Αναβαθμιση πικαπ : Audio Technica AT-LP120 VS Pioneer PLX500

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Γεια Χαρα!!! Σκεφτομαι να αντικαταστησω το Technics SL-BD22 που εχω εδω και 23 χρονια!!! Οχι οτι εχει παθει κατι, του εχω αλλαξει βεβαια ιμαντα και κεφαλη, απλα λεω να παρω κατι πιο καινουριο και πιο συγχρονο. Εχω βαλει στο ματι αυτα τα 2 του τιτλου. Ο λογος? Παντα ειχα απωθημενο το ΜΚΙΙ, επειδη ομως η τιμη ειναι απαγορευτικη για μενα κατεληξα στο Audio Technica & στο Pioneer. Να σας πω την αληθεια οτι μολις ειχα δει το Pioneer τα Χριστουγεννα ειπα ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ! Μετα το θεμα πικαπ μπηκε στον παγο και τωρα ξαναβγηκε απο τον παγο. Ψαχνοντας εδω και λιγο καιρο ομως στο internet, διαβαζωντας reviews και βλεποντας videos στο youtube, βλεπω οτι λενε πως το Pioneer υστερει σε ποιοτητα κατασκευης σε σχεση με το Αudio Technica. Επισης πολλοι λενε οτι αν και πολυ μακρια, ειναι οτι πιο κοντα υπαρχει στο ΜΚΙΙ το Audio Technica. Επισης υπαρχουν πολλοι κατοχοι που λενε οτι βγαζοντας του τον προενισχυτη ο ηχος βελτιωνεται. Και οντως ισχυει βλεποντας καποια videos στο youtube.
Εχει κανεις αποψη για καποιο απο αυτα τα 2???

Το budget ειναι 350 !
Το υπολοιπο συστημα ειναι:
Ενισχυτης: KENWOOD KR-A4060
ΗΧΕΙΑ: Mission m73i
Cd player: Marantz cd5001
Network player: Pioneer n50a
Τα ακουσματα Hard Rock & Heavy.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Προταση χωρις να εχω ακουσει τα προαναφερθεντα αλλα σαν πρωην κατοχος του μκ2 ειναι...υπομονη
Ψαξιμο σε αρκετες αγγελιες για ενα καλο μεταχειρισμενο μκ2 γιατι θα παραμεινει παντα απωθημενο
Στο budget σου και λιιιγο παραπανω υπαρχουν αγγελιες κατα καιρους
Αλλωστε το μονο κομματι που θελει προσοχη σε ενα μκ2 ειναι ο βραχιονας για τυχον κακη χρηση οπου υπαρχουν τροποι να διαπιστωθει η κατασταση τους
Οποτε οπλισου με υπομονη και καλη επιτυχια
 

