Διαιρούμενα 6,5αρια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Καλησπέρα. Θελω να αναβαθμίσω τα ηχεία του αυτοκινήτου. Καλώς ή κακώς το αυτοκινητο είναι καινούργιο και δεν μπορώ να περάσω καλωδιώσεις και ενισχυτές γιατί θα αποχαιρετήσω την εγγύηση. Επίσης η πηγή είναι εργοστασιακή και δεν υπάρχει περίπτωση να μπει aftermarket καθώς πολύ απλά στο συγκεκριμένο μοντέλο αυτό δεν μπορεί να γίνει αφου δεν υπάρχει χώρος στο ταμπλό και δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο (όλο το σύστημα είναι μία οθόνη). Οπότε ποια είναι η καλύτερα λύση για μπροστινά ηχεία. Θέλω δηλαδή να είναι ευαίσθητα ώστε να σηκώνουν λίγο ένταση παραπάνω χωρίς παραμορφώσεις και ήχος να έχει περισσότερο όγκο.
Η διατάξη είναι η κλασική με τα ηχεία στις πόρτες και τα τουίτερ στις κολώνες. Από βάθος κώνου δεν νομίζω ότι θα έχω πρόβλημα. Όσο για τιμή δεν θα ήθελα να περάσω τα 3,5 κατοστάρικα εκτός και αν υπάρχει κάποιο ζευγάρι που θα κάνει πραγματικά την διαφορά.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Η μόνη λύση είναι να πάρεις όσο πιο ευαίσθητα ηχεία μπορείς για να αποδίδουν καλά με την "μαμά" πηγή σου.
Τι αμάξι αφορά ;
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Re: Απάντηση: Διαιρούμενα 6,5αρια

Η μόνη λύση είναι να πάρεις όσο πιο ευαίσθητα ηχεία μπορείς για να αποδίδουν καλά με την "μαμά" πηγή σου.
Τι αμάξι αφορά ;

Είναι το TOYOTA CH-R. Το εσωτερικό του είναι αυτό. Όπως βλέπεις δεν έχει κάπου στο ταμπλό ξεχωριστό κομμάτι για πηγή.
Γκουγκλάροντας βρήκα μια φώτο από το πίσω μέρος της πηγής. Με προβληματίζει ότι γράφει 3,6 Ampere που σημαίνει ότι μπορεί να αποδώσει συνολικά λίγοτερα απο 50W δηλαδή κάπου 10 watt ανά κανάλι.

Προερχόμενος από ένα εκπληκτικό BOSE ηχοσύστημα της Alfaromeo, ο ήχος του toyota μου φαίνεται ολίγον τι τραγικός. Παραμορφώνει σχετικά νωρίς, και στις εντάσεις που δεν υπάρχει παραμόρφωση, ο ήχος δεν έχει όγκο.
Μαζί με τα μπροστινά ηχεία θα ηχομονώσω και τις πόρτες μήπως βελτιωθεί λίγο η κατάσταση

Από ευαίσθητα ηχεία έχεις κάποια στο μυαλό σου; Δεν με ενδιαφέρει τόσο η ένταση όσο η ποιότητα.
Πολλοί εδώ μέσα παίζουν με λαμπάτους ενισχυτές της των ταξης των λίγων Watt, οπότε πιστεύω πως κάτι αντίστοιχο μπορεί να γίνει και στο αυτοκίνητο. Δηλαδή λίγα watt-ευαίσθητα ηχεία= ικανοποιητικό αποτέλεσμα.
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
ρωτα μηπως και υπαρχει κανας συμβατος ενυσχητακος, με την πηγη σου...πολυ βλακεια να μην υπαρχει κατι...δε μπορει... κατι θα υπαρχει εστω και με premium τιμη.. με 10-15 βατ δε κανεις τιποτα φιλε στην πορτα.... μονο τουιτερακια ευαισθητα θα βρεις.. γουφερ πανω κατω ιδια ειναι ολα (αποθεμα ευαισθησιας)..
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
ρωτα μηπως και υπαρχει κανας συμβατος ενυσχητακος, με την πηγη σου...πολυ βλακεια να μην υπαρχει κατι...δε μπορει... κατι θα υπαρχει εστω και με premium τιμη.. με 10-15 βατ δε κανεις τιποτα φιλε στην πορτα.... μονο τουιτερακια ευαισθητα θα βρεις.. γουφερ πανω κατω ιδια ειναι ολα (αποθεμα ευαισθησιας)..

