Βοήθεια για αγορα tv55, budget εως 1000

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Syban

New member
20 April 2017
20
Καλησπέρα καλώς σας βρήκα, είμαι καινούργιο μέλος αν και σας παρακολουθώ καιρό, ψάχνω για τηλεόραση και νομίζω εδώ είναι το κατάλληλο μέρος για να ζητήσω βοήθεια.

Το budget μου είναι 900+ -100, (ήμουν διατεθειμένος να ανέβω λίγο ακόμα για κάτι extreme (oled 4k etc) αλλά δεν βλέπω κάτι στον ορίζοντα), είχα καταλήξει στην 55ks7000 αλλά Ελλάδα τουλάχιστον δεν υπάρχει, πάρα μόνο σε εκθεσιακά και κάνα δυο κομμάτια από το curved μοντέλο που δεν ξέρω αν το θέλω, (έχω καναπέ γωνία και με φοβίζει το αν αυτός που κάθεται πιο πλάγια θα μπορεί να βλέπει).

Τώρα είμαι με μια LG 37LE5300 και την στρίβω λίγο, οπότε όλοι όσοι κάθονται να βλέπουν σε μια γωνία 30 – 50 μοίρες, η απόσταση 2.8 έως 3.3 μέτρα ανάλογα που κάθεσαι στον καναπέ.
Χρήση all around, η κοπέλα digea, εγώ kodi στα 1080p και gaming από το pc, ίσως αργότερα μπει και ένα ps4 pro.
Κοιτάω και για Sony που διάβασα ότι έχει καλό digea αλλά έχω μπερδευτεί με το πόσα μοντέλα έχει το 2016.
Μπορώ να βρω πουθενά εξωτερικό την 55ks7000; να πάω στην 55ks7500 από Ελλάδα η θα κλαίω τα λεφτά μου; Μπορείτε να μου πείτε πιο μοντέλο Sony είναι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα; Ίσως και κάποια άλλη πρόταση μου μου διαφεύγει.

Ευχαριστώ θερμά.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
plaisio
mediamarkt
public
δεν ειναι σκρουτζ και βαζουν συχνα προσφορες στο ασχετο που αν δε κοιτας δε τις παιρνεις χαμπαρι.
 
Last edited:

Syban

New member
20 April 2017
20
τα παρακολουθώ καιρό αυτά τα καταστήματα και έχουν μόνο εκθεσιακά κομμάτια δεν πιστεύω ότι θα ξαναφέρουν
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Στα 999 υπαρχουν καποιες sony σειρας 8 , στη mediamarkt.
καλες ειναι.
ips panel εχουν με αποτελεσμα οχι τοσο βαθυ μαυρο αν βλεπεις με πολυ χαμηλα φωτα, αλλα κατα αλλα ειναι κορυφη σε digea.
και αυτη που λες θα την βρεις την KS7000, αλλα στα 1300 δε νομιζω να θες να πας τοσο ψηλα.
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Γιατί δεν ανεβάζεις το budget κατά 200 ευρώ όπως σκεφτόσουν στην αρχή και να πάρεις αυτή https://www.mediamarkt.gr/el/product/_lg-55eg910v-1172265.html
Έβαλαν και δωροκάρτα 200 ευρώ οπότε στην ουσία την αγοράζεις 1000.
Μη σε φοβίζει η κυρτή. Ολοι μας πριν την πάρουμε λέγαμε πως αποκλείεται να βάλουμε σπίτι μας κυρτή και τώρα δε την αλλάζουμε...
 

Syban

New member
20 April 2017
20
Να σου πω την αλήθεια τώρα την κοίταγα, μήπως όμως είναι μόνο για ταινίες; θα μπορώ να βάλω το pc η μια κονσόλα ; ναι για το curved στις Oled έχω διαβάσει ότι δεν επηρεάζει όσο στις led λόγο τεχνολογίας. Και για το ότι δεν είναι 4κ και hdr Κλάιν και που είναι οι άλλες δεν νομίζω ότι θα το αξιοποιήσω.
 

Syban

New member
20 April 2017
20
Όχι πιο πολύ αν η τεχνολογία κάνει για τέτοια χρίση γιατί διαβάζω για burn in πχ
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Σε αυτό δεν μπορώ να σου απαντήσω καθώς δε τις κάνω καθόλου τέτοια χρήση. Προς το παρών πάντως από τηλεοπτικό δεν εχω δει κάποιο σήμα σταθμού να μένει στην οθόνη ούτε για λίγα δευτερόλεπτα, κάτι που σε plasma που είχα πριν έβλεπα.
Τώρα στο gaming με σταθερό logo, αν παίζεις με τις ώρες δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
H οled εχουν ενα μαυρο που δε θα βρεις αλλου, αλλα για μονιτορ χρηση (επειδή εχουν Automatic Brightness Limiter) δεν κάνουν και πολυ.
 

