντές και χοντρές καλωδιώσεις, γερές κολλήσεις, γείωση αστέρι
και μπόλικη χωρητικότητα στην τροφοδοσία.

Θα προσπαθήσω να παρουσιάσω μέσα από φωτογραφίες και περιγραφές την όλη κατασκευή από την αρχή.
Πάμε λοιπόν με το σχεδιάγραμμα.
 

vasilis11

Established Member
29 September 2006
271
Τυμπακι, Κρητη
Ξεκινάμε με τις γωνίες που θα βιδωθούν τα μοσφετ πάνω στις ψύκτρες. Κάθε ψύκτρα αποτελεί την μια πλαϊνή πλευρά του κουτιού. Ευτυχώς υπήρχαν από παλαιότερο εγχείρημα όπως και πολλά άλλα υλικά!
 

vasilis11

Established Member
29 September 2006
271
Τυμπακι, Κρητη
Ανοίχτηκαν και οι τρύπες στις ψύκτρες με κολαούζο.
 

Attachments

  • ^16E979CF3B2A808FAC07A3EEF8AE2AD8F549765C209E8B50B0^pimgpsh_fullsize_distr.jpg
    ^16E979CF3B2A808FAC07A3EEF8AE2AD8F549765C209E8B50B0^pimgpsh_fullsize_distr.jpg
    87.4 KB · Views: 700
23 December 2007
1,681
Απάντηση: Re: Jean Hiraga's class A amplifier

Τι είναι αυτό ρε μεγάλε?
Hiraga Mosfet !!!????
Χιραγκα κλόουν μάλλον

Δεν είμαστε όλοι επαγγελματίες και άρα μπορούμε να κάνουμε ότι θέλουμε.
Ακόμα είναι η αρχή. Τουλάχιστον άσε να τελειώσει ο φίλος την παρουσίαση και μετά η κριτική, νομίζω είναι πιο σωστό....
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Χρόνια Πολλά και Χριστός Ανέστη σε όλους.

Ας περιμένουμε να ολοκληρωθεί η παρουσίαση.

Vasilis11, ποιο σχέδιο του Hiraga φτιάχνεται;

Θυμάμαι ότι είχε ξεκινήσει με τα 8W/κανάλι και μετέπειτα είχε παρουσιάσει ένα σχέδιο "Monster" στα 20W/κανάλι.
O φίλος kontr, πολύ παλιά είχε φτιάξει ένα σχέδιο του και μου το είχε δανείσει για να τον ακούσω και να τον μετρήσω, είχε ενδιαφέρων άκουσμα τάξης Α και μάλιστα τότε το είχα συγκρίνει με έναν MF-A1.

Παλιότερα είχε παρουσιαστεί και στο φόρουμ http://avclub.gr/forum/showthread.php/41574-Ενας-μεγάλος-Γάλλος-Jean-Hiraga?p=775533#post775533
 

vasilis11

Established Member
29 September 2006
271
Τυμπακι, Κρητη
Χρόνια πολλά καί Χριστός Ανέστη κι από μένα.
lemon, το σχέδιο είναι ακριβώς αυτό πού βρίσκεται στην αρχή τού θέματος.
Δεν είναι το monstre.
 

vasilis11

Established Member
29 September 2006
271
Τυμπακι, Κρητη
Επίσης η κατασκευή έχει γίνει σύμφωνα με τίς οδηγίες που γράφει ο hiraga στήν παρουσίαση στο l'audiophile, πού δεν ακολουθούνται στην κατασκευή που παρουσιάζεται στο άλλο θέμα. Εκεί φαίνεται μία κατασκευή από το diyaudio πού είναι εντελώς λανθασμένη.
 

vasilis11

Established Member
29 September 2006
271
Τυμπακι, Κρητη
Για τροφοδοσία τροποποιήσαμε τον παρακάτω μετασχηματιστή από του Γιατρά.
 

Attachments

  • ΓŽΒ§Γβ€°ΓΒΓŽΒ―Γβ€š Γβ€žΓŽΒ―Γβ€žΓŽΒ»ΓŽΒΏrr.jpg
    ΓŽΒ§Γβ€°ΓΒΓŽΒ―Γβ€š Γβ€žΓŽΒ―Γβ€žΓŽΒ»ΓŽΒΏrr.jpg
    104.2 KB · Views: 428

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Ναι το πρωτότυπο σχέδιο φαίνεται ότι έχει κατέβει ή για κάποιο λόγο δεν είναι διαθέσιμο αυτή τη στιγμή, καλά κάνεις και το ανεβάζεις ξανά.

Στο πρωτότυπο σχέδιο, βλέπω απουσία χωρητικότητας (dc-coupled) με εξαίρεση μια τυπική 0,1uF πάνω στη γραμμή τροφοδοσίας για λόγους προφανείς.
Θα έχει ενδιαφέρων η κατασκευή σου, εφόσον τα αρχικά υλικά σχεδίασης (ημιαγωγά) είναι μάλλον δυσεύρετα, οπότε μια προσαρμογή έχει λόγο ύπαρξης.
 

vasilis11

Established Member
29 September 2006
271
Τυμπακι, Κρητη
Ένα από τα βασικά στοιχεία στην αναζήτηση σχεδίου για την κατασκευή ενισχυτή, που έγινε από τον Γιάννη, ήταν η απουσία πυκνωτών από το σήμα και η απλότητα της σχεδίασης. Το συμπέρασμα που έχει βγει είναι ότι η απλή σχεδίαση μπορεί να βγάλει πιο καλό ήχο, με την έννοια ότι βάζει λιγότερες παραμόρφωσεις και παρεμβαίνει λιγότερο στο τελικό αποτέλεσμα. Αυτά είναι έτσι κι αλλιώς τα ζητούμενα σε όλες τις σχεδιάσεις.
 

progressive1908

Established Member
30 November 2007
205
Ο λογος που βαζουμε τροφοδοσια συμετρικη ειναι αριβως αυτος δηλ να μην εχουμε πυκνωτες συζευξεως μεταξυ βαθμιδων.
 

vasilis11

Established Member
29 September 2006
271
Τυμπακι, Κρητη