Μεταφορα θεσης τηλεορασης κ καλωδιωση

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Καλησπέρα,

μετά από χρόνια έχω αποφασίσει να αλλάξω χωροταξικά την θέση της τηλεόρασης και των ηχείων συνεπώς του home cinema καθώς η προηγούμενη θέση τους τόσο της τηλεόρασης όσο και του home cinema στη μία πλευρά του ορθογώνιου μακρόστενου (6μετρα μηκος) σαλονιού μου, έκανε δύσκολη τη θέαση της tv (οι μιση καθήμενοι στον κατα μηκος γωνιακο καναπε έπρεπε να παρακολουθουν με στριμμένο το κεφάλι) και μη αποδοτική την απόδοση του home cinema (σετ jamo s506) καθώς οι αποστάσεις των ηχειων ηταν μεγαλες.


Για τους παραπάνω λόγους και δεδομένου ότι ο ενισχυτές καθως και λοιπές πηγές (bluray) θα παραμεινουν ως έχουν στη μια στενη πλευρά στη μια ακρη του σαλονιου, θα χρειαστεί καλωδίωση περίπου 12 μετρων (θα τρέξουν κατά μηκος εξωτερικού τοίχου πριν ξαναμπούν στο ίδιο δωματιο - σαλονι). Μετά από μια συντομη ματιά είδα ότι για κάθε κατηγορία καλωδίου υπάρχουν πάρα πολλές διαφοροποιήσεις στο πάχος και στην ποιότητα άρα και στην τιμή, επομένως δεδομένου ότι η περασιά με τα καλώδια που θα κάνω θα μείνει για χρόνια θα ήθελα να κανω τετοιες επιλογές ώστε να μην έχω θέματα με το υλικό και τις απαιτήσεις που θα υπάρχουν όχι τώρα αλλά και στα επόμενα χρόνια.

Προσοχη το budget σφιχτο οποτε δεν ζηταω εξεζητημενα πράγματα και διαφορές στην ποιοτητα που ισως δεν ειμαι καν ικανος να καταλαβω, ζηταω να καλυψω μελλοντικές ελλειψεις ή ασυμβατοτητες. Επομενως μια και ειμαι αρχαριος θα ηθελα τα φωτα σας.

Ειδικότερα:

Καλώδιο HDMI: Έκδοση 1.4 ή 2.0? Πάχος? Απαιτησεις για Θωράκιση εξωτερικά?

Εδώ επίσης να πω ότι υπάρχει και η σκέψη αντί του καλώδίου hdmi για μεταφορά δεδομένων ήχου και εικόνας να επιλέξω κάτι τέτοιο

http://www.ebay.com/itm/HDMI-extender-with-IR-by-single-cat6-6e-to-60M-full-HD-1080P-dual-power-adapter-/272236781435?hash=item3f62939f7b:g:gjkAAOSwKrhVXuHh<br />
<br />

Συμφωνείτε με αυτό υπάρχει ή υπάρχει κάποιο μειονέκτημα που δεν έχω σκεφτεί? Η συσκευη αυτη θα παιζει 4Κ περιεχομενο?

Καλώδιο UTP - Ethernet: Το οποιο δίκτυο τρέχει στο σπίτι είναι από ενα μονο καλώδιο utp cat5e (το χώρισα σε τηλεφωνο και δεδομενα με χρήση 568Β 4 καλωδίων). Το utp που θα αγοράσω για 12 μετρα συνδεση της smart tv με ρουτερ ή κατευθείαν με δίκτυο πρέπει να είναι πάλι cat5e? Ποια η διαφορά των λοιπών cat6, cat7? Αν κομπλάρω καλώδιο cat7 σε cat5e στημενο δίκτυο έχω θέμα, θα παίζει?

Καλώδιο Οπτικής ίνας:Outer Diameter: Από 2 έως 10.00mm. Υλικό για έξωτερικό περίβλημα: Πλαστικό? Αλουμίνιο? Ναιλόν?


Καλώδιο κεραίας tv:Υπάρχει κάτι να προσέξω? Αξίζει να πάρω κάτι πέρα απ το στανταρ που τρέχει σ όλο το σπίτι?

Καλώδιο ηχειων: Αυτη τη στιγμη τα ηχεια του home cinema έχουν το κλασικο χοντρουτσικο μαυρο κοκκινο καλωδιο. Μετα την αλλαγή θα χρειαστει να τραβηξω καλωδιο 12 μ για 2 ηχεια, το κεντρικο και το μπροστινο αριστερο. Να βαλω κατι καλυτερο? Εδω να πω ότι περα απ τα 2 πισω τα αλλα καλώδια και των αλλων ηχειων μπορούν να αλλαχτούν.

Τελος ολα αυτα μπορούν να τρεξουν μαζι μεσα σε σωληνα πχ πλαστικο σπιραλ κατα μηκος του εξωτερικου τοιχου?Αγορά των ανωτέρω από chinese brands (από aliexpress) θα προτείνατε ή μόνο επώνυμα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας και τις απαντησεις σας.

