αγορα home cinema και hifi

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

johni41

Established Member
12 February 2010
178
καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα!
ενας φιλος ετοιμαζεται να παντρευτει και οργανωνει το νεο του σπιτι. Δεν το εχω δει αλλα λογικα θα ειναι μεγαλουτσικο. στο καθιστικο θα εχει μια 55ιντσων τηλεοραση και κανεπεδες και θα εχει και ενα σαλονι με τραπεζαρια . θελει στο καθιστικο να βαλει ενα home cinema και στο σαλονι ενα συστημα για μουσικη.
μια προταση μου ηταν να φτιαξει ενα συστημα home cinema με ξεχωριστα κομματια και να υποστηριζει ο ενισχυτης ομαδες ηχειων ετσι ωστε να παρει και αλλα 2 ηχεια να τα βαλει στο σαλονι και να διαλεγει πια θα παιζουν. το δυσκολο ειναι πως θα περασει τα καλωδια μιας και ειναι νοικιαρικο το σπιτι και σε δευτερη φαση ο χειρισμος της μουσικης κλπ που μαλλον θα μπορει να λυθει. αυτο που του προτεινα στεκει ή δεν παιζει να γινεται?

η αλλη λυση που του αρεσει πιο πολυ ειναι να παρει ενα ετοιμο συστημα home cinema μεχρι 300-400 ευρω για τις ταινιες και να αγορασει εναν ενισχυτη και 2 ηχεια.

απο ενισχυτες ειχε δει καποιους pioneer πολυκαναλους (PIONEER VSX-330-K, PIONEER VSX-831-B, PIONEER VSX-1131-B) για το home cinema αλλα τωρα για μουσικη που σκεφτεται αξιζει να παρει τετοιον ή με τα ιδια και λιγοτερα λευτα θα παρει εναν stereo για μουσικη με πιο καλη αποδοση?
απο ετοιμα συστηματα εχει δει αυτο http://www.mediamarkt.gr/el/product/_pioneer-htp-073-1134743.html
εγω εδω και 5 χρονια που εχω φτιαξει το δικο μου συστημα εχω μεινει πισω απο ενημερωση και γι'αυτο ζηταω την βοηθεια σας....

εσεις τι προτεινετε για home cinema και για μουσικη? το μπατζετ και για τα 2 υπολογιζω 1000ευρω αλλα θα μαθω και θα ενημερωσω για σιγουρια γιατι μου ακουγονται λιγα.
ευχαριστω!
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
δεν θα σου δωσω απαντηση στην επιλογη ενισχυτη, μιας και οι γνωσεις μου ειναι σχετικα περιορισμενες. Ολοκληρωσα το συστημα μου κομματι-κομματι περισυ και απο τοτε δεν ξανα ασχοληθηκα. Να σου πω ομως για το multizone θεμα που σε απασχολει οτι τα καλωδια δεν ειναι περιοριστικος παραγοντας. Η Yamaha εχει το συστημα musiccast στους ενισχυτες της, οπου αγοραζοντας συγκεκριμενα ηχεια που το υποστηριζουν (τα οποια ειναι της Yamaha), μπορεις να εχεις zone B χωρις να εχεις περασει καλωδια. Δουλευουν ασυρματα, φτανει βεβαιως να μιλαμε για λογικες αποστασεις (καθιστικο και σαλονι ειναι ξεχωριστα δωματια; ενιαιος χωρος; σε διαφορετικους οροφους; )

Μια αλλη λυση ειναι τα sonos, τα οποια ομως θεωρω οτι ειναι αρκετα ακριβα για αυτο που προσφερουν. Αλλη λυση θα ηταν στησιμο ενος player με βαση ενα raspberry pi και αυτοενισχυομενα ηχεια. Αλλη λυση (αυτην επελεξα εγω) ειναι τα ασυρματα ηχεια της crystal audio. Εχω αγορασει το moovy και το εχω πεταξει πανω απο ενα ντουλαπι στην κουζινα για να ακουμε μουσικη οταν τρωμε ή μαγειρευουμε. Απο ποιοτητα δεν ειναι κατι το φοβερο, αλλα εκανε 120ευρω και κανει τη δουλεια του μια χαρα. Η crystal audio εχει και αλλα τετοια ηχεια, πιο ακριβα και με καλυτερη ποιοτητα ηχου (π.χ. το cuby). Ακουμε αποκλειστικα μουσικη απο spotify, αλλα τα ηχεια αυτα υποστηριζουν και dlna server, οπως επισης και internet radio.

Το χιλιαρικο παντως για τα δυο συστηματα μοιαζει σχετικα λιγο, εκτος αν δωσει βαρος στο ενα απο τα δυο (π.χ. το home cinema) και παρει μια πολυ απλη λυση για το stereo. Κατω απο 800 για 5.1 ηχεια (κομματι-κομματι) και ενισχυτη δυσκολα θα φτιαξει κατι αξιοπρεπες.
 

johni41

Established Member
12 February 2010
178
Το καθιστικό και το σαλόνι είναι διαφορετικά δωμάτια αλλά από ότι κατάλαβα είναι δίπλα δίπλα. Για το μπάτζετ θα σας ενημερώσω καλύτερα . βέβαια Εγώ. Του είπα αν θέλει all in one σύστημα home cinema να δώσει μέχρι 300 άντε 400 αν θέλει κάτι που να "αξίζει" και να δώσει όσο μπορεί παραπάνω για το σύστημα που θα φτιάξει για μουσική. Αυτά που λες δεν τα ξέρω αλλά θα του τα πω να τα δει μπας και βρει τίποτα.
 

johni41

Established Member
12 February 2010
178
παιδια δεν ενημερωσα για κατι παραπανω επειδη με πηρε τηλεφωνο και ενω ηθελα να του πω τα σχετικα, μου λεει οτι πηγε και αγορασε ενισχυτη και καποια ηχεια :award:
ευχαριστω για τις πληροφοριες αν και δεν επιασαν τοπο μιας και εκανε του κεφαλιου του
καλο μηνα!