artman

AVClub Enthusiast
30 November 2008
768
Πειραιάς
Θα σου πω και εγώ ακριβώς τα ίδια. Βρες το technics mk2 μεταχειρισμένο και δεν θα το μετανιώσεις (ηχητικά) , ενώ με οποιοδήποτε άλλο θα σκέφτεσαι
ότι έχεις ένα αντίγραφο.
Όμως , επειδή ο ενισχυτής που έχεις, είναι μια από τις νεανικές λάθος αγορές μου, θα σου έλεγα να κρατήσεις για την ώρα το πικάπ
που έχεις και να αλλάξεις ενισχυτή. Με έναν καλύτερο δικάναλο η διαφορά στον ήχο θα είναι τεράστια.
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Θα σου πω και εγώ ακριβώς τα ίδια. Βρες το technics mk2 μεταχειρισμένο και δεν θα το μετανιώσεις (ηχητικά) , ενώ με οποιοδήποτε άλλο θα σκέφτεσαι
ότι έχεις ένα αντίγραφο.
Όμως , επειδή ο ενισχυτής που έχεις, είναι μια από τις νεανικές λάθος αγορές μου, θα σου έλεγα να κρατήσεις για την ώρα το πικάπ
που έχεις και να αλλάξεις ενισχυτή. Με έναν καλύτερο δικάναλο η διαφορά στον ήχο θα είναι τεράστια.
Μετα το πικαπ ο ενισχυτης ηταν το επομενο που θα αλλαζα, οχι ομως επειδη εχω καποιο παραπονο αλλα λογω ηλικιας, αλλα ΝΕΑΝΙΚΗ ΛΑΘΟΣ ΑΓΟΡΑ??? Γιατιιιι???? Εγω τον αγαπαω αυτον τον ενισχυτη!!! Εγω πιστευω οτι εχει ζεστο ωραιο ηχο, και σε σχεση με εναν Technics που εχει ο κουμπαρος μου κι εναν JVC κι εναν YAMAHA που εχουν 2 αλλοι φιλοι μου ειναι λιγο ανωτερος για τα δικα μου αυτια τουλαχιστον....
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Προταση χωρις να εχω ακουσει τα προαναφερθεντα αλλα σαν πρωην κατοχος του μκ2 ειναι...υπομονη
Ψαξιμο σε αρκετες αγγελιες για ενα καλο μεταχειρισμενο μκ2 γιατι θα παραμεινει παντα απωθημενο
Στο budget σου και λιιιγο παραπανω υπαρχουν αγγελιες κατα καιρους
Αλλωστε το μονο κομματι που θελει προσοχη σε ενα μκ2 ειναι ο βραχιονας για τυχον κακη χρηση οπου υπαρχουν τροποι να διαπιστωθει η κατασταση τους
Οποτε οπλισου με υπομονη και καλη επιτυχια
Απλα μου φαινεται λιγο...καπως το να δωσω πχ. 500 για μεταχειρισμενο πικαπ τοσων ετων. Κι αν ειναι χιλιοταλαιπωρημενο??? Δεν εχω τις γνωσεις ωστε να μπορω να το τεσταρω....
 

artman

AVClub Enthusiast
30 November 2008
768
Πειραιάς
Αν σου αρέσει ο ήχος δεν υπάρχει κανένας λόγος να σε ξεσηκώνω.
Το Technics αξίζει αν είναι από ιδιώτη χομπίστα. Χιλιοταλαιπωρημένα είναι των επαγγελματιών. Ζημιές μπορεί να πάθει , αλλά υπάρχουν ανταλλακτικά.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Εαν εχει προελθει απο ιδιωτη και οικακη χρηση τοτε ειναι απιθανο να εχει υποστει σοβαρη βλαβη
Απο αποψη σασι και μοτερ και εν γενει ορθης λειτουργιας...μαλλον θα "θαψει" τον ιδιοκτητη του
Ο βραχιονας ωστοσο...ναι θελει καποια προσοχη να μην εχει βανδαλιστει
Ανταλλακτικα υπαρχουν πολλα και μαλλον για μια απλη οικιακη χρηση το μονο που θα χρειαστει ειναι λιπανση στα μερη που απαιτουνται...δλδ στο πηγαδι και ενδεχομενως στη βαση του βραχιονα για ρυθμιση του vta...αντε να χρειαστει και ο μοχλος θεσης του βραχιονα σε λειτουργια
Τωρα που το σκεφτομαι αυτο που πασχουν ολα τα μκ2 ειναι στο καπακι τους που γρατζουνιζονται με τη σκεψη και μονο...αλλα ας ειναι μονο αυτο...χαχαχα
Στη θεση σου θα το σκεφτομουν σοβαρα η γενικα θα προσπαθουσα να ερθω σε επαφη με καποιο
 

