Σπείρωμα 1/4 για ιδιοκατασκευή ? καμιά ιδέα ?

Dark74

Senior Member
25 August 2010
476
Καλησπέρα

Μια ερώτηση λίγο διαφορετική απο τις συνηθισμένες. Ερώτηση μάστορα :) .Εχω την εξής απορία. Θέλω να φτιάξω μια βάση στην οποία να μπορεί να βιδωθεί η κλασσική βίδα 1/4 των φωτογραφικών εξαρτημάτων. Στην ουσία λοιπόν ψάχνω ενα θηλυκό σπείρωμα 1/4. Δεν υπάρχει όμως τίποτα όσο κι αν έψαξα. Αυτά τα θηλυκά σπειρώματα 1/4 που έχουν οι μηχανές μας στη βάση τους, πως ακριβώς τοποθετήθηκαν εκεί και που μπορεί να τα βρει κάποιος ? ούτε στη Κίνα, ούτε στο ebay, ούτε aliexpress, ουτε πουθενά δεν τα βρήκα. Μήπως ψάχνω λάθος πράγμα ? Γνωρίζει κανείς ?
 

Dark74

Senior Member
25 August 2010
476
nikosr6, και εγώ αυτό σκέφτηκα ως την πιο εύκολη λύση. Υπάρχουν 2 προβληματα. Το πρώτο είναι ότι το πριτσίνι θέλει σχετικά λεπτή απιφάνεια απ' οσο κατάλαβα και με κενό από την πίσω πλευρά. Επίσης στην Ελλάδα δεν κατάφερα να βρω κεφαλή για σπείρωμα 6.35μμ (1/4).. είδα Μ1, Μ2, Μ3, Μ4, Μ5, Μ6, Μ7 αλλά όχι Μ6.35.

tzo_ , πραγματικά ενδιαφέρον το βίντεο. Στην ουσία είναι μια κατασκευή με κολαούζο. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι στο βίντεο, στο 5.06, φαίνεται πως ήδη υπάρχει άλλο σπείρωμα μέσα. Είναι καθαρά repair tool. Αλλά με αφορμή αυτό το βίντεο, βρήκα αυτό :

https://www.youtube.com/watch?v=vlQWhmr1DJQ

παρόμοια τεχνική αλλά μάλλον καταλληλότερη.

thanks guys
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,110
Νότια Μακεδονία
Καλησπέρα

Μια ερώτηση λίγο διαφορετική απο τις συνηθισμένες. Ερώτηση μάστορα :) .Εχω την εξής απορία. Θέλω να φτιάξω μια βάση στην οποία να μπορεί να βιδωθεί η κλασσική βίδα 1/4 των φωτογραφικών εξαρτημάτων. Στην ουσία λοιπόν ψάχνω ενα θηλυκό σπείρωμα 1/4. Δεν υπάρχει όμως τίποτα όσο κι αν έψαξα. Αυτά τα θηλυκά σπειρώματα 1/4 που έχουν οι μηχανές μας στη βάση τους, πως ακριβώς τοποθετήθηκαν εκεί και που μπορεί να τα βρει κάποιος ? ούτε στη Κίνα, ούτε στο ebay, ούτε aliexpress, ουτε πουθενά δεν τα βρήκα. Μήπως ψάχνω λάθος πράγμα ? Γνωρίζει κανείς ?
Αυτο ψαχνεις;
http://www.ebay.com/itm/1-4-Female-...415440?hash=item25cfff7590:g:yKcAAOSwWxNYq-6k
 

Dark74

Senior Member
25 August 2010
476
To κακό βέβαια είναι πως είναι πανάκριβο ! 8,5 ευρώ έχει μόνο το σπείρωμα και απο αμερική 20 ευρώ μεταφορικά + κολαουζο κανά 10άρικο, πας τελικά κοντά στο 50άρικο για να κάνεις ένα σπείρωμα... τελείως ασύμφορο. . Πάλι στη Κίνα θα καταλείξουμε να ψάχνουμε :twoguns:
 

udt71

AVClub Addicted Member
13 October 2006
1,792
Deep Sea
Ίσως έχω κάτι τέτοιο...
Είμαι εκτός Αθηνών, επιστρέφω δευτέρα βράδυ και θα κοιτάξω αν υπάρχει να σου δώσω ένα...
 

udt71

AVClub Addicted Member
13 October 2006
1,792
Deep Sea
Τέτοιο έχω σίγουρα, αν σου κάνει να βρεθούμε τρίτη να σου δώσω.

AKT217-3.jpg
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Τι θες να φτιάξεις;
Θες είτε σπειροτόμο είτε να κολήσεις - ενθέσεις ένα παξιμάδι ανάλογα την περίπτωση. Είτε/και και το female to male παραπάνω.
Έχω κάμποσα εργαλεία ίσως μπορώ να σε βοηθήσω.
 

Dark74

Senior Member
25 August 2010
476
θέλω να φτιάξω μια βάση, ακριβώς όπως ας πούμε η βάση της μηχανής. Δηλ. μια επίπεδη επιφάνεια με "χωνευτό" το σπείρωμα 1/4. Με την ευκαιρεία αυτή είδα πως το σπείρωμα σε όλες τις κάμερες, έχει και με βάση, δηλ. είναι κλειστό απο κάτω (σαν καπάκι). Δεν είναι διαμπερές όπως π.χ. το σπείρωμα του utd71 που είναι οι συνήθεις convertores 3/8 σε 1/4. Εμεινα λοιπόν με την απορία, που ακριβώς βρίσκουν αυτά τα σπειρώματα οι κατασκευαστές μηχανών - τριπόδων κλπ. Οσο κι αν έψαξα δεν το βρήκα. Ακόμα και το e-z lok παραπάνω είναι κάτι διαφορετικό.

Ευχαριστώ τον utd71 και τον Γιάννη Σπύρου (παλαιότερα είχε προσφερθεί να μου δώσει τον ίδιο αντάπτορα, αλλά λόγω πάσχα δεν πρόλαβα).