Κατασκευή Bluetooth - Music Player με Usb φορτιστές για έπιπλο ;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

scissorhands

New member
26 May 2010
93
Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να φτιάξω ένα σύστημα που θα το χωνέψω μέσα σε έπιπλο. Θέλω να αποτελείτε απο ενισχυτή, ηχεία καθώς και να έχει bluetooth transmitter. Επίσης θα ήθελα να βάλω και φορτιστές usb και όλα αυτά με ρεύμα 12V.

Έχω βρει κάτι κινέζικα bundle (ενισχυτής με transmitter Και ηχεία, αλλά η ποιότητα ήχου δεν ειναι πολύ καλή)

Έχει φτιάξει κάτι παρόμοιο κανείς ; η ξέρει κάποιος κανένα κατάστημα (διαδικτυακό, εντός ελλάδας, εκτός ελλάδος) που να μπορώ να προμηθευτώ τα επιμέρους συστήματα ;

Ευχαριστώ
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Για το συγκεκριμένο και μάλιστα με 12V παροχή δεν έχω να προτείνω τίποτα.
Παραπέμπει περισσότερο σε αυτοκινήτου κατασκευές και θα πρέπει μάλλον να απευθυνθείς στην αντίστοιχη ενότητα.

Εάν όμως μιλάμε για σπίτι που έχει παροχή AC ρεύματος, γιατί όχι ένα φθηνό power ηχείο με δυνατότητα BT διασύνδεσης, ίσως κάτι σαν το Edifier 1700BT ή κάτι παρόμοιο με μεγαλύτερο ηχείο εάν πρόκειται για μεγαλύτερο χώρο;
 

scissorhands

New member
26 May 2010
93
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

Θέλω να κάνω μια κατασκευή χωνευτή μέσα στο κρεβάτι, (τα ηχεία, και όλα τα συστήματα), οπότε θέλω να ειναι μέσα στο έπιπλο ενσωματωμένο και όχι ηχεία individual .

Για την παροχή ρευματος εντάξει μπορώ να πάω και σε 220.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Τώρα η σκέψη σου έγινε κατανοητή και δίκαια τα αιτήματά σου για ενσωμάτωση.

Κάτι έτοιμο δεν έχω στο μυαλό μου, αλλά σε γενικές γραμμές για πιο ποιοτικό ήχο θα κατευθυνόμουν σε μικρό ενισχυτή τάξης D, μικρή πλακέτα ΒΤ receiver και ιδιοκατασκευή ηχεία. Για φόρτιση Usb, λογικά ένα τροφοδοτικό 5V/1A θα έκανε μια χαρά τη δουλειά του.
Διαφορετικά εάν τα παραπάνω φαίνονται λίγο μπελάς στην αναζήτηση και την κατασκευή, θα επέλεγα και πάλι την πρόταση του Edifier 1700BT, θα τα ξήλωνα όλα από μέσα του και θα τα προσάρμοζα πάνω στο κρεβάτι. Έχει τα πάντα από αυτά που ζητάς δίχως το φορτιστή usb.
Δεν ξέρω το χώρο στο κεφαλάρι γιατί πιθανόν να χωρά όλο το ηχείο στο εσωτερικό του δίχως την ανάγκη να το καταστρέψεις.