Syban

New member
20 April 2017
20
ερώτηση, στον τοίχο που θα είναι η tv δεξιά και αριστερά της υπάρχουν 2 μπαλκονόπορτες και μπαίνει φως γενικά, διάβασα ότι σε τέτοιο περιβάλλων δεν αποδίδει καλά η oled ισχύει ;
αν είναι αλήθεια μάλλον βγαίνει από την λίστα αλλιώς είμαι πολύ κοντά στο να πάω να την πάρω
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
να δεις τα μοντελα που σε ενδιαφέρουν σε review ποση φωτεινότητα βγάζουν για να συγκρίνεις. έτσι γενικά ποια είναι φωτεινή και πια όχι δεν έχει και πολύ νόημα.
www.rtings.com εκει τα εχει ολα.
 

redemption

Senior Member
5 February 2009
658
Φίλε μην υποτιμάς τόσο το HDR. Μπορεί να βρίσκεται σε πολύ πρώιμο στάδιο ακόμα σε σχέση με το που μπορεί να φτάσει... αλλά ακόμα και τα 1400nits φωτεινότητας, μιας τυπικής αλλά πολύ καλής tv του '16, να δεις των φωτεινών πηγών, χωρίς να ξασπρίζει η γύρω περιοχή είναι πρωτόγνωρη εμπειρία θέασης, σε σχέση με το τι έχεις συνηθίσει μέχρι τώρα (περίπου 100nits σε normal χρήση).
Ήδη υπάρχουν 5 ταινίες διαθέσιμες, δεν μπορώ να σου πω πως και που θα φάω ban! Και κάποια hdr demos στο http://demo-uhd3d.com/categorie.php?tag=hdr , αν τα δεις όμως υπάρχει πιθανότητα να αποκτήσεις μεγαλύτερες προσδοκίες για το HDR, γιατί είναι πιο εντυπωσιακά από αυτό που θα δεις στις ταινίες...
Αν δεν πείθεσαι ή δεν "ψήνεσαι" :proud: η EG910V είναι η καλύτερη επιλογή με διαφορά χάους από τις υπόλοιπες διαθέσιμες αυτή τη στιγμή.
 

Syban

New member
20 April 2017
20
ωραία να παρακαλέσω να μου δώσετε και μια εναλλακτική, πχ Sony KD-55XD8599 αξιζει ; για να διαβάσω κάνα review να συγκρίνω, η κάποια άλλη σε αυτά τα χρήματα.
 

redemption

Senior Member
5 February 2009
658
Καλύτερα κάποια με VA panel. Αυτή που αναφέρεις έχει IPS. Και το ξέρω ότι το "5 ταινίες" είναι αστείο νούμερο αλλά το λέω εννοώντας ότι αφού ξεκίνησαν (πριν 1 μήνα) υπάρχει προοπτική να βγούν περισσότερες.
 
Last edited:

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
ερώτηση, στον τοίχο που θα είναι η tv δεξιά και αριστερά της υπάρχουν 2 μπαλκονόπορτες και μπαίνει φως γενικά, διάβασα ότι σε τέτοιο περιβάλλων δεν αποδίδει καλά η oled ισχύει ;

Όχι, δεν ισχύει...

να δεις τα μοντελα που σε ενδιαφέρουν σε review ποση φωτεινότητα βγάζουν για να συγκρίνεις. έτσι γενικά ποια είναι φωτεινή και πια όχι δεν έχει και πολύ νόημα.
www.rtings.com εκει τα εχει ολα.

Επειδή διαβάζω συχνά τελευταία να γίνεται λόγος περί φωτεινότητας, οι προδιαγραφές του ISF και άλλων συναφών οργανισμών, κάνουν λόγο για ορισμό της φωτεινότητας περί τα 200 nits για θέαση SDR περιεχομένου στο μέσο οικιακό φωτεινό περιβάλλον.

Ο ορισμός της φωτεινότητας σε υψηλότερη τίμη, χωρίς να συντρέχουν ειδικές συνθήκες, οδηγεί μόνο σε οφθαλμική κόπωση και όχι σε βελτίωση της εμπειρίας.

Δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή στην αγορά επώνυμη τηλεόραση που να μην υπερκαλύπτει αυτές τις προδιαγραφές...
 

redemption

Senior Member
5 February 2009
658
Καλησπέρα JL_ εννοείς και ότι το HDR είναι στην ουσία κάτι που απλά προκαλεί κόπωση, ή το λες για αύξηση φωτεινότητας χωρίς να αυξάνεται ταυτόχρονα η αντίθεση;
 

Syban

New member
20 April 2017
20
άρα συνοψίζοντας, lg και sony εκτός, λόγο ips panel, γιαυτο το λόγο va panel Samsung δεν υπάρχει ούτε για δειγμα και μοναδική επιλογή στα λεφτά μου ειναι η oled eg910, σωστά κατάλαβα ;
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Καλησπέρα JL_ εννοείς και ότι το HDR είναι στην ουσία κάτι που απλά προκαλεί κόπωση, ή το λες για αύξηση φωτεινότητας χωρίς να αυξάνεται ταυτόχρονα η αντίθεση;

Οι τιμές αυτές αφορούν θέαση υλικού SDR, όπου όλο το APL επηρεάζεται από τον ορισμό της φωτεινότητας του λευκού.

Οι τιμές φωτεινότητας του HDR αφορούν peaks τμηματικά, τα οποία διαρκούν δευτερόλεπτα. Επί του παρόντος, δεν υπάρχει προδιαγραφή HDR για θέαση σε φωτεινό χώρο...