Αναβάθμιση

zilmer

AVClub Addicted Member
20 October 2008
2,327
Έχω μια μητρική των 80 , με ενσωματωμένη κάρτα ΑΤΙ γραφικών. Μου ξανά ήρθε η όρεξη για παιχνίδια και σκέφτομαι αντί για ps4, λόγο ότι μου αρέσουν και τα flight simulator, να κινηθώ σε άλλο σύστημα μια που μνήμες, τροφοδοτικό, πολύ καλό case, έχω. Σκεφτόμουν nvidia gtx 1070 με ένα ικανό συνδυασμό επεξεργαστή-μητρικής. Έχω και ένα σύστημα logitech z-5500, που είμαι ικανοποιημένος και σε τελική δεν με παίρνει οικονομικά για αναβάθμιση. Οι ερωτήσεις είναι οι εξής :
- θα έχω οπτική ίνα. Τα παιχνίδια (θα τα βρίσκω με τον γνωστό τρόπο) υποστηρίζουν DD?DTS?
-Στις ταινίες θα τρέχει με kodi. Η 1070 αν την έχει κάποιος διαφημίζει ότι σε κάτω από 55 βαθμούς δεν ανοίγουν τα ανεμιστηρακια. Ισχύει?
-θα κινηθώ είτε σε i3 είτε i5. Παίζει ψυχτρα επεξεργαστή στην αγορά με περίπου 12db?
-αν πάρω και ένα Android player για υπνοδωμάτιο, γίνεται να έχω κοινή library kodi (άλλο νήμα θέλει εδώ αλλά να μην ανοίγω). Με pc ξέρω ότι γίνεται.
Τέλος η τηλεόραση μου (όχι τίποτα σπουδαίο), είναι 4κ. Με 1070 είμαι οκ ή θέλει την πανάκριβη 1080?
Ευχαριστώ πολύ...