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Σε όσα ξέρω:
Utp panduit. Ειτε cat5e ειτε cat6. Στα μετρα αυτά αδιάφορο. Καλυτερα ftp αν μπορείς να βρεις γειωσεις αλλα καλυτερα μη μπλεξεις. Προφανώς πρεπει να κρατήσεις αποστασεις απο 220v τουλάχιστον 30εκ.
Οπτική ίνα: αδιάφορο. Πλαστική θα είναι όπως και να χει. Το θέμα είναι το σωληναριο να έχει σωστές και άνετες γωνίες και μεγαλα μπουατ για να μην την πληγωσεις στη στροφη. Μεταφερεται φως και δεν είναι ευαίσθητη σε παρεμβολές.

Τηλεορασης: rg59 και οτι να ναι. Στις ενώσεις προκύπτουν τα οποια θέματα. Να είναι επισκέψιμος. Ειτε σε πρίζα ειτε "κλέφτης" ειτε ακόμα καλυτερα το ίδιο καλώδιο ενωμένο απευθείας και παντα επισκέψιμο σε μπουάτ.

Καλώδιο ηχείων: καλυτερα καλώδιο καθαρου χαλκού 6n. Και καλυτερα στο δικο του σωλήνα με κάποια απόσταση.

Hdmi δεν ξέρω και δε νομιζω να ισχυει το οποίο πρωτοκολλο hdmi για τα καλώδια. Βρες το γρηγορότερο με ενσωματωμένο κανάλι data. Χωρίς υπερβολές στην τιμή. Καλυτερα όποιο και να πάρεις να το δοκιμασεις πριν το "θαψεις" στον τοίχο. Και καλυτερα χωρίς τερματικές πρίζες. Commando απο τον τοίχο. Η legrand έχει τερματικά μπουάτ που αφήνουν απλα το καλώδιο να βγαίνει εξω μονοκόμματο κρύβοντας την ασχήμια.

Παντα επώνυμα και παντα με δυνατότητα μελλοντικής αλλαγής.
Βγάλε και δυο εξτρα utp να υπαρχουν. Μια διπλή πρίζα. Κυρίως για την εικόνα.
 

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Ευχαριστω για την απαντηση. Μου εξηγεις λιγο το "επισκέψιμο σε μπουάτ" ;

Επισης τα επωνυμα καινε στην τιμη ειδικα τα hdmi 2.0. Μαλλον για κινεζια απο aliexpress με βλεπω...

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Εννοώ οτι το σημείο ένωσης-διακλαδωσης της κεραίας πρεπει να μπορείς να το σφιξεις αν χρειαστεί ή να αλλάξεις το ταυ.
Οκ για τα noname αλλα πριν "κλεισεις" τα καλωδια τσεκαρε τη λειτουργια τους.
Εκτός φυσικά αν τα περάσεις σε κανάλι εξωτερικο με καπακι.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Χμμμ δεν ξέρω. Το θωρακισμενο καλωδιο εχει περιμετρικα αγωγιμο μανδυα ο οποιος βασει πρωτοκολλου συνδεεται και στην πριζα και στο switch. Με γειωση. Εναλλακτικα συνδεεται μονο απο την πλευρα του switch. Είχα εσφαλμένα (κρίνοντας εξ ίδιων τα αλλότρια) θεωρήσει οτι θα πάρεις καλώδια με το μέτρο και θα τα τερματισεις έχοντας πρόσβαση στα αντίστοιχα εργαλεία ή οτι θα πας σε πρίζες. Με τα έτοιμα καλώδια για να συνδέσεις κάπου τη γείωση πρεπει νομιζω να εχεις το αντίστοιχο switch. Και απο όσο ξέρω, ακόμα και στις επαγγελματικές εγκαταστάσεις προτιμούν η θωράκιση να μη συνδεθεί στο switch αλλα σε γείωση απευθείας.
Μείνε σε utp καλυτερα. Πολύ λιγότερος μπελάς.
 

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Συγνωμη εφοσον το καλωδιο ειναι ετοιμο με τα κλιψακια rj45 γιατι να χρειαζεται extra συνδεσεις/ γειωσεις κλπ?

Η μια ακρη στην τv και η αλλη στο ρουτερ ας ππυμε

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Συγνωμη εφοσον το καλωδιο ειναι ετοιμο με τα κλιψακια rj45 γιατι να χρειαζεται extra συνδεσεις/ γειωσεις κλπ?

Η μια ακρη στην tv και η αλλη στο ρουτερ ας πουμε

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Γιατί έχει μεταλλικό κλιπσακι στο οποίο εσωτερικά στο switch κουμπωνει γείωση. Το switch σου έχει τέτοια υποδομή; Το δικο μου δεν έχει καν αγωγό γείωσης απο την πρίζα. Πακακι έχει με φαση και ουδέτερο.
 

