Πρόβλημα με Samsung 40KU6400

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

JONNY-4-

New member
18 March 2017
88
καλήμερα παιδια τελικα πήρα την samsung 40ku6400 σε προσφορά απο το πλαίσιο μπορώ να πω οτι ειμαι ευχαριστημένος μεχρι τώρα,την εχω στην κατοχή μου εδω και 2 βδομάδες για την τμή της αλλη 4κ δεν βρήκα..ειναι αρκετά γρήγορη και στην πλοήγηση,και στο ps4 πολυ όμορφα χρώματα,άψογη ποιότητα κατασκευής,εξαιρετικός ήχος, παρότι τα ηχεία είναι μικρά,εύχρηστο μενού..αλλά εδω και λίγες μέρες εχει εμφανιστεί μια αχνή κάθετη γραμμή απο πάνω μεχρι κάτω στα αριστερά της οθόνης και έχω ψιλό αγχωθεί,φαίνεται ποιο έντονα οταν βλέπω μπάλα στο πράσινο του χόρτου και σε μακρινή απόσταση..τι μπορεί να φταίει..δεν μίλησα με το σερβις στης samsung θα το κάνω αυριο αυτο :(
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: Αγορά νέας τηλεόραης 4Κ 40 ιντσες

καλήμερα παιδια τελικα πήρα την samsung 40ku6400 σε προσφορά απο το πλαίσιο μπορώ να πω οτι ειμαι ευχαριστημένος μεχρι τώρα,την εχω στην κατοχή μου εδω και 2 βδομάδες για την τμή της αλλη 4κ δεν βρήκα..ειναι αρκετά γρήγορη και στην πλοήγηση,και στο ps4 πολυ όμορφα χρώματα,άψογη ποιότητα κατασκευής,εξαιρετικός ήχος, παρότι τα ηχεία είναι μικρά,εύχρηστο μενού..αλλά εδω και λίγες μέρες εχει εμφανιστεί μια αχνή κάθετη γραμμή απο πάνω μεχρι κάτω στα αριστερά της οθόνης και έχω ψιλό αγχωθεί,φαίνεται ποιο έντονα οταν βλέπω μπάλα στο πράσινο του χόρτου και σε μακρινή απόσταση..τι μπορεί να φταίει..δεν μίλησα με το σερβις στης samsung θα το κάνω αυριο αυτο :(

πρωι πρωι αυριο μιλας με plaisio μηπως και καταφερεις επιστροφη αυτης και αγορα καινουργιας.
κριμα να σου αλλαζουν πανελ σε 2 εβδομαδων τηλεοραση.
 

JONNY-4-

New member
18 March 2017
88
Re: Αγορά νέας τηλεόραης 4Κ 40 ιντσες

τι να πω τόσο άτυχος να ειμαι :( στο πλαισιο μου ειχαν πει οτι εχω 7 ημερολογιακες μερες(DOA) απο την ημερομηνία αγορας αλλά εχουν περάσει τώρα...
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Re: Αγορά νέας τηλεόραης 4Κ 40 ιντσες

Καλα δεν το ειχες δει πιο πριν?
 

JONNY-4-

New member
18 March 2017
88
Re: Αγορά νέας τηλεόραης 4Κ 40 ιντσες

δεν είχα πρόβλημα τις πρώτες μέρες η τουλάχιστον δεν το ειχα προσέξει το παρατήρησα εδω και 2-3 μέρες στην αρχη έλεγα μπας και ειναι η ιδέα μου μήπως δεν βλέπω καλά..αλλα μετά το είδαν και οι δικοί μου και τώρα που μιλάμε μου φαίνεται και ποιο έντονο...
 

JONNY-4-

New member
18 March 2017
88
Re: Αγορά νέας τηλεόραης 4Κ 40 ιντσες

Σίγουρα θα το κάνω αυτό δεν υπάρχει περίπτωση...13 Απριλίου την πήρα...
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: Αγορά νέας τηλεόραης 4Κ 40 ιντσες

Σίγουρα θα το κάνω αυτό δεν υπάρχει περίπτωση...13 Απριλίου την πήρα...

το καλο ειναι οτι εχεις να κανεις με το plaisio οποτε πιστευω οτι δεν θα εχεις προβλημα.
εισαι πολυ οριακα για να εισαι εκτος doa οποτε κατι θα γινει.
 

JONNY-4-

New member
18 March 2017
88
Re: Αγορά νέας τηλεόραης 4Κ 40 ιντσες

το καλο ειναι οτι εχεις να κανεις με το plaisio οποτε πιστευω οτι δεν θα εχεις προβλημα.
εισαι πολυ οριακα για να εισαι εκτος doa οποτε κατι θα γινει.

μακάρι τι να πω δεν εχω πρόβλημα και να μου δώσουν μια αλλη ιδια...
 

JONNY-4-

New member
18 March 2017
88
Re: Αγορά νέας τηλεόραης 4Κ 40 ιντσες

εννοειται...

βέβαια απο οτι βλέπω δεν την έχουν ακόμα σε προσφορά στο πλαισιο όπως την πήρα εγω, σε αλλη τιμή την έχουν...αλλα ελπιζω να μην υπάρξει πρόβλημα...
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: Αγορά νέας τηλεόραης 4Κ 40 ιντσες

κοιτα να καταφερεις(με υπομονοη/επιμονη)την αλλαγη της και τα υπολοιπα τα βρισκετε...
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Re: Αγορά νέας τηλεόραης 4Κ 40 ιντσες

Καταρχας και μεσω sammy να το κηνυγησεις θα σου δωσουν εγκριση να παρεις αλλη. Ειναι πολυ λιγες οι ημερες.
 