vlkr

Senior Member
21 August 2010
329
Εγώ δεν είχα μκ2 αλλά πρόσφατα είχα μπει στη διαδικασία που έχεις μπει κι εσύ.Διάβασα ατελείωτα reviews για να καταλήξω κάπου και κάποια θάβανε το pioneer αλλά δεν εκθείαζε και κανένα το audio technica,απλά γραφανε οτί είναι πολύ καλό για τα λεφτά του.Το audio technica at-lp5 όμως το οποίο είχε 100 ευρώ παραπάνω το παραδεχόντουσαν σχεδόν παντού,ειδικά στα ξένα φόρουμ.
Συμφορουμίτης το δίνει στα λεφτά που διαθέτεις και προσωπικά αν τα διέθετα θα είχα πάει να το ακούσω καθώς,από ότι γράφει έχει παίξει 10 ώρες.
Να υπερτονίσω οτί δεν έχω καμμία σχέση με την αγγελία και δεν τον ξέρω τον άνθρωπο.Απλά διαβάζοντας το θέμα σκέφτηκα οτί μπορεί να είναι μια καλή λύση και για τους δύο σας.
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Εγώ δεν είχα μκ2 αλλά πρόσφατα είχα μπει στη διαδικασία που έχεις μπει κι εσύ.Διάβασα ατελείωτα reviews για να καταλήξω κάπου και κάποια θάβανε το pioneer αλλά δεν εκθείαζε και κανένα το audio technica,απλά γραφανε οτί είναι πολύ καλό για τα λεφτά του.Το audio technica at-lp5 όμως το οποίο είχε 100 ευρώ παραπάνω το παραδεχόντουσαν σχεδόν παντού,ειδικά στα ξένα φόρουμ.
Συμφορουμίτης το δίνει στα λεφτά που διαθέτεις και προσωπικά αν τα διέθετα θα είχα πάει να το ακούσω καθώς,από ότι γράφει έχει παίξει 10 ώρες.
Να υπερτονίσω οτί δεν έχω καμμία σχέση με την αγγελία και δεν τον ξέρω τον άνθρωπο.Απλά διαβάζοντας το θέμα σκέφτηκα οτί μπορεί να είναι μια καλή λύση και για τους δύο σας.
Την εχω δει την αγγελια...!!! Εχεις δικιο για τα reviews, το Pioneer τρωει πολυ θαψιμο, κυριως σε οτι εχει να κανει με την ποιοτητα κατασκευης. Σημερα πηγα σε ενα καταστημα ετσι για να παρω μια γευση απο κοντα. Τα ειχαν και τα 2, αλλα οχι προς ακροαση. Ρωτωντας τον ανθρωπο εκει να μου πει τη γνωμη του, μου ειπε χωρις δευτερη σκεψη το Audio Technica. Το μονο που αξιζει μου ειπε απο το PLX-500 ειναι το logo της Pioneer, τιποτα αλλο!!!
 

vlkr

Senior Member
21 August 2010
329
Τα ιδια εχω διαβασει κι εγω.να εχεις υποψη σου οτι το Α.Τ. βγαινει και σε μαυρο χρωμα.αν σε ενδιαφερουν οι ευκολιες που εχει ενα πικαπ για dj και θελεις οποσδηποτε καινουριο το ΑΤ-120 ειναι η καλυτερη λυση σε αυτα τα χρηματα
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Ναι το ξερω, μα σε μαυρο θα το παρω. Οχι δεν με ενδιαφερει καθολου το djing, απλα μου αρεσει το design αυτων των πικαπ. Τωρα μπορει να μου πει καποιος... "Μα καλα ρε μεγαλε, με αυτο το ποσο γιατι δεν παιρνεις ενα μοντελο της Project ή ενα Dual πχ?".... Θα παρεις κατι κατωτερο μονο και μονο λογο design? ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ δεν εχω απαντηση......
 

vlkr

Senior Member
21 August 2010
329
Η απαντηση ειναι οτι ολοι μας λιγο η πολυ ακουμε και με τα ματια!αλλοι το παραδεχονται και αλλοι οχι..
Παρε αυτο που σου αρεσει και μη σκοτιζεσαι και πολυ.Αλλωστε η ΑΤ δεν ειναι καμια τυχαια εταιρια και ο σκοπος θα επιτευχθει,θα ακους τη μουσικη σου χωρις να εχεις βαλει το χερι βαθεια στ τσεπη
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Η απαντηση ειναι οτι ολοι μας λιγο η πολυ ακουμε και με τα ματια!αλλοι το παραδεχονται και αλλοι οχι..
Παρε αυτο που σου αρεσει και μη σκοτιζεσαι και πολυ.Αλλωστε η ΑΤ δεν ειναι καμια τυχαια εταιρια και ο σκοπος θα επιτευχθει,θα ακους τη μουσικη σου χωρις να εχεις βαλει το χερι βαθεια στ τσεπη
Θα συμφωνησω μαζι σου 1000% !!!!!! Τελικα εσυ τοτε που εψαχνες σε ποιο κατεληξες?
 