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Switch ?. Απο τη μια το ρουτερ στη θεση lan και απ την αλλη η tv...

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Switch ?. Απο τη μια το ρουτερ στη θεση lan και απ την αλλη η tv...

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οπως εχεις καταλαβει δεν εχω γνωσεις οποτε δεκτο το κραξιμο...

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Να επεκτείνω τα ερωτήματά μου με το εξής:

Ποια η σωστή συνδεσμολογία των συσκευών blueray, ενισχυτη, media player και tv? Συνδέω το blueray και το media στην tv μεσω hdmi, και στέλνω τον ήχο στον ενισχυτή από την tv μέσω optical (toslink) ή συνδέω κάθε συσκευή στο home cinema και απο κεί μεσω hdmi out στην tv? Νομίζω όμως ότι αυτό σε περιορίζει καθώς ο ενισχυτής (yamaha rx v671) έχει ένα hdmi out.

Ευχαριστώ
 

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Να επεκτείνω τα ερωτήματά μου με το εξής:

Ποια η σωστή συνδεσμολογία των συσκευών blueray, ενισχυτη, media player και tv? Συνδέω το blueray και το media στην tv μεσω hdmi, και στέλνω τον ήχο στον ενισχυτή από την tv μέσω optical (toslink) ή συνδέω κάθε συσκευή στο home cinema και απο κεί μεσω hdmi out στην tv? Νομίζω όμως ότι αυτό σε περιορίζει καθώς ο ενισχυτής (yamaha rx v671) έχει ένα hdmi out.

Ευχαριστώ
Παρεπιμπτοντως αν συνδεσω τις πηγες στον ενισχυτη γλυτωνω κ ενα καλωδιο hdmi ...

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Κανείς βρε παιδιά? Η έγνοια μου εχει να κανει κυριως με την αναπαραγωγη περιεχομενου 4Κ αργότερα φυσικά... Στην περιπτωση μου ο ενισχυτης RX V 671 δεν υποστηριζει 4Κ αρα αυτο δεν θα περναει απ το hdmi out σωστα? Στη λειτουργια pass through θα περναει? Στην περιπτωση που δεν περναει, τότε θα μπορούσα να φέρνω το 4κ περιεχομενο από την πηγή στο κοινό καλώδιο (αυτό που θα φευγει απο to hdmi out του ενισχυτη) μεσω hdmi switch, σωστα? Το hdmi καλώδιο που εχω ειναι hdmi 2.0, πρέπει και οι αντάπτορες hdmi switch/splitter να προσεξω να ειναι και αυτά 4K compatible?

Παρακαλώ τα φώτα σας
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Παρεπιμπτοντως αν συνδεσω τις πηγες στον ενισχυτη γλυτωνω κ ενα καλωδιο hdmi ...

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η σωστή σύνδεση είναι να συνδέσεις όλες της συσκευές στο Home Cinema και από το Home Cinema να φύγει HDMI καλώδιο στην τηλεόραση. Ο ήχος καλό θα είναι να περάσει από το Home Cinema προς την τηλεόραση με οπτική ίνα.
 

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Η σωστή σύνδεση είναι να συνδέσεις όλες της συσκευές στο Home Cinema και από το Home Cinema να φύγει HDMI καλώδιο στην τηλεόραση. Ο ήχος καλό θα είναι να περάσει από το Home Cinema προς την τηλεόραση με οπτική ίνα.
Σχετικα με αυτο που γραφω για 4Κ αναλυση?

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Κανείς βρε παιδιά? Η έγνοια μου εχει να κανει κυριως με την αναπαραγωγη περιεχομενου 4Κ αργότερα φυσικά... Στην περιπτωση μου ο ενισχυτης RX V 671 δεν υποστηριζει 4Κ αρα αυτο δεν θα περναει απ το hdmi out σωστα? Στη λειτουργια pass through θα περναει? Στην περιπτωση που δεν περναει, τότε θα μπορούσα να φέρνω το 4κ περιεχομενο από την πηγή στο κοινό καλώδιο (αυτό που θα φευγει απο to hdmi out του ενισχυτη) μεσω hdmi switch, σωστα? Το hdmi καλώδιο που εχω ειναι hdmi 2.0, πρέπει και οι αντάπτορες hdmi switch/splitter να προσεξω να ειναι και αυτά 4K compatible?

Παρακαλώ τα φώτα σας

Πρέπει και ο ενισχυτής να υποστηρίζει 4Κ και η τηλεόραση. Το HDMI 2.0 καλώδιο υποστηρίζει 4Κ.
 

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Πρέπει και ο ενισχυτής να υποστηρίζει 4Κ και η τηλεόραση. Το HDMI 2.0 καλώδιο υποστηρίζει 4Κ.
Ο ενισχυτης δεν υποστηριζει. Μπορει να περασει ομως την εικονα 4Κ αν επιλεξω straight decode?

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk