Nα αγορασω τωρα τηλεοραση ή να περιμενω?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ELENI

Established Member
14 November 2016
104
Γεια σας και παλι!
Ψήνομαι για την αγορα της LG 55EG910V τωρα που παιζει στα 1000 ευρω.
Το θεμα μου ειναι οτι ψιλοκαλυπτομαι απο την 40αρα μου FHD (με πραγματικα 100 hz) Samsung 8ετιας που εχω αλλα στα 3,2 μετρα αποσταση θεασης πλεον μετρα αντιστροφα η αντικατασταση της.
Το ερωτημα μου ειναι κανω τωρα την κινηση για αυτη την ευκαιρια για φτηνη oled ή αφου μπορω (με λιγη εως αρκετη υπομονη) να περιμενω 1-2 χρονια παιρνoντας ισως καποιο πιο εξελιγμενο (και οχι της πρωτης γενειας oled) με 4k+hdr+oled?
Θελω εν ολιγοις με βαση την εμπειρία σας να μου πειτε ποιες οι πιθανοτητες να μπορεσω σε 1-2 χρονια να παρω oled τοσο φθηνη?
Αξιζει κατα την γνωμη σας να κανω υπομονη για κατι καλυτερο αλλα εξισου φθηνο ?
Τα μοντελα φυσικα του 17 OLED που ξεκινανε στα 3000 ευρω δεν δειχνουν πιθανο το να μπορεσω να ξαναβρω oled κατω των 1500 ευρω τα επομενα 1-2 χρονια...συμφωνειτε?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Κατά τη γνώμη μου αν πρόκειται να περιμένεις, θα πρέπει να περιμένεις τηλεοράσεις με HDMI 2.1 πράγμα που σημαίνει τουλάχιστον την Άνοιξη του 2018, μην πω και αργότερα.

Αλλιώς, στις τηλεοράσεις, τους προβολείς και τους ενισχυτές AV, οι αλλαγές γίνονται κάθε χρόνο (ΟΚ στους προβολείς ίσως κάθε δύο χρόνια) οπότε η αναμονή σε αυτού του τύπου τα προϊόντα μπορεί να μοιάζει ελάχιστη αλλά και... αιώνια αν περιμένουμε αιωνίως τις εξελίξεις.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Οσες φορές έχω πει θα περιμένω να πάρω κάτι, πάντα όταν έρθει η ώρα να το πάρω, υπάρχει κάτι καλύτερο. Οπότε με βάση αυτή την εμπειρία ζωής σου λέω αγόρασε τώρα :p
Γενικά θα σου έλεγα να κοιτάς αυτό που θες να αγοράσεις, πόσο μεγάλη διαφορά έχει από αυτό που έχεις τώρα. Από 40 led σε 55 oled η διαφορά είναι μεγάλη. Άρα και πάλι αγόρασε τώρα.
Το 4Κ και το HDR δε βλέπω σήμερα τουλάχιστον να υπάρχει κάπου εκτός απο τις σειρές του netflix.
Τα μοντέλα που βλέπεις τώρα και έχουν 3000 ευρώ οκ θα πέσουν κοντά στις 2000 σε ένα χρόνο όπως όλες οι τηλεοράσεις, αλλά μέχρι εκεί.
Ειναι τύχη που η LG έχει κρατήσει μοντέλο 2ετίας. sony και samsung πχ τα καλά τους μοντέλα ακόμα και τώρα ένα χρόνο μετά δύσκολα τα βρίσκεις και κάποια τα έχουν αποσύρει τελείως.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Μια fhd 55" είναι ήδη μικρή για τα 3.2 μέτρα σου. Αν επιλέξεις να περιμένεις, να το κάνεις για μια 65" oled όχι για 55"
 

redemption

Senior Member
5 February 2009
658
Αυτό ήθελα να γράψω κι εγώ. Στα 3.2m μια 55 Full HD είναι υπεραρκετή. Αργότερα αν περιμένεις για 65" ΟLED η αναμονή θα είναι ακόμα μεγαλύτερη απ' ότι υπολογίζεις τώρα.

edit: Για να στο γράψω αλλιώς, στην απόσταση σου για να διακρίνεις σε 55" τη διαφορά Full HD και 4K πρέπει να έχεις μάτι αετού και βάλε.
 
Last edited:

ELENI

Established Member
14 November 2016
104
Παιδια αληθεια η βοηθεια σας ανεκτιμητη ! ! ! Μπηκαν οι σκεψεις μου σε σειρα!
Συμπερασμα αν θελω να περιμενω για κατι πιο δυνατο δηλαδη OLED με 4k και HDR θα πρεπει να ανεβω και σε ιντσες για να εχει ουσια!!! Δηλαδη 65+ δηλαδη ουτε κατα διανοια κοντα στα 1500 που εχω τερμα οικονομικο-ψυχολογικο οριο ποσο μαλλον κοντα στα 1000 που εχει τωρα η 910 !
Το μονο που μενει που με ''ενοχλει'' ειναι τρια ζητηματα που παλι χρειαζομαι τη βοηθεια σας.
1ον σαν πρωτη γενια oled η 910 ποσο ασφαλης-σωστη ειναι η αγορα της?
2ον ποσο βαθος χρονου της δινετε απο αποψη απροβληματιστης λειτουργιας?η γνωμη σας ποια ειναι, θα βγαλει πανω απο 5-6 χρονια? Θεωρειτε απαραιτητη την επεκταση εγγυησης στα 5 χρονια?
3ον ποσο χαλια ειναι τελικα μια κυρτη σε σχεση με μια επιπεδη? Ποτε δεν φανταζομουν οτι θα επαιρνα κυρτη καθως μου κανουν καγκουριστικες (οπως και η βαση της φυσικα αλλα να ειναι καλα ο γειτονας μου που θα βοηθησει για επιτοιχια τοποθετηση) και γιατι φανταζομαι σε 2-3-4 χρονια που θα εχουν εκλειψει απο την αγορα θα φαινονται σαν αντικες....
Ευχαριστω και παλι για τον χρονο σας και σορι αν πλεον ειναι οφ-τοπικ το θεμα και αν πρεπει να μπει στην κατηγορια της συγκεκριμενης τηλεορασης παρακαλω μην διστασεται να το μετακινησετε!!!
 

petros n

AVClub Enthusiast
16 April 2008
987
βουρ για την 910 ειναι κελεπουρι αυτη τη στυγμη απο οποιαδηποτε λεντ...και μαλιστα σε τιμη χωμα ...σε αυτα χρημματα δεν φτουραει καμια led
kαι ας ειναι μοντελο του 15 ....αν το προβλημα ειναι οικονομικο ..
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Μια fhd 55" είναι ήδη μικρή για τα 3.2 μέτρα σου. Αν επιλέξεις να περιμένεις, να το κάνεις για μια 65" oled όχι για 55"

+1 Δεν είμαι ειδικός αλλα 55 ιντζές στα 3.2 μετρα και εγώ θεωρώ ότι είναι μικρή.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
+1 Δεν είμαι ειδικός αλλα 55 ιντζές στα 3.2 μετρα και εγώ θεωρώ ότι είναι μικρή.

Με 1000 ευρω ταβάνι όμως πας ή σε 55ρα ή σε lg μια 65ρα που υπάρχει όλη κι όλη σε αυτή την τιμή με σαφώς χειρότερη εικόνα όμως.

Πάντως eleni αν πάρεις τηλεόραση πάρε την με 5 χρόνια επέκταση εγγύησης.
επίσης πάρε την γρήγορα, δε νομίζω η προσφορά αυτή να κρατήσει πολύ.
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,613
Αθηνα
Απάντηση: Re: Nα αγορασω τωρα τηλεοραση ή να περιμενω?