vlkr

Senior Member
21 August 2010
329
Εγώ φίλε μου δυστυχώς βρέθηκα σε ανάγκη και τα λεφτά πήγαν αλλού!!
Ημουν έτοιμος όμως για το AT LP-5,καλές κριτικες από κατόχους,και ωραία,λιτή εμφάνιση,γενικώς συνδυαζε ποιότητα και εμφάνιση.
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Λοιποοοοοοον, σημερα εγινε η αγορα!!! Τελικα πηρα το Audio Technica AT-LP120 σε μαυρο. Εμφανησιακα ειναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ!!! Πολυ πιο ομορφο απ'οτι σε φωτογραφιες ή βιντεο. Το εστησα, το σεταρα... Η πρωτη εντυπωση ειναι οτι ο ηχος ειναι πολυ ανωτερος σε σχεση με το Technics SL-BD22 που ειχα μεχρι τωρα. Πολυ πρωτη εντυπωση ομως, δεν εχει τελειωσει ουτε η πρωτη πλευρα τωρα που γραφω. Εχω ομως μια απορια (ΦΟΒΟ).... Στις 33 στροφες τα....strobe dots (πως λεγονται στα ελληνικα?) ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ σταθερα. Στις 45 ομως ΔΕΝ ειναι. Εχουν μια ταση να φευγουν ελααααααααααχιστα προς δεξια. Ειναι φυσιολογικο αυτο? Δε θελω να πιστεψω πως ειναι καποιο ελαττωμα....!!!! Η ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ???
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Μολις μιλησα με το καταστημα και τελικα παει για αντικατασταση.......!!!!!!!!!! :bigcry:
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ, σε αυτη την περιπτωση ποια ειναι η διαδικασια? Επισκευαζουν αυτο που ειναι ελαττωματικο ή πρεπει να μου δωσουν καινουριο (σφραγισμενο)?
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Απάντηση: Re: Αναβαθμιση πικαπ : Audio Technica AT-LP120 VS Pioneer PLX500

Λοιποοοοοοον, σημερα εγινε η αγορα!!! Τελικα πηρα το Audio Technica AT-LP120 σε μαυρο. Εμφανησιακα ειναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ!!! Πολυ πιο ομορφο απ'οτι σε φωτογραφιες ή βιντεο. Το εστησα, το σεταρα... Η πρωτη εντυπωση ειναι οτι ο ηχος ειναι πολυ ανωτερος σε σχεση με το Technics SL-BD22 που ειχα μεχρι τωρα. Πολυ πρωτη εντυπωση ομως, δεν εχει τελειωσει ουτε η πρωτη πλευρα τωρα που γραφω. Εχω ομως μια απορια (ΦΟΒΟ).... Στις 33 στροφες τα....strobe dots (πως λεγονται στα ελληνικα?) ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ σταθερα. Στις 45 ομως ΔΕΝ ειναι. Εχουν μια ταση να φευγουν ελααααααααααχιστα προς δεξια. Ειναι φυσιολογικο αυτο? Δε θελω να πιστεψω πως ειναι καποιο ελαττωμα....!!!! Η ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ???

Με ενεργοποιημένο το QUARTZ SPEED LOCK?
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Re: Απάντηση: Re: Αναβαθμιση πικαπ : Audio Technica AT-LP120 VS Pioneer PLX500

Με ενεργοποιημένο το QUARTZ SPEED LOCK?
Nαι! Το πηγα ηδη πισω στο καταστημα και μου ειπαν οτι αυριο Δευτερα θα το στειλουν αντιπροσωπεια. Τωρα τι γινεται σε αυτη την περιπτωση? Επισκευαζουν αυτο ή μου δινουν καινουριο?
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Αν δεν κανω λαθος εφοσον το γυρισεις ελαττωματικο στην συσκευασια του ακριβως μεσα σε 9 εως 15 εργασιμες (με καθε επιφυλαξη το χρονικο διαστημα) υποχρεουνται αν το ζητησεις εσυ να σου δωσουν απλα καινουριο και να μη το πανε για επισκευη. Αλλα πρεπει να το ζητησεις εσυ γιατι απο μονοι τους παιζεται...αν ειναι σωστοι επαγγελματιες θα το κανουν αλλα δεν ειναι ολοι δυστυχως σωστοι...απο την αλλη ειναι κριμα καινουριο μηχανημα να χεριαστει ακομα δε το πηρες...