Yπήρχε έξτρα ηχοσύστημα με sub και ενισχυτή της JBL. Κόστος: 1700 ! Το κακό όμως (περα από την τιμή) είναι ότι δεν ερχόταν πλέον στην Ελλάδα όταν παρήγγειλα το αυτοκίνητο. Ενώ στο εξωτερικό βγαίνει κανονικά με κόστος γύρω στα 800 .
Τέλος πάντων. Οπότε πιστεύετε πως με την παρούσα πηγή και χωρίς ξεχωριστό ενισχυτή δεν έχει νόημα η αναβάθμιση των ηχείων;
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
αναρωτιεμαι πως θα παιζε ενας ενυσχητακος με εισοδο την high -in..αλλα δεν θες καλωδιωσεις.,. χμμ... τι ηχεια εχει τωρα μεσα?..εαν εχει τιποτα Noname τοτε ισως να ειχε νοημα.. αλλα εγω προσωπικα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ δεν θα εδινα 350ε για να τα οδηγησω με την εργοστασιακη πηγη με 10 βατ .. κανα 150αρι το ΠΟΛΥ... κοιτα εαν αλλαζει κατι στην εγγυηση, και εαν δεν εχει θεμα, κανε και μια καλη μονωση με dynamat η αλλο παρομοιο υλικο στις πορτες , να σφιξει λιγο ο ηχος..
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Αν θες κάποια στιγμή να βάλεις κάποιον ενισχυτή η λύση είναι να βάλεις με αντάπτορες high-low, δλδ να παίρνει το σήμα από την έξοδο των ηχείων της πηγής σου και να την ενισχύει.
Για ηχεία θα σου πω...επιλογές πολλές...
Πάντως μην περιμένεις τρελές διαφορές !!
Σίγουρα κάτι θα γίνει αλλά με την μαμά πηγή...δύσκολο...
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η αλήθεια είναι πως με το θέμα ήχος αυτοκινήτου είχα ασχοληθεί πριν 10-15 χρόνια αλλά από τότε δεν ασχολήθηκα ξανά. Πριν μια τετραετία ξήλωσα και το ηχοσύστημα που είχα σε ένα φιατάκι πριν το πουλήσω. Από αυτά μου έχει μείνει στην αποθήκη, μόνο ένας ενισχυτής τα στοιχεία του φαίνονται εδώ μάρκας ULTIMATE μοντέλο T3 4600. Δεν έχω βρει κάτι στο ίντερνετ γι αυτόν πέρα από κάτι αγγελίες πχ ο οποίος απ'όσο θυμάμαι είχε και High inputs. Βέβαια δεν έχω ίδεα τι ποιότητας είναι και αν δεν αξίζει δεν έχω κανένα πρόβλημα να τον αφήσω στην ησυχία του....

To βάθος του ηχείου δεν είναι πρόβλημα καθώς οι πόρτες έχουν αρκετό βάθος και έχω την εντύπωση πως το τζάμι δεν φτάνει μέχρι εκεί κάτω.
Τα φοκάλ φαίνονται καλή περίπτωση και οι κριτικές που διαβάζω είναι θετικές.
Μερικές απορίες που έχω. Το κροσόβερ που τοποθετείται? Σε περίπτωση που πάρω κάποια στιγμή το ΟΚ απο την αντιπροσωπία ότι μπορώ να του περάσω καλωδιώσεις κλπ και αφού ξεπεράσω το ψυχολογικό άγχος του ανοίγματος του ταμπλό σε καινούργιο αυτοκίνητο, θα μπορούν τα ηχεία αυτά να παίξουν και με ενισχυτή ή προορίζονται μόνο για οδήγηση από "άπλες" πηγές;
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Εάν πας μόνο για αλλαγή ηχείων, δεν χρειάζεται να πειράξεις ταμπλό κτλ.
Στην υπάρχουσα καλωδίωση αλλάζεις ηχεία κ τέλος.
Απλά ανοίγεις πόρτα για το ηχείο.
Αν φυσικά θες κάτι καλύτερο τότε αλλάζεις κ ηχεία.
Κ ακόμα καλύτερα για κάποιο μικρό ενισχυτή να βγάζει 40-50 watt rms το κανάλι για καλύτερη οδήγηση των ηχείων σου.