Dac με διαφανο αερινο χαρακτηρα.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

TRANSPARENT

New member
1 November 2013
36
athens
Θα ηθελα τις προτασεις σας για ενα dac εως 1000 (+ -) καινουριο το οποιο να μην εχει αυτο το θαμπουλι ζεστο παχουλο ηχο πουχουνε ολα οσα θελουν να αντιγραψουν τον βινυλιακο ηχο αλλά διαφανο λεπτοφυη υπεραναλυτικο τρισδιαστατο ακριβες.Ευχαριστω.Απο dac εχω αλλάξει hd 970 (παχυ μεγαλο θαμπουλι)/ mf vdac ii +psu καλυτερο αλλά κ πάλι μάλλινο,/xindak dac 8 δεν ειχε υψος σκηνης καθολου -απαραδεκτο /audio nemesis -το πιο αερατο και τρισδιαστατο μ αρεσει ακομη k παιζει μπάλλα / mambo v3 μετα απο κανα 6μηνο αρχισα να διαπιστωνω οτι μπορει καλυτερα κατι αλλο σε διαφανεια αερα διαστασεις σκηνης.
 

TRANSPARENT

New member
1 November 2013
36
athens
Να σημειωσουμε οτι ο ηχος ψηφιακης πηγης αναφορας μου ειναι το 25ετιας ps1 1002 απο το οποιο δεν εχω ακουσει κατι καλυτερο σε νορμαλ κοστολόγια ,τοχα μαθει τότε http://www.stereophile.com/cdplayers/708play/#c0iRa4kYTYVTegMs.97 http://www.6moons.com/audioreviews/leben2/system.html και εδω και 10 χρονια που κατεχω δυο δεν εχω βρει ουτε καν κατι κοντα στην καθαροτητα την τρισδιαστατοσυνη κ αλλες αρετες.Λετε ναναι ολη η μαγεια σους στεγνωμενους πυκνωτες??? :)
 

Γιώργος ΚΟΨ

AVClub Addicted Member
20 June 2006
2,887
GLYFADA

TRANSPARENT

New member
1 November 2013
36
athens
Ευχαριστω για την απαντηση ,να υποθέσω οτι για τον ηχο που ζηταω ειναι πιο κοντα το evo απο το young ?
 

TRANSPARENT

New member
1 November 2013
36
athens
PROAC RESPONSE D15 COPLAND CTA401 (με mambo v3)/ ROKSAN CASPIAN BLUETONE C25 HM (τωρα με audio nemesis ).
SAbre λετε ,εγω για akm μυριζομαι .
 
Αν σου αρέσει το audio nemesis, τότε μάλλον από νέες υλοποιήσεις θα σου αρέσουν τα R2R.

Οπότε μία καλή πιθανή λύση είναι το ολοκληρωμένο της soekris, ειδικά τώρα που δίνεται σε προσφορά.

Σε πιο υψηλό κόστος το Holo Spring, μόνο που πέρα από το κόστος που ξεπερνάει το ενάμισι χιλιάρικο, έρχεται από Κίνα με πιθανό καπέλο στο τελωνείο.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Το Evo DAC Two Plus έχει τον χαρακτήρα που θες και οπωσδήποτε αναβαθμίζεται αισθητά με τροφοδοτικό και ρολόι. Δεν το έχω ακούσει ακόμα με ούτε με τροφοδοτικό ούτε με ρολόι αλλά η παλιότερη σειρά είχε η μεγάλη διαφορά με την προσθήκη των έξτρα συσκευών. Όπως και να έχει ακόμα και σκέτο" έχει τον χαρακτήρα που περιγράφεις...
Αν μη τι άλλο άκουσε το...
 

