Απορίες για αγορά προβολέα Epson EB-W04

X-ray7

New member
5 July 2012
93
Καλησπέρα,

ήρθε η ώρα να προχωρήσω σε αγορά του 1ου μου προβολέα και θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις.
Σκέφτομαι (λόγω budget/max 500 euro) να αγοράσω τον Epson EB-W04.
Μου έδωσαν χθες έναν παλιό Epson Emp-tw700 για να δω πως "θα είναι", αν και σίγουρα μιλάμε για άλλη τεχνολογία πλέον.

Αυτό που με προβληματίζει είναι το εξής. Ο προβολέας θα τοποθετηθεί σε έπιπλο το οποίο θα είναι δεξιά από τον καναπέ που θα κάθομαι και σε ύψος περίπου 1 - 1,2μ.
Απέναντι από τον καναπέ, όπου είναι και ο τοίχος που θέλω να πετάω την εικόνα του προβολέα, είναι ένα έπιπλο και πάνω του βρίσκεται μία τηλεόραση 32". Συνολικό ύψος και των δύο μαζί, εκεί που τελειώνει η τηλεόραση δηλαδή, υπολογίζω ότι θα είναι επίσης περίπου 1 - 1,2μ.

Χθες λοιπόν που έβαλα τον Emp-tw700 και χωρίς να γνωρίζω πως μπαίνει ένας προβολέας, επειδή το τραπεζάκι είναι δεξιά από τον καναπέ μου,
έστριψα τον προβολέα προς τα αριστερά (ώστε η εικόνα να έρθει στην ευθεία που καθόμουν στον καναπέ), με δυο λόγια ο προβολέας πέταγε την εικόνα προς τα αριστερά και ταυτόχρονα προς τα πάνω. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η πάνω αριστερή γωνία να βγαίνει προς τα έξω.
Βλέποντας ότι ο Emp-tw700 είχε ρύθμιση τραπεζίου μόνο Πάνω-Κάτω, γύρισα ευθεία τον προβολέα και με μια ροδέλα που έχει στην πάνω πλευρά του ο Emp-tw700 έφερα την εικόνα αριστερά (χωρίς να στρίψω ξανά το σώμα του προβολέα).
Με αυτό τον τρόπο η εικόνα ήρθε πιο αριστερά από την ευθεία του προβολέα (στην ευθεία την δικιά μου πλέον) και με την ρύθμιση τραπεζίου Πάνω-Κάτω έφτιαξα και την εικόνα (είχαν μεγαλώσει οι δύο πάνω γωνίες)

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ο Epson EB-W04 δεν έχει αντίστοιχη ροδέλα για αριστερά-δεξιά (έχει επιπλέον ρύθμιση τραπεζίου αριστερά-δεξιά και όχι μόνο πάνω-κάτω όπως ο Emp-tw700).
Επίσης ο παλιός είχε ροδέλες για να μετακινείς την εικόνα πάνω-κάτω και αριστερά-δεξιά. Ενώ στον καινούριο δεν βλέπω κάτι τέτοιο.

Διάβασα στο manual του Epson EB-W04 ότι υπάρχει μια ρύθμιση (quick corner correction) το οποίο μαζεύεις τις γωνίες.
Ήθελα να ρωτήσω λοιπόν:
1. υπάρχει περίπτωση λόγω γωνίας θέασης η εικόνα να μην είναι σωστά ορθογώνια στον τοίχο;
2. η ρύθμιση τραπεζίου αρκεί για ισιώσεις την εικόνα όταν ο προβολέας πετάει την εικόνα αριστερά και ταυτόχρονα προς τα πάνω;
3. γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο μαγαζί που έχει έκθεση προβολέων να πάρω μια ιδέα;

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σας,
ελπίζω ότι έγραψα να βγάζει άκρη ώστε να γίνει κατανοητό πως σκοπεύω να τον εγκαταστήσω.
 
19 June 2006
35,671
Αυτό που αναφέρεις (tw700) ονομάζεται μετακίνηση φακού (lens shift) και διευκολύνει την τοποθέτηση όταν ο προβολέας πρέπει να μπει παράκεντρα. Αυτός που σκέφτεσαι να πάρεις δεν έχει αυτή τη δυνατότητα και πρέπει να κάτσει ακριβώς απέναντι από το πανί σου και στο κέντρο της οθόνης σου. Με λίγα λόγια, έχει μόνον ένα σημείο τοποθέτησης.


ΥΓ

Αν ο προβολέας δεν τοποθετηθεί επακριβώς στο κέντρο της οθόνης, ναι, το κάδρο σου θα είναι τραπέζιο.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Να συμπληρώσω ότι σε καμία περίπτωση δεν κάνουμε χρήση του keystone σε προβολέα για προβολή ταινιών, επιφέρει βαριάς μορφής αλλοίωση στην ευκρίνεια και όχι μόνο.
 

X-ray7

New member
5 July 2012
93
Πράγματι Lens Shift λέγεται, μόλις το είδα στον tw700.
Κάποια πρόταση προτζεκτορα με αυτήν την δυνατότητα έχετε να προτείνετε;

Υ.Γ. Keystone τι είναι;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

stempi

Established Member
13 May 2010
244
Απάντηση: Re: Απορίες για αγορά προβολέα Epson EB-W04

Το keystone διορθωνει το τραπεζιο αλλα και αυτο επιφερει αλλοιωση στην εικονα. Στα λεφτα που ψαχνεις προβολεα lens shift δεν θα βρεις σε κανενα.Ιδανικα ο προβολεας πρεπει να τοποθετηθει στο κεντρο απεναντι απο την οθονη.Οσο για τον προβολεα που κοιτας πρεπει να ξερεις οτι ειναι προβολεας χαμηλης αναλυσης για παρουσιασεις και οχι home cinema.Το φθηνοτερο μοντελο της επσον για hc εναι ο 5300 νομιζω.
 

X-ray7

New member
5 July 2012
93
Δυστυχώς στο χώρο που θα εγκατασταθεί ο προβολέας δεν μπορεί να μπει ευθεία απέναντι και θα πρέπει να πετάει εικόνα ελαφρώς αριστερά και πάνω.
Τι μηχάνημα θα κάλυπτε τις ανάγκες μου; Οποιοδήποτε με Lens Shift;
 

X-ray7

New member
5 July 2012
93
Υπάρχει μήπως κάποιο μαγαζί με έκθεση προβολέων να πάρω να ρίξω μια ματιά στην Αθήνα;
 

X-ray7

New member
5 July 2012
93
Μήπως ο συνδυασμός keystone αριστερά-δεξία+πάνω-κάτω, σε συνδυασμό και με το corner correction, μπορεί να φτιάξει την εικόνα χωρίς να χρειάζεται Lens Shift;
Μου ακούγεται λίγο κουλό να μην υπάρχει λύση για διόρθωση διαγώνιας προβολής και ταυτόχρονα προς τα πάνω (ή κάτω).

Lens Shift δεν βρίσκω σε κανένα από τα παρακάτω HC μοντέλα της Epson.
Epson EH-TW570
Epson EH-TW5210
Epson EH-TW5300
Epson EH-TW5350
 

X-ray7

New member
5 July 2012
93
Μάλλον άκυρες όλες οι παραπάνω αναρτήσεις μου. Υπάρχει πράγματι Lens Shift στα ακριβά μοντέλα αλλά ξεφεύγει τελείως το budget.

Αυτό που βρίσκω σαν την πιο πιθανή λύση είναι,
1. να αγοράσω τον Epson EH-TW570.
2. να βρω λίγο πιο ψηλό έπιπλο ώστε να γυρίσω όλον τον προβολέα προς τα αριστερά, αποφεύγοντας την ταυτόχρονη προβολή προς τα πάνω.
3. με την οριζόντια διόρθωση τραπεζίου να φτιάξω την αναλογία της εικόνας.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
φίλε μου καλό είναι να πας σε προβολέα ανάλυσης 1920χ1080 με προσανατολισμό home cinema και κάδρο 16/9. Ο παραπάνω που ανέφερες είναι ανάλυσης 1280χ800, κάδρου 16/10 και προσανατολισμό παρουσιάσεων.
 

X-ray7

New member
5 July 2012
93
Μακάρι να μπορούσα αλλά οι 1080 είναι εκτός δυνατοτήτων μου λόγω budget και αναγκαστικά πρέπει να προσαρμοστώ σε 720
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Απορίες για αγορά προβολέα Epson EB-W04

Μακάρι να μπορούσα αλλά οι 1080 είναι εκτός δυνατοτήτων μου λόγω budget και αναγκαστικά πρέπει να προσαρμοστώ σε 720

Μπορείς να πας σε μεταχειρισμένο (καλύτερη σαν σκέψη).