Παιδια αληθεια η βοηθεια σας ανεκτιμητη ! ! ! Μπηκαν οι σκεψεις μου σε σειρα!
Συμπερασμα αν θελω να περιμενω για κατι πιο δυνατο δηλαδη OLED με 4k και HDR θα πρεπει να ανεβω και σε ιντσες για να εχει ουσια!!! Δηλαδη 65+ δηλαδη ουτε κατα διανοια κοντα στα 1500 που εχω τερμα οικονομικο-ψυχολογικο οριο ποσο μαλλον κοντα στα 1000 που εχει τωρα η 910 !
Το μονο που μενει που με ''ενοχλει'' ειναι τρια ζητηματα που παλι χρειαζομαι τη βοηθεια σας.
1ον σαν πρωτη γενια oled η 910 ποσο ασφαλης-σωστη ειναι η αγορα της?
2ον ποσο βαθος χρονου της δινετε απο αποψη απροβληματιστης λειτουργιας?η γνωμη σας ποια ειναι, θα βγαλει πανω απο 5-6 χρονια? Θεωρειτε απαραιτητη την επεκταση εγγυησης στα 5 χρονια?
3ον ποσο χαλια ειναι τελικα μια κυρτη σε σχεση με μια επιπεδη? Ποτε δεν φανταζομουν οτι θα επαιρνα κυρτη καθως μου κανουν καγκουριστικες (οπως και η βαση της φυσικα αλλα να ειναι καλα ο γειτονας μου που θα βοηθησει για επιτοιχια τοποθετηση) και γιατι φανταζομαι σε 2-3-4 χρονια που θα εχουν εκλειψει απο την αγορα θα φαινονται σαν αντικες....
Ευχαριστω και παλι για τον χρονο σας και σορι αν πλεον ειναι οφ-τοπικ το θεμα και αν πρεπει να μπει στην κατηγορια της συγκεκριμενης τηλεορασης παρακαλω μην διστασεται να το μετακινησετε!!!

1. Απο ποια αποψη το εννοεις το ασφαλης?
2. Απο ατομα που εχουν την ακομη πιο παλια σειρα (930) δεν εχουν καταγραφει καποια ιδιαιτερα παραπονα. Κανεις δε μπορει να ξερει ποσο θα βγαλει μια συγκεκριμενη τηλεοραση, αλλα η στατιστικη δειχνει να ειναι υπερ σου... Οσο για την επεκταση εγγυησης, δες πρωτα τα ψιλα γραμματα και αν οι οροι σε καλυπτουν, εχει καλως.
3. Τα oled μοντελα ηταν λιγοτερο κυρτα απο αντιστοιχες lcd. Εμενα που με ενοχλει γενικα η λογικη της κυρτης δε με επηρεαζε σχεδον καθολου σε θεαση στα συγκεκριμενα μοντελα.
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Παιδια αληθεια η βοηθεια σας ανεκτιμητη ! ! ! Μπηκαν οι σκεψεις μου σε σειρα!
Συμπερασμα αν θελω να περιμενω για κατι πιο δυνατο δηλαδη OLED με 4k και HDR θα πρεπει να ανεβω και σε ιντσες για να εχει ουσια!!! Δηλαδη 65+ δηλαδη ουτε κατα διανοια κοντα στα 1500 που εχω τερμα οικονομικο-ψυχολογικο οριο ποσο μαλλον κοντα στα 1000 που εχει τωρα η 910 !
Το μονο που μενει που με ''ενοχλει'' ειναι τρια ζητηματα που παλι χρειαζομαι τη βοηθεια σας.
1ον σαν πρωτη γενια oled η 910 ποσο ασφαλης-σωστη ειναι η αγορα της?
2ον ποσο βαθος χρονου της δινετε απο αποψη απροβληματιστης λειτουργιας?η γνωμη σας ποια ειναι, θα βγαλει πανω απο 5-6 χρονια? Θεωρειτε απαραιτητη την επεκταση εγγυησης στα 5 χρονια?
3ον ποσο χαλια ειναι τελικα μια κυρτη σε σχεση με μια επιπεδη? Ποτε δεν φανταζομουν οτι θα επαιρνα κυρτη καθως μου κανουν καγκουριστικες (οπως και η βαση της φυσικα αλλα να ειναι καλα ο γειτονας μου που θα βοηθησει για επιτοιχια τοποθετηση) και γιατι φανταζομαι σε 2-3-4 χρονια που θα εχουν εκλειψει απο την αγορα θα φαινονται σαν αντικες....
Ευχαριστω και παλι για τον χρονο σας και σορι αν πλεον ειναι οφ-τοπικ το θεμα και αν πρεπει να μπει στην κατηγορια της συγκεκριμενης τηλεορασης παρακαλω μην διστασεται να το μετακινησετε!!!
1. Δεν είναι η πρώτης γενιάς oled. Μη σε φοβίζει.
2. Εδώ παίζεις Τζόκερ. Μπορεί σε μία ώρα μπορεί σε 15 χρόνια. Για αυτό κάνεις την 5ετή εγγύηση, τουλάχιατον για αυτά τα χρόνια να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
3. Καθόλου χάλια. Ισα-ίσα. Όσοι την αγοράσαμε πριν δε το σκεφτόμασταν καν. Θα καταλάβεις ότι βλέπεις σε κυρτή μόνο από κάποια αρκετή γωνία θέασης και επάνω. Περισσότερο hi-techιά το λες παρά καγκουριά.
Στον τοίχο να ξέρεις φαίνετε πιο έντονα από το πλάι ότι είναι κυρτή παρά στη βάση που λίγο σε ξεγελάει.
 