TRANSPARENT

New member
1 November 2013
36
athens
το evo θα ακουστεί , ο Ανέστης ειναι ωραίος τυπος με εξυπνες λύσεις για ψαγμενα αυτια η αυτια που "ψάχνονται εχω συναλλαχθεί με kingrexia και john blue tl66/jb3 στο παρελθον.Με εχει ιντριγκαρει κ η φαση του sokeris που δεν εβγαλα ακρη τι φαση ειναι αυτο το κουτι των 300 γραμμαρίων απο που παιρνει ρευμα γιατι ,εν ολιγοις τι φαση ειναι αυτο το r2r και παιζει κοντα στο ατμοσφαιρικό audio nemesis οπως λέει ο φίλος.Αξιζει ηχητικα για 600 ευρω ,ηχει νορμάλ η ΑΙΡΕΣΗ ΑΡΑΓΕ?.ΤΟ AUNE S16 τι σας λέει ,απο χαρακτηρα ,εχει ΜΠΑΣΣΟ ΠΑΝΤΟΥ η ειναι μετρημένο ,απο διαφάνεια εχει η πάμε σε καπνισμενου jazzhall ατμοσφαιρα :)?
Κ πάλι να ευχαριστησω τους φιλους που διευρυνουν αγοραστικες επιλογες βασισμενες στον ηχητικο χαρακτηρα που μπορει να ειναι συναθροιση 100 επιμερους παραγόντων αλλά ΕΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ εχει η πηγη και εδω το ζητουμενο ειναι τρισδιαστατος παιχνιδιαρης λεπτοφυης ακριβης ηχος με διαφάνεια και απουσια εστετ ζεστασιας.
 

red7760

Established Member
18 January 2014
237
Κηφισιά
Απο τη στιγμή που ακούς ηδη με το mambo γιατι δεν δινεις και μια ευκαιρία ακρόασης και στο ayazi..; λεω γω τωρα..
 

TRANSPARENT

New member
1 November 2013
36
athens
Καθως ,εκτιμω οτι το ayazi λογω του ιδιου τσιπ και της εμπειριας του μηχανικου πισω απο αυτο (κατι που ενισχυει o avmentoρας αλλά κ το 6 moons για τον χαρακτήρα βρισκω την ιδια ατάκα αρμόζουσα και σε αυτο που ακούω στο mambo v3."The handling of space between instruments favoured density over transparency. Think of the atmosphere of a smoky jazz hall rather than an open air venue. )ειναι στον προσανατολισμό του mambo v3 με ηχο ισσοροπημένο προς το μεστο ,σωματώδη, ,θα ηθελα ενα αντιθετο δηλαδη ισσοροπημένο προς το αέρινο /διάφανο -λεπτοφυές ΑΛΛΑ οχι κ σκληρό. :).
 

red7760

Established Member
18 January 2014
237
Κηφισιά
Τι να σε πω... Σε τρεις διαφορετικους χωρους που το εχω ακουσει καθως για με διαφορετικα ηχεια και ενισχυτικα μονο smokey jazz αισθηση δε μου εδωσε.. Το αντίθετο θα ελεγα.. Ισως να ειναι ιδεα μου..
 

Geoli

Established Member
13 January 2009
156
Το Ayazi εχει τα χαρακτηριστικα που ψαχνεις.... O reviewer του 6Moons δεν πρεπει να διαθετει και την μεγαλυτερη εμπειρια ακριασεων...

Παραθετω ενα σχολιο απο τον τοιχο του Βασιλη Τουνα στο facebook που αφορα στο review του 6Moons:

Karl-Heinz Fink
To me it reads that the reviewer has no real experience with Computer Audio. Being a long time user of AYAZI and 3R, I can say that the units are not as soft and warm as he described them in the article. You just need to work a little harder on the mechanics and the setup. AYAZI likes a good support base and some weight on top. The power cable has serious influence as well. It's like most High-End units that benefit from useful tweaks. I like the IDEON approach to make the unit itself affordable and you can tweak it to a much higher level. Unfortunately, tweaking digital devices is still not happening enough....everybody accepts that a turntable is sounding different with a piece of paper below the left front corner, but most users think that bits are bits. Unfortunately that's not true.

Ποιος ειναι ο Karl-Heinz Fink και τι κανει το Ayazi στο κυριο συστημα του, εδω... https://www.whathifi.com/features/most-important-speaker-company-youve-never-heard