JONNY-4-

New member
18 March 2017
88
Re: Αγορά νέας τηλεόραης 4Κ 40 ιντσες

κοιτα να καταφερεις(με υπομονοη/επιμονη)την αλλαγη της και τα υπολοιπα τα βρισκετε...

αυτό θα κάνω αυτό θα ζητήσω,ευχαριστώ πολύ μακάρι να πανε όλα καλά...
 

JONNY-4-

New member
18 March 2017
88
Re: Αγορά νέας τηλεόραης 4Κ 40 ιντσες

Καταρχας και μεσω sammy να το κηνυγησεις θα σου δωσουν εγκριση να παρεις αλλη. Ειναι πολυ λιγες οι ημερες.

λες εεε...καλά σίγουρα θα πάρω και τηλ αυριο στην samsung να δω τι θα μου πουν...
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Re: Αγορά νέας τηλεόραης 4Κ 40 ιντσες

Μήπως βλέπεις κάθετες γραμμές σαν σκιά και τις βλέπεις μόνο στο ποδόσφαιρο και όταν κινείται η κάμερα αριστερά-δεξιά στο κλασικό μακρινό πλάνο;;;
Γιατί αν είναι αυτό, τότε πρόκειται για την κλασική ανομοιομορφία σε όλα τα lcd πάνελ.
Απλά σε άλλες είναι πιο έντονο και σε άλλες όχι. Ειδικά όσο μεγαλώνουν οι ίντσες γίνετε ακόμα πιο έντονο.
Θα το βλέπεις σε ποδόσφαιρο, σε πατινάζ και γενικότερα όπου υπάρχει μεγάλη επιφάνεια ανοικτόχρωμου φόντου και κίνηση αριστερά δεξιά.

Αν είδες τις τελευταιες ώρες/ημέρες ποδόσφαιρο και μέχρι τώρα δεν είχες δει, το πιθανότερο είναι αυτό. Αν ρίξεις λίγο την φωτεινότητα θα δεις ότι ΨΙΛΟεξαφανίζεται. Αν την ανεβάσεις θα δεις ότι γίνετε πιο έντονο.
Αν πρόκειται για αυτό πάντως να ξέρεις πως αν στην αλλάξουν, θα παίξεις με τις πιθανότητες να πάρεις κομμάτι που ή θα το βλέπεις λιγότερο ή περισσότερο. Να μη το βλέπεις καθόλου αποκλείεται....
 

JONNY-4-

New member
18 March 2017
88
Re: Αγορά νέας τηλεόραης 4Κ 40 ιντσες

Μήπως βλέπεις κάθετες γραμμές σαν σκιά και τις βλέπεις μόνο στο ποδόσφαιρο και όταν κινείται η κάμερα αριστερά-δεξιά στο κλασικό μακρινό πλάνο;;;
Γιατί αν είναι αυτό, τότε πρόκειται για την κλασική ανομοιομορφία σε όλα τα lcd πάνελ.
Απλά σε άλλες είναι πιο έντονο και σε άλλες όχι. Ειδικά όσο μεγαλώνουν οι ίντσες γίνετε ακόμα πιο έντονο.
Θα το βλέπεις σε ποδόσφαιρο, σε πατινάζ και γενικότερα όπου υπάρχει μεγάλη επιφάνεια ανοικτόχρωμου φόντου και κίνηση αριστερά δεξιά.

Αν είδες τις τελευταιες ώρες/ημέρες ποδόσφαιρο και μέχρι τώρα δεν είχες δει, το πιθανότερο είναι αυτό. Αν ρίξεις λίγο την φωτεινότητα θα δεις ότι ΨΙΛΟεξαφανίζεται. Αν την ανεβάσεις θα δεις ότι γίνετε πιο έντονο.
Αν πρόκειται για αυτό πάντως να ξέρεις πως αν στην αλλάξουν, θα παίξεις με τις πιθανότητες να πάρεις κομμάτι που ή θα το βλέπεις λιγότερο ή περισσότερο. Να μη το βλέπεις καθόλου αποκλείεται....

Ειναι μόνο μια η γραμμή αυτή και σε ενα σημείο μόνο και οχι σε όλοι την οθόνη και ίδιο μου κάνει και στις ταινίες οχι μόνο στην μπάλα πχ αλλά στην μπάλα φαίνεται ποιο έντονα..δοκίμασα αυτό που είπες για την φωτεινότητα αλλα πάλι φαίνεται ακριβώς το ίδιο...να να κάνω τόσο λάθος...δεν το πιστεύω αυτό..
 

JONNY-4-

New member
18 March 2017
88
Re: Αγορά νέας τηλεόραης 4Κ 40 ιντσες

Καλησπερα και πάλι, σημερα γύρισα πισω την tv...παρόλο που προσπάθησα να πάρω αλλη δεν μου έδωσαν μου είπαν οτι είχαν περάσει οι 7 μέρες...είδαν το πρόβλημα και θα την στείλουν στην samsung μου είπαν,οπότε αναμένω...