ELENI

Established Member
14 November 2016
104
βουρ για την 910 ειναι κελεπουρι αυτη τη στυγμη απο οποιαδηποτε λεντ...και μαλιστα σε τιμη χωμα ...σε αυτα χρημματα δεν φτουραει καμια led
kαι ας ειναι μοντελο του 15 ....αν το προβλημα ειναι οικονομικο ..
Η αληθεια ειναι οτι αν δεν ηταν κυρτη θα την ειχα ηδη παραγγειλει....και το λευκο της με χαλαει... μενει αυριο που θα την ξαναδω απο κοντα να αποφασισω...
 

ELENI

Established Member
14 November 2016
104
+1 Δεν είμαι ειδικός αλλα 55 ιντζές στα 3.2 μετρα και εγώ θεωρώ ότι είναι μικρή.
Για FHD πιστευω αν και οριακα οτι ειμαι καλα στις 55'', μετα ξεφευγουμε πολυ απο ολες τις αποψεις...
 

ELENI

Established Member
14 November 2016
104
Με 1000 ευρω ταβάνι όμως πας ή σε 55ρα ή σε lg μια 65ρα που υπάρχει όλη κι όλη σε αυτή την τιμή με σαφώς χειρότερη εικόνα όμως.

Πάντως eleni αν πάρεις τηλεόραση πάρε την με 5 χρόνια επέκταση εγγύησης.
επίσης πάρε την γρήγορα, δε νομίζω η προσφορά αυτή να κρατήσει πολύ.
Αυτο βλεπω...αν δεν παρω αυτη τωρα θα παιξω σε κατι μεγαλυτερο για να αξιοποιησω το 4κ που λογικα θα εχει και δεν με φτανουν ουτε 2000 ευρω...
Εγγυηση μαλλον αν προχωρησω στην αγορα θα την παρω, ειναι στα 150 ευρω.
 

ELENI

Established Member
14 November 2016
104
Re: Απάντηση: Re: Nα αγορασω τωρα τηλεοραση ή να περιμενω?

1. Απο ποια αποψη το εννοεις το ασφαλης?
2. Απο ατομα που εχουν την ακομη πιο παλια σειρα (930) δεν εχουν καταγραφει καποια ιδιαιτερα παραπονα. Κανεις δε μπορει να ξερει ποσο θα βγαλει μια συγκεκριμενη τηλεοραση, αλλα η στατιστικη δειχνει να ειναι υπερ σου... Οσο για την επεκταση εγγυησης, δες πρωτα τα ψιλα γραμματα και αν οι οροι σε καλυπτουν, εχει καλως.
3. Τα oled μοντελα ηταν λιγοτερο κυρτα απο αντιστοιχες lcd. Εμενα που με ενοχλει γενικα η λογικη της κυρτης δε με επηρεαζε σχεδον καθολου σε θεαση στα συγκεκριμενα μοντελα.

1+2. Μαλλον δεν εκφραστηκα οπως επρεπε, το 1 και το 2 θελουν να πουν το ιδιο οποτε κραταω την απαντηση σου στο 2 και για τα δυο!
3.Δεν με χαλαει η κυρτοτητα στην θεαση-αν κ διαβαζω συνεχως για εντονες αντανακλασεις-αλλα στο ντιζαιν , σαν σχημα τηλεορασης και ιδιαιτερα σαν αποψη οτι οταν σταματησουν οι κυρτες σε 1-2 χρονια θα φαινεται σαν αντικα...
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Πάντα θα υπάρχουν καλές προσφορές και τηλεοράσεις, αν δε βαριέσαι να κοιτάζεις και το ψάχνεις. πχ πριν λίγες βδομάδες έπαιζε η samsung KS7000 στις 65 ίντσες στα 1500 ευρώ. αλλά τέτοιες καλές προσφορές γίνονται μια στο τόσο και είναι να τις πετύχεις.
 

ELENI

Established Member
14 November 2016
104
1. Δεν είναι η πρώτης γενιάς oled. Μη σε φοβίζει.
2. Εδώ παίζεις Τζόκερ. Μπορεί σε μία ώρα μπορεί σε 15 χρόνια. Για αυτό κάνεις την 5ετή εγγύηση, τουλάχιατον για αυτά τα χρόνια να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
3. Καθόλου χάλια. Ισα-ίσα. Όσοι την αγοράσαμε πριν δε το σκεφτόμασταν καν. Θα καταλάβεις ότι βλέπεις σε κυρτή μόνο από κάποια αρκετή γωνία θέασης και επάνω. Περισσότερο hi-techιά το λες παρά καγκουριά.
Στον τοίχο να ξέρεις φαίνετε πιο έντονα από το πλάι ότι είναι κυρτή παρά στη βάση που λίγο σε ξεγελάει.

1. :a0210:
2. :a0210:
3. hi-techιά δεν ειναι νομιζω αφου σαν ''στυλ'' μετρα αντιστροφα αφου θα καταργηθουν οι κυρτες ετσι οπως παει....
 

ELENI

Established Member
14 November 2016
104
Πάντα θα υπάρχουν καλές προσφορές και τηλεοράσεις, αν δε βαριέσαι να κοιτάζεις και το ψάχνεις. πχ πριν λίγες βδομάδες έπαιζε η samsung KS7000 στις 65 ίντσες στα 1500 ευρώ. αλλά τέτοιες καλές προσφορές γίνονται μια στο τόσο και είναι να τις πετύχεις.

Και αυτο με τρωει κ δεν το αποφασιζω....μηπως του χρονου πχ στα 1000-1300 μπορεσω και παρω oled+4k+hdr κανενα μοντελο του 16 που θα ειναι κ πιο προχωρημενη η τεχνολογια oled...αν και μαλλον δεν θα παιξει κατι τετοιο.....πχ η Β6 εχει τωρα 1800 και βλεπω να αποσυρετε στα 1500-1600 αποχαιρετιστηρια τιμη...Ασε που για το 4κ θα αρχισω να κοιταω και για περισσοτερες ιντσες αρα ακομη πιο δυσκολο ως αδυνατο κατι τετοιο σε κατω των 1500 ευρω μοντελο....
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Να ρωτήσω κάτι και εγώ. Στη απόσταση που έχει η Ελένη στα 3.2 μετρα, και έπρεπε να αγοράζατε σήμερα μια TV. Τι θα περνάτε 55 OLED διετίας η μια νέα 65 LED?
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Στα 3,20 έχει την 55άρα 910 ο κουμπάρος μου. Φαίνεται μικρή!!!! Στα 2,70 την έχω εγώ και η διαφορά είναι χαοτική!!!
Σίγουρα 65 αλλά θα γνωρίζεις ότι κάνεις υποχώρηση στην ποιότητα.