Spendor SP 1/2

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Δημητρης 777

Established Member
29 January 2014
165
Πειραιας
Σκέφτομαι να αποκτησω ένα ζευγος spendor sp 1/2 και θα ηθελα τα φωτα σας. Εχω τα sp2/2 και καλως η' κακως από οσα ηχεια εχω δοκιμασει μεχρι στιγμης στο χωρο μου μου αρεσουν αυτά περισσοτερο. Αυτό δεν σημαινει πως είναι καλυτερα ηχεια από τα αλλα που εχω ακουσει απλα χαιρομαι περισσοτερο να ακουω μουσικη από αυτά. Αλλα ηχεια που εχουν περασει από τα χερια μου είναι τα q acoustics 2010i, epos epic 2, μονοδρομα κολονες της spicom, ATC scm 7, Magnepan MMG, και τα μικρα john blue jb3. Ελπιζω να υπαρχει καποιος που εχει ακουσει η' εχει ζησει με τα sp2/2 και ξερει τις ηχητικες διαφορες η' διαφορες σε χαρακτηρα αναμεσα σε αυτά και τα sp1/2, η´εστω τα πιο παλια sp1 για να παρω μια ιδεα τι να περιμενω. Εγω περιμενω λιγο περισσοτερο ογκο, (όχι απαραίτητα χαμηλο) και γεμισμα του χωρου χωρις στρες... Ισως και λιγοτερη συμπιεση στη σκηνη και στα οργανα... Το βασικο που θελω να μαθω είναι αν είναι κοντα ηχητικα (χαρακτηρας) γιατι αν δεν είναι θα κρατησω και τα δυο ζευγη. Αν όμως είναι κοντα και απλα τα sp1/2 δινουν περισσοτερα λογο καμπινας σκεφτομουν να βαλω τα sp2/2 σε αγγελια και να κρατησω τα atc που εχω ηδη βαλει για πωληση... Τα magnepan ετσι κι αλλιως τα δινω διοτι δεν μπορω να τα τοποθετησω στο χωρο μου χωρις μεγαλες θυσιες ειτε στον ηχο ειτε στη διαρρυθμιση του χωρου οποτε αν και εξαιρετικα πρεπει να φευγουν... Επισης θα ηθελα να ακουσω γνωμες για τα sp1 απέναντι στα sp1/2 αν και νομιζω είναι καλυτερα να παω για τα πιο καινουρια... και λογο ανταλλακτικών αλλα και ηλικιας... Ευχαριστω.
 

sakis65

Senior Member
4 May 2007
336
SPENDORAKIAS και εσύ.

Έχω τα μικρά τα s3/5 και τα sp2/3.

Σε τι χώρο τα ακούς;

Και με τι ενισχυτή;
 

Δημητρης 777

Established Member
29 January 2014
165
Πειραιας
Re: Απάντηση: Spendor SP 1/2

Ο χωρος είναι περιπου 40-45 τετραγωνικα η θεση ακροασης συνηθως σε τριγωνο στο 1/2 του χωρου... Εχω κουρτινες και αρκετα επιπλα, βιβλιοθήκες κλπ.. και ετσι λιγοστευουν οι αντανακλάσεις από τοιχους... Ακουω με Creek Destiny συνηθως αλλα υπαρχει ενας Τaga Harmony υβριδικος στα 25watt και ενας Luxman L30.
 

sakis65

Senior Member
4 May 2007
336
Απάντηση: Re: Απάντηση: Spendor SP 1/2

Δημήτρη η ώρα είναι λίγο ακατάλληλη και έχω ένα κεφάλι βαρύ από κρυολόγημα.

Αν θέλεις στείλε με π.μ το τηλεφωνό σου να τα πούμε αύριο και τις ώρες που σε βολεύουν.
 

Δημητρης 777

Established Member
29 January 2014
165
Πειραιας
Ξερω πως το ερωτημα αφορα συγκεκριμένα παλια μοντελα.... αλλα κανεις? Ελατε βρε συνοδοιποροι... εδώ καιγόμαστε... :FSGSFGS4:
 

Δημητρης 777

Established Member
29 January 2014
165
Πειραιας
Απογοητευτικη η συμμετοχη... αχχα.. Η εκδηλωση αναβάλλεται επ' αοριστον... Κατι για τα sp1 σε σχεση με τα sp1/2 τουλάχιστον? Τα harbeth compact 7es-2 είναι κοντα σε ηχο με αυτά που ψαχνω? Αν είναι πιο επιθετικα η' υπερβολικα αναλυτικα δεν θα ενδιαφερθώ...
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Φιλε συνονοματε...για κουλουρακια δεν ξερω κατι...παρα μονο να τα τρωω...χαχαχα
Και στο ερωτημα σου μαλλον δεν μπορω να απαντησω αμεσα καθως δεν εχω ακουσει κανενα spendor και πολυ περισσοτερο τα δικα σου η αυτα που αναζητας
Ημουν κατοχος για καποια φεγγαρια ενος ζευγους harbeth shl5 που ηταν αρκουντως μουσικα, ενω δεν τους ελλειπε η αναλυση (monitor αλλα οχι με την αυστηρη εννοια του ορου)
Τα proac d15 χωρις να ειναι και αυτα αυστηρα, σιγουρα ηταν πιο επιλεκτικα στις μουσικες και τις ηχογραφησεις
Για τα 7es-2 γραφονται οτι ειναι αναλυτικα και ενδεχομενως να μην ειναι αυτο που ψαχνεις
Αυτο που θα εκανα στη θεση σου ειναι ακροασεις στο χωρο μου σε οτι ηχειο ηταν στο budget μου και μπορουσε ο πωλητης να το φερει
Θεωρω οτι ειναι και ο πιο ασφαλης τροπος για να εξαχθουν ασφαλη συμπερασματα στο κατα ποσο πληρουν τα κριτηρια που εχουν τεθει
Παντως ο χωρος δεν ειναι μικρος και εαν το ζητουμενο ειναι γεματος ηχος απο χαμηλες εντασεις οι 2 αυτες εταιρειες, ητοι harberh και spendor θα σε καλυψουν λογικα
Μετα μαλλον πρεπει να κοιταξεις σε ακριβες σειρες της tannoy και ενδεχομενως της klipsch
Αυτα απο εμενα και καλες ακροασεις ευχομαι
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
τα ειχα φιλε μου μια χαρα ηχειο μετα περασα στα PROAC 3.8 αλλα να ξερεις οτι το μπασο του ειναι αρκετα μετρημενο ,ποσο τα βρισκεις τωρα ;
 

Δημητρης 777

Established Member
29 January 2014
165
Πειραιας
Για ακροασεις στο χωρο μου δεν το βλεπω ευκολο... δυστυχως... Περα από αυτό είμαι και περίεργος τυπος... Όταν ακουω πρωτη φορα ένα ηχειο στο χωρο μου εχω αμφιβολιες...(συνδομο αλλαγης?). Μετα από ικανο διάστημα (3-4 ημερες) βγαζω συνηθως καποια ασφαλη συμπερασματα... Με το μπασο δεν νομιζω να εχω θεμα, δεν το ψαχνω πολύ το χαμηλο. Φτανει να εχει τονικοτητα και να είναι γενικως ''σωστο''. Δεν πιστευω σε αυτόν τον τομεα να είναι πιο αδυναμα από τα sp2/2 ετσι κι αλλιως.... Και αυτά σε χαμηλο με καλυπτουν. Ενταξει παντα ζητας κατι περισσοτερο αλλα δεν είναι αυτό που με καιει.. Αν ψάχνεις κυριως για χαμηλο ετσι κι αλλιως δεν καταληγεις σε τετοια μοντελα... Ετσι νομιζω τουλάχιστον. Η τιμη είναι νορμαλ για τα ηχεια... Δεν με απασχολει αυτό τοσο αυτή τη στιγμη. Τα atc scm7 πουληθηκαν σημερα κι ετσι δεν εχω πια το διλημμα να τα κρατησω και να δωσω τα spendor αντι για αυτα... Τελειωσε αυτό. Τελευταιο διλημμα το εξης.. Αξιζει να ψαχτω για τα sp1 αν και πιο παλαια και με τουιτερ που δεν βγαινει πια? η' τα sp1/2 είναι εξισου καλα, αν όχι και καλυτερα? Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια... Για τα κουλουράκια ισχυει ακομα.. αν καποιος ξερει...
 

Δημητρης 777

Established Member
29 January 2014
165
Πειραιας
Συνονοματε... αν προκυψει καλη συνταγή θα σε καλεσω για ακουσμα και κουλουράκια (αφου τα τρως) με τσαγακι η' καφε...:eek:perator:
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Ευχαριστως να δεχτω την προσκληση και με χαρα να ακουσω και τα spendor

Ετσι και αλλιως θα "γλυκαθω"...χαχαχα
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Για ακροασεις στο χωρο μου δεν το βλεπω ευκολο... δυστυχως... Περα από αυτό είμαι και περίεργος τυπος... Όταν ακουω πρωτη φορα ένα ηχειο στο χωρο μου εχω αμφιβολιες...(συνδομο αλλαγης?). Μετα από ικανο διάστημα (3-4 ημερες) βγαζω συνηθως καποια ασφαλη συμπερασματα... Με το μπασο δεν νομιζω να εχω θεμα, δεν το ψαχνω πολύ το χαμηλο. Φτανει να εχει τονικοτητα και να είναι γενικως ''σωστο''. Δεν πιστευω σε αυτόν τον τομεα να είναι πιο αδυναμα από τα sp2/2 ετσι κι αλλιως.... Και αυτά σε χαμηλο με καλυπτουν. Ενταξει παντα ζητας κατι περισσοτερο αλλα δεν είναι αυτό που με καιει.. Αν ψάχνεις κυριως για χαμηλο ετσι κι αλλιως δεν καταληγεις σε τετοια μοντελα... Ετσι νομιζω τουλάχιστον. Η τιμη είναι νορμαλ για τα ηχεια... Δεν με απασχολει αυτό τοσο αυτή τη στιγμη. Τα atc scm7 πουληθηκαν σημερα κι ετσι δεν εχω πια το διλημμα να τα κρατησω και να δωσω τα spendor αντι για αυτα... Τελειωσε αυτό. Τελευταιο διλημμα το εξης.. Αξιζει να ψαχτω για τα sp1 αν και πιο παλαια και με τουιτερ που δεν βγαινει πια? η' τα sp1/2 είναι εξισου καλα, αν όχι και καλυτερα? Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια... Για τα κουλουράκια ισχυει ακομα.. αν καποιος ξερει...

αν δεν καίγεσαι για μπάσο τότε ειναι πάρα πολύ καλή επιλογή απο αγγελεια τα αγοραζεις;
 

Δημητρης 777

Established Member
29 January 2014
165
Πειραιας
Προς ενημερωση... αποκτηθηκαν τα SP1 τελικα σε πολυ καλη κατασταση. Η διαφορα στην τιμη σε σχεση με τα sp1/2 που ειχα βρει επαιξε βεβαια το ρολο της καθως τα sp1/2 τα εδιναν υποχρεωτικα με βασεις και ανεβαιναν αρκετα... αλλα με παρεσυρε λιγο και η σκεψη: αν ειναι να κανεις κατι τετοιο τουλαχιστον παρε κατι πιο κλασσικο.. σχεδιο και υλοποιηση του μπαμπα Spencer... Δεν θα τολμουσα βεβαια για BC1.. Μεγαλωνε το ρισκο και μειωνονταν και οι δυνατοτητες στις εντασεις... (οχι οτι παιζω δυνατα). Δεν τα εχω ακουσει ακομα καθως εργαζομαι νυχτα... αλλα σαν πρωτη αισθηση για ενα μισαωρο που βρηκα χρονο πηρα μαλλον πανω κατω αυτα που ζητουσα στην αρχικη παραγραφο. Ισως και μια πιο ντελικατη παρουσιαση